DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kėrko
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kėrko

Ēfarė Jezusi shkroi nė rėrė?

Ju do tė gjeni pėrgjigje interesante!

Jezusi shkroi nė rėrė.

varg biblik ku Jezusi shkroi nė tokė (kjo ėshtė tokė, jo rėrė), ne gjejmė historia e kurorės kėrcėnuar me gurė nga farisenjtė dhe skribėt.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 10 november 2019 22:09

John 8: 6-8. Kjo thanė ata, ta vėnė nė provė, dhe tė ketė diēka pėr ta paditur. Por Jezusi u pėrkul dhe shkruante me gisht nė terren. 7 Kur ata ndaleshin dhe e pyeti, ai u ngrit dhe tha: ". Ai qė ėshtė pa mėkat mund tė hedhur i pari gurin kundėr saj" 8 Pastaj u pėrkul pėrsėri dhe shkruante nė dhe. 

Unė u pyet njė herė ēfarė shkroi Jezusi nė rėrė. Ju do tė gjeni pėrgjigje interesante.

varg biblik ku Jezusi shkroi nė tokė (kjo ėshtė tokė, jo rėrė), ne gjejmė historia e kurorės kėrcėnuar me gurė nga farisenjtė dhe skribėt.

Le tė lexohet nė tė gjithė kontekstin e qė pėr tė kuptuar atė mė mirė.

Gjoni 8: 2-11 

Herėt nė mėngjes ai u kthye nė vendin e tempullit. Tė gjithė njerėzit u mblodhėn rreth tij, dhe ai u ul dhe i mėsonte. 3 Atėherė skribėt dhe farisenjtė i prunė njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn. Ata e vėnė atė nė frontin e tyre 4 dhe i tha: "Mėsues, kjo grua ėshtė kapur nė flagrancė, kur ajo shkeli kurorėn. 5 Por nė ligj Moisiu na ka urdhėruar tė vriten me gurė tė tillė. Ēfarė do tė thoni?" 6 Flisnin kėshtu, vėnė nė provė, dhe tė ketė diēka pėr ta paditur. Por Jezusi u pėrkul dhe shkruante me gisht nė terren. 7 Kur ata ndaleshin dhe e pyeti, ai u ngrit dhe tha: ". Ai qė ėshtė pa mėkat mund tė hedhur i pari gurin kundėr saj" 8 Pastaj u pėrkul pėrsėri dhe shkruante nė dhe.9 Kur i dėgjuan kėto, ata u larguan, njė nga njė, pleqtė e parė, dhe ai mbeti vetėm me atė grua, qė qėndronte atje. 10 Jezusi atėherė u ngrit dhe i tha: "O grua, ku janė ata? Ju ka dėnuar askush?" 11 Ajo u pėrgjigj: "Jo, o Zot, jo." Jezusi tha: "As unė nuk tė dėnoj. Shko dhe mos mėkato mė!"

Jezui tregoi nė fjalė dhe me vepėr

Nė kėtė seksion tė famshme tė Biblės, ne zakonisht kemi theksuar vetėm atė qė Jezusi thotė se ai qė ėshtė pa mėkat hedhur gurin e parė, dhe pastaj ata u goditur larg nga fjalėt e Jezusit, sepse ata nuk ishin pa mėkat. 

Por Jezusi vepruar e shkruar dy herė nė tokė me gisht e lidhur me atė qė thotė ai. 

Kjo bėri farisenjtė dhe skribėt. Ata nuk mistook Jezusin demonstratė. 

Kur e dėgjuan atė qė Jezusi tha dhe pa demonstrimin e tij, kėshtu qė ata e dinin saktėsisht se ēfarė ai thoshte. Ata mund tė brenda Biblės dhe jashtė dhe e dinte se ēfarė ishte.

"Ata qė bien larg prej meje ėshtė si njė shkrim nė rėrė"

Nė Jeremias nė Dhiatėn e Vjetėr ėshtė shkruar:

Jeremiah 17:13 

Zot, shpresa e Izraelit. Kushdo qė ju braktis do tė katandiset nė asgjė. Ata qė bien larg prej meje ėshtė si njė shkrim nė rėrė. Ata kanė braktisur Zotin, burimin e ujit tė gjallė.

Jezui tregoi me kėtė akt tė farisenjtė dhe skribėt kishin rėnė larg dhe braktisur Perėndinė. 

Kur Jezusi atėherė gjithashtu tha se ata qė janė pa mėkat hedhur gurin e parė, ata nuk mund tė bėjnė asgjė tjetėr pėrveē pėr lirimin gurėt dhe tė ecin tutje, sepse Jezusi tregoi duke shkruar nė terren qė kishte rėnė larg nga Perėndia dhe dukej si njė shkrim nė rėrė.

Ēfarė ndodh me i shkruar nė rėrė? Blurring e ujit dhe erės.

Koment nga Jeremia 17:13

Zoti ėshtė shpresa e Izraelit

Ashtu si Zoti shpresa e Izraelit, ai ėshtė shpresa juaj. A keni pranuar Jezusin, ju keni njė tė ardhme dhe njė shpresė. Nėse ju nuk keni marrė Jezusi do tė bėjė atė para se ėshtė tepėr vonė. 

Kushdo qė e braktis veten do tė katandiset nė asgjė

Mbajė nė tė Jezusit, pėr sa kohė qė jetoni. Atėherė ju njė ditė do tė jetė nė fund tė ruajtur, kur ju vijnė nė shtėpi nė qiell. Por braktisja atė, ju do tė turpėrohen. Dhe askush nuk dėshiron tė jetė turp?

Ata qė bien larg prej meje ėshtė si njė shkrim nė rėrė.

Kjo ėshtė njė i mrekullueshėm dhe pėrshkrimi unbeatable cilėn Jezusi demonstroi edhe te farisenjtė dhe skribėt. Ata e kuptuan menjėherė se ēfarė shkroi Jezusi nė rėrė, kur ata kėrcėnuan me gurė tė shkelė kurorėn, sepse ata e dinin mirė se ēfarė ėshtė shkruar nė Jeremia 17:13. Ka pasoja tė mėdha pėr tė braktisur Zotin. Shkrimi i cili ėshtė shkruar nė rėrė do tė fshihen nga era dhe uji. 

Kanė braktisur Zotin

Pse i ngjan njė shkrim nė rėrė? Sepse e kanė braktisur Zotin.

Burimi i ujit tė gjallė

Jezusi ėshtė uji i jetės. Merre atė atėherė su ruajtur dhe pėr tė marrė jetėn e pėrjetshme. Braktisin atė farisenjtė dhe skribėt e bėri. Kishin braktisur burimin e ujit tė gjallė sipas Jeremisė 17:13, dhe pastaj nuk kishte jetė tė pėrjetshme.


Publicerades söndag, 10 november 2019 22:09:45 +0100 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Du behöver Jesus


Dagens datum

V 04, tisdag 26 januari 2021 kl 14:03

Dagens namn

Bodil, Boel

Dagens bibelord

“Ödmjuka er inför Herren, så ska han upphöja er.” (James 4:10)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Bodil och Boel. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 26 januari 2021 12:00
HÄLSA TILL ERIKA JESUS LÄGG DIN HAND PÅ ERIKA SÅ HON BLIR HELAD 100% EPILEPSIA SOM HON BLEV OPERERAD FÖR 2009 ATT DEN INTE KOMMER TILL ANDRA SIDAN AV HJÄRNAN ,UTAN ÄR HELT FRISK 100% JESUS GOLGATA.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer 
apg29.se apg29.com apg29.nu christeraberg.se

↑ Upp