Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Universi u krijua nga fjala e Perėndisė

Ata injorojnė faktin se nė tė gjitha kohėrat qė njerėzit kanė besuar se toka ėshtė e rrumbullakėt. Edhe Bibla flet pėr njė tokė tė rrumbullakėt!

Round Earth.

Gėnjeshtėr e tokės do tė jetė e sheshtė kanė ardhur nga ateistė tė cilėt dėshironin tė diskredituar dhe tė krishterėt tallje. Pra gėnjeshtėr origjinėn nga kundėrshtarėt e besimit tė krishterė! Kjo gėnjeshtėr ėshtė kėshtu disa tė krishterė e pėrqafuan dhe i pranuar!


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag, 16 oktober 2019 23:49

Siē e dini, unė kam njė artikull dhe Video gjetur se toka jonė ėshtė e rrumbullakėt. Kjo nevojė nuk tė jetė njė shkencėtar pėr tė kuptuar. Ju vetėm duhet tė dalė nė njė natė tė kthjellėt dhe tė kėrkoni nė yjet ju mund tė shihni se ata shtrihen rreth globit.

Por kur ti merr kėtė temė si shkaktoi disa filluan menjėherė dhe duke u pėrpjekur me njė predikimin pothuajse obsesiv tė marrė pjesėn tjetėr prej nesh pėr tė besuar nė njė tokė tė sheshtė. Si zakonisht, ata nuk janė tė shumtė, tė cilėt shpallin herezi, por ata e bėjnė njė qenie pabesueshme. Dhe argumente tė mjaftueshme, tė cilat ata padyshim bėjnė, atėherė njė ose bėhen agresiv. Dhe kjo ka tė bėjė me diēka tregon se ka diēka tė gabuar dhe i sėmurė.

Njė mund tė mendojnė se kjo nuk ka rėndėsi nė qoftė se disa tė krishterė (sepse nuk janė me tė vėrtetė disa tė krishterė) tė cilėt besojnė nė njė tokė tė sheshtė, por nuk ėshtė i pafajshėm. Lėshimi i njė gėnjeshtėr, atėherė ajo ėshtė e lehtė qė tė le gjėra tė tjera shumė. Ka njė banesė ithtarėt toka, tė tilla si nuk besoj se Holokausti e gjashtė milionė hebrenjve ndodhi gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. 

Gėnjeshtėr e ateistėve

Gėnjeshtėr e tokės do tė jetė e sheshtė kanė ardhur nga ateistė tė cilėt dėshironin tė diskredituar dhe tė krishterėt tallje. Pra gėnjeshtėr origjinėn nga kundėrshtarėt e besimit tė krishterė! Kjo gėnjeshtėr ėshtė kėshtu disa tė krishterė e pėrqafuan dhe i pranuar!

Ajo ishte kthyer nė 1800-sė, si ateistė doli me gėnjeshtėr qė tė krishterėt besojnė ose kanė besuar se toka ėshtė e sheshtė. Ju ndoshta keni dėgjuar gėnjeshtėr tė Mesjetės sė krishterė kishėn besonte nė njė tokė tė sheshtė dhe priftėrinjtė paralajmėruar Christopher Columbus pėr tė udhėtuar nėpėr botė, sepse ata kishin frikė nga duke u pakėsuar nga buzė e sheshtė e tokės. Por kjo ėshtė njė gėnjeshtėr dhe ėshtė quajtur njė  factoid . Kjo ėshtė njė gėnjeshtėr qė ka fakte tė bėhet, por ende vetėm njė gėnjeshtėr.

Dhe rėnie gėnjeshtrat nė jetėn tuaj, ajo mund tė ngatėrruar besimin tuaj tė krishterė kėshtu qė ju filloni pėr tė dyshuar Jezusin dhe mund eventualisht tė lėnė atė. Pra, kjo ėshtė shumė e rrezikshme. Nuk ėshtė ēdo villoläras qėllimet qė ju do tė merrni tė hutuar, tė fillojnė tė dyshimit nė mėnyrė qė ju tė lėnė besimin e Jezusit nė mėnyrė qė ju nuk do tė ruhen.

Predikoi njė tokė tė rrumbullakėt

Predikimet nė mesjetė u mbajt nė kundėrshtim me atė qė shumė nuk besojnė nė latinisht, por nė gjuhė e folur. Dhe nė predikimet janė trajtuar skemėn e krijimit, duke pėrfshirė formė sferike tė Tokės.

Norvegjeze Konungaspegeln nga 1200 ėshtė njė botim bazė qė pėrmend formėn e tokės dhe arsimore shpjegon pėr lexuesit se ai duhet tė mendojnė pėr tokė si njė mollė varur lirshėm. Nėse ju atėherė pėr njė dritė rreth Apple, siē shpjegohet ditė e natė, dhe dallimet klimatike mes vendeve nordike dhe vendet pėrreth ekuatorit.

Petrus de Dacia, zakonisht tė referuara si autor i parė Suedisė, ishte njė murg Domenikane nga Gotland. Nė shkrimet e tij janė topi formė toka e qartė.

Dome por jo universi

Plat Besimtarėt thonė se toka ėshtė njė disk banesė rrumbullakėt dhe ky disk ėshtė njė kupolė. Nė kėtė kube, dielli ėshtė yjet dhe hėna bashkangjitur, por kjo ėshtė pėr tė zvogėlojė Perėndinė. Perėndia me anė tė kėtij besimi nuk e ka krijuar universin, por ai ka krijuar njė tokė me njė kupolė dhe disa yje, diellin dhe hėnėn nė. Nuk ka asgjė nė hapėsirė.

Ēfarė njė Perėndi i vogėl, unė nuk besoj. Ata kanė reduktuar Perėndinė. Unė besoj nė njė Perėndi i madh i fuqishėm i cili krijoi tė gjithė universin.

Kjo ishte njė nga arsyet unė u shpėtoi kur kam dėgjuar pėr herė tė parė pėr dashurinė e Perėndisė. Mendova se nėse Zoti ekziston, ai duhet tė ketė krijuar tė gjithė kėtė tė mėdha. Kėshtu universi, toka dhe ēdo gjė. Dhe e gjithė kjo Perėndi i madh mė do.

Universi u krijua nga fjala e Perėndisė

Tė besojnė se Zoti ka krijuar njė disk banesė me njė kupolė e yjeve dhe hėnės dhe e diellit janė tė bashkangjitur nė ėshtė me tė vėrtetė tė reduktuar Perėndinė tonė madh dhe i fuqishėm. Perėndia im ėshtė aq i fuqishėm dhe aq e madhe qė ai ka krijuar tėrė gjithėsinė dhe tokėn me Fjalėn e Tij!

Hebrenjve 13: 3 "Me anė tė besimit ne kuptojmė se universi u krijua nga fjala e Perėndisė , nė mėnyrė qė ajo ėshtė e dukshme nuk ėshtė bėrė nga ajo qė ne mund tė shohim."

Ithtarėt Flat Earth mohojnė ekzistencėn e gjithėsisė. Por kėtu ėshtė e qartė se universi u krijua nga fjala e Perėndisė. Universi ekziston pėrtej dyshimit - Bibla thotė kėshtu.

Me anė tė besimit ne kuptojmė

Nė qoftė se ju tani e gjejnė tė vėshtirė pėr tė kuptuar se Zoti e krijoi gjithė universin e gjerė, ju duhet tė bėni atė qė lexojmė nė vargun:

Hebrenjve 13: 3 " Me anė tė besimit ne kuptojmė se universi u krijua nga fjala e Perėndisė ..."

Ne duhet tė besojmė ! Dhe me anė tė besimit kuptojmė  na se universi u krijua nga fjala e Perėndisė. Nėse dėshironi tė kuptoni: besimin! Me anė tė besimit, ju e kuptoni. Por ju nuk mund ta kuptojnė besimin ish. Besimi do tė jetė gjithmonė i pari. Kuptimi vjen pas. Me anė tė besimit ju do tė kuptoni.

Pėr habinė time tė madhe

Ajo ishte nė vitin 2017 qė kam zbuluar pėr habinė time se ka nga ata qė besojnė se toka ėshtė e sheshtė. Ka nga ata qė nuk janė tė krishterė tė cilėt e besojnė atė, dhe pėr habinė time tė mėtejshme, ka tė krishterė qė besojnė se!

Ata argumentojnė se kjo ėshtė njė gėnjeshtėr konspirativ nga autoritetet tona qė toka do tė jetė e rrumbullakėt. Ata injorojnė faktin se nė tė gjitha kohėrat qė njerėzit kanė besuar se toka ėshtė e rrumbullakėt. Edhe Bibla flet pėr njė tokė tė rrumbullakėt.

Toka e sheshtė ėshtė e rrumbullakėt

A e dini se historia krijimi i Biblės nė Zanafilla pėrshkruan njė tokė tė rrumbullakėt? Nėse lexojmė bokstsavligt biblik shohim se ajo pėrshkruan njė tokė tė rrumbullakėt, njė dielli tė rrumbullakėt, njė hėnė rrumbullakėt dhe yjet e rrumbullakėt. 

Ka nga ata qė kanė reaguar pas artikullin tim nė lidhje me doktrinėn e rrezikshme nė tokė tė sheshtė qė ka nga ata qė besojnė nė njė tokė tė sheshtė dhe tė pėrhapur atė. Ata e gjejnė shumė tė ēuditshme. Para se tė kam ardhur tė gjithė kėtė, unė nuk mendoj se ka pasur aq shumė sa qė mendonin se toka ishte e sheshtė.

u takuan 

Njė mik i krishterė mendonin se ishte e ēuditshme, kur ai e kishte lexuar nė lidhje me kėtė nė faqen time blog, por mė pas ai e gjeti veten dy copa ishin tė bindur se toka ėshtė e sheshtė.

Njė kohė mė parė unė pashė njė program televiziv nė TV pėrbashkėt suedeze qė ishte nė lidhje me njė grup amerikan tha se Toka ėshtė platt.De janė plotėsisht tė bindur se ne kemi qenė tė mashtruar dhe se ajo ėshtė gėnjeshtra mė tė mėdha tė historisė dhe konspiracion qė toka do tė jetė e rrumbullakėt. Ajo gjithashtu nuk mund tė argumentojnė me ta, sepse ata kanė qenė duke argumentuar pėr argumentin se toka ėshtė e sheshtė. Pikėt ju ka fotografi nė mėnyrė qė ata vetėm valėzim atė duke thėnė: "Ata janė photo kėrceu"

Shtrembėruar tekstin e Biblės

Po ka edhe tė krishterė tė cilėt janė tė bindur se toka ėshtė e sheshtė. Dhe kur ata i referohen Biblės. Nuk janė besimtarė tė tjerė tė sheshtė tokė qė pohojnė se fetė e tjera si Islami dhe New Age se ėshtė i bindur njė tokė tė sheshtė. Ajo duket si njė banesė besimtarė tokė janė ekumeniker atėherė ata mund tė bien dakord nė lidhje me njė tokė tė sheshtė.

Por, pėr tė krishterėt tė kenė Biblėn tė thotė se toka ėshtė e sheshtė, atėherė ai duhet tė shtrembėrojnė tekstin biblik nė mėnyrė tė konsiderueshme dhe tė rrėmbejė atė jashtė kontekstit. Pėr tė lexuar Biblėn si ajo ėshtė me tė vėrtetė, ju shihni qartė se Bibla mėson se toka ėshtė e rrumbullakėt!

Nė fakt ju nuk duhet edhe shkencėn pėr tė ndihmuar tė provuar se toka ėshtė e rrumbullakėt. Ju duhet vetėm pėr tė lexuar Biblėn pėrmes moshave ketė qenė e vėrtetė, dhe kjo ėshtė e vėrtetė tani.

krijim 

Le tė shohim se ēfarė thotė Bibla nė lidhje me krijimin. Perėndia e krijoi tokėn nė fillim. Kėtė ai e bėri nė ditėn e parė. Katėr ditė mė vonė, Perėndia e krijoi hėnėn dielli dhe yjet. Ajo ishte ndriēuesit e mėdhenj. Bibla thotė se dielli ishte mė i madh se hėna. Ata nuk ishin aq tė mėdha.

Besimtarėt banesė tokėsore thonė se dielli dhe hėna janė tė barabartė dhe kanė tė njėjtėn distancė nga Toka. Kjo nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn. Bibla thotė se hėna ėshtė mė i vogėl se dielli. Pra, ata nuk janė tė barabartė.

Ata qė thonė se dielli dhe hėna janė tė barabartė flasin kundėr fjalės sė Perėndisė. Ai kėshtu i jep Bibla e drejtė shkencės, dhe nga mėnyra, kur mendoj pėr kėtė, ju vetėm duhet tė shikoni deri nė qiell pėr tė parė se ata janė tė madhėsive tė ndryshme dhe kėta trupa qiellorė janė tė ndryshme.

Kėta mėsues tė rremė thonė gjithashtu se dielli dhe hėna janė e njėjta gjė. Ato janė tė njėjta lloj tė dritės. Ėshtė vetėm se drita e hėnės shkėlqen pak mė tė dobėt. Ata do tė thotė tė them se hėna ėshtė njė rruzull djegur nė tė njėjtėn mėnyrė si dielli. Po me tė vėrtetė njė top djegur. Ata argumentojnė se ekziston njė qendėr tė vėmendjes llambė dritė mbi tokė, dhe pastaj ata thonė se dielli ėshtė njė lloj drite qė shkėlqen nė Tokė.

Ne kemi shikuar nė diell dhe kemi parė se ka njė top djegur. Nėse hėna e cila do tė jetė gjithashtu njė orb djegie, si mund tė njėjtėn foto e hėnės dhe krateret e tij tė jetė nė tė njėjtin vit pas viti? Pse tė mos ndryshojė peizazhin hėnor e hėnės pėrbėhet nga njė ferr tė zjarrtė? Kėto do tė thotė se kjo ėshtė njė gėnjeshtėr qė hėna reflekton rrezet e diellit drejt Tokės.

Pėr tė marrė kėtė pikėpamje duhet tė ngjitem fjalėt e Biblės, dhe kjo ėshtė pikėrisht ajo qė ata bėjnė, kur ata janė duke u pėrpjekur pėr tė detyruar kėtė pikėpamje duke pretenduar se Perėndia krijoi pastaj dy ndriēues tė barabartė. Me fjalė tė tjera, drita hėna tė jetė i njėjtė si dielli, por pėr tė sjellė sė bashku kėtė ju duhet tė shtrembėrojnė dhe keqkuptojnė fjalėn e Perėndisė tė ndėrgjegjshėm.

Kur Perėndia thotė pėr dritat qė nuk do tė thotė tė njėjtėn gjė qė ėshtė e njėjta lloj tė dritės. Ai thotė se dielli ėshtė mė e lartė dhe hėna ėshtė mė i vogėl nė tekstin biblik. Pra, kjo ėshtė dy lloje tė ndryshme tė dritės.

Pėr mė tepėr, Bibla nuk ėshtė njė traktat shkencor. Bibla ėshtė shkruar pėr ju pėr tė menduar dhe pėr tė gjetur rrugėn pėr shpėtimi ėshtė me anė tė Jezu Krishtit, Birit tė Perėndisė. Kjo ėshtė arsyeja pse Bibla libėr atje. Ajo nuk ėshtė shkruar pėr tė dhėnė njė traktat shkencor. Por linja me zbulimet shkencore. Tė dy nuk mund tė flasim me njėri-tjetrin.

herezitė 

Dielli do tė sundojė ditėn dhe hėna do qeverisjen e natės. Edhe kėtu ju mund tė shihni se toka ėshtė e rrumbullakėt. Pėrndryshe ajo nuk do tė jetė ditė e natė. Nėse lexojmė Biblėn siē ėshtė kur ajo nuk merr ndonjė biznes qesharak. Por, kur ne fillojmė tė vėnė mendjen dhe mendimet e njeriut, atėherė ajo do tė jetė i ēmendur, dhe ne mund tė merrni tė gabuar whatsoever. Kjo mund tė ēojė nė herezi whatsoever, tė cilat ne kemi parė shumė shembuj.

Flat histeri Earth ēon nė herezi tė tjera. Ata besojnė se hebrenjtė janė prapa tėrė tė keqen nė botė. Unė kam ardhur pėr tė besimtarėve e sheshtė tokė nuk besojnė nė Holokaustin, gjenocidin hebre gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, kur gjashtė milionė hebrenj u vranė thjesht sepse ata ishin hebrenj.

Nė vend tė kėsaj, ata besojnė se kjo ėshtė njė gėnjeshtėr tė krijuar nga vetė hebrenjtė qė kėshtu tė marrė ndjeshmėri nė mėnyrė qė ata tė mund tė kthehen nė vendin e tyre tė Izraelit. Edhe kjo ėshtė kėshtu qė ata nuk besojnė se Perėndia ėshtė ai qė ėshtė prapa Tokėn e Izraelit.

Ata nuk besojnė se Perėndia i dha hebrenjtė e Izraelit nė vitin 1948. Nė vend tė kėsaj, ata besojnė se ajo ėshtė djalli. A vėreni bėrė besimin e sheshtė tokės mund tė ēojė nė? - Edhe mė shumė gėnjeshtra dhe mashtrimet! 

Toka, dielli, hėna, yjet

Tani le tė kthehemi nė atė qė thotė Fjala e Perėndisė. Ata qė besojnė nė njė tokė tė sheshtė do tė thotė se toka ėshtė njė disk banesė rrumbullakėt qė ėshtė poshtė. Ata gjithashtu thonė se dielli ėshtė njė disk banesė rrumbullakėt dhe hėna po ashtu. Por kjo nuk ėshtė aq e lehtė pėr tė gjetur. Kjo ėshtė vetėm duke kėrkuar deri nė qiell nga dielli dhe hėna dhe ju do tė shihni se ata janė topat e rrumbullakėt.

Tani, tė jenė tė kujdesshėm kur tė shohin diellin. Ajo mund tė jetė e rrezikshme pėr tė parė nė diell. Ju mund tė verbohen ''. Prandaj, ju duhet tė keni mbrojtje tė madhe pėr sytė tuaj kur ju shohin diellin.

Si dielli dhe hėna ėshtė e rrumbullakėt, atėherė ajo ėshtė sigurisht edhe raundin e toka. A tė jetė Perėndia aq ambivalent qė ai krijon nė mėnyra tė ndryshme? Sigurisht qė jo! Toka dhe dielli dhe hėna janė krijuar rrumbullakėt. Perėndia nuk ka ecur larg nga parimi i tij krijimit. Ai pėrdor tė njėjtin parim, kur ai krijoi tokėn, hėna dielli dhe yjet. 

Ne kemi pėr tė shkuar kundėr rendit tė Perėndisė tė krijimit tė sjellė sė bashku njė tokė tė sheshtė. Prandaj, ne duhet tė shkojė kundėr fjalės sė Perėndisė, atė qė ėshtė shkruar nė lidhje me historinė dhe historinė e krijimit.

mas herė 

Dielli dhe hėna do tė mas herė, por kėto kohė mund tė konfiskohen vetėm nėse toka ėshtė e rrumbullakėt. Pėrndryshe, nuk kronologji tė punės. Ditė dhe muaj nuk mund tė llogaritet se nė qoftė se toka ishte e rrumbullakėt.

Pėrsėri, ju shihni tani nė kėtė krijim qė Bibla pėrshkruan njė tokė tė rrumbullakėt. Ka vende tė tjera nė Bibėl pėr njė tokė tė rrumbullakėt, por edhe kėtu nė blade parė i Biblės pėrshkroi njė tokė tė rrumbullakėt tė rrumbullakėt dhe asgjė tjetėr. Ajo pėrshkruan njė tokė tė rrumbullakėt ashtu siē ėshtė pėrshkruar njė hėnė tė rrumbullakėt, dhe pėrshkroi gjithashtu yjet rrumbullakėta. Pika!

Hėna ėshtė interesante tė dini se hėna nuk ėshtė gjithmonė e rrumbullakėt? Ndonjėherė kjo ėshtė vetėm njė hėnė. Ndonjėherė kjo ėshtė vetėm njė hėnė e vogėl, dhe nganjėherė nuk mund tė shohin hėnėn nė ēdo kohė tė ndryshme. Kjo ėshtė pėr shkak se Toka hije qarkoren Hėnė. Ajo do tė jetė e pamundur pėr tė marrė njė hije tė tillė nė qoftė se toka ishte e rrumbullakėt.

Pėr tė ngritur njė terren tė sheshtė, atėherė ju duhet tė shkoni kundėr mendjen tuaj. Ju duhet tė shkoni kundėr asaj qė sytė tuaj tė parė dhe tė mohojnė realitetin. Besimi nė realitetin dhe tė besojnė atė qė ju shihni, sepse ju nuk do tė jetė i gabuar.

Ne tani e kemi qė shikuar nė krijimin e Biblės dhe arriti nė pėrfundimin se Perėndia krijoi njė tokė tė rrumbullakėt, njė dielli tė rrumbullakėt, njė hėnė rrumbullakėt dhe yjet rrumbullakėt. Perėndia flet pėr njė tokė tė rrumbullakėt nė vende tė tjera edhe nė Bibėl.

Uji sipėr saj

Para se tė pėrfundojė kėtė artikull, unė duhet tė pėrmend njė pikė e rėndėsishme tė sheshtė Pėrkrahėsit tokė bujqėsore nxjerrė nė pah. Ata thonė se nė terren tė sheshtė, kjo ėshtė njė kupolė. Kube ėshtė qielli, thonė ata, dhe mbi kube nuk ėshtė njė shumė e ujit.

Kjo mund tė tingėllojė si i ēmendur nė ēdo kohė, por fakti ėshtė se ju nė fakt mund tė gjeni shkrimin nė tė. Ėshtė shkruar se Zoti krijoi njė kupė qiellore mes tė ujit, dhe ndau ujėrat mbi shkop dhe ujėrat nėn qemer. Kėtu toka e sheshtė besimtarėt njė argument. Dhe ata mendojnė se ata kanė gjetur njė argument tė vėrtetė tė mirė. Dhe ėshtė e vėshtirė qė tė hedh poshtė, nėse ju keni njohuri tė dobėt tė Fjalės sė Perėndisė nė Bibėl. Kjo ėshtė nė fakt nė tekstin e Biblės qė ka uji sipėr saj.

Por ne e dimė sot se nuk ka ujė atje. Kur ata shkuan nė hėnė nga 1969 nė 1972 kėshtu qė ne jemi tė thėnė asgjė nė lidhje se ata shkuan nėpėr njė det tė ujit sipėr saj. Arsyeja sigurisht ėshtė se nuk ka ujė atje. Bibla shpjegon nė njė mėnyrė shumė tė thjeshtė se si gjėrat janė nė tė vėrtetė. Prandaj, ne duhet gjithmonė tė lexojnė Biblėn. Pastaj ne kemi marrė pėrgjigje.

Kur Perėndia krijoi tokėn si ajo ishte me tė vėrtetė e ujit rreth qiell. Diēka tjetėr qė ne nuk mund ta kuptojmė tekstin biblik. Ajo ishte kėshtu, por sepse ne e dimė se uji nuk ėshtė atje sot, diēka duhet tė ketė ndodhur me tė zhdukurit. Kur kjo ndodhi, dhe kur uji u zhduk? Si ndodhi kjo? Bibla ka qenė njė pėrgjigje fantastike.

Noeu dhe pėrmbytja 

Njerėzit jetonin nė mėkat, dhe toka ishte e mbushur me dhunė dhe ligėsi. Kur Zoti vendosi tė shkatėrrojė tė gjithė jetėn nė Tokė nga njomje nė ujė. Por Perėndia nuk ėshtė njė Perėndi i etur pėr gjak qė dėshiron tė vdekjes sė papritur. Jo, ai ėshtė Perėndia i dashurisė qė dėshiron pėr tė shpėtuar dhe shpėtimin. Prandaj, ai donte pėr tė shpėtuar Noeun drejtė dhe familjen e tij.

Kjo do tė bėhet nga, ai ndėrtoi njė arkė, njė anije gjigante. Ata do tė sjellin dy palė tė ēdo kafshe tė tokės, dhe kėshtu tė jetė i shpėtuar. Noeu ndėrtoi arkėn, dhe erdhi pėrmbytja. Gjithė jetėn qė nuk ishin nė arkė, dy njerėzit dhe kafshėt, mbytur, vrarė dhe zhdukur, kur erdhi pėrmbytja.

Kur erdhi pėrmbytja, kjo ėshtė bėrė shumė shpejt. Shpejt mbushur tokėn me ujė. Toka ishte njė planet me ujė. Si mund toka tė mbushet plotėsisht nga uji? Si ndodhi dhe si e bėri atė tė shkojnė nė mėnyrė tė shpejtė?

Bibla thotė se Perėndia ia hapi pragjet e qiellit dhe burimeve tė thellė. Pastaj nuk ishte uji arrin deri mbi qiejtė, sipėr saj. Ėshtė uji qė kemi biseduar rreth. Perėndia ia hapi dritaret qiellore nė mėnyrė qė uji mund tė derdhet me vrull me kėmbė nė tokė. Ai drenazhuar rezervuarėt thjesht qiellore. Ai drenazhuar tanket qiellore ujit. Uji qė ishte mbi qiell dhe mbushur tokėn me ujė me ujė nga burimet e thella. Kjo ėshtė arsyeja pse ne nuk shohim ndonjė ujė sot sipėr saj.

Bibla gjithmonė ka njė pėrgjigje pėr tė dhėnė. Bibla ju jep njė besim tė shėndetshme. A e keni lexuar atė, atėherė ju nuk do tė jetė i gabuar.


Publicerades onsdag, 16 oktober 2019 23:49:59 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 26 september 2020 15:02
Be så att jag inte får huvudvärk ev migrän med dubbelsende och ögonflimmer

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp