Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Fe i farės mustard

Si mund tė marrin pjesė nė mė shumė besim, mė e madhe dhe besim tė fortė? 

Fara Mustard.

Ka edhe shumė mes popullit tė Perėndisė qė kanė qėndrimin se besimi i fortė ėshtė diēka utopike dhe tė paarritshėm. Por kjo nuk ėshtė e gjitha. Ne do tė shohim nė Shkrimet qė tregon se ēfarė besimi ėshtė.


Av Sven Thomsson
fredag 8 november 2019 00:34
Läsarmejl

Bibla flet shumė pėr besimin dhe nevojėn pėr tė marrė besimin. Shumė tė krishterė duan besimi i tyre tė rritet, nė mėnyrė qė besimi merr tė mėdha dhe mė tė fortė. Ėshtė krejt e mundur tė pėrjetojnė atė.

Ka edhe shumė mes popullit tė Perėndisė qė kanė qėndrimin se besimi i fortė ėshtė diēka utopike dhe tė paarritshėm. Por kjo nuk ėshtė e gjitha. Ne do tė shohim nė Shkrimet qė tregon se ēfarė besimi ėshtė. Ne lexojmė nė KJV, Hebrenjve. 11: 1:

"Por besimi ėshtė njė bindje e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen."

Besimi nuk ėshtė njė supozim, njė supozim ose duke supozuar se nuk ėshtė mjaft i sigurt. Besimi nuk ka tė bėjė me shqisat fizike, se si ne perceptojmė gjėrat me mendjet tona.

Shpesh ne themi: "Unė mendoj se ėshtė kėshtu dhe kėshtu, por unė nuk jam i sigurt." Kėtu vjen supozimin, ndoshta njė supozim apo spekulime. Besimi ėshtė diēka krejtėsisht tė ndryshme, diēka tė ngurta, absolutisht tė sigurt. Besimi ėshtė njė besim nė premtimet e Perėndisė dhe bindjen pėr tė vėrtetėn e asaj qė nuk ėshtė e dukshme. Nė vargun 3 thotė:

"Me anė tė besimit ne kuptojmė se universi u krijua nga fjala e Perėndisė, nė mėnyrė qė vizual nuk ėshtė bėrė nga ajo qė ne mund tė shohim."

Me anė tė besimit tė marrė njohuri dhe tė kuptuarit. E kupton me anė tė besimit. Besimi shkon pėrtej botės qė ėshtė e dukshme pėr syrin dhe arrin nė realitet prapa dukshme. Lexojmė: «Me anė tė besimit ne kuptojmė." Kjo ėshtė e vėrteta. Por njerėzit e papenduar janė kthyer pėr tė gjithė, dhe tė thotė: "Me anė tė mendjes, ne besojmė." Kjo ėshtė njė produkt i shqisat fizike dhe tė zakonshėm "sens tė pėrbashkėt".

Si mund tė marrin pjesė nė mė shumė besim, mė e madhe dhe besim tė fortė? Bibla thotė:

"Besimi vjen nga dėgjimi me anė tė fjalės sė Perėndisė."

Besimi vjen kur ne dėgjojmė mėsimit tė Biblės kur ajo ishte veshur nga njė predikues i cili ka depėrtim tė thellė nė Fjalėn e Perėndisė. Besimi gjithashtu vjen nga leximi i shpeshtė i Biblės nė drejtimin e Frymės sė Shenjtė. vajosja e Frymės sė Shenjtė ėshtė larg nga mėsues tė mirė tė Biblės. Nė leximin e Fjalės, ėshtė e rėndėsishme qė tė pėrqėndrohet veēanėrisht nė premtimet, sepse Perėndia e ka thėnė, ata janė ai, dhe ai premtoi se ai mban. Ju duhet tė vėrtetė tė kapem pėr premtimet nė Bibėl, sepse ata na mbajnė.

Abrahami ishte njė njeri qė kishte besim tė fortė. Perėndia i kishte dhėnė premtimin e njė djalė, i cili ishte njė pamundėsi biologjike. Por ai mund tė shohin tė pamundurėn dhe ende besojnė se ishte plotėsisht e mundur. Ne lexojmė fjalė pėr fjalė nga nuBibeln, Romė. 4: 18-22:

18 "Edhe pse nuk kishte asnjė shpresė, Abrahami shpresonte gjithsesi dhe mendimi, dhe kėshtu i lindi ai ėshtė i ati i shumė kombeve, siē qe thėnė:" Kėshtu tė shumta do tė jenė pasardhėsit e tu. "

19 Prandaj Abrahami nuk stivosur nė besimin e tyre, edhe pse ai ishte rreth njėqind vjeē dhe mendohet se trupi i tij nuk ishte forcė, dhe edhe pse gruaja e tij Sara nuk kishte qenė nė gjendje tė ketė fėmijė, dhe tani ajo ishte vetėm shumė i vjetėr.

20 Ai kurrė nuk dyshoi nga mosbesimi nė lidhje me premtimin e Perėndisė, sepse besimi i tij i dha atij forcė, dhe ai i nderuar Perėndinė.

21 Ai ishte i bindur plotėsisht se Perėndia mund tė bėjė asgjė u kishte premtuar,

22 dhe kjo iu numėrua atij pėr drejtėsi. "

Nėse marrim Abrahamin si shembull, ne shohim njė mundėsi tė bekuar pėr rritje besimin. Nė 1917 pėrkthimi lexon:

"... ai ishte mjaft mė i fortė nė besimin e tyre; duke i dhėnė lavdi Perėndisė ... "

Pėr nder Perėndia ėshtė njė mėnyrė pėr tė marrė njė besim tė fortė. Por pastaj lavdia e Zotit nė mėnyrėn e duhur. Ju nuk mund tė bėjė siē thuhet tek Isaia. 29:13 (nuBibeln)

"Kėta njerėz afrohet mua vetėm me fjalėt e tyre dhe tė mė nderojnė me gojėn e tyre, por zemra e tyre rri larg meje, dhe frika e tij ndaj Perėndisė ėshtė mėsuar vetėm nga njerėzit."

Ajo vjen nė zemėr ėshtė e pėrfshirė pėr tė nderuar Perėndinė me jetėn e tij, me mendimet, fjalėt dhe veprat. Ajo e bėri Abrahamin.

Nė njė rast, dishepujt e pyetėn Jezusin pėr tė pėrhapur besimin e tyre. "Na e shto besimin," thanė ata. Jezusi u pėrgjigj atyre: Matt. 17:20:

"... Nė tė vėrtetė po ju them, se po tė keni besim sa njė kokėrr sinapi, do t'i thoni kėtij mali: Zhvendosu nga kėtu atje, dhe ai do tė zhvendoset;. Dhe asgjė nuk do tė jetė e pamundshme pėr ju"

Asgjė nuk ėshtė premtuar nė Fjalėn e Perėndisė, apo pėr tė mirėn e fėmijėve tė Perėndisė ėshtė e pamundur pėr ata qė kanė besim sa njė kokėrr sinapi. Besimi i vėrtetė vėnė besimin e tyre tė gjithė nė fjalėn e zbuluar tė Perėndisė dhe vullnetit tė Tij.

Jezusi ka dhėnė njė premtim tė mrekullueshėm nė Gjonit. 14:12

"Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: kush beson nė mua do tė bėjė edhe ai veprat qė bėj unė;. Dhe vepra mė tė mėdha se kėto do tė bėjė ai, sepse unė po shkoj tek Ati"

Kjo do tė thotė se ata janė tė mundshme pėr tė gjithė ata qė kanė njė besim tė vėrtetė nė Jezusin pėr tė bėrė veprat qė ai, dhe edhe mė tė mėdha se ai e bėri. A ėshtė kjo njė utopi, diēka e paarritshme? Jo nė tė gjitha! Duke dėgjuar predikuesit Fryma e mbushur mėsimdhėnies dhe zell lexuar dhe Fjala e studimit tė Perėndisė mund tė pėrfitojnė nga njė besim tė tillė.


Publicerades fredag 8 november 2019 00:34:52 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp