DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Läsarmejl

Në kujtim të një pastor trim në Kubë

Kisha rritje Kubës!

Në kujtim të një pastor trim në Kubë

Olof Amkoff, e djathta ekstreme e foto dhe Donald Appelfeldt të majtë tim. Pastor Thomas Scull parë me gruan e tij Ruby dhe fëmijët e tyre: Sarah, Elizabeth dhe Tomasi.

1.998 ndaluar regjimin që ai të vazhdojë të ketë "cultos", adhurimin, dhe ai ishte në burg disa herë. 

Av: Olof Amkoff
torsdag 21 november 2019 18:06 📧

Denna artikel är ett läsarmejl/gästblogg vilket innebär att åsikterna är skribentens egna!

Në udhëtimin tonë në Kubë, kam pasur kohë dhe intervistë Kalle Appelfeldt Pastor Fernando Leyva, para se të vdiste një javë më vonë. Ai qëndron në mes me Biblën në dorë.

Komuniste dhe luftuan o sollën luftëtarët marksiste MPLA

Ai ishte një komunist dhe besonte në revolucionin Kastros dhe u dërgua në Angola për të luftuar në anën guerile marksiste MPLA kundër guerrilasve UNITA gjatë luftës civile që filloi në vitin 1975.

Ai luftoi për dy vjet në Angola dhe ishte një oficer aktiv në 10 vjet. Nga 40.000 ushtarëve kubane në Angola, 15.000 vdiq, dhe kur Fernando është thënë se nuk e ve apo ndonjë ndihmë tjetër të paguar të lënë pa, ai ishte i zhgënjyer kështu me regjimin e komunizmit që ai ndaloi duke besuar në të dy prej tyre.

U ruajt në një funeral

Kur vajza 7-vjeçare kushëriri i tij vdiq në vitin 1990, ai ishte i pranishëm në funeral, dhe nuk ishte ai i cili predikoi ungjillin e Jezusit se Ai është Ringjallja dhe Jeta. Pastaj ai u shpëtua, dhe gruaja e tij një muaj më vonë.

Shumë ushtarë dhe anëtarë të partisë kanë qenë të ruajtur, të dy oficerët e lartë ushtarakë dhe zyrtarë, por pak guxojnë për të dalë me atë publikisht, sepse atëherë ata qëlluan.

Një aktivist i partisë femër që ishte shtyrë që të ketë atë të burgosur në vitin 1990, ai u takua vetëm kohët e fundit, kur ajo rrëfeu veten një i krishterë!

15 kishat Ungjillizuese

Fernando trajnuar si një pastor dhe themeloi një kishë ungjillore në qytetin e tij të Bejucal me 25.000 banorë. Atëherë nuk do të ishte një kishë katolike dhe një regjim miqësor kishë Baptist, të dy teologjisë çlirimtare. Tani ka 15 kisha ungjillore atje.

Ishte në burg

1.998 ndaluar regjimin që ai të vazhdojë të ketë "cultos", adhurimin, dhe ai ishte në burg disa herë.

Por Ai e fyu ndalimin dhe vazhdoi me takimet e tyre. Ai kishte humbur plotësisht frikën e tyre e regjimit dhe dëshmoi me guxim në besimin e tyre në "Krisht" deri në vdekjen e tij javën e kaluar.

Parë kthehet Kuba

Kohët e fundit, ai udhëhoqi një major në ushtri për të besuar. Ai tha se në intervistën tonë me të, se ai ishte "i nderuar Pastor Thomas Scull (në të djathtë e Fernando) të cilët kanë parë Cuba kthyer mbi jetën e saj 70-vjeçare nga të qenit e dominuar totalisht nga ateizmi, marksizmi, katolicizmi, animizëm, se tani kanë shumë të gjallë Pentecostal dhe ungjillore kisha rreth ishullit, në përgjigje të lutjeve tona dhe këmbëngulje. Ne kemi qenë besnik deri në vdekje, pavarësisht zeza dhe gjëra të tjera, por Perëndia i ka përmbushur premtimet e tij për ne! "

Vitin e ardhshëm, regjimi do të vini re se ajo ishte 100 vjet më parë, lëvizja Pentecostal erdhi në Kubë. Ajo do të jetë në televizion ngjarjen dhe ka dhënë një konferencë për ndërtimin e për qëllimin!

Olof Amkoff


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, måndag 12 april 2021 kl. 15:58

Dagens bibelord

“[I Jesu efterföljd] Sedan sade han till alla: "Om någon vill följa mig, ska han förneka sig själv och varje dag ta sitt kors och följa mig. Den som vill rädda sitt liv ska mista det, men den som mister sitt liv för min skull, han ska rädda det.” (Luke 9:23-24)

Dagens namn

Liv

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Liv. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 11 april 2021 12:07
Frid och tacksägelse.Ja nu har det gått ganska bra o bättre hela tiden.Katten 18 År har ätit, gått ut och sover.Igår var den lite intresserad av att fånga garn när matte lekte o snurrade med den lite.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp