DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Butik  | Christer Åberg | TV | Faqja e lutjes | Pyetja  | Kuti shkrimi | Bisedė | Email i lexuesit | Shkruaj | Media | Info | kėrkim

Rrokaqiell se mund tė ketė shpėrbė

Pa marrė parasysh se dikush i pasur ėshtė aq e "zotėron" ai vetėm i mjerė pak hapėsirė ​​ruajtje nė njė sistem kompjuterik.

"Cancel tė holla dhe tė bėhet Cash zgjuar!" nė tė gjitha njė humbje pėr biznesin. Ajo ėshtė vetėm bankat e babėzitur qė pėrfitojnė prej saj.


Av CashOnly
fredag 1 november 2019 18:17
Bok/Följetång

Ndėrtesa ku American Express ėshtė me seli nė Nju Jork ka pasur emra tė ndryshėm. Tre Qendra Botėrore Financiare, American Express Tower, dhe mė pas 200 Vesey Street. Ndėrtesa ėshtė projektuar nga arkitekti Cesar Pelli dhe ka pėrfunduar nė vitin 1986. Ajo ishte dėmtuar gjatė sulmit tė 11 shtatorit dhe u evakuuan pėrkohėsisht pėr riparime. Ajo ėshtė pjesė e kompleksit tė ndėrtesės, Qendrės Botėrore Financiare. Mė parė, nė vendin fqinj pėr kullat e vjetra Qendrės Botėrore tė Tregtisė binjake. 1993 shpėrthyen njė bombė nė World Trade Center njė nga kullat binjake. Kjo ishte njė pėrpjekje e dėshtuar nga terroristėt pėr tė fituar njė kullė tė rrėzohet nga ana tjetėr.

Si kuriozitet ėshtė se ndėrtesa American Express mė parė ishte selia e pasojė e krizės financiare tė bankės falimentuar Lehman Brothers. Lehman Brothers ėshtė marrė pėrsipėr pas falimentimit tė bankės britanike Barclays. Nėse sulmet nė vend janė tė drejtuara ose tė drejtuar keq terroriste kundėr American Express ka qenė ndoshta njė protestė. American Express ėshtė pikėrisht kompanitė pasur kartė. Ndoshta ata ishin nė raste ekstreme qenė mė i pasur qė nga paratė e tyre digjitale do Pura shkuar pėr njė fushatė tė mundshme terrori koordinuar kundėr bankave, qendrat e tė dhėnave dhe kompanitė e tjera financiare.

Nė botėn cashless janė tė gjithė "tė barabartė". Llogaritė cashless janė computationally barabartė. 

Rrokaqiell qė mund tė ketė shpėrbė humbur $ 100 nė njė kolaps cashless ndėrsa "Richard Rich" mund tė humbasin miliona. Ajo mund tė krahasohet me copa letre nė tė cilėn ai thotė se sa personi zotėron. disqe letėr mund tė shkruhet nė anėn tjetėr, por llogaritė kompjuterike tė bazuara janė nė njė cashless dhe bankar katastrofe krejtėsisht tė padobishme. Pa marrė parasysh se dikush i pasur ėshtė aq e "zotėron" ai vetėm i mjerė pak hapėsirė ​​ruajtje nė njė sistem kompjuterik. Cash dhe sidomos ari dhe argjendi, megjithatė, nė proporcion me fytyrėn e tyre, fizike dhe vlera reale.

Sikur ajo nėn disa kushte tė tjera (bomba apo aeroplan) qenė e mundur pėr tė marrė njė nga Kullat Binjake (qėllimisht ose aksidentalisht) tė bjerė nė anėn dhe tė shtypur Express Tower amerikan? Cili ėshtė probabiliteti qė njė avion terrorist rrėmbyer (qėllimisht ose rastėsisht) kishte qenė nė gjendje pėr tė ram selinė American Express nė vend tė njė nga kullat binjake tė Qendrės Botėrore tė Tregtisė? Si do tė ndikojė nė American Express, klientėt e kartės sė kreditit, bota dhe mendimi i kontantlösheten? Autori nuk ėshtė i kualifikuar pėr ēdo pėrgjigje e kėtyre pyetjeve, por mė tepėr pėr tė vendosur ato. Ēdo gjė tregon se sa i prekshėm sistemet e centralizuara cashless me zyrat e tij tė pambrojtur nė kokė dhe nė qendrat e tė dhėnave.

Cila rrugė mė mashtrues pėr tė shprehur veten!

Kėtu njė shembull i vogėl nga disa vite mė parė nė njė gazetė mbrėmje ku tė dy gazeta dhe Riksbank shprehin vetveten gabimisht dhe manipulon lexuesit. Ajo ishte nė Aftonbladet shtatorin e kaluar 2010. artikull mund tė lexoni edhe se tė holla nė fakt u rrit deri nė vitin 2008, megjithatė, ėshtė njė detyrė interesante. Pjesa tjetėr ėshtė propagandė. "Banka Kombėtare beson se kartat e kreditit po konkurojnė larg kartėmonedhat dhe monedhat", shkruan gazeta. Gazeta pėrzier pėr tė filluar me ndoshta konceptet e kreditit dhe kartat e kreditit kėtu.

Njė pėrfaqėsues i Bankės Kombėtare vuri nė dukje se tė holla kishte vite rėnė tė running. Kjo ndodhi nė kohėn kur pesėdhjetė troftė

ishte gati tė zhduken. Pavarėsisht nga fakti se artikulli kishte pėr tė mėsuar se ajo ėshtė Parlamenti qė do tė zhvlerėsojė monedha dhe Riksbank qė ndryshon sistemin e pagesave pėr tė marrė Artikulli pėrshtypjen se ndryshimi nė shumėn e parave ėshtė njė zhvillim spontan izoluar. Qė nga ajo kohė, bankat, politikanėt dhe Riksbank drejtuar largimin e parave tė gatshme me njė grusht tė hekurt nga vendim parlamentar, manipulimit dhe propagada. Kjo ėshtė si krimi i organizuar do tė "parashikojnė", se nuk do tė jetė mė shumė krimi dhe pastaj tė dalė dhe tė ekzekutojė krimet qė ishin mė parė "parashikoi".

Lexuesi mund tė mendoj se unė jam duke e bėrė njė mal nga njė pranverė. Por, ky seksion i vogėl ėshtė menduar edhe si njė mėsim nė lexim kritike. Ēfarė ėshtė me tė vėrtetė? A ėshtė kjo e vėrtetė? Si nė lidhje me duke u pėrpjekur pėr tė manipuluar lexuesin? Pra, njė duhet tė lexoni gjithmonė pėr tė shmangur duke u scammed. Pas ēdo artikull ju lexuar duhet tė jetė nė njė qetėsi pesė minuta tė pyes veten nėse ajo ėshtė shkruar me tė vėrtetė e vėrtetė. Shpesh ju pastaj pėrmes njė analize jo shumė tė thellė mund tė konkludohet se kjo nuk ka. Nuk ėshtė e vėshtirė pėr tė parashikuar tė ardhmen, kur ju vetė e krijoni atė.

manipulimin fjalė

Diēka qė duhet tė pėrmendet ėshtė "play e fjalėve" se pėrdorimi cashless propagandės. Ata thonė se cash-free, sepse kjo tingėllon mė pozitive dhe pėr tė marrė tė holla pėr tė dalė si diēka mė tė afėrt tė pllakos infektuar. Unė vetė kam parė me anė tė thiktė dhe gjithmonė pėrdorin cashless fjalėn. Kjo ėshtė e krahasueshme me dallimin nė mes fjalėve mbyllur nė njė karrocė dhe njė karrige me rrota. Por nė rastin e fundit, gjuha ka ndryshuar pėr tė mirė.

vetėm pėrfitim praktik tė ketė ordvrängeriet pėrdorur fjalėn holla tė lirė ėshtė nė qoftė se ju tani dėshironi tė shikoni nė informacionin kėnd pozitiv cashless (lexo propagandė). Pastaj ju mund tė kėrkoni nė cashless fjalėn nė vend tė cashless. Tė vetėdijshėm sigurisht se shumė prej tyre nuk janė aq pėrkrahės tė indoktrinuar cashless gjithashtu nganjėherė pėrdorin cashless fjalėn.

Njė shaka ėshtė qė tė pėrdorin tė holla fjalėn angleze (cash), kur nė fakt ajo ėshtė plotėsisht teknologji cashless. Mė tė mirė tė pėrdhunuar gjuhėn suedeze ėshtė e mjaftueshme, Swedbank dhe tė tjerė si Banka pėrdor tė holla zgjuar fjalėn. Kėtu ėshtė njė citim nga website Swedbank-sė.

"Pse nuk marrin paratė nga kartėn tuaj tė krediti kur ju dyqan nė dyqan. Pastaj ju nuk do tė ketė njė biletė shtesė nė bankė. Ju gjithashtu mund tė tėrheqin para nga ATM. Por kjo nuk ėshtė aq e gatshme tė zgjuar."

Njė, nėse ėshtė e mundur, edhe mė budalla thirrje nga Interneti kompleton dumspråket.

"Cancel tė holla dhe tė bėhet Cash zgjuar!"

Arsyetimi, mund tė kuptojnė se do tė ketė tė holla menēur ėshtė qė tė pėrdorin sa mė pak tė holla qė ėshtė e mundur, ose mundėsisht asnjė fare. Me kėtė fjalė tė keqe ordlogik do tė ushtrojė tė thotė tė zgjuar pėr tė lėvizur sa mė pak tė jetė e mundur. Duke qenė njė mart ushqimit do tė mohoj veten pėr vdekje. Shih se si ju pėrpiqeni tė na manipulojnė me gjuhėn?

Kush ka kohė pėr tė tėrhequr para nė drekė?

Le tė pėrsėris citat Swedbank nė seksionin e mėparshėm.

"Pse nuk marrin paratė nga kartėn tuaj tė krediti kur ju dyqan nė dyqan. Pastaj ju nuk do tė ketė njė biletė shtesė nė bankė. Ju gjithashtu mund tė tėrheqin para nga ATM. Por kjo nuk ėshtė aq e gatshme tė zgjuar."

Ju nuk flasim pėr se nė vend se humbur alternativė kohė duhet tė bėjė irrituese shumė tėrheqje duke marrė paratė nė dyqan ose automat me monedhė. Banka ėshtė shpesh afėr njė marrėveshje. Nė makinė ATM dhe ruajtur atė edhe rradhė. Nė bankė bėhet radhėt e gjata tė shkurtėr dhe sportelet e bankave pak mė shumė ju tė menaxhuar pėr tė manipuluar njerėzit pėr tė tėrhequr paratė diku tjetėr. As nuk ėshtė pėr qėllim tė panevojshme pasur nevojė pėr tė blerė njė paketė tė pelena nė dyqan dhe pėr tė kryer rreth vetėm pėr tė marrė para nė dorė. Sa mė shumė njerėz fillojnė tė blejnė njė bar karamele dhe pastaj tė kėrkojė 200 SEK nė para tė gatshme, mė shumė whining merr atė nga dyqane, dhe kjo ėshtė nė fakt gjėja e drejtė. "Tė priza bankare" nė arkė ėshtė

"Cancel tė holla dhe tė bėhet Cash zgjuar!" nė tė gjitha njė humbje pėr biznesin. Ajo ėshtė vetėm bankat e babėzitur qė pėrfitojnė prej saj. Pėr fat tė keq, kjo ėshtė njė arsye qė biznesi harping nė kartat e kreditit. Ajo ėshtė mė e pėrshtatshme pėr tė tėrhequr para nė bankė. Pastaj ju mund tė nė tė mirė tė sjellė nga tepricė e muaj tė plotė e nė njė rast tė vetėm.

Pėr fat tė keq, bankare hapjes orė dhe pėr marrjen sportelet e bankave pėr njė kohė tė gjatė do tė thotė se njerėzit qė punojnė pasur probleme vetes kohė pėr tė tėrhequr para nė drekė ose pas punės. Shpesh, banka ka vetėm njė kundėr tė vetme bankare, ku ajo ėshtė nė tė mirė tė mundshme pėr tė tėrhequr para. Mė parė ka qenė dy ose tre. Pėr shembull, nė dyqane ushqimore, ėshtė e qartė se ajo do tė hapė njė para ekstra kur ka radhė tė gjatė. Pse do banka nuk e bėjmė tė njėjtėn gjė? punė shtesė nė bankė ėshtė gjithashtu njė pėrparėsi, nėse diēka do tė thembra ose tė shtyj pėr mė vonė.

Vėshtirėsitė e tėrheqjen e parave nė bankė nuk do tė thotė se makina ATM dhe marrėveshja ėshtė alternativė e mirė. Ajo thjesht tregon se ju me vetėdije tė kontrolluar tė gjithė pikėn e ku. Jo mė pak ėshtė tėrheqja e bankės sigurt. A duhet tė guxoj tė jetė njė politikė e vogėl e tregut tė punės, njerėzit do tė punojnė mė mirė me ditėn mė tė shkurtėr tė punės dhe njė drekė tė gjatė, atėherė gjėrat do tė mund tė kryhet. Ēfarė ndodhi me atė tė propozuar ditė sextim- Mars anyway?

Kompanitė private tė sigurisė

Kush nuk ka shumė herė parė burrė apo grua nė uniforma tė errėta mbante nėpėr ēanta tė rėnda tė sigurisė me tė holla. historia Corporate janė tema tė sipermarrje dhe bashkimeve. Njė shembull ėshtė kompania e sigurisė ABAB (themeluar nė 1964) se pas disa vitesh u bė Partena Security. Partena Security ka nga ana e tij pėr tė shitur Sodexho (Francė), Falck (Danimarkė) dhe Grupi 4 SECURICOR (Angli).

Grupi 4 SECURICOR ėshtė ndoshta i njohur mė mirė nėn G4S saj shkurtesėn dhe depo tė holla e kompanisė nė Suedi u grabitur nga grabitje helikopter. Kompania britanike prind, G4S ėshtė kompanitė mė tė mėdha tė sigurisė. Ndėrkombėtarisht, kompania operon nė mė shumė se 100 vende.

Kompania ėshtė e ndarė nė disa nėn-aktivitete.

i njohur gjerėsisht ėshtė Securitas me seli nė Stokholm dhe vepron nė shumė vende. Kompania ka pasur disa emra dhe ėshtė themeluar nė vitin 1934 nė Helsingborg nga Erik Philip-Sorensen si Hälsingborgs rojtar. Logo pėrbėhet pjesėrisht nga tre pika tė kuqe simbolizojnė ndershmėri, vigjilencė dhe ndihmės. Ajo ishte Melker Schörling, i cili rreth vitit 1990 bėrė Securitas ndėrkombėtarisht. Rreth ana e mijėvjeēarit, Securitas blen deri dy kompanitė e mėdha tė sigurisė SHBA Pinkerton dhe djegie.

Securitas ndarė kur themeluesi shitur atė pėr tė dy djemve. Ajo tani quhet G4S ėshtė pjesa e jashtme e "Securitas Sons trashėgiminė" (lexuar blerje). G4S u thirr nė Suedi mė parė Falck Siguri. Ajo kishte selinė e saj nė Falck Hall nė Stokholm. Falck Security ėshtė i njohur nė lidhje me rastin gjyqėsor tė quajtur qėllimi Falck ose qėllimi Cam. Kjo ishte e lidhur me ryshfetin dhe Stokholmit Transportit.

Origjina Loomis mund tė ndiqet nė kur Lee Loomis amerikan themeloi Cleary Creek Comercial Company e cila mbante ari dhe furnizimet nė Alaskė. Kompanitė Loomis pėr transportin me automjete tė blinduara (nė botė e parė ishte njė prej tyre) bleu njė biznes tė ngjashėm nga Wells Fargo. Nė fillim tė viteve 2000 pėrfshinin kompania u bashkua Securitas. Loomis ėshtė kėshtu fillimisht njė kompani amerikane nė tė ardhmen u bė njė kompani Securitas.

Kompania dy e madhe trajtimit tė holla nė aspektin e qarkullimit tani ėshtė Loomis dhe Nokas norvegjeze. Njė pjesė shumė e madhe e pėrgjegjėsisė pėr tė holla tė konsiderueshme dhe menaxhimin e tyre kanė dy

fqinjėt. Norvegjia dhe (siē do tė shohim mė vonė nė librin) Finland nga Suedia lejon njė tė privatizuara mints finlandeze e prodhimit tė holla suedeze. Ėshtė ēmenduri tė mos ketė kontroll tė plotė kombėtar dhe shtetėror mbi cash-it nė dhe nėpėrmjet Suedi.

Nokas u themelua nė vitin 1987 si Shėrbimi Gardės sė Heine Wang. Operacionet janė kryer kryesisht nė vendet nordike dhe ka selinė nė Tųnsberg. Nokas Reserve nė Gothenburg ishte i njohur mė parė si SKANDIA Rezervė. Trajtimi Nokas cash nė Sverge ishte i njohur mė parė si G4S. Nokas zotėron edhe 1995 themeluar suedez Bevakningstjänst (SBT), i cili u bė kompania e tretė mė tė madh tė sigurisė nė Suedi. management monedhė ėshtė trajtuar shpesh nga bizneset e vogla. Suedia ka qenė i pėrfshirė nė njė pjesė tė konsiderueshme tė parave tė gatshme nė botė. tė gjithė

pra varet nė asnjė mėnyrė tė lidhur, Securitas, G4S-Falck Loomis- Nokas.

Ndonjėherė varet kompanitė e sigurimit dhe shpikje bashku. Kjell Lindskog themeluar nė vitin 1995 kompaninė SQS Security Qube Sistemit. Lindskog shpikur njė qese tė sigurisė me bojė dhe elektronike tė cilat kompania e tij ishte i pari pėr tė pėrdorur. teknologji tė sigurisė ka pėrfshirė GPS dhe kodim e bojės. Lindskog ka ndėrtuar edhe makina garash dhe shpiku variante tė tenis nė gjysmė fushe tenisi dhe polet e skive. Sondazhi i kompanive dhe marrėdhėniet e tyre reciproke ka qenė sigurisht mė pak konfuze pėr lexuesin si ajo ishte pėr autorin nė fillim.

Tė furgonė mbanin trumpetojnė tė holla duke evokuar letra tė mėdha se kjo ėshtė njė makinė nga Securitas dhe Loomis. Kjo sigurisht do tė reklamuar emrin e tyre kompanisė. Por me tė shėndetshme tė holla tėrė shteti do tė mund tė pėrdoret makina neutrale pashėnuar qė nuk tė tėrhequr vėmendjen pėr veten e tij. Askush nuk duhet tė vėrtetė tė shohim nėse ka njė furgon tė sigurisė ose njė makinė tė plotė tė kutive tė frutave. Stafi nuk do tė duhet tė kenė rrobat e punės shėnuar me ndonjė trajtimit tė holla emrin e kompanisė. Ata duhet tė jenė nė gjendje tė identifikojnė veten nė njė mėnyrė tė sigurt. Qė tė mėsuarit dyqanet shpejt njohin tyre "djalė tė holla." Njė pėrmirėsim i tretė do tė jetė pėr tė bėrė pėrsėri qese pak mė neutral dhe tė "padukshėm".

Ka shumė pėr tė mėsuar nga operacionet spiun tė vėrtetė tė jetės. Ku drejtuar nuk ėshtė rreth nė makina spektakolare sportive a la James Bond. Makinat janė nė makinė tė pafajshėm tė familjes jashtė, por nėn kapuē lurks njė motor nė drejtim tė makinerive tė plotė dhe tė mirė-ruajtur. A nuk do tė thotė qė ju duhet tė pėrzėnė rreth holla nė makina tė zakonshėm. Tė furgonė janė natyrisht zakonisht mė praktike. Operacionet e para tė gatshme qeveria do tė lejohet vetėm pėr tė thyer edhe financiarisht, por shteti duhet sigurisht tė jenė tė pėrgatitur qė menjėherė

injektuar para tė reja nėse ėshtė e nevojshme. Bankat do tė parandalohet nga shfrytėzuar sistemin e menaxhimit tė parasė e cila ka ndodhur mė parė.

EMV - "Lloji i kafka"

EMV ėshtė njė standard global pėr tė gjitha pagesat me kartė. Ajo ėshtė pėrdorur edhe pėr pagesat celular celularėt pėrmban teknologji tė ngjashme. Llojet e tjera tė teknologjisė sė pagesave celular ngjashme me EMV. Standardi mund tė kenė emra tė ndryshėm nė vende tė ndryshme dhe vlen edhe pėr teknologji contactless ku leximi ėshtė nė njė distancė nga lexues letrash me bira. Standardi kėrkon qė tė dy SmartKartave rregullta dhe teknologji contactless punon nė tė njėjtėn kohė. Nuk ėshtė njė mėnyrė pėr tė marrė larg nga kartat shirit magnetik. EMV qėndron pėr Europay, MasterCard dhe Visa cila ishte kompania qė fillimisht zhvilluar standardin. Teknologjia ishte pėrdorur mė parė nė Francė, 1992.

Nė njė kartė EMV shirit magnetik duke zėvendėsuar gjithmonė nga chip dhe njė PIN ėshtė e nevojshme. Kodi mund tė futen ose nėpėrmjet njė lexues letrash me bira, nėpėrmjet njė ekran tė vogėl nė kartėn ose duke pėrdorur njė software termat "keyboard integruar" i ruajtur nė kartėn shfaqet nė aparatin leximit. MasterCard dhe Visa forcat e shitjen e kompanive nė kėtė teknologji tė reja nga tregtarėt qė pėrdorin magnetremsetekniken vjetėr mbahet financiarisht pėrgjegjės nė rastet e mashtrimit. Ky cuditerisht nuk ka pranuar nga Shtetet e Bashkuara si i vetmi vend nė botė. Visa ka punuar pėr tė pėrshpejtuar kalimin nė teknologji EMV nė Shtetet e Bashkuara, duke pėrfshirė

18 EMV - "Kind Of Skulls" diēka tė quajtur Technology Program inovation. Certifikimi kryhet nga diēka qė quhet EMVCo.


Publicerades fredag 1 november 2019 18:17:29 +0100 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Varför skedde terrordådet i Vetlanda?


DAGENS

Dagens datum

Vecka 9, söndag 7 mars 2021 kl. 18:52

Dagens bibelord

“Rannsaka mig, Gud, och känn mitt hjärta, pröva mig och känn mina tankar. Se om jag är på en olycksväg, och led mig på den eviga vägen.” (Psalm 139:23-24)

Dagens namn

Camilla

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Camilla. Har de inte tagit emot Jesus och blivit frälsta så ber jag dig att de ska göra det. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 5 mars 2021 18:21
Bed för min son på 10 år som inte vill äta riktig mat,säger att han inte tycker om fast han ej smakat.Mycket svårt o laga mat när han ej äter mycket av den mat vi lagar.Bed att han börjar äta bättre.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp