Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Nėse vėnė padėshiruar me vdekje?

A duhet tė dėnohet me vdekje si tė padėshirueshme?

Grua me njė fėmijė.

Tani unė shkruaj librin tim tė dytė tė quajtur "padėshiruar". Ėshtė nė lidhje me fėmijėrinė time, si unė pakėrkuar erdhi nė kėtė botė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 21 november 2019 11:34

Ajo i ėshtė thėnė pėr mua se unė kam qenė pak a shumė njė pėrdhunim. Atė qė unė ju them nė librin tim tė ardhshėm, i padėshiruar. A do tė si i padėshiruar tė dėnohet me vdekje me abortin?

Nėse unė tė marrė tė sėmurė e vjetėr, ose, duhet tė dėnohet me vdekje si tė padėshiruar nga "vdekje e lehtė"?

Ne e shohim se tė dy fėmijėt e palindur, tė sėmurėt dhe tė moshuarit janė tė gjallė tė rrezikshme. Ata gjithmonė mund tė jetė vrarė pėr shkak se ata nuk janė mjaft tė dėshirueshme apo tė vlefshme. Ndoshta ata patėn idenė kjo ose kanė dikush tjetėr ka thėnė atė.

Turp?

disa miq janė duke demonstruar kundėr abortit, atėherė njė person dhe tė thonė: "Kjo nuk jeni tė turpėruar!" Duhet tė jetė turp pėr jetėn ushqej? Si shtrembėruar nuk e ka kėtė qenė? Ai qė do tė jetė turp ishte ai qė e ka thėnė atė.

13 vit Vajza ime vjetėr ndonjėherė ka shqetėsime tė thella. Ajo tha: "Kur unė kam lindur, isha nėntė muajsh, por si ėshtė e mundur qė ajo mori njė vit para se tė festuar ditėlindjen time tė parė Ajo thjesht do tė pritur tre muaj?"

9 muaj + 3 = 1?

Ju keni qenė nėntė muaj para se tė lindur. Nė nėntė muaj, ka pasur njė jetė njerėzore nė barkun e nėnės sate qė tė ishte. Do tė jetė e dėshtuar dhe vrau njė jetė e tillė?

Unė nuk kam pasur tė lehtė nė jetė, por unė jam unė i jashtėzakonshėm i kėnaqur lindur! Dhe mė tė mirė tė tė gjitha: I kam mundėsi pėr moshėn 20 vjeēare pranojnė Jezu Krishtin! Atėherė unė kam lindur pėr herė tė dytė dhe jeta ime u shndėrrua!

I preferuar i Zotit

Ėshtė e mundur qė unė ishte e padėshiruar nga njerėzit, por unė u dėshiruar nga Perėndia!

Kur vajza ime ka lindur, ajo i quajtur dėshirė. Ėshtė francez pėr tė dėshiruar. Ajo ishte si e dėshiruar nga gruaja ime dhe mua - dhe e dėshiruar nga Zoti!


Publicerades torsdag, 21 november 2019 11:34:18 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp