Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Shih filmin e parë në botë për Jezuin

Është filmi i vetëm që e regjistruar plotësisht në faqet biblike!

Nga grazhd në kryq, është filmi i parë në lidhje me Jezusin dhe e vetmja e regjistruar plotësisht në faqet biblike.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 17 november 2019 23:35

Ndonjëherë ju mund të gjeni zbulim i vërtetë ari në Youtube. Ky film i heshtur nga 1912 është filmi i parë në lidhje me Jezusin! Ajo që quhet "Nga grazhd të Kryqit" ( "Nga grazhd në kryq").

Kjo është një film amerikan nga viti 1912 dhe ishte filmuar në vend në Egjipt dhe në Palestinë bashkëkohore.

Filmi i parë për Jezusin

Nga grazhd në kryq, është filmi i parë në lidhje me Jezusin dhe e vetmja e regjistruar plotësisht në faqet biblike. Kjo ishte në kohën e tij një sukses komercial, i cili regjistroi 30 herë koston e prodhimit.

Filmi tregon historinë e jetës së Jezusit. Drejtori Sidney Olcott luajti edhe në film. Aktorja dhe shkrimtar Gene Gauntier ka shkruar skenarin dhe portretizuar Virgjëreshës Mari.


Poster për filmin amerikan Nga grazhd të Kryqit (1912).

ringjallje

Disa ngjarje biblike shpalosur në film. Për shembull, Gjon Pagëzori duke theksuar Jezusin si Mesia, por ne nuk mund të shohim pagëzimin. Që nga titulli i filmit është mjaft i saktë kur është fjala për në fund. Kryqi i përfshirë, por se nuk ka ringjallje. 

Kjo është shumë e keqe për shkak se nuk ka ringjallje, atëherë nuk ka edhe nuk ka shpëtim. Por Jezus Krishti u ringjall me të vërtetë nga të vdekurit dhe jeton sot dhe kur ju merrni Ai do të ruhen.

Jezusi në kryq.

Jezusi në kryq.

Është përkthyer në 26 gjuhë

Sidney Olcott ishte i pari për të vërtetë kuptojnë forcën e filmit dhe bëri një prodhim serioz për jetën e Jezusit në vend në Palestinë bashkëkohore. Filmi ishte një sukses i madh dhe ka marrë komente shumë të mira. Ajo u përkthye në 26 gjuhë dhe u harrua pas në parim hequr.

tentim vjedhje

Gjatë xhirimeve u bë filmi ekuipazhit një viktimë e një përpjekje grabitje. Drejtori Sidney Olcott nuk kishte pjesë të fitimit, e cila ishte 30 herë më shumë se kostoja e prodhimit. 

ribotohet 1919

Pas Vitagraph Studios bleu kalem Studios kështu kishte Filmi ri-lirimin në vitin 1919. Filmi u lirua më vonë me muzikë shtuar dhe transmetim. 


Skena ku Jezusin që po ecte mbi ujë është bërë me ekspozim të dyfishtë.


burim

Wikipedia

Pasioni i parë - filmi i parë në botë për Jezusin

Nga menaxheri në kryq

Nga grazhd të Kryqit (1912) A Silent Movie Review


Publicerades söndag, 17 november 2019 23:35:24 +0100 i kategorin TV och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e Tij [Jezuin], të cilitdo që beson në të të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme." - 03:16

"Por, sa më shumë të  marrë  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin të bëhen bij të Perëndisë, atyre që besojnë në emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus, dhe po të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ngjalli prej së vdekurish, do të shpëtohesh." - Roma 10: 9

Dëshironi të merrni të ruhen dhe të marrë të gjitha mëkatet e tua të janë falur? Lutuni këtë lutje:

- Jezusi, unë do t'ju marr tani dhe ju rrëfej si Zotin. Unë besoj se Perëndia ju ringjall prej së vdekurish. Faleminderit që unë tani jam i shpëtuar. Faleminderit që e ke falur mua dhe ju falënderoj që unë jam tani një fëmijë i Perëndisë. Amen.

A ju merrni Jezusi në lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer

Stefan Jonasson : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Stefan Jonasson : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Stefan Jonasson : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Tomas N: Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Stefan Jonasson : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Stefan Jonasson : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

PT: Skrivklåda

Tomas N: Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Lillibeth: Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Islams Antikrist

Israelvänlig : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Skrivklåda

Israelvänlig : Skrivklåda

Israelvänlig : Uppryckandet, Antikrist, den stora vedermödan och Jesu återkomst med de heliga

Israelvänlig : Islams Antikrist

Lena Henricson : Skrivklåda


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp