Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

A thotė Bibla se ne duhet tė mblidhni krahėt tuaj dhe tė mbyllė sytė tuaj kur lutemi?

Apo ėshtė mėnyra mė e zakonshme qė ne i kėrkojmė jobiblike?

Ngritja e duarve

Kur Jezusi flet pėr tagrambledhės kėshtu qė ai ngriti nuk sytė nė qiell, kur ai e pyeti Perėndinė pėr mėshirėn dhe dhembshurinė. Pse Jezui detaje? Pėr shkak se ajo falej me sy tė hapur u kthye nė qiell!


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag 2 januari 2020 17:57

Le tė vendosė menjėherė:

Nuk ka asnjė shembull biblik qė ata u lutėn me duart e palosur, as nuk ka ndonjė shembull qė ata tė mbyllur sytė e tyre nė lutje! Pra, ku ke qenė se ju duhet tė parakohshme nė duart e tyre dhe tė mbyllė sytė tuaj, kur ju luteni? Po, kjo nuk ėshtė nga Bibla!

Me sy hapur

Si e tregoi Jezui nė Bibėl?

Gjoni 11:41. Atėherė ata e hoqėn gurin prej vendit ku i vdekuri vė. Dhe Jezusi i ngriti sytė dhe tha: O Atė, tė falėnderoj qė mė ke dėgjuar.

Kur Jezui e falėnderoi Atin e tij, ai ngriti shikimin e tij. Ai u lut me tė hapur sytė!

Nuk ėshtė njė shembull shumė i Ungjillit tė Gjonit rreth Jezu bönesätt:

Gjoni 17: 1 Atėherė Jezusi u foli, dhe ngriti sytė drejt qiellit dhe tha: '' O Atė, ora ka ardhur. Pėrlėvdo Birin tėnd, qė edhe Biri yt tė tė pėrlėvdojė,

Jezusi i ngriti sytė drejt qiellit, kur ai u lut. Kėshtu ne shohim qartė se kjo ėshtė biblike pėr t'u lutur me sytė e tyre tė hapur! Pra, pse nuk e provoni tė luten nė rrugė biblike? Herėn tjetėr qė ju luteni, ngre sytė nė qiell! Lutuni nė mėnyrė bėri Jezusi!

Jezusi gjithmonė ngriti sytė drejt qiellit, kėshtu qė edhe bukėt:

Mateu 14:19. Pastaj ai urdhėroi turmat tė ulen mbi bar. Dhe ai i mori tė pesė bukėt dhe tė dy peshqit, dhe ngriti sytė drejt qiellit , i bekoi dhe i theu bukėt dhe ua dha dishepujve, dhe dishepujt njerėzve.

Le tė shohim njė shembull tjetėr.

Luka 18:13. Kurse tagrambledhėsi rrinte larg dhe as nuk do tė ngrejė sytė drejt qiellit; por rrihte kraharorin e vet duke thėnė: O Perėndi, ji i mėshirshėm ndaj mua mėkatarit.

Kur Jezusi flet pėr tagrambledhės kėshtu qė ai ngriti nuk sytė nė qiell, kur ai e pyeti Perėndinė pėr mėshirėn dhe dhembshurinė. Pse Jezui detaje? Pėr shkak se ajo falej me sy tė hapur u kthye nė qiell!

Me duart e ngritura

1 Tim 2 teta prandaj unė dua njerėzit dhe kudo qė tė luten dhe tė ngre duart e shenjta, pa mėri dhe pa dyshim.

Paul duam qė ata tė luten me duart tė ngrihen. Ai thotė se asgjė nė lidhje clasped. Arsyeja pėr kėtė ėshtė se ajo vanligate mėnyrė qė tė falen ėshtė me duart e ngritura. Por ku ka tradita qė duhet tė parakohshme nė duart e tyre? Jo, kjo ėshtė nga Bibla nė ēdo rast.

Kur ju tė zgjatnin duart pėr tė Perėndia e hap atė pėr tė nė njė mėnyrė tė ndryshme, nėse ata do tė kishin duart e tyre palosur, palosur ose me duart nė xhepat e tij.

Provoni veten tuaj dhe ju do tė zbuloni pėr veten tuaj atė qė ndihet si.

Vini re se ata do tė ngrenė duart e tyre, kur ata luten. "... Lutuni dhe tė ngre duart e shenjta ..." Pėrveē kėsaj, shėnim qė ata do tė bėjnė kėshtu kudo . Pra, kjo ishte njė bönesätt zakonshme.

Bibla Vargjet

Kjo me duart e ngritura nuk ėshtė njė shpikje e re e Palit. Ajo thotė se nė lidhje me atė nė Dhiatėn e Vjetėr.

1 Mbretėrve 08:54: ". Kur Salomoni mbaroi kėto fjalė, luten dhe i kėrkoj ndihmė Zotit, qė ai u ngrit nga altarin e Zotit, ku ai kishte qenė nė gjunjė me duart e tij ngriti nė qiell"

Psalmi 63: 4: "Unė do tė tė bekoj deri sa unė jetoj, nė emrin tėnd do tė ngre duart e mia."

Psalm 141: 2: «Le tė arrijė lutja ime e vlefshme para teje si temjani, heqjen e duarve tė mia si flijimi i mbrėmjes."

Vajtimet 3:41: "Le tė ngremė lart zemrat tona dhe duart tona nė drejtim tė Perėndisė tė qiellit"

quote kaluar bible, ne shohim se kursi do tė jetė zemra jonė ka kur ne tė heqė duart tona pėr Perėndinė.

Bibla na mėson, atėherė ne mund tė heqė duart tona dhe sytė pėr Perėndinė kur i lutemi atij. Kjo ėshtė mėnyra biblike.


Publicerades torsdag 2 januari 2020 17:57:49 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Terrordåd i Nice - Allahu akbar?


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 29 oktober 2020 20:10
Be för två arbetslösa föräldrar som har det svårt. Stort problem med autistiskt barn. Be om helande, frälsning och upprättelse i Jesus namn.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp