DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kėrko
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kėrko

Bibla thotė se Jezusi ka flokė tė shkurtėr?

pėrshkruar shpesh Jezusi me flokė tė gjatė, por kjo ėshtė me tė vėrtetė nė lidhje me Biblėn?

Jezusi ka flokė tė gjatė apo tė shkurtėr?

Clipboard si njė artistė disa tė mendojnė rreth asaj se si Jezusi duket si.

Unė kam lexuar shumė nė internet nėse Jezusi ka flokė tė gjatė apo tė shkurtėr. Duket se kjo ēėshtje ka qenė i punėsuar shumė shumė, sepse nuk ėshtė njė shumė e shkruar nė lidhje me kėtė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag, 18 november 2019 23:57

kanė mjekra

"I paraqita kurrizin tim atij qė mė dhe faqet e mia tė rrahur pėr ata qė mė shkulte mjekrėn time. Unė nuk fsheha fytyrėn time poshtėrimit dhe tė pėshtyrave »- Isaia 50: 6..

Nė filma dhe nė imazhet pėrshkruar Jezusin me flokė tė gjatė dhe mjekra. Se ai ka njė mjekėr me Biblėn, sepse ai thotė se "mė shkulte mjekrėn time." Fjala e Biblės ėshtė ndryshe njė profeci e vuajtjes dhe kryqėzimit tė Jezusit. Por ajo ka qenė e supozuar se ai do tė ketė flokė tė gjatė?

Kanė flokė tė shkurtėr

Tani ajo ėshtė askund nė Bibėl pėr Jezusin gjatėsinė e flokėve por ka shkrime qė tregojnė se Jezusi ka flokė tė shkurtėr. Pali shkruan se ajo ėshtė njė turp pėr njė njeri qė tė ketė flokė tė gjatė. 

Ose nuk mėsojnė shumė natyra ju se kjo ėshtė njė turp pėr njė njeri, nėse ai ka flokė tė gjatė? - 1 Cor. 11:14.

Princat

Por nuk ishin ata qė ishin Princat qė kishin flokė tė gjatė. Princat ishin, pėr shembull, Simpson dhe Gjon Pagėzorit.

"Por njė engjėll i Zotit iu shfaq kėsaj gruaje dhe i tha:". Ja, ti je shterpė dhe nuk kanė lindur ndonjė fėmijė, por ke pėr tė mbetur me barrė dhe do tė lindė njė bir [Simpson] Tani sigurohuni qė ju nuk do tė pijė as verė as pije dehėse dhe mos ha asnjė gjė tė papastėr. sepse ja, ti do tė mbetesh me barrė dhe do tė lindė njė bir, dhe mbi kokėn e tij do tė vijė asnjė rroje, sepse fėmija do tė jetė njė Nazireo kushtuar Perėndisė qė nė barkun e nėnės. Ai do tė fillojė shpėtimin e Izraelit nga duart e Filistejve ". - Judges 13: 3-5 

Sepse ai [Gjon Pagėzori] do tė jetė i madh pėrpara Zotit. Verė dhe pije dehėse nuk do tė pijė, dhe nė barkun e nėnės, ai do tė jetė i pėrplotė me Frymėn e Shenjtė. - Luke. 01:15.

Pėrveē flokėt e tij tė gjatė kishte Simpson edhe shtatė gėrshetat. 

Dom 16:13: "tha Delilah Sansonit:" Deri tani je tallur me mua dhe tė gėnjyer pėr mua. Tani tregoni mua se si tė lidhin ju lart "Ai i tha:". E pra, nė qoftė se ju thurėsh shtatė gėrshetat e kokės sime me prish nė leckė tuaj "".

Njė Nazireo kishte pėrfshirė jo pirė verė. Por Jezusi nuk ishte njė Nazireo sepse ai piu verė dhe kėshtu ne e kuptojmė se ai nuk kishte flokė tė gjatė.

"Bir njeriu [Jezu] erdhi, dhe ai ha dhe pi, dhe ju thoni: Ja njė grykės dhe njė pijanec, miku i tagrambledhėsve dhe i mėkatarėve", - Luka 07:34

hebre ortodoks

Unė kam lexuar shumė nė internet nėse Jezusi ka flokė tė gjatė apo tė shkurtėr. Duket se kjo ēėshtje ka qenė i punėsuar shumė shumė, sepse nuk ėshtė njė shumė e shkruar nė lidhje me kėtė.

Nė kėrkimin tim nė neto kam gjetur njė faqe qė thotė se Jezusi ishte i prerė si burrat hebrenj ortodokse sot.

"Mos prisni rrumbullak flokėt anėve tė kokės, as clip off skajet e mjekrės tuaj." (3 Val 19,27)

Nė 3 Zanafilla, Perėndia urdhėroi priftėrinjtė, dhe burrat individuale nė komunitet si ata do tė kujdesen pėr mjekrėn e tij dhe flokėt. Prandaj beson se Jezusi ndjekur edhe kėtė. Por kėtu unė mendoj se ju keni lexuar shumė.

U bė si ne njerėzit

Jo, ai dukej si ēifut ajo kudo nė atė kohė. Ai nuk kishte pamjen spikatur. Kjo ėshtė nė fakt nė Bibėl se ai "u bė si qenie njerėzore" (Filipianėve 2: 7).

... tė cilat, kur ai ishte nė trajtė Perėndie, nuk e konsiderojnė atė si njė thesar plaēkitur pėr tė qenė barabar me Perėndinė, por u dorėzua, dhe mori formėn e njė shėrbėtori, dhe u bėnė si ne njerėzit. - Filipianėve 2: 6-7.

Ai kishte njė pamje normale, tė cilėn ne e kuptojmė si Juda tradhtari tradhtoi me njė puthje si njė shenjė se ushtarėt do tė dinė qė Jezusi ishte se ata do tė mbėshteten nė.

Mat 26:48: tradhtonte u kishte dhėnė atyre njė shenjė, duke thėnė: "Kushdo qė unė do tė puth, ai ėshtė atje, flakta atė."

Megjithėse Jezusi dukej si njė njeri i zakonshėm, mund tė shndrit tij hyjni nėpėrmjet tė cilave ajo e bėri nė njė kohė.

"Dhe ai u shpėrfytyrua pėrpara tyre: Shone tij fytyrėn si dielli dhe rrobat e tij u bėnė tė bardha si drita.» - Mateu 17: 2

Jezui e pėrshkroi

Nuk ėshtė njė vend nė Bibėl nė tė vėrtetė pėrshkruan Jezusin, por jo gjatėsia e tij. Kjo ėshtė kur Jezusi ringjallur ėshtė shpallur nė Gjonit Apostull nė Patmos.

Dhe koka e tij dhe flokėt ishin tė bardhė si lesh i bardhė, si bora, dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri. - Up 01:14.

Si mund tė njohin Jezusin

Por kjo nuk ėshtė pėr shkak tė gjatėsisė sė flokėve Jezusit qė tė bėjė nėse ne e pranojmė Jezusin apo jo. Ėshtė duart e tij sårmärkta. 

Tomas nuk tha "Unė do tė shohim Jezusin, flokė tė gjatė, unė mendoj", por "Nėse unė nuk e merrni pėr tė parė gjurmėt e gozhdėve nė duart e tij dhe rrinė gishtin tim nė gjurmėt e gozhdėve dhe rrinė dorėn time nė brinjėn e tij, unė mendoj se kjo jo "(Gjoni 20:25).

Kushdo qė ėshtė pretenduar tė jetė Jezusi, flokėgjatė apo tė shkurtėr-flokė, ju mund tė pėrcaktojė nėse ajo ėshtė me tė vėrtetė Jezusi nga pėr tė parė nėse ai ka vrima gozhdė nė duart e tij. 


Publicerades måndag, 18 november 2019 23:57:00 +0100 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg - Apg29.Nu


Dagens datum

V 02, fredag 15 januari 2021 kl 19:24

Dagens namn

Laura, Lorentz

Dagens bibelord

“[Abrahams sanna barn] Jesus sade till de judar som hade kommit till tro på honom: "Om ni förblir i mitt ord är ni verkligen mina lärjungar. Ni ska lära känna sanningen, och sanningen ska göra er fria.” (John 8:31-32)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Laura och Lorentz. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 15 januari 2021 16:21
The Jesus is The Lord with Angels? Go into my Mama and my Broter Room. Bless?

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

↑ Upp