Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Profecia: "Si zgjedhjeve nė Izrael, por asnjė qeveri ėshtė formuar nė afėrsi ardhjen e Mesias"

Si ėshtė gjendja tani nė Izrael.

copa tė prera gazetash e Yitzhak Kaduri.

copa tė prera gazetash e Yitzhak Kaduri.

Kjo ėshtė hera e parė nė historinė e Izraelit se ai ka qenė nė gjendje pėr tė formuar njė qeveri. Pėrveē kėsaj, imazhi qė Izraeli kishte dy zgjedhje kėtė vit, por ajo ēoi nė njė qeveri.


Av Holger Nilsson
fredag, 13 december 2019 23:03

Profecia e 40-vjeēari

Nuk ėshtė njė profeci 40-vjeēar qė tani mund tė jetė i lidhur me gjendjen aktuale nė Izrael.

Profecia vjen nga Rabbi Yitzhak Kaduri ishte njė njeri i shquar shih foto mė sipėr. Jo vetėm pėr shkak se ai ishte 108 vjeē kur vdiq nė vitin 2006.

Ai ishte njė mėsues shumė famė, mėsuar dhe tė dashur pėr shumė hebrenjtė. Ky ishte rasti, ajo i jep numėr tė mirė tė atyre qė ndoqėn procesionin e tij funeralit u pasua me rreth 300.000 dhe Jeruzalemi ishte i mbuluar me postera qė shpallur zi pėr tė ndjerin Rabbi Yitzhak Kaduri.

jetese e tij ishte shumė e thjeshtė. Ai jetoi njė jetė tė varfėr, ai hante pak, foli dhe rrallė foli. Pavarėsisht nga kjo, ai fitoi shumė veshėt e njerėzve, kur ai kishte bėrė diēka.

profecia

Ai foli rrallė, por kur ai e bėri ėshtė shkruar se ēfarė tha ai. 40 vjet mė parė, ata e pyetėn se si Mesia shihet nė politikėn praktike tė Izraelit ose tė parė atė atje? Pėrgjigja e tij ishte e shkurtėr:

"Si zgjedhjeve nė Izrael, por asnjė qeveri ėshtė formuar nė afėrsi ardhjen e Mesisė."

Si ėshtė gjendja tani nė Izrael. Kjo ėshtė hera e parė nė historinė e Izraelit se ai ka qenė nė gjendje pėr tė formuar njė qeveri. Pėrveē kėsaj, imazhi qė Izraeli kishte dy zgjedhje kėtė vit, por ajo ēoi nė njė qeveri.

Mos e pėrēmo profecitė

Sigurisht, tė gjitha profecitė ekzaminuar, por ata nuk duhet tė jenė tė pėrbuzur, ai thotė se ky varg tė shkurtėr:

"Nuk pėrēmohet profecive." 1-tė. 05:20.

Me tė vėrtetė ėshtė koha qė tė kuptojnė se Jezusi mund tė vijė nė ēdo kohė! Ne nuk mund tė jetė i heshtur nė kėtė profeci tė shquar. Tani ajo ėshtė mė tepėr pėrgjegjėsi e personit i cili lexon mesazhin e si tė reagojnė.

Shumė do tė refuzojė kėtė dhe tė mbrojtur veten kundėr tij. Tė gjitha llojet e argumenteve kundėr kėsaj me siguri do tė vijė.

Ajo ėshtė nė kėtė zonė nė krishterimin suedez njė mungesė e madhe e tė kuptuarit tė kursit profetike e ngjarjeve nė dorė, pse nuk flisni pėr kthimin e Jezusit.

Shėrbėtori i keq

Jezusi parashikoi qė nė vend tė ketė njė qėndrim shumė negativ ndaj mesazhit tė kthimit tė Jezusit dhe beson se kjo nuk mund tė ndodhė tani. Kjo ėshtė serioze pėr Jezusi e quan njė shėrbėtor i tillė i sė keqes!

"Por nė qoftė se ky shėrbėtor i mbrapshtė, thotė nė zemėr tė vet, Zotėria ime vonon". Matt. 24:48.

Kėtu ju mund tė provoni veten nė lidhje me kėto fjalė tė Jezusit, nėse kjo ėshtė ajo qė thotė Jezusi, njė shėrbėtor i keq.

Jo pėr tė gjykuar

Nuk jemi ne ata qė pretendojnė se pa Jezusin. Kjo nuk ėshtė shkruar pėr tė dėnuar, shėrbėtori i Zotit, pa edhe njė herė nė dashuri duke u pėrpjekur pėr tė sjellė nė pėrgjegjėsi dhe maturi.

Ju nuk jeni tė shpėtuar ose tė jetojnė njė jetė tė rreme, tė ndjehen tė lirė pėr tė marrė nė kontakt me ne, kėshtu qė ne bisedoi nė. Ajo ėshtė jo tani pėr tė nxitur nė tė marrin hapa vendimtarė, ajo mund tė jetė gjithmonė vonė!


Publicerades fredag, 13 december 2019 23:03:30 +0100 i kategorin Gästblogg och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Anden över Jesus


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 30 maj 2020 22:24
Jesus. Du vet

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp