Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Rrethprerja ėshtė e padobishme

Rrethprerja nuk mund tė lindė pėrsėri te ju, por ajo mund tė jetė Jezu Krishti. 

Partia Qendra do tė ndalojė rrethprerjen fetare.

Picture: dn.se.

Kėtė fundjavė, ai u vendos nė takimin Parti e Qendrės se ata do tė punojnė pėr tė ndaluar rrethprerja e djemve nuk ėshtė bėrė pėr arsye mjekėsore.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
tisdag 1 oktober 2019 11:27

Galatasve 6:15. Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as prepucit tė padobishme, por krijesa e re.

Qendra ka vendosur nė konferencėn e tij tė partisė qė ata duan pėr tė ndaluar rrethprerjen e djemve. Udhėheqja e partisė ėshtė paralajmėruar se do tė perceptohet si partia do tė ndalojė Judaizmin dhe Islamin.

Por, sipas Biblės, kėshtu qė rrethprerja ėshtė e padobishme. Ajo nuk mund tė shpėtojė. I vetmi qė mund tė shpėtojė ėshtė Jezu Krishti.

Qendra ka vendosur pėr tė ndaluar

Kėtė fundjavė, ai u vendos nė takimin Parti e Qendrės se ata do tė punojnė pėr tė ndaluar rrethprerja e djemve nuk ėshtė bėrė pėr arsye mjekėsore. 

Udhėheqja e partisė nuk duan kėtė, dhe lideri Qendra Partisė Annie Lööf tha mė pas se i vjen keq vendimin.

Tani vjen pyetja, edhe nė Partinė tė moderuar, i cili ėshtė takuar nė disa javė. Kjo ėshtė Anna af Sillen dhe Maria Gilstig nga Sörmland kanė paraqitur njė mocion pėr tė ndaluar synetin e meshkujve nėse nuk ėshtė pėr arsye mjekėsore.

Natyrisht, grupet ēifute dhe myslimane mėrzitur, tė cilėn unė mund ta kuptoj, por sipas Biblės nuk ėshtė kursim rrethprerja, por nė lidhje je krijesė e re nė Krishtin apo jo. 

Rrethprerja nuk kursen

Rrethprerja nuk mund tė lindė pėrsėri te ju, por ajo mund tė jetė Jezu Krishti. Kjo ėshtė e atij qė ju duhet tė pranoni nė qoftė se ju doni tė jetė i shpėtuar.

Bibla thotė:

1Co 07:19. Rrethprerja do tė thotė asgjė, dhe lafshė e penisit nuk do tė thotė asgjė, por mė tepėr pėr tė mbajtur urdhėrimet e Perėndisė.

Galatasve 5: 6 Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as asgjė prepucit, por besimi qė vepron me anė dashurie.

Galatasve 5:11. Dhe unė, o vėllezėr, nė qoftė se unė vazhdoj tė predikoj rrethprerjen, pėrse vuajnė unė ende persekutimi? Atėherė ajo do tė shkeljes sė kryqit larg.

Galatasve 6:12. Tė gjithė ata qė duan tė kenė njė pamje tė mirė nė mish, ju shtrėngojnė qė tė rrethpriteni vetėm sepse ata nuk do tė pėrndiqen pėr kryqin e hir tė Krishtit.

Galatasve 6:15. Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as prepucit tė padobishme, por krijesa e re.

Kolosianėve 2:11. Nė atė ju edhe u rrethpretė me njė rrethprerje qė nuk u bė me dorė, por me rrethprerjen e Krishtit, atėherė vėnė off trupin mėkati Flesh sė.

Ne e shohim qė nė mėnyrė specifike Bibla thotė qė ju nuk mund tė ruhen duke rrethprerė, por shpėtimi varet nėse ju keni Jezusin apo jo. 

gabim rrethprerja

Por ka pasur njerėz nė Bibėl qė dėshironin pėr tė imponuar besimtarėt rrethprerjes. Pėr ata pohuan se ata nuk mund tė shpėtohen ndryshe. Ju mund tė lexoni nė Veprat e Apostujve 15: 1-2:

1. Dhe disa, qė zbritėn nga Judeja, mėsonin vėllezėrit: Nėse ju nuk e le tė rrethprerė sipas ritit tė Moisiut, nuk mund tė shpėtoheni.

2. Atėherė lindi njė mosmarrėveshje, dhe Pali dhe Barnaba mori nė njė mosmarrėveshje serioze me ta. Ata vendosėn qė Pali, Barnaba dhe disa tė tjerė nga ata do tė udhėtojė deri tek apostujt dhe te pleqtė nė Jerusalem pėr kėtė ēėshtje jokontestimore.

Vini re se ai thotė se "ritit tė Moisiut" , jo "ligjin e Moisiut ..."  Pas Apostujt u ngjitėn nė Jeruzalem, ata vendosėn, sė bashku me Shpirtin e Shenjtė:

Veprat e Apostujve 15: 28-29. Sepse Fryma e Shenjtė dhe ne kemi vendosur tė mos qė tė mos ju ngarkojmė asnjė barrė tjetėr pėrveē kjo ėshtė e nevojshme:

29. Qė ju duhet tė hiqni dorė nga ajo qė ėshtė e flijiuara idhujve, nga gjaku, dhe nga mishi i kafshėve tė mbytura dhe nga kurvėria. Nėse keni kujdes ju tė konsultoheni pėr kėtė, jeni duke bėrė drejtė. Lamtumire.

Kėshtu ne shohim se ajo ėshtė njė herezi qė duhet tė rrethpriteni pėr t'u shpėtuar. E vetmja mėnyrė pėr tė shpėtuar ėshtė tė pranoni Jezus Krishtin dhe tė besojnė nė tė.

Debati nuk duhet tė injorohet

Por debati politik nė Suedi mund tė mos jenė aq tė padėmshme. Ndoshta herėn tjetėr qė ata tė shkojnė kundėr vėrtetė shpėtimit gjėra tė rėndėsishme, si qė ju nuk mund tė besoj nė Jezusin, ose qė ju nuk mund tė mėsojnė fėmijėt tė besojnė nė Jezusin, atėherė ajo bėhet me tė vėrtetė e rrezikshme.

Le tė lutemi pėr Suedinė dhe popullin e saj. Le tė lutemi pėr politikanėt tanė nė mėnyrė qė ata tė mos marrin vendime qė shkojnė kundėr Jezusit dhe Biblės. Le tė lutemi qė Perėndia do tė dėrgojė punėtorė nė tė korrat e tij si dėshmitar dhe tė ungjillizuar nė lidhje me Jezusin nė mėnyrė qė njerėzit do tė jenė nė gjendje pėr tė marrė atė nė mėnyrė qė ata janė tė shpėtuar.


Publicerades tisdag 1 oktober 2019 11:27:38 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Strandmöte med Christer Åberg - Apg29.nu


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 14 augusti 2020 18:34
Har akut huvudvärk och illamående hela dagen, troligen från artros i nacken. Jag blev helad en gång, tack Jesus och förebedjare !

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp