Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Nėse ju njihje ti dhuratėn e Perėndisė

Shumė njerėz sot jetojnė nė injorancė totale pėr Perėndinė dhe jetėn qė ofron ai.

Njė grua dhe Jezusi tė flasim nga njė pusi.

När du sätter din förtröstan till Jesus så blir du ett Guds barn. Guds Ande drar in i ditt hjärta och du fylls av Guds kärlek. Jesus jämförde det med levande vatten.


Av David Billström
onsdag, 22 januari 2020 11:58

Jezusi u ul nė njė pusi uji, dhe duke folur me njė grua.

"Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: Nėse ta njihje ti dhuratėn e Perėndisė dhe kush ėshtė ai qė tė thotė: 'Mė jep tė pi, ti vetė do tė kėrkoje nga ai dhe ai do tė tė jepte ujė tė gjallė." Gjn. 04:10

Shumė njerėz sot jetojnė nė injorancė totale pėr Perėndinė dhe jetėn qė ofron ai. Pastaj ka nga ata qė mendojnė se e dinė se ēfarė ėshtė nė lidhje me afėrsisht, por qė ka qenė njė mashtrim i prodhuar veē e veē.

Pėr tė gjetur ofertė Zotit pėr ēdo person qė ju duhet tė kthehet nė Bibėl. Kur Bibla thotė, ju ndjenja pėr fat tė keq do shumė si "i mėrzitshėm dhe jointeresant librit". Edhe pse kjo ėshtė njė ide e gabuar.

Ēfarė ėshtė ajo pėr atėherė?

Dashuria e Perėndisė ėshtė zbuluar pėr ne nga Biri i Perėndisė, Jezui mori dėnimin tonė mėkatit nė kryq. Perėndia e mori iniciativėn dhe na ofrojnė faljen e mėkateve. Ne mund tė kemi njė ndėrgjegje tė pastėr. Perėndia dėshiron pėr tė konfirmuar dashurinė e tij pėr ne, kur ne zgjedhim tė besojmė nė Jezusin.

Kur ju vendosni besimin tuaj nė Jezusin, ju do tė jetė njė fėmijė i Perėndisė. Fryma e Perėndisė tėrheq nė zemrėn tuaj dhe ju janė tė mbushura me dashurinė e Zotit. Jezui e krahasoi atė me ujė tė gjallė.

Gruaja qė Jezusi foli me mendimin se ai do tė thotė ujė tė zakonshėm. Ajo nuk ishte edhe dhurata e Perėndisė, dhe kush ishte ai qė i kishte folur.

"Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: Kushdo qė pi nga ky ujė, do tė ketė pėrsėri etje por kush pi nga uji unė t'i jap do tė kurrė etje Pa uji qė unė do t'i jap do tė bėhet nė tė njė burim.. uji qė gufon nė jetė tė pėrjetshme. " Gjn. 4: 13-14

Fjalėt nė Bibėl janė tė shkruara nga njerėzit, por ata janė fjalė qė janė tė frymėzuar nga Perėndia. Gruaja nuk e bėri nė fillim, por mė vonė, i cili ishte duke folur pėr tė. Kur ju tė marrė njė pjesė tė Biblės, kuptojmė se kur ju keni marrė njė pjesė tė Fjalės sė Perėndisė, qiellit dhe tokės. Dhe oferta nė kėtė rast ėshtė se ju mund tė ketė njė burim brenda jush. Njė burim qė e bėjnė mirė dhe kurrė nuk shkon thatė. Atėherė ju nuk do tė shikoni mbi kėtu dhe atje. Ju atėherė keni dhuratėn e jetės brenda jush. Fryma e Zotit do tė banojė nė ju. Ai dėshiron tė ju ndihmojė tė jetojnė jetėn e krishterė. Ėshtė e mrekullueshme. Njė dhuratė e jetės, paqe, dashuri dhe gėzim. Tė gjitha pėr shkak tė asaj qė Jezusi ka bėrė pėr ne pėrmes vdekjes dhe ringjalljes sė tij. Kjo, miku im, ajo outclasses kjo botė thyer puse. Sin humbet sharmin e tij, kur ju tė merrni pėr tė shijuar dhuratėn e Perėndisė.

Si pėr tė marrė dhuratėn e Perėndisė?

"Jesus svarade och sa till henne: Om du kände till Guds gåva och vem det är som säger till dig: Ge mig att dricka, då skulle du ha bett honom, och han skulle ha gett dig levande vatten." Joh. 4:10

"...då skulle du ha bett honom" - Bed Jesus om det levande vattnet

"...och han skulle ha gett dig levande vatten." - Jesus ger dig liv, när du ber honom.

Du behöver inte förstå precis allting, men du kan tryggt veta att Gud bara ger goda gåvor. Ta del av det levande vattnet idag. Det renar dig och ger dig ny styrka och liv. Öppna Bibeln och läs mer om det spännande livet tillsammans med Jesus.

Gud välsigne dig


Publicerades onsdag, 22 januari 2020 11:58:08 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp