DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info Skrivklåda

Böcker

Nëna ime ka mbërthyer

libër mahnitshme Stefan Hallman-së!

Unë rekomandoj "Nëna ime ka qenë stung" nga Stefan Hallman. Kjo është një dëshmi e madhe e asaj që mund të bëjë Jezusi për një njeri.

Av: Christer Åberg
lördag 21 september 2019 01:40 📧

"Nëna ime ka mbërthyer" është se si Stefan u rrit në alkolikët me shumë luftimeve, të mbushur, sulm dhe kur Jezusi e shpëtoi atë.

Kjo është një libër shumë i fuqishëm që nuk do të lërë askënd indiferent.

Nga përmbajtja

Hell në shtëpi, filloi me nëna iku nga shtëpia. Ajo mori autobusin deri në qytet për të pirë. Ajo ishte aq i thamë: ". Nëna e ka mbërthyer"

I urryer ato fjalë. Unë e dinte se çfarë të thoshte kur Babi u kthye në shtëpi ... kujtimin e skenave të përgjakshme, dhe klithmat e dëshpëruara të nënës, kur ajo vë në një nersparkad qoshe dhe shpartallua.

Nëse Dad u kthye në shtëpi dhe nëna ime ndjeu një alkool pak, ai shkoi berserk.

Çdo gjë do të fillojë kur kam marrë në shtëpi nga shkolla. Pastaj ndjeva drejtë në mua në lidhje me nëna ime mori një birrë. Unë kam qenë aq i ndjeshëm për atë atje si një knarkhund. Në qoftë se ajo kishte marrë vetëm disa gllënjka veshur unë e bëri atë anyway.

Babi ishte i njëjtë, ai ndjen diçka ishte e gabuar menjëherë, dhe së shpejti filloi në ferr përsëri.

Unë nuk guxoj të shkojë në shtëpi, ndjeva se kisha për të mbrojtur nënën time dhe tre vëllezërit e mi më të vegjël.

Tani filloi peisazhit djallit. Ai mund të duartrokas për të me një grusht të mbyllur të drejtë në fytyrë si gjak spurted nga hunda e saj, ajo shkoi në katin e me një aksident dhe ai filloi kicking atë.

dëshmi e mahnitshme se çfarë mund të bëjë Jezusi

Unë rekomandoj "Nëna ime ka qenë stung" nga Stefan Hallman. Kjo është një dëshmi e madhe e asaj që mund të bëjë Jezusi për një njeri.

Ajo ka ndër të tjera janë serialized në gazetën e krishterë mik i vëndas.

Libri është gjithashtu i përshtatshëm si një evangelisationsbok.

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


Respons

Ställ en fråga om artikeln


Förkorta länk | Antal tecken kvar: 300


ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 19, söndag 16 maj 2021 kl. 17:58

Dagens bibelord

“HERREN din Gud bor i dig, en hjälte som frälser. Han gläder sig över dig med lust, han tiger stilla i sin kärlek, han fröjdas över dig med jubel.”” (Zephaniah 3:17)

Dagens namn

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också . Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 16 maj 2021 12:18
Bed för mej!har stora problem med skakningar av mitt huvud som kommer o går under dagarna,har även börjat få problem i händerna,jobbar som mekaniker på lastbilar.bed att herren helar o möter familjen!

Senaste kommentarer

Christer Åberg:


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp