DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info Skrivklåda

Direkt från Apg29

Njeriu i cili shkoi nė ferr

Nė qiell, nuk ėshtė ngushėllim. Kjo ėshtė njė vend i ngushėllim dhe freskim. Por ferri ėshtė njė vend i vuajtjes.

Njeriu i cili shkoi nė ferr

Mos harroni tė mbani mend gjithmonė se keni zgjedhur tė mos jetė i shpėtuar dhe tė mohojnė Jezusin. Kjo ėshtė ndoshta agonia e keqe nė dispozicion nė ferr.

Av: Christer Åberg
måndag 07 oktober 2019 18:09 📧

Paratė e tė pasurit nuk mund ta shpėtojė atė. Paratė nuk mund t'ju shpėtojė nė qiell. Ju nuk mund tė blejnė shpėtimin. Ėshtė e pamundur.

Luke 16:19 Por atje ishte njė njeri i pasur, qė ishte veshur me li tė purpurt dhe tė hollė dhe jetuar ēdo ditė e gėzimit dhe festimit.

I pasuri ka jetuar njė jetė tė lumtur. Ai jetoi kaq shumė njerėz jetojnė sot.

Ata jetojnė pėr momentin dhe nuk mendoj se ka njė pėrjetėsi nė ēdo kohė mund tė ndėrhyj.

Nė gėzim dhe festė

Njeriu nuk ishte i pakėnaqur. Ai jetoi nė "gėzimi" dhe "parti" ēdo ditė. Njerėzit qė ecin nė njė jetė pa Perėndinė dhe Jezusin nuk do tė jetė i pakėnaqur dhe i trishtuar.

Ata mund tė kenė gėzim dhe jeta e tyre mund tė jetė njė festė. Pėr gėzimin e jetės nuk do tė bien dakord pėr pėrjetėsi ėshtė njė ēėshtje tjetėr. Por ata mund tė mendojnė se momenti ėshtė i lumtur.

Pse keni nevojė pėr Jezusin

Nė tė kaluarėn, mund tė thuhet se njerėzit kanė nevojė pėr Jezusin tė jenė tė lumtur. Apo se ata kishin nevojė pėr Jezusin tė jenė tė lumtur.

Por kjo nuk ėshtė arsyeja pse ju duhet Jezusin. Ne shohim se njerėzit nė botė mund tė jenė tė lumtur dhe tė gėzuar.

Njeri i pasur ėshtė njė shembull i kėsaj. Pra, kjo nuk ėshtė arsyeja pse ju duhet Jezusin.

Arsyeja pse keni nevojė pėr Jezusin ėshtė se pa Jezusin qė ju jeni tė humbur pakthyeshme nė njė ferr tė pėrjetshėm.

Ju jeni tė humbur pa Jezusin. Pėr tė shpėtuar ju duhet tė pranoni Jezusin. Atėherė ju do tė jetė i shpėtuar dhe tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur.

Gėzimi dhe lumturia e vėrtetė

Pasi tė keni pranuar Jezusin dhe u ruhen nė mėnyrė qė ju mund tė merrni lumturinė e tij dhe gėzim. Ky gėzim dhe lumturi ėshtė shumė mė e thellė se ajo qė keni pasur mė parė.

Para se keni pasur kėnaqėsinė e kėsaj bote, por tani qė ju tė merrni tė pėrjetojnė gėzimin e vėrtetė dhe tė vėrtetė nga Perėndia.

Por gėzimi nuk ėshtė qėllimi. Nė volitshėm. Qėllimi ėshtė qė ju duhet tė jetė i shpėtuar nga marrja e humbur pashpresė.

Arsyeja pse keni nevojė pėr Jezusin ėshtė se pa Jezusin qė ju jeni tė humbur pakthyeshme nė njė ferr tė pėrjetshėm.

Ju nuk mund tė ju blej shpėtimin

As nuk keni nevojė pėr Jezusin tė jetė i pasur. Njeri i pasur tashmė ishte i pasur. Ju duhet Jezusi tė jetė i shpėtuar.

Paratė e tė pasurit nuk mund ta shpėtojė atė. Paratė nuk mund t'ju shpėtojė nė qiell. Ju nuk mund tė blejnė shpėtimin. Ėshtė e pamundur.

As nuk mund tė merrni me vete paratė tuaja, kur ėshtė koha pėr ju pėr tė vdesin dhe lėnė kėtė botė.

Community

As nuk keni nevojė pėr Jezusin pėr tė marrė shoqėri. I pasuri kishte tashmė bashkėsi me partitė e tyre. Ai kishte shumė miq dhe tė njohurit.

Jo, ju keni nevojė Jezusi tė jetė i shpėtuar.

Community

Dhe pastaj ju merrni miqėsi volitshėm dhe miq tė rinj. Ndoshta kjo ėshtė komunitet shumė herė mė tė mirė dhe miqtė se mbretėria kishte para. Ata mund tė kenė qenė vetėm miq me tė pėr festimet e organizuara?

Mė e rėndėsishmja nga tė gjitha ėshtė qė ju tė merrni me Perėndinė kur ju merrni Jezusin!

rroba bukur

As nuk ėshtė pėr tė marrė rroba tė mira qė ju kanė nevojė pėr Jezusin. I pasuri kishte gjithė kjo para.

Rrobat nuk ishin njė shenjė se ai u ruajt pėr pėrjetėsi, as pasuria as, as gėzim dhe partitė dhe miqtė e tij.

Shenja qė ju jeni tė shpėtuar pėrjetėsisht, dhe nė rrugėn pėr nė qiell ėshtė se ju keni marrė Jezusin dhe se emri juaj ėshtė shkruar nė librin e jetės nė qiell!

Luke 16:20 Por nė portėn e tij vė njė njeri i varfėr i quajtur Llazar, i mbuluar me plagė.

Kur porta e pasanikut vė njė njeri tė varfėr quajtur Lazarus.

Jezusi pėrshkruan njė ngjarje tė vėrtetė

Historia e Jezusit e njeriut tė pasur dhe Llazarit nuk ėshtė njė shėmbėlltyrė. Me tė vėrtetė ka ndodhur.

emrat Jezusi kurrė nė shėmbėlltyra, por kjo pėrmendet Jezusi, Llazari me emėr. Kjo ėshtė pėr shkak se Jezusi pėrshkruan njė ngjarje tė vėrtetė.

Sėmurė dhe jashtė

Ėshtė e rėndėsishme qė Llazari ishte shtrirė te porta e pasanikut. Ai nuk ka as tė hyjė. Ai u ndalua. Ai nuk i pėrkasin atyre. Ai ishte jashtė!

Llazari ishte plot me plagė. Nė kontrast me njeriun e pasur. Ai ishte plot shėndet.

Edhe pse ai ishte plot shėndet, ai nuk u ruajt dhe ruajtur. Ai kishte humbur.

Tė varfėrit nga kėta tė dy ishin me tė vėrtetė mbretėria. Para qiell, ai ishte shumė i dobėt pėr shkak se ai kishte besimin e Abrahamit.

Pse keni nevojė pėr Jezusin

Qėllimi i qė kanė nevojė pėr Jezusin nuk ėshtė kryesisht qė tė ketė shėndet. Pa qėllim ėshtė pėr ju qė tė jetė i shpėtuar!

Pėr ju nuk keni Jezusin, atėherė ju jeni tė humbur pakthyeshme nė njė ferr tė pėrjetshėm.

Edhe pse njeri i pasur kishte kaq i mirė, kishte humbur pakthyeshme.

Nuk ėshtė shėndeti nė Jezusin

Por me Jezusin, ju mund tė merrni shėndetin. Ka shėndetėsor nė emėr tė tij. Nuk ėshtė shėrim me plagėt e tij.

Por ajo qė e bėn atė tė ju ndihmojė nėse ju keni ndonjė shėndet, por jo Jezusin? Ju jeni tė humbur, dhe ajo ishte atje qė njeriu i pasur ishte!

Shumė tė pasur janė tė varfėr

"Njeri i varfėr", - ai ishte kundėr mbretėrisė. Shumė prej tyre janė tė pasura me tė mirat e kėsaj bote, por ata janė tė varfėr pėr qielli.

Tė varfėrit nga kėta tė dy ishin me tė vėrtetė mbretėria. Para qiell, ai ishte shumė i dobėt pėr shkak se ai kishte besimin e Abrahamit.

Besimi i Abrahamit

Njeriu i varfėr ishte i pasur nė drejtim tė qiellit, ai kishte besimin e Abrahamit.

Shumė prej tyre kanė besimi i Abrahamit sot. Ata besojnė nė Jezusin dhe janė ruajtur. Ato janė tė pasura sepse qielli dhe njė ditė do tė atje.

Por tė pasurit qė nuk kanė besim nuk ėshtė i pasur para qielli dhe ata do tė nuk ėshtė atje.

Ju pranoni Jezusin kėtu nė tokė

Kjo ėshtė arsyeja pse ajo ėshtė e rėndėsishme qė ju kėtu nė kėtė vdekshėm pranuar Jezusin dhe tė ruhen. Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė.

Ai ėshtė kėtu nė tokė ju tė pranoni Jezusin dhe tė ruhen. Pasi ju tė vdisni, ju nuk e pranoni Jezusin.

Pasi ju vdesin, nuk ka asnjė shans pėr ju tė pendoheni dhe tė pendohen te Jezusi.

Ju nuk e dini kur ėshtė koha pėr tė vdekur

Ju nuk e dini kur ėshtė koha pėr ju tė vdisni. Prandaj, ju duhet tė pranoni Jezusin tani, ndėrsa ka kohė.

Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė.

21 Ai longed pėr tė ngrėnė e tij tė mbushur e qė binin nga tryeza e pasanikut. Po, edhe qentė vinin e ia lėpinin plagėt.

Ndoshta kjo ishte edhe kėshtu qė qentė mori avantazhin e Llazarit. Ata e bėnė tė marrė ushqim dhe njė tė vogėl shtesė "ushqim" nė qoftė se ata thau plagėt e tij.

I pyetur jo shumė

Njeriu i varfėr ishte vazhdimisht tė uritur. Ai ishte nė nevojė tė madhe pėr ushqim. Nė dobėsi e tij ai vė ka ėndėrruar nė lidhje me ushqimin.

Por ai nuk e ka kėrkuar shumė. Ai dėshironte vetėm pasi tė marrė crumbs, ndėrsa kreshtė pasur lyhet nė bollėk.

Kėshtu ėshtė edhe me fėmijėt e Perėndisė. Ata nuk pyesin aq shumė. Ata janė tė kėnaqur me atė qė ata kanė. Por i varfėri nuk kishte as edhe atje si ai duhet tė ketė pasur.

Varfėr dhe tė sėmurė

Ai rri aty nė hyrje, tė varfėr, tė sėmurė dhe tė mjerė, dhe ėndėrruar e ushqimit nė tabelat brenda.

Jo, ai nuk ėndėrrojnė pėr ushqimin mbi tavolina, por nga thėrrimet nėn tryezė. Por jo edhe kėto crumbs ai kishte pėr tė ndaluar veten.

Tė varfėrit nevojė pėr kujdes mjekėsor, por tė gjithė kujdesin e ai mori ishte se qentė e ia lėpinin plagėt.

Shfrytėzohen jashtė derės

Ndoshta kjo ishte edhe kėshtu qė qentė mori avantazhin e Llazarit. Ata e bėnė tė marrė ushqim dhe njė tė vogėl shtesė "ushqim" nė qoftė se ata thau plagėt e tij.

Qeni ishte nė mesin e mė tė ulėt qė ju mund tė imagjinoni nė Izrael, por ajo ishte me ata qė tė varfėrit socializuar me tė.

Tė dy qentė dhe tė varfėrit ishin jashtė portės.

Perėndia e pa Llazarin

I pasuri nuk e ka parė Llazarin, por nuk ishte ai qė e pa atė dhe ajo ishte Perėndi.

Perėndia e pa besimin e tij dhe besimin e tij. Tė varfrit nuk mund tė mbėshtetet nė pasurinė e botės.

I vetmi person qė ai mund tė besimit nė Perėndinė e qiellit. Dhe ėshtė kjo qė i jep pasurinė e vėrtetė.

Lazarus kishte besimin e Abrahamit, dhe sė shpejti ai do tė duhet tė ecin nė rrugėt e ari.

Engjėjt pėrcjellje nė shtėpi tė shpėtuarit

Luke 16:22 i varfėri vdiq dhe u krye nga engjėjt pėr tė qenė me Abrahamin. Edhe vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn.

Lazarus varfėr vdiq. Por diēka e mahnitshme ndodhi. U afruan engjėjt dhe mori atė.

Engjėjt e ēuan nė jetė me Abrahamin. Ai ishte i shoqėruar nga engjėjt!

Kur ėshtė koha pėr tė vdekur pėr ata qė besojnė nė Jezusin, atėherė engjėjt dhe pėrcjellje atė nė shtėpi nė qiell. Pėr qiell ku Jezusi ėshtė se ata kanė besuar dhe i ke besuar.

Ju nuk do tė shkojnė nė qiell vetėm. Engjėjt pėrcjellje ju!

Mbretėria (ofrälste) erdhi drejt e nė ferr

Edhe pasaniku vdiq dhe u varros

Por kjo nuk ishte me njeriun e pasur. Kur ai vdiq, kėshtu qė nuk ka pasur u afruan engjėjt dhe mori atė.

Ai thotė vetėm se ai vdiq dhe u varros. Nuk ka lajmėtarėt qiellorė. Pastaj nė ajetin tjetėr, ne shohim se ai ishte nė ferr.

Ka pasur madje as ndonjė demonėt qė e mori me vete. Por pasi ai kishte vdekur, kėshtu ai e gjeti veten tė drejtė nė ferr.

Ai nuk kishte pėrcjellje, por ai erdhi nė ferr direkt.

Ajo ėshtė nė tokė, ju vendosni 

Ēfarė njė ndryshim tė rezultatit. Dhe ėshtė kėtu nė tokė, ju vendosni se ku mund tė jetė nė pėrjetėsi.

Kanė pėrjetėsinė ka ardhur nė, atėherė ėshtė tepėr vonė pėr ju pėr tė vendosur. Ai ėshtė kėtu nė tokė, ju vendosni nėse ju jeni duke shkuar nė qiell apo jo.

Pasi ju jeni tė vdekur, atėherė ajo nuk ėshtė fundi. Ju do tė jetojė nė njė gjendje shpirtėrore dhe i vetėdijshėm.

Ne e shohim kėtė nė veēanti nė historinė e Jezusit e pasanikut dhe Llazarit.

ekzistenca ndėrgjegjshėm

ekzistenca ndėrgjegjshėm

Llazari ka vdekur, por ai u mor nga engjėjt tė Abrahamit. Nė atė vend ka pasur njė ekzistencė tė ndėrgjegjshėm.

Nė tė njėjtėn mėnyrė ajo ėshtė kur ju vdesin. Nėse ju i pėrkasin Jezusit, atėherė ju do tė sillen nga engjėjt nė qiell ku Jezusi ėshtė.

Dhe ku do tė jetojnė nė njė ekzistencė tė vetėdijshme me Jezusin.

Ata qė vdesin pa besim nė Jezusin do tė shkojnė nė ferr, ku ata do tė jetojnė nė njė ekzistencė tė vetėdijshme pėrgjithmonė.

Mendoj se ju e dini se pėrgjithmonė vendosur mundėsinė pėr tė pranuar Jezusin dhe tė shpėtohet.

Ajo duhet tė jetė e tmerrshme.

Mos harroni tė mbani mend gjithmonė se keni zgjedhur tė mos jetė i shpėtuar dhe tė mohojnė Jezusin. Kjo ėshtė ndoshta agonia e keqe nė dispozicion nė ferr.

Ferri nuk ėshtė i papunė

Luke 16:23 Kur ai ishte tmerrėsisht nė ferr ai ngriti sytė dhe pa nga larg Abrahamin dhe Llazarin nė tė.

Njeri i pasur ishte nė ferr. Ai kishte humbur.

Ferri nuk ėshtė i papunė

Ajo nuk ishte vetėm se ai ishte nė njė burg tė mbyllur dhe pastaj jo mė shumė.

Jo, ferri nuk ėshtė i papunė. Nuk ėshtė njė zgjua tė aktivitetit atje qė kurrė nuk pėrfundon.

Ai ishte tmerrėsisht nė ferr. Dhe ky dėnim ėshtė nė vazhdim. Ajo kurrė nuk pėrfundon.

mos harroni ēdo gjė

Tė pasurit jetonte nė njė ekzistencė tė vetėdijshme nė ferr. Dhe ai kujton. Ai kujton jetėn e tij - jetėn e tij tė lig.

Mos harroni tė mbani mend gjithmonė se keni zgjedhur tė mos jetė i shpėtuar dhe tė mohojnė Jezusin. Kjo ėshtė ndoshta agonia e keqe nė dispozicion nė ferr.

Ai mund tė shihte nė ferr. Ajo thotė se ai ngriti sytė e tij. Ata qė janė nė ferr janė nė njė ekzistencė tė vetėdijshme.

njohin njerėzit 

Banorėt Hell njohin njerėzit. Ai njihet Llazarin. Ai e dinte se kush ishte ai. Ai e dinte se ishte ai qė pėrdoret pėr tė qėndrojnė para derės sė tij.

Mbretėria kishte kaluar nė mėnyrė tė pėrsėritur nga Lazarus kur ai do tė shkojė nė shtėpinė e tij. Ai kishte parė atė tė shtrirė atje, por nuk e kishte shqetėsuar atė.

Gjė e ēuditshme ishte se ai gjithashtu i njohur Abrahamin. Ai kurrė nuk e kishte parė atė, por e dinte menjėherė se kush ishte ai.

Ata do tė kuptojnė 

Ata qė shkojnė nė ferr do tė kuptojnė dhe tė dinė. Ata do tė fitojnė njė kuptim shpirtėror dhe qartėsi pse ata pėrfunduan atje.

Ata do tė dinė se ėshtė e vėrtetė qė ėshtė thėnė nė lidhje me Jezusin dhe pėrveē kėsaj ata do tė dinė se ata e meritojnė tė jenė atje. Ata nuk mund ta mohojmė.

Takimi Lutja nė ferr

Luke 16:24 Atėherė ai bėrtiti: O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua, dhe dėrgoje Llazarin tė lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė qė tė mė freskojė gjuhėn, sepse po vuaj tmerrėsisht nė kėtė flakė.

Ka njė takim lutje nė ferr, por ata marrin asnjė pėrgjigje pėr bönerna.Det janė kėtu nė tokė pėr t'u lutur pėr tė Perėndisė nė emėr tė Jezuit, dhe ajo ėshtė kėtu nė tokė qė ju tė merrni pėrgjigje tė lutjes.

Pasi ju kanė lėnė tokėn, ajo ėshtė tepėr vonė pėr tė kėrkuar.

Ajo ėshtė nė tokė, ju pranoni Jezusin 

Ajo ėshtė gjithashtu kėtu nė tokė ju pranoni Jezus Krishtin dhe tė shpėtohet. Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė. Nuk ka shpėtim nė ferr.

Ka njė takim lutje nė ferr, por ata marrin asnjė pėrgjigje pėr bönerna.Det janė kėtu nė tokė pėr t'u lutur pėr tė Perėndisė nė emėr tė Jezuit, dhe ajo ėshtė kėtu nė tokė qė ju tė merrni pėrgjigje tė lutjes.

Nuk ka mėshirė nė ferr 

I pasuri thirri Abrahamin qė tė ketė mėshirė nė Gehena tė zjarrit.

Por nuk ka mėshirė nė ferr.

Nuk ka ujė nė Ferr 

Ai bėri thirrje pėr ujė. Nuk ka ujė nė ferr.

Prandaj, ai donte qė Llazari do tė vijnė dhe jepi ujė. Pėr nė qiell nuk ka ujė, por nė ferr ka vetėm zjarr.

Por, siē do ta shohim nė njė ajet mė vonė, Llazari nuk mund tė shkojnė nė ferr.

Nuk ka asgjė pėr tė marrė nė ferr 

Ėshtė e qeshur pėr tė lexuar historinė e njeriut tė pasur dhe Llazari.

Kur ata jetonin nė mėnyrė tė ulėt Llazari ishte i sėmurė, tė varfėr dhe tė uritur jashtė portės e pasanikut, ndėrsa ai kishte parti e tij, por ai nuk u kujdes pėr tė.

Tani ai donte tė Llazarit do tė vijnė pėr tė shpėtuar e tij dhe t'i japė atij pak ujė.

Tė varfėrit nuk ishin edhe atje qė ra nga tabela, dhe nė mėnyrė tė ngjashme donte tė pasurit kanė ujė. "Lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė ..." Ai nuk ka kėrkuar mė shumė, por nuk kishte absolutisht asgjė pėr tė fituar.

zjarr 

"Sepse po vuaj tmerrėsisht nė kėtė flakė." Nė ferr, dėnimi. Nė ferr ėshtė njė zjarr qė nuk shuhet. Nė kėtė zjarr, ajo ėshtė njė mundim i madh dhe tė padurueshme.

Ajo ėshtė Jezusi i cili tregon historinė e vėrtetė tė njeriut tė pasur dhe Llazari. Dhe Jezusi thotė se ka njė zjarr nė ferr. Nė kėtė zjarr torturuar njerėzit e.

Sigurohuni qė ju nuk do tė shkojnė nė ferr dhe torturuar atje nė zjarr pėr tė gjithė pėrjetėsinė. Jo, pendohen te Jezusi tani dhe pėr tė marrė atė.

Ai ėshtė kėtu nė tokė, ju pranoni Jezus Krishtin dhe tė shpėtohet. Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė.

Kujtimi i jetės tokėsore

Luke 16:25 - Por Abrahami thoshte: O bir, kujto se ti i ke marrė tė mirat e tua, ndėrsa ju ishin gjallė, kurse Llazari doli jashtė tė keqen. Tani, ai po pėrdėllehet dhe ti mundojnė.

"Mos harroni ..."

Banorėt e Xhehennemit do tė kujtohet vdekshmėrinė. Ata nuk harrojnė. Nė fakt, ata jo vetėm tė kujtohet. Ata gjithashtu u kujtoi.

Pasi tė keni vdekur kėshtu qė nuk do tė ndalet sė ekzistuari. Ju jeni dhe ju kujtohet.

Ajo duhet tė jetė njė torturė e tmerrshme. Imagjinoni dreqin do ta kujtoj mė mėkatin e tyre nė tokė.

Agonia e madhe 

Ata pėrkujtojnė se ata vetėm mėkatuar blithely nė pa njė mendim tė pendimit.

Ata gjithashtu do tė mbani mend tė gjitha kohėt kanė qenė tė ftuar qė tė pendoheshin, por ata nuk e bėri.

Ata pėrkujtojnė ēdo shans qė ata mori pėr tė pranuar Jezusin dhe tė ruhen. Por ata nuk e marrin ata.

Kjo duhet tė jetė agonia e madhe. Duke kujtuar bångstyrighet tij.

Ato nuk mund tė akuzojnė Perėndinė qė ata shkuan nė ferr. Ata e kuptojnė se ata meritojnė tė drejtėn pėr tė qenė atje.

Tė varfėrit nuk ishin edhe atje qė ra nga tabela, dhe nė mėnyrė tė ngjashme donte tė pasurit kanė ujė. "Lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė ..." Ai nuk ka kėrkuar mė shumė, por nuk kishte absolutisht asgjė pėr tė fituar.

E mira dhe e keqja 

Njeriu i pasur mori nga tė mirėn e tij, kur ai ishte gjallė, por tani ai do tė merrni tė liq. E keqja ka kapur deri tani me tė.

Kur banonte Llazari, ai mori nga e keqja e tij, por tani ai do tė marrė tė mirė tė tij. Ai ka qenė i pėrgatitur, ai ka ardhur nė shtėpi nė vendin e duhur.

"Tani, ai po pėrdėllehet dhe ti mundo" 

Nė qiell, nuk ėshtė ngushėllim. Kjo ėshtė njė vend i ngushėllim dhe freskim. Por ferri ėshtė njė vend i vuajtjes.

Ēfarė vendi doni tė shkoni pėr tė? Plågans lokacioni ose vendin ngushėllim?

Ai ėshtė kėtu nė tokė qė ju zgjidhni. Nėse ju doni tė merrni nė vendin ngushėllim, ju duhet tė pranoni Jezusin.

Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė.

Ata qė kanė marrė Jezusin

Det är bara de som har tagit emot Jesus som är rena i hans blod. Och de som är rena i Jesu blod får komma in i himlen. 

Luk 16:26 - Och till allt detta kommer att det är en stor gapande klyfta mellan oss och er, för att de som vill gå över härifrån till er inte skall kunna det och för att inte heller någon därifrån skall kunna komma över till oss.

De kunde se in i paradiset, men de kunde inte komma dit. Vilken tortyr för helvetets invånare! De kunde se paradiset men de skulle aldrig komma in dit.

De kunde se paradisets prakt, överflöd och skönhet, men de var dömde till en evig tillvaro i ett brinnande helvete.

De såg vattnet som porlade, men de skulle aldrig kunna släcka sin törst däri.

Klyftan

Mellan helvetet och paradiset fanns det en gapande klyfta. Den var oerhört stor. Den skilde paradiset och helvetet åt.

Nuk kishte asnjė shans pėr banorėt e ferrit pėr tė marrė tė paradiset.De nuk mund tė hidhen mbi hendekun nė parajsė. Ata nuk mund tė shkojnė atje.

Ato nuk mund tė ngjiten poshtė nė gryka dhe pastaj pėrsėri nė anėn tjetėr. Ajo ishte shumė e thellė, nė qoftė se nė tė gjitha nuk kishte fund nė tė. Ndoshta jo.

Porta e Parajsės 

Dhe nė qoftė se ata janė nė kundėrshtim me pritje fare disi do tė arrijnė nė portat e qiellit, ata do tė detyrohen tė kthehen. Ata do tė nė fakt, kurrė nuk tė le nė, sepse ata nuk janė pastruar nė gjakun e Jezusit.

Ajo ėshtė vetėm ata qė kanė marrė Jezusin cili ėshtė i pastėr nė gjakun e tij. Dhe ata qė janė tė pastėr nė gjakun e Jezusit mund tė hyjė nė qiell.

Nuk ka kthim prapa nė tokė 

Gjithashtu nuk ka mėnyrė tė kthehet nė tokė nga ferr. Rruga pėr nė ferr ėshtė e unidirectional.

Nuk ka asnjė mėnyrė mbrapa. Ata qė kanė shkuar nė ferr do tė jetė gjithmonė aty.

Banorėt Paradise janė tė mbrojtura 

Abrahami i tha i pasuri tė banorėve Paradise as nuk mund tė shkojnė nė ferr pėr shkak tė hendekut tė madh.

Kjo mund tė duket pak e ēuditshme, por nė qoftė se ju mendoni rreth saj i jep njė ngushėllim tė madh. A jeni i shpėtuar dhe ruajtur dhe pastruar nė gjakun e Jezusit, nuk ka asnjė shans pėr ju tė shkoni nė ferr.

Ju jeni tė shpėtuar. Hendeku i madh e pengon qė tė shkojnė nė ferr. Ajo ju mbron. Ju nuk keni nevojė pėr t'u shqetėsuar rreth duke u humbur. Ju jeni tė mbrojtur.

Ju mund tė jenė tė sigurt se ju do tė shkojnė nė qiell qė besojnė nė Jezusin.

Ēfarė ngushėllimi.

Ju jeni tė shpėtuar. Hendeku i madh e pengon qė tė shkojnė nė ferr. Ajo ju mbron. Ju nuk keni nevojė pėr t'u shqetėsuar rreth duke u humbur. Ju jeni tė mbrojtur.


Luke 16:27 - I pasuri tha: Atėherė unė kėrkoj nga ju, o Atė, qė tė dėrgosh atė te shtėpia e tim eti.

Kur njeriu i pasur e kuptoi se nuk kishte asnjė ndihmė pėr tė qė tė marrė ferr ai filloi tė lutet.

Ai nuk lutet pėr veten e tij si ai e bėri mė parė kur ai donte ujė, por tani ai filloi tė lutet pėr tė tjerėt.

vonė 

Kur ai ishte gjallė, ai nuk u kujdes pėr njerėzit e tjerė, por tani papritmas ai filloi tė bėjė atė, por tani ishte tepėr vonė. Nė ferr, ju nuk mund tė merrni ndonjė pėrgjigje pėr lutjen.

I pasuri kishte kuptuar tashmė se ai kurrė nuk do tė jetė nė gjendje pėr tė lėnė ferr. Ai nuk mund tė shkojnė nė qiell, as nė tokė.

Prandaj, ai i tha Abrahamit se Llazari do tė mund tė kthehet nė tokė. Ai donte Abrahamin tė dėrgosh atė te shtėpia e atit tė tij.

Bad pėr familjen 

Pastaj pėr familjen e atit tė tij, tė cilėt ishin edhe familjen e tij, vėllezėrit dhe motrat, dhe i njėjti babai.

A i pasuri shqetėsuar ndonjėherė familjen e tij. Familja e tij? miqtė e tij? njerėzit e tjerė? Apo ishte ai i interesuar vetėm nė festat dhe zbavitėse e tyre?

Banuesit e Ferrit kujdeset 

Ėshtė interesante tė theksohet se banorėt e ferrit kujdeset pėr ata qė mbeten nė tokė.

Ata kujdesen pėr to aq shumė sa qė ata nuk do tė tė shkojnė nė ferr, ku ata janė.

Por kjo konsideratė tani ėshtė tepėr vonė. Ata do tė kishte pasur atė nė tokė.

banorėt e tokės nuk mund tė dėgjojė lutjet e ferrit se ata nuk duan qė ata tė arritur atje.

Pėr nė ferr nuk ka kthim prapa.

"Vendi i mundimit". Ajo nuk ishte vetėm njė vend tubim dhe pastaj asgjė mė shumė. Jo, ajo ishte njė vend i vuajtjes. Ferri ėshtė njė vend i vuajtjes.

Luke 16:28 - tė paralajmėrojnė pesė vėllezėrit e mi, qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh.

Njeriu i pasur lutet nė ferr. Ai ka ndaluar duke i kėrkuar veten e tij kur ai e kuptoi se ai nuk ishte duke shkuar pėr tė marrė njė pėrgjigje pėr lutjen.

Tani ai kėrkon pesė vėllezėrit e tij. Ai pyet Abrahamin pėr dėrgoje Llazarin tė vėllezėrve tė tij pėr t'i paralajmėruar ata.

Njė jetė tė shkujdesur mėkatar 

Ne e kuptojmė se vėllezėrit e pasanikut janė duke jetuar nė Tokė nė tė njėjtėn mėnyrė si ai e bėri. Festimet dhe gėzim ēdo ditė. Njė jetė i qetė, pa njė mendim tė njė pėrjetėsi afrohet dhe ku pėr tė kaluar pėrjetėsinė.

Por nė ferr nuk ka pėrgjigje pėr lutjen. Ai ėshtė kėtu nė tokė qė ju kėrkoni. Qė nga ajo ėshtė tepėr vonė.

Ata qė janė duke shkuar nė ferr 

"Pra, mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh". Ferri ėshtė njė vend i realitetit. Ku njerėzit mund tė vijnė. Dhe ata qė marrin nuk janė ata qė nuk janė penduar e vdekshmėrisė.

Vendi dreqin ėshtė njė realitet. Ky ishte njeri i pasur siguri marrė pėrvojė. Ai tani e dinte se ēfarė ishte njė vend i tmerrshėm, dhe ai nuk donte qė vėllezėrit e tij do tė pėrjetojnė kėtė.

vend i vuajtjes 

"Vendi i mundimit". Ajo nuk ishte vetėm njė vend tubim dhe pastaj asgjė mė shumė. Jo, ajo ishte njė vend i vuajtjes. Ferri ėshtė njė vend i vuajtjes.

Njerėzit nė ferr, torturuar dhe torturuar. Dhe jo vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr dhe pastaj tė ndaluar atė. Jo, tė vazhdojė pėrgjithmonė. Forever.

Njė vend i mundimit ku njerėzit nuk vijnė nga. Njerėzit tė cilėt kanė qenė tė dėnuar nė vendin ferr mundimesh kurrė nuk do tė ndonjėherė tė jetė e lirė.

Bibėl

Luke 16:29 - Por Abrahami i tha: Kanė Moisiun dhe profetėt. Ata do tė dėgjojnė pėr tė.

"

Kanė Moisiun dhe profetėt "Abraham mund edhe tė ketė thėnė:. Ata kanė Biblėn.

Shumė shtėpi nė Suedi sot, Bibla. Ndoshta qėndron nė raft librash mbledhjen e pluhurit, por ata e bėjnė atė anyway.

Pluhur Biblėn. Hapni atė dhe tė fillojnė pėr tė lexuar. Dhe mė besoni!

Ju duhet asgjė mė shumė se Bibėl 

Ju duhet asgjė, por pėr Biblėn. Ju duhet asnjė libra tė tjerė. Bibla ėshtė e mjaftueshme.

Ju doni prova, ju duhet tė lexoni Biblėn. Ju dėshironi tė vėrtetėn, ju duhet tė lexoni Biblėn. Pastaj ju duhet tė besoni nė tė.

Nė Jezusin ju kupton 

Por nė mėnyrė qė tė ketė kuptimin e duhur tė Biblės dhe kanė tė drejtė tė besojnė, atėherė ju keni nevojė pėr Jezusin. A do tė besojnė dhe e njohin tė vėrtetėn, atėherė ju keni nevojė pėr Jezusin. Nė Jezusin ju e dini.

Jezusi i bėn fjalėt e Biblės pėr jetėn me anė tė Frymės sė Shenjtė. Ju gjithmonė duhet tė lexoni Biblėn nė bazė tė Jezusit. Prandaj, ju duhet tė pranoni Jezusin nė qoftė se ju nuk e kanė bėrė ende kėtė.

Ju doni prova, ju duhet tė lexoni Biblėn. Ju dėshironi tė vėrtetėn, ju duhet tė lexoni Biblėn. Pastaj ju duhet tė besoni nė tė.

Bibla ėshtė pėr Jezusin 

E gjithė Bibla ėshtė rreth Jezusit - nga fillimi nė fund. Nga ajetin e parė nė vargun e fundit.

Bibla ka tė bėjė me atė qė Jezusi ka bėrė pėr ju dhe ju do tė ruhet kur tė marrė atė.

Bibla ėshtė pėr tė ju tregojnė se si tė jetė i shpėtuar.

Dėgjoni Biblės 

Ju duhet asnjė libra tė tjerė. Kjo ėshtė Bibla qė ju do tė dėgjoni dhe tė bėjė atė qė thotė. Domethėnė pėr tė pranuar Jezusin dhe do tė shpėtoni!

Njeriu i cili shkoi nė ferr

Nuk ishte njė njeri i pasur, qė ishte veshur me li tė purpurt dhe tė hollė dhe jetuar ēdo ditė e gėzimit dhe festimit. Por, para derės sė tij vė njė njeri i varfėr i quajtur Llazar, i mbuluar me plagė. Ai longed pėr tė ngrėnė e tij tė mbushur e qė binin nga tryeza e pasanikut. Po, edhe qentė vinin e ia lėpinin plagėt. 

Kėshtu vdiq tė varfėrit dhe u mor nga engjėjt pėr tė qenė me Abrahamin. Edhe vdiq edhe pasaniku dhe e varrosėn. Kur ai ishte tmerrėsisht nė ferr ai ngriti sytė dhe pa nga larg Abrahamin dhe Llazarin nė tė. Ai thirri: O atė Abraham, ki mėshirė pėr mua, dhe dėrgoje Llazarin tė lagė majėn e gishtit tė vet nė ujė qė tė mė freskojė gjuhėn, sepse po vuaj tmerrėsisht nė kėtė flakė. 

Por Abrahami thoshte: O bir, kujto se ti i ke marrė tė mirat e tua, ndėrsa ju ishin gjallė, kurse Llazari doli jashtė tė keqen. Tani, ai po pėrdėllehet dhe ti mundojnė. Dhe e gjithė kjo, ėshtė njė humnerė e madhe gaping nė mes nesh dhe jush, qė ata qė duan tė kalojnė mbi tė qė kėtej tek ju tė mos jetė atje dhe tė as dikush nga atje tė jetė nė gjendje tė vijnė tė gjithė pėr ne. 

Njeriu i pasur i tha: Atėherė unė kėrkoj nga ju, o Atė, qė tė dėrgosh atė te shtėpia e tim eti pėr tė paralajmėruar tė pesė vėllezėrit e mi, qė tė mos vijnė edhe ata nė kėtė vend mundimesh. 

 Por Abrahami u pėrgjigj: Kanė Moisiun dhe profetėt. Ata do tė dėgjojnė pėr tė. 

 Jo, o atė Abraham, "u pėrgjigj ai, por nėse dikush shkon tek ata nga tė vdekurit, ata do tė pendohen. 

 Abrahami i tha: '' Nėse ata nuk e dėgjojnė Moisiun dhe profetėt, nuk do tė binden edhe nė se dikush ringjallet prej tė vdekurish ".

Luke 16: 19-31

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


Respons


Förkorta länk | Antal tecken kvar: 300


ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 20, måndag 17 maj 2021 kl. 17:37

Dagens bibelord

“[Lovsång till den Outgrundlige] O vilket djup av rikedom och vishet och kunskap hos Gud! Hur outgrundliga är inte hans domar, hur ofattbara hans vägar!” (Romans 11:33)

Dagens namn

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också . Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 17 maj 2021 11:21
Bed att Gud beskyddar Israel

Senaste kommentarer

Christer Åberg:


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp