Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Lucia - Devil Nusja

E vėrteta nė lidhje Lucia.

Lucia Statuja.

Lucia ėshtė njė shenjt katolik qė adhurojnė shumė nė dhjetor. Ndėr tjera me tjetėr tren tyre Lucia, si nė kishat dhe nė kontekste laike.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 12 december 2019 14:56

Nusja Djallit

macet Saffron Emri ishte "Solbröd". "Saffron Bukė" vjen nga "Luēia" dhe do tė thotė "nusja Luciferit." Luciferi ėshtė njė emėr pėr djallin. Me fjalė tė tjera, kjo do tė thotė "Nusja Djallit".

Mendoni pėr kėtė kur vajzat dhe gratė rritur vishen si Lucia me qirinj nė flokėt e saj. Kush ėshtė ajo qė ata nė fakt vishen si? Dhe kush ėshtė ai qė ata martohem?

antikrishti

Kur njerėzit kėndojnė dhe tė shpallė se ėshtė Lucia cili sjell dritė nė mėnyrė qė ata kanė zėvendėsuar atė me Jezusin. Ajo ėshtė bėrė njė Antikrishti qė ėshtė, nė vend tė Jezusit.

Sepse ėshtė Jezusi i cili me tė vėrtetė sjell vėrtetė dritė! Ėshtė ai qė ne do lavdėrim dhe adhurim. Jo njė i vdekur "shenjtorėt", tė cilėt kanė qenė tė vdekur pėr shumė vite.

origjina pagane

Zakoni i festimit Lucia eshte nga njė origjinė pagane.

Kisha Katolike "kristianizuar" pagan Lucia Kremtimi i me fillimin pėr tė festuar Shėn Lucia. Por pėr tė festuar njė shenjt ėshtė sigurisht po aq e gabuar!

Lucia nuk ėshtė festuar gjatė nė rajonin Nordik

"Lucia" ose "Saffron", e cila do tė thotė "Drita", nuk ka qenė festuar nė Suedi apo vendet nordike pėr kohė tė gjatė.

Ajo ishte nė 1700 se ata filluan pėr tė festuar Shėn Lucia - para se ajo ishte pothuajse tėrėsisht i panjohur.

mes i dimrit

Por mes i dimrit ėshtė festuar pėr kohė tė gjatė, dhe si njė pėrfaqėsues i dises apo hyjnive mbrojtėse femra, u bė "Lucias" figurė e nderuar dhe i lavdėruar.

Kjo ka ndodhur nė ditėn e mes i dimrit mė 13 dhjetor.

Prokopios e "festimin Lucia"

Historia mė e vjetėr e "festimit Lucia" vjen nga Prokopios, si 500 e poshtė nė Greqi ka shkruar pėr "Ultima Thule".

"Por, kur dhjetė ditė mbetur tė natės sė pėrjetshme, ngjitet njė lajmėtar deri nė njė nga malet e larta, tė cilat janė nė kėto anė, dhe ku ai ndez njė zjarr i madh nė fund, tė popujve qė jetojnė nė Dalarna mė poshtė, ai shihet dielli nė rritje shumė larg, dhe se 40-ditėn e gjatė nata shpejti do tė jetė mbi. Pastaj merr gratė nė vendin e veriut deri pishtarė dhe qirinj, tė stolisen, dhe janė tė veshur me rroba tė bardha, dhe nėse bel, ata kanė diēka tė kuqe, ose njė rrip kashtė ".

Demon Lussi

Sistemi femra demo Lussi ėshtė baza e Lucia.

Solsticit tė dimrit u zhvillua pėrreth 13 dhjetor nė Mesjetė. Pastaj shkatėrruar sistemin e demo femra Lussi.

Lussi demon ėshtė kėshtu arsyetimi pėr Lucia. Lucia e cila bie mbi trembėdhjetė tė dhjetorit ishte njė herė mė shumė e lidhur me emrin e djallit Luciferin se sa me shenjt katolik.

Shėn Lucia

Festimi mė 13 dhjetor ėshtė e vjetėr, por emri dhe shoqata me Saint Lucia ėshtė mjaft e re.

Lucia festohet ne Sicili. Atje kanė bėrė atė nė njė komplot si figurė.

Nė Sicili merr Lucia merr ushqimin nga fėmijėt dhe dorė nga dhurata pėr ta dhe ajo ka njė gomar fluturues. A mund dikush tė ndotur tė saj duke hedhur hi e saj nė fytyrėn e personit.

shafran Cat

Emri shafran mace nuk vjen nga Saint Lucia, por nga emri i djallit Afėrditė.

Pėr tė trembė larg "Saffron» (Lucifer - Devil), njeriu me ngjyrė buns verdhė me shafran.

Konfuzioni e Kishės Katolike

Si zakonisht, Kisha Katolike pėrzier me paragjykim, besimin e krishterė, djallit dhe demonėve, kur ata kanė krijuar shenjtorėt e tyre.

Ne nuk duhet tė shenjtorėve apo demonė. Ne kemi nevojė pėr Jezu Krishtin. Ajo ėshtė vetėm Jezusi qė ėshtė dritė dhe ai na jep dritė, kur ne besojmė nė atė!

saint Catholic - idhujtari

Lucia ėshtė njė shenjt katolik qė adhurojnė shumė nė dhjetor. Ndėr tjera me tjetėr tren tyre Lucia, si nė kishat dhe nė kontekste laike.

Ata adhurojnė tė vdekurit "shenjtorėve", por ata e kuptojnė se ata adhurojnė dhe janė fajtorė pėr idhujtari.

"Por unė nuk adhuroj Lucia!" shpall ju mund tė tronditur. A keni qenė duke kėnduar "Santa Lucia" nė njė pikė?

Djalli

Emri Lucia vjen nga e njėjta fjalė si Lucifer - djalli. Besoni mua, djalli me siguri nuk do tė ndizet.

Por, kur njerėzit tė shpallė se ėshtė Lucia cili sjell dritė nė mėnyrė qė ata kanė zėvendėsuar atė me Jezusin. Ajo ėshtė bėrė njė simbol antikristlig qė ėshtė nė vend tė Jezusit.

Ngriti Jezusin nė vend. Ai ėshtė ai qė ndriēon errėsirėn.

Isaia 9: 2.The Populli qė ecte nė terr pa njė dritė tė madhe; mbi ata qė jetojnė nė hijen e vendit vdekjen do tė lehta me radhė shkėlqejė.

Gjoni 1: 9. Drita e vėrtetė qė ndriēon ēdo njeri qė vjen nė botė.

Profane dhe kontekste komerciale

Lucia festohet mė 13 dhjetor nė Suedi dhe nė disa vende tė tjera. Lucia festohet edhe nė kisha tė ndryshme, kontekste tė laike dhe komerciale. Pėr shkak se ajo ėshtė nė rregull pėr tė festuar kontekste saj laike dhe komerciale, ne e kuptojmė se kjo nuk ėshtė e krishterė. Sikur tė ishte rreth Jezu Krishtit nuk ishin tė theksuara nė kontekste tė tilla. Lucia nuk ka asgjė tė bėjė me Biblėn pėr tė bėrė. Ajo ėshtė njė shpikje e kohėve tė fundit. Legjendat rreth Lucia gjithashtu nuk ėshtė biblike, por me tė vėrtetė pagan dhe hije.

Lucia ėshtė njė shenjt katolik i cili u kanonizua 100 vjet pas vdekjes sė tij. Ajo u ekzekutua nė Syracuse nė Sicili nė 304. Ajo ishte akuzuar pėr tė qenė njė i krishterė, dhe kjo ėshtė konsideruar tė jetė njė rebelim kundėr perandorit romak.

Ka disa legjenda pėr Lucia dhe ėshtė e vėshtirė pėr t'i mbajtur ata larg. Njėra ėshtė se ajo shkoi me ushqim pėr katakombet nėntokėsore tė Romės, ku tė krishterėt u fshehur. Pėr tė parė se ku ajo shkoi nė tunele tė errėta, ajo e vuri qirinj mbi kokėn e saj. Nuk keni zakon se pse vajzat e reja kanė njė llambadar, kur ata tė imagjinohet Lucia.

Sytė e njė fuēi

Ajo ėshtė pėrshkruar shpesh me sytė e tij veshur me njė fuēi. Ka njė legjendė qė ajo ia grisi nga sytė pėr njė princ pagan i cili nuk mund tė martohej me tė. Pastaj ai u rrit nga sy tė re dhe mė tė mirė tė saj.

Nė botėn katolike, ajo sytė zonja dhe Ophthalmologicals thirret emrin e saj. Lucia gjithashtu ėshtė shenjt mbrojtės i Sirakuzė.

Dritė nė flokė

Mė 13 dhjetor, atėherė zakonisht Lucia sjellė dritė nė flokė, por kjo nuk ėshtė ajo qė sjell dritėn, ajo ėshtė Jezusi. Dhe ai jo vetėm qė vjen me dritė - Ai ėshtė drita. Ėshtė e rėndėsishme qė ne nuk e bėjmė gjėra qė marrin larg shikimin tonė nga Jezusi.

Emri Lucia vjen nga lux, qė do tė thotė dritė. Vini re ngjashmėrinė me Luciferin, i cili ėshtė njė emėr i djallit!

nuk premtojmė tė martohet

Njė tjetėr legjendė ėshtė se Lucia kishte premtuar Perėndia tė mos martohet. Kur njė njeri i ri nuk mund tė martohet me tė, ai e tregoi atė pėr perandorit nė Romė se ajo ishte njė i krishterė.

Ajo u dėnua me detyruar tė punojnė nė njė bordello. Kur ata erdhėn pėr ta marrė atė, ata nuk mund tė mėrzitur e saj. Pastaj ata u pėrpoqėn pėr tė djegur atė nė rrezik, por kur ai nuk arriti tė prerė kokat i kanė atė. Banda e kuqe rreth belit Lucia ėshtė njė simbol i gjakut tė saj qė rrodhi.

Lucia festė

Nė rajonin Nordik, ne jemi mjaft tė vetėm pėr tė festuar Lucia nė rrugėn tonė intensive. Por ka tradita nė disa pjesė tė Italisė. Dhuratat janė shpėrndarė pėr fėmijėt VERONA-sė nė Ditėn Lucia nė kujtim tė Lucia mbrojtur ata nga vitet 1300 murtaja!

Nė qytetin e Sirakuzės veshur atė pėr njė javė nė procesion njė statujė qė pėrfaqėson Lucia disa qindra kilogramė. Gjithashtu nė qytet Amaroni nė Kalabri ata festojnė Lucia nė njė procesion, por nė shoqėrinė e njė tjetėr shenjt mbrojtės tė qytetit, Santa Barbara.

Lucia krishterė?

Kjo mund tė duket se pėr tė festuar Lucia kėshtu pikat kryesore tė besimit tė krishterė, por kjo nuk ėshtė me tė vėrtetė rasti. Ėshtė mė mirė pėr tė nxjerrė nė pah Jezusi i cili ėshtė i vėrtetė Drita qė vjen nė botė dhe ai i jep dritė pėr tė gjithė njerėzit! (John 1: 9)

Ato janė gjėra qė duan tė marrin sytė tuaj larg nga Jezusi nė mėnyrė qė ju nuk do tė ruhen. Shenjtori Katolike ėshtė njė i tillė.

Ėshtė e rėndėsishme qė ju nuk e le asgjė tė marrė sytė tuaj jashtė Jezusin. Ajo ėshtė vetėm Jezusi qė i vetėm ėshtė Zoti dhe Shpėtimtari!


Publicerades torsdag, 12 december 2019 14:56:53 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 26 oktober 2020 09:44
Be att Gud är med mig och omsluter mig den 27/10, klockan 11:00 och den 28/10, klockan 09:00. Gud vet allt! Be att Gud leder och lägger de rätta orden i min mun. Det har med jobb och rehab att göra.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp