Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

nė tokė

Destinacioni ėshtė qielli vendi, ne nė shpirtin tonė mund tė glimpsed nė distancė. 

kajak femra.

Por Jezusi ėshtė pilot nė bord, dhe pavarėsisht testimin valėt e larta kur artizanale port qiellor.


Av Sven Thomsson
torsdag, 24 oktober 2019 11:32
Läsarmejl

Besimtarėt shpesh krahasohet Mariners udhėtojnė pėrtej detit tė jetės, nė rrugėn pėr nė port qiellore.

Nė anije, nuk ishte mė parė njė vėzhgim, njė marinar i cili nguli sytė nga deti. Ai u ul nė njė shportė nė majė tė direkut tė anijes, e pajisur me njė palė dylbi me tė cilėn ai mund tė shohin nėse anija i afrohej tokės. Mjegull dhe mjegull shpesh mund tė jetė e vėshtirė pėr tė parė skicė tė vendit ishin drejtuar pėr.

Ne qė kemi marrė Jezusi po vjen mbi detin e jetės, ku stuhitė shpesh bujė dhe detet janė tė pėrafėrt. Destinacioni ėshtė qielli vendi, ne nė shpirtin tonė mund tė glimpsed nė distancė. Por Jezusi ėshtė pilot nė bord, dhe pavarėsisht testimin valėt e larta kur artizanale port qiellor.

Bibla flet pėr njerėz qė dukej pėrpara pėr njė vend mė tė mirė se sa tokėsore. Nė Hebrenjve. 11: 13-14, 16, lexojmė nė lidhje me tė: Vargu 13:

"Nė besim gjithė kėta vdiqėn pa marrė atė qė u premtua. Ata vetėm e kishte parė atė nė distancė, dhe besuan nė tė dhe e pėrshėndeti atė dhe duke rrėfyer se janė tė huaj dhe shtegtarė mbi dhe. "

Kėta njerėz ishin pelegrinė tė cilėt e panė tutje dhe lart - nė distancė. Ata kishin parė vendin qiellor nė distancė, dhe rrėfeu nė vendin tokėsore nuk ishte atdheu i tyre. interesat e tyre ishin qiellor, i cili u ngrit nė distancė. Por pėr shkak se ata mund tė vdesin, ata nuk mund tė merrni pėr qėllimet e tyre malluar. Vargu 14:

"Pėr ata qė thonė se kjo tregon se ata janė duke kėrkuar njė atdhe."

Kjo do tė thotė se ata janė duke kėrkuar pėr njė vend tjetėr, njė vend mė tė mirė se ai qė erdhi nga. Ajo nuk mund tė thotė ndonjė vend tjetėr se sa njė vend qiellor, ata ishin nė kėrkim pėr tė. Me fjalėn e tij dhe punėn e jetės sė tij kishte treguar se ata ishin tė huaj nė kėtė botė. Vargu 16:

"Por ata tani dėshirojnė njė atdhe mė tė mirė, njė tė qiellor. Prandaj Perėndisė nuk i vjen turp tė quhet Perėndi i tyre, sepse u bėri gati atyre njė qytet. "

Qielli ishte i pėrgatitur pėr tė gjithė shenjtorėt e Perėndisė para se ata ishin mbaruar me shtegtimit tė tyre nė tokė. Perėndia ata zgjodhėn pėr tė dashur dhe pėr tė shėrbyer ishte Perėndia i tyre.

Abrahami ishte gjithashtu duke pritur pėr njė vend mė tė mirė:

"Sepse ai priste qytetin qė ka themelet, mjeshtėr dhe ndėrtues i tė cilit ėshtė Perėndia» (Heb. 11:10). 

Nė njė tjetėr pėrkthim thuhet:

"Pėr shkak se ai ishte nė pritje dhe me besim."

Abrahami ecte nė njė qėllimet qiellore dhe tė pėrjetshme. Ai jetoi gjithė jetėn e tij nė vendbanime tė pėrkohshme. Ai ishte i gatshėm pėr ta bėrė kėtė, pasi ai priste qytetin qė ka themelet. Prirja e tij ishte pėr tė diēka tė pėrhershme, ndryshe nga jeta nomade ai jetonte, ku ai jetonte nė ēadrėn e tij. Ai nuk e shikojmė pėrpara pėr ēdo qytet tokėsore, por ai qė Perėndia e kishte ndėrtuar. Themelet e tokės janė tė paqėndrueshme dhe tė pasigurt, por qyteti qė Abrahami ishte duke pritur pėr tė ėshtė ndėrtuar mbi themele tė forta, tė cilat nuk mund tė lėkunden.

Nė qytet, ne jemi nė rrugė, ne kemi shtetėsinė tonė nė qiell. Ne shohim me dėshirė dhe pritje deri nė kohėn kur ambasadori ynė Qiellor, Jezusi do tė vijė dhe tė na vini atje.


Publicerades torsdag, 24 oktober 2019 11:32:07 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 8 augusti 2020 21:07
Ber att allt blir bra för hela familjen. Gud vet!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp