Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Halloween - një natë të plotë të demonëve

Fakte rreth Halloween. Halloween është asgjë më shumë se një zakon i vjetër pagan se askush nuk duhet të angazhohen në, së paku nga të gjithë një të krishterë. Vdekjen dhe të keqen është përlëvduar.

Vajza me kungull.

Në vitet 1840, morën kryesisht irlandez me vete këtë festë Celtic, kur emigroi në Amerikë. Në Amerikë, ajo ka bërë një festë e madhe, madje edhe në mesin e të krishterëve dhe festohet më 31 tetor. Nga Amerika, ajo ka "amerikanizuar" për disa vite, u kthye në Evropë me "kafka" uritur e pumpkins, magjistare-set, maska ​​të tmerrshme, scythes, forks djallin dhe varreve në plastike ose druri.


Av Sigvard Svärd
onsdag 9 oktober 2019 16:46
Läsarmejl

"Pra, kjo është se si ata vrasin, gjyshja, babai, vëllezërit e motrat, miqtë do të duket si në qoftë se ata u kthyen nga të vdekurit si fantazmat, skelete dhe demonëve!"

Halloween është një fenomen para-krishterë pagan që ka origjinën kryesisht në mesin e Celts njerëz të ekipit. Këto ishin me origjinë nga Azia e Vogël, madje edhe nga Galatisë (Turqi modern).

Keltët janë përmendur në historinë evropiane, për herë të parë rreth 500 pes, kur pas një migrimi ka jetuar në pjesën veriore të Evropës, atëherë; zona përreth Danubit dhe Gjermaninë Perëndimore. Në Evropë, ata shkuan me emrin "gaeler" ose "rrjetit".

Gjatë një kohe të dhunshme zgjerim Keltët zgjeruar fushën e tyre, në perëndim në drejtim të Belgjikës dhe veçanërisht në Britani, veçanërisht Irlanda, në jug të Italisë dhe Spanjës dhe në lindje të Azisë së Vogël, ku ata përsëri vendosën në Galatisë.

"Galates" ishte edhe emri grek për Celts. Gradualisht erdhi Skoci, Uells dhe Irlandën në veçanti, që të konsiderohet si shtëpia e Celts. festivale Celtic fetare dhe jetës në përgjithësi, u drejtua me okultizëm dhe ushtrimit të pushtetit nga ana e Druids (Priest-mbretërve). Sakrifica Ritual e bimëve, shpesh Mistletoe dhe ushqim të gatuar, bukë me kënaqësi, ishin elemente të përbashkëta, por edhe sakrificat e njeriut ka ndodhur (shih Lindow njeri në Mançester, skelet të cilit u zbulua në vitin 1984).

Jeta dhe vdekja zot Samhain

Stonehenge në Angli është konsideruar në mesin e kërkuesve moderne në "keltism", për të qenë një koleksionist shumë efektive e fuqisë magjike. Kjo është ajo ku shtrigat moderne dhe shamans në seanca dhe festimet rituale. Keltët festonin ditën e korrjes dhe Vitin e Ri më 1 nëntor. Ishte një ditë e shenjtë pagan. Partia shënoi fundin e verës ashtu edhe vdekja dhe vjeshtës hyrjes errët në natyrë, e cila në vetvete do të thotë fillimin e ri të jetës. Në tokë, në gjethe rënë, sprouted llamba të freskëta.

Vid denna tidpunkt på året menade man också, att slöjan mellan de levande människorna på jorden och de dödas värld (mellan inkarnationerna) var som tunnast. Kvällen före nyåret, denna "heliga afton", denna "Hallow Eve", alltså 31 oktober, då hade man föreställningen att de döda, åtminstone de som dött under det gångna året, och andra, både goda och onda energier och andar - återvände till jorden under ledning av livs- och dödsguden (ljus och mörker) Samhain. Han härskade både i kosmos och i underjorden.

Den 31 oktober var således både alla levande och dödas afton. Den kallas också för "Ancestor Night", "Anfädernas natt" eller "Förfädernas natt".

Ett möte med vit och svart magi

När de döda, samt andra energier och andar, kom hit till jorden denna afton, gällde det att å ena sidan tända ljus och eldar för de goda så att de hittade till de ställen där de var välkomna, identifiera sig med dem, blidka dem genom att se ut som dem, och å andra sidan för att förvirra de illvilliga och skrämma dem tillbaka på en gång genom se värre ut än dem och hålla huset kallt.

Ljus, eld, blod, dödssymboler och mörker blandades. Vit och svart magi möttes, med övertag för den svarta magin. Druiderna tände stora eldar för att skrämma de farliga varelserna, exempelvis onda häxor som kom farande. Folk uppmanades att släcka hushållets egen eld och istället hämta ny eld från druidernas eldar för att skydda sig.

Ata që kanë ardhur nga bota shpirtërore, mund të dyja të japin dhurata për Vitin e Ri, për shembull, premtimi i kthimit të dritës pas vjeshtës dhe dimrit dhe fertilitetit të mirë në vitin e ardhshëm - ose shkarkoni shpirtrat e atyre që kanë vdekur këtë mbrëmje / natë, madje edhe të kërkojë sakrifica njerëzore për viti i ri. Ajo ishte përfitime apo mallkuar.

Këtu është baza e çështjeve të disa fëmijëve bashkëkohor në derë një natë përpara gjithë ditëve të mëvonshme: "Candy ose autobus", "Trick-or-trajtojnë" ( "Spratt ose dhuratë"). Samhain ishte duke u thënë si dhënësin dhe Grim Reaper. Pra, ajo pritej të respektuar. festa e gjithë Mëvonshme kishën e krishterë, u ngrit për të triumfojë mbi të festivalit pagan Celtic korrjes.

Och en tidig irländsk kristen sed var att tigga bröd i husen, och i gengäld be för själarna till de anhörigas döda. Så småningom skedde en sammanblandning, måhända ett ockult svar på "förkristnandet" - även hedniskt heliga lundar och offerplatser hade huggits ner och ersatts med kristna kyrkor och gravgårdar - så att "alla levande och dödas kväll" i det hedniska tänkandet, blev, lite ihopdraget: ”Allahelgonaafton”, med andra ord Halloween.

Återvänt från Amerika

På 1840-talet tog framför allt irländare med sig detta keltiska firande när man emigrerade till Amerika. I Amerika har det kommit att bli en stor högtid, även bland kristna och firas 31 oktober. Från Amerika har det ”amerikaniserat” sedan några år tillbaka, återvänt till Europa med ihåliga "skallar" av pumpor *, häx-set, hemska ansiktsmasker, liar, djävulsgafflar och gravstenar i plast eller trä.

Vissa uppgifter gör gällande att det var ett företag med skämtartiklar som 1991 inledde lanseringen i Sverige. Ett reklamblad från en livsmedelskedja för några år sedan löd: "Så samla dina spökkompisar och djävulsvänner till en äkta Halloweenfest och gör dig redo för en natt full av demoner.”

Det är alltså så de döda, mormor, pappa, syskon, kompisar skulle se ut om de återvände från de döda: Som spöken, benrangel och demoner! Varför klär man sig då inte mer likt så kallade goda andeväsen och ”änglar” inom ockultismen, om man vill likna anhöriga och vänner som dött - och som nu menas går igen?

Uppenbart är Halloweenfirandet för de flesta svenskar bara en oskyldig lek, utan någon som helst tanke på att det skulle ligga något annat bakom. Men varför ska mörker och det som är obehagligt lyftas fram? Är skräckupplevelsen besvärjelse mot inneboende ångest?

Skojar man med döden för att komma ifrån ansvaret inför den verkliga döden? Ska Halloween ses som en nödvändig flykt från verkligheten? Nej, Halloween är inget annat än en gammal hednisk sedvänja som ingen bör ägna sig åt, allra minst en kristen. Död och ondska glorifieras.

Në shkollë, fëmijët mësojnë të heqë dorë nga dhuna. Dhe kjo flet aq shumë për mbrojtjen e fëmijëve, para së gjithash mendoj për interesin më të mirë të fëmijëve. Humanizmi dhe emri i lirisë ofruar në të njëjtën kohë këta fëmijë e vdekjes dhe dhunës simboleve në shkolla, media dhe shoqëria në përgjithësi. standarde të dyfishta dhe naivitet, unë them! Sa e madhe nevoja jonë për një parti sesa këtu në Suedi gjatë vjeshtës të gjatë dhe të errët, Halloween nuk është një shembull i mirë!

Ju lutem shënoni, si i krishterë, në botën shpirtërore dhe në debatin publik për këtë mbrëmje pagan fëmijëve-antipatik. Por Përgjigjuni duke luajtur fëmijët costumed në një të krishterë me mençuri. Thuaj, për shembull, me mirësi, që ju të mos festuar Halloween. Më e vështirë se ajo zakonisht nuk ka të vërtetë të jetë. Duke u përpjekur për të "të krishterëve" Halloween, unë do të thotë nga ana tjetër, është mënyra e gabuar për të shkuar.

* Enligt en irländsk legend fanns det en ond smed vid namn Jack. Jack lurade djävulen och fick honom att lova att aldrig göra anspråk på hans själ. När han till slut dog så nekades han inträde i himmelriket eftersom han ställt till med så mycket på jorden. Då han inte heller kunde hamna hos djävulen, förblev han en vandrande själ på jorden. Han bad djävulen om att åtminstone få en lykta. Djävulen la då en liten eld i den ihåliga kålrot som Jack åt av. Sedan dess vandrar han rastlöst omkring med sin ”lykta” och söker efter en plats att bo på. I lekar och folktro kallas en sådan lykta för "Jack-o-lantern" och syftar framför allt till att skrämma bort onda andar med.


Publicerades onsdag 9 oktober 2019 16:46:25 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perëndia e deshi aq botën, sa dha Birin e Tij [Jezuin], të cilitdo që beson në të të mos humbasë, por të ketë jetë të përjetshme." - 03:16

"Por, sa më shumë të  marrë  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin të bëhen bij të Perëndisë, atyre që besojnë në emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po të rrëfesh me gojën tënde Zotin Jezus, dhe po të besosh në zemrën tënde se Perëndia e ngjalli prej së vdekurish, do të shpëtohesh." - Roma 10: 9

Dëshironi të merrni të ruhen dhe të marrë të gjitha mëkatet e tua të janë falur? Lutuni këtë lutje:

- Jezusi, unë do t'ju marr tani dhe ju rrëfej si Zotin. Unë besoj se Perëndia ju ringjall prej së vdekurish. Faleminderit që unë tani jam i shpëtuar. Faleminderit që e ke falur mua dhe ju falënderoj që unë jam tani një fëmijë i Perëndisë. Amen.

A ju merrni Jezusi në lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 28 oktober 2020 21:53
Be för mina barn att de ska orka med efter den tragedi som drabbat oss. Jesus kom till var och en. Tack för att det finns människor som vill be för andra.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp