Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Perėndia nuk ėshtė quajtur Allah

All-llahu nuk ėshtė Zoti i Biblės ėshtė shpallur edhe nė fenė myslimane.

Perėndia nuk quhet Allah.

Ata rrėfejnė pra se All-llahu ėshtė i vetmi Perėndi dhe qė nuk ėshtė Perėndi biblike. Por nė pėrkthimet bashkėkohore suedeze ėshtė shtrembėruar, kur All-llahu pėrkthehet si "Zot". 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag 9 mars 2020 21:53

Kjo pyetje, edhe unė jap njė pėrgjigje tė shkurtėr nė faqen query .

kėrkoj

Ju tha nė njė video qė Allahu dhe Perėndia Triun i krishteri ėshtė i njejti Perėndi. Si mund tė jetė kur tė dy Islami dhe Krishterimi janė tė bazuara nė Judaizėm dhe tė gjithė profetėt hebrenj janė nė Kuran muslimane?

YHWH

Bibla nuk ėshtė quajtur Perėndi Allah. Emri i tij YHWH - Zoti. Ky emėr ėshtė edhe Jezusi.

Romans 10: 9. Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde se Jezusi ėshtė Zot dhe tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh.

A do Allahu dhe YHWH jetė njejti Perėndi i cili me siguri do Jezusi i thirri Allahun.

besimit tė muslimanėve

All-llahu nuk ėshtė Zoti i Biblės ėshtė shpallur edhe nė fenė myslimane:

"Nuk ka tjetėr Perėndi se All-llahut dhe Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut ."

Nė arabisht ėshtė "Zot" dhe "All-llahu". Ėshtė pra fjalė tė ndryshme, tė cilat tregojnė se Perėndia nuk do tė thotė Perėndia. Ata rrėfejnė pra se All-llahu ėshtė i vetmi Perėndi dhe qė nuk ėshtė Perėndi biblike. Por nė pėrkthimet bashkėkohore suedeze ėshtė shtrembėruar, kur All-llahu pėrkthehet si "Zot". Ndoshta sepse ne nė Perėndim do tė jetė i hutuar nė duke menduar se rastin e Perėndisė sė krishterė.

Por "Allah" ėshtė njė emėr i duhur qė do tė thotė "Perėndia i madh", por termi nuk duhet tė jetė keqkuptuar tė thotė Perėndia biblik. Ka pasur 300 idhujt nė Mekė. Nga kėto, Allahu perėndia mė e madhe e Muhamedit zgjedhur nga dhe e bėri atė nė njė Zot.

Perėndia ka njė djalė

Perėndia i Biblės ka njė djalė, tė cilin ajo thotė se disa herė nė tė dy Dhiatėn e Vjetėr dhe Dhiatėn e Re.

Dhiatėn e Vjetėr

Word 30: 4 Kush u ngjit nė qiell dhe zbriti prej tij pėrsėri? Kush e ka mbledhur erėn nė duart e tij? Kush i ka mbyllur ujėrat nė rroben e tij? Kush i ka vendosur tė gjithė kufijtė e tokės? Cili ėshtė emri i tij, dhe ajo qė ėshtė djali i tij - ju e dini kursin?
Nė 11: 1 Kur Izraeli ishte fėmijė, unė e desha dhe nga Egjipti thirra birin tim.
2 Samuel 7: 14.Jag do tė jetė babai i tij, dhe ai do tė jetė biri im. Nėse ai kryen paudhėsi, unė do ta dėnoj me shufra, nė mėnyrė qė njerėzit zakonisht, dhe me goditje tė bijve tė njerėzve.
Psalmi 2: 7 Do tė shpallė dekretin e Zotit. Ai mė tha: "Ti je Biri im, sot mė linde."
Psalms 89: 27 Ai do tė mė bėrtasė: "Ti je Ati im, Perėndia im dhe shpėtimi im"!

Dhjata e re

Mark 1: 1. Ky ėshtė fillimi i Jezu Krishtit, Birit tė Perėndisė, Ungjillit.
Luka 1:35. Kur engjėlli u pėrgjigj dhe tha: '' Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ty, dhe Mė i Larti do tė tė mbulojė, prandaj edhe i Shenjti qė do tė lindė prej teje quhet Biri i Perėndisė.
Efesianėve 4:13. derisa tė arrijmė tė gjithė te uniteti i besimit dhe tė njohjes sė Birit tė Perėndisė, te njė njeri i pėrsosur, dhe me shkallėn e pjekurisė qė i pėrket plotėsisė sė Krishtit.

Hebrenjve 4:14. Qė nga viti ne kemi njė kryeprift tė madh qė ka pėrshkuar qiejt, Jezusin, Birin e Perėndisė, le tė mbajmė fort rrėfimin tonė tė besimit.

Jezusi vetė thotė se ai ėshtė biri i Zotit

Gjonit 3:18. Ai qė beson nė tė nuk dėnohet, por ai qė nuk beson tashmė ėshtė dėnuar, sepse nuk ka besuar nė Biri i Vetėmlindur i Perėndisė.
John 05:25. Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Ka vjen njė kohė, dhe kjo ėshtė tashmė kėtu, kur tė vdekurit do tė dėgjojnė zėrin e Perėndisė, dhe ata qė e kanė dėgjuar do tė jetojnė.

John 09:35. Jezusi e mori vesh se e nxorėn jashtė dhe, kur e gjeti, i tha atij: A beson ti nė Birin e Perėndisė?

John 10:36. kėshtu qė ju thoni se ai, qė Ati e ka shenjtėruar dhe e ka dėrguar nė botė: Ti blasfemon, sepse ka thėnė: Unė jam Biri i Perėndisė.

Perėndia (Atė) thotė se ai ka njė djalė

Mateu 3:17. Dhe ja, njė zė nga qielli qė tha: '' Ky ėshtė Biri im i dashur. Nė tė unė kam njė vullnet tė mirė.
Matthew 17: 5 Ndėrsa ai ende po fliste, ja, ajo u zbeh nga ato tė njė re shkėlqen, dhe ja njė zė nga reja, tha: '' Ky ėshtė Biri im i dashur, nė tė cilin jam vullnet tė mirė. Dėgjoni atij.
Marku 1:11. Dhe njė zė erdhi nga qielli: Ti je Biri im i dashur, nė tė cilin jam kėnaqur.
Mark 9: 7 Pastaj erdhi njė re qė i mbuloi; dhe nga reja doli njė zė qė tha: Ky ėshtė Biri im i dashur. Dėgjoje Atė!

Allahu nuk ka bir

Por, nė Kuran thuhet qartė se Allahu nuk ka bir.

All-llahu nuk e ka bėrė vetė njė bir, as nuk ka ndonjė zot tjetėr pėrkrah Tij; nė kėtė rast secili zot do tė pėrqafuar atė qė kishte krijuar, dhe me siguri do tė janė pėrpjekur pėr tė fituar pushtet mbi tė tjerėt. (Koran 23:29)

"Dhe ēifutėt thonė:" Uzejri ėshtė i biri i Zotit, "dhe tė krishterėt thonė:" Krishti ėshtė Biri i Perėndisė. "Nuk ėshtė thėnė me gojėn e tyre, ata imitojnė sägelserna nga ata qė nuk besuan para. Mallkimi i Perėndisė qoftė mbi ta, se si ata janė tė shmangeni nga e vėrteta!" (Koran 09:30)

"Dhe ata thonė (tė krishterėt dhe hebrenjtė):. Perėndia ka njė djalė Madhėruar ėshtė Ai (mbi gjithēka qė i bėjnė shok Atij) Jo, Atij i takon ēka ka nė qiej dhe nė tokė, dhe tė gjithė dorėzimi me. bindja (nė adhurim) me tė. " (Koran 2: 116)

"Jo tė vullnetit (Madhėria e Tij) Zoti se Ai do tė marrė njė djalė Madhėruar (dhe lartėsuar ėshtė Ai nga ēka ata i shoqėrojnė Atij) Kur Ai vendos diēka, Ai vetėm i thotė.." Bėhu! "- dhe ajo ėshtė . " (Koran 19:35)

kėshtu nuk do tė ketė dy perėndi tė ndryshme. Njėri prej tyre ka njė djalė dhe tjetri nuk.

Perėndia dėrgoi Birin e vet nė botė

Bibla thotė se Perėndia dėrgoi birin e tij vetėmlindurit pėr tė shpėtuar botėn dhe tė pajtuar me veten e tij.

Gjoni 3:16. Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.
2 Cor 05:19. Sepse Perėndia ishte nė Krishtin, duke pajtuar botėn me veten, dhe nuk e llogarisin atyre mėkatet e tyre, dhe ai i ka kryer ne fjalėn e paqtimit.

Kur'an All-llahu nuk e ka dėrguar njė djalė nė botė, sepse ai nuk ka fėmijė.

Prandaj, nuk ka shpėtim tek Allahu si ka tė YHWH - Zoti - sepse nuk ka Pajtuesi nė Kuran.

njė tjetėr Jesus

Pėr mė tepėr, Kurani njė Jezus tjetėr, qė e pėrshkruan Bibla dhe tė dėshmuar. Kėto janė krejtėsisht dy njerėz tė ndryshėm. "Jezusi" i Kuranit shkon tėrėsisht kundėr asaj qė thotė Bibla pėr Jezusin.

"Dhe (pėrkujto) kur Isai, i biri i Merjemes, tha:" Oh bijve tė Izraelit! Unė jam i dėrguari i Zotit te ju, pėr tė konfirmuar Torėn (qė erdhi) para meje dhe duke ju dhėnė lajmin e mirė pėr njė tė dėrguar qė do tė vijnė pas meje, emri i tė cilit do tė jetė Ahmed. "Por, kur ai (Mohammad Ahmed) erdhi nė ato me argumente tė qarta, ata thanė: "Kjo ėshtė magji!" (Kur'an 61: 6)

A do tė jetė e njėjtė Jezus, qė ėshtė "Jezusi" e Kuranit tėrėsisht kundėr vetvetes. Jo vetėm nė kundėrshtim me veten e tij, por ai mohon veten e tij.

Jezusi ėshtė i pari dhe i fundit

Up 1: 8. Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi, thotė Zoti, qė ėshtė dhe qė ishte dhe ėshtė qė vjen, i Plotfuqishmi.

Sipas Biblės nuk ėshtė Muhamedi i Dėrguari i Zotit, apo tė dėrguarve, sepse u ringjall Jezusi thotė se ai ėshtė fillimi dhe fundi. Alfa dhe Omega ėshtė letra e parė dhe e fundit e alfabetit grek. Me fjalė tė tjera, Jezusi ėshtė i pari dhe i fundit. Askush nuk vjen para Jezuit dhe askush nuk do tė vijė pas Jezusit. Muhammad erdhi qindra vjet pas Jezusit. Kėshtu ajo dėshmon se Muhamedi ėshtė profet i rremė.


Publicerades måndag 9 mars 2020 21:53:32 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu - Live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 20 september 2020 11:32
Önskar förbön för en man som är allvarligt sjuk bakterier i hjärtat och flera andra ställen behöver operation be att han får förtur på operation Jesus du kan göra det Tack Jesus o alla förbedjare

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp