Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

I shpėtuar nga aktgjykimi

Pėr sa kohė qė koha e kongregacionit zgjat kėtu nė tokė, vlen hiri. Tani ēdokush mund tė vijė tek Jezusi dhe tė shpėtohet!

I shpėtuar nga aktgjykimi

Njė nga arsyet pse disa njerėz gabimisht shpallin se Zoti dėrgon gjykime ėshtė se ata shpallin ligj. Dhe pėr shkak tė kėtij ligji ata bėjnė pėrfundimin e gabuar kur do tė shpėrthejė shtrėngimi i madh.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag, 15 april 2020 03:27

Liruar nga aktgjykimi

Rom 3: 16-18. Sepse Zoti e deshi aq shumė botėn, sa qė Ai dha Birin e Tij tė vetėmlindur, qė kushdo qė beson nė Tė nuk duhet tė humbasė, por tė ketė jetėn e pėrjetshme. 17. Sepse Zoti nuk e dėrgoi Birin e tij nė botė pėr tė gjykuar botėn, por qė bota tė shpėtohet pėrmes tij. 18. Ai qė beson nė tė nuk ėshtė i dėnuar, por ai qė beson nuk ėshtė i dėnuar tashmė, sepse ai nuk ka besuar nė emrin e Birit tė vetėmlindur tė Perėndisė.

I gjithė ky kontekst na mėson se Zoti e dėrgoi Jezusin tė shpėtojė - na ēlirojė nga gjykimi. Tė gjithė njerėzit janė tė dėnuar, por lirohen nga gjykimi kur pranojnė Jezusin. Nėse pėr ndonjė arsye nuk dėshiron ta pranosh Jezusin, ke mbetur nė gjykim.

Konteksti biblik nuk thotė se Zoti dėrgon gjykime, por ajo qė thotė fjala ėshtė se Zoti e dėrgoi Jezusin tė na shpėtojė dhe tė na shpėtojė nga gjykimi. Shtė biblike dhe mashtruese tė deklarosh qė Zoti tani po dėrgon gjykime pėrmes epidemive (siē ėshtė koronavirusi), luftėrave dhe katastrofave nė kohėn e kongregacionit dhe hirit.

shpėtimtar

Konteksti biblik qė thjesht lexuam thotė qartė se Zoti nuk e dėrgoi Jezusin tė gjykonte botėn, por ta shpėtonte atė.

Sigurisht, Zoti nuk ka pse tė gjykojė botėn sepse tashmė ėshtė e dėnuar! Dhe nė mėnyrė qė tė liroheni dhe shpėtoni nga ky gjykim, duhet tė merrni Jezusin dhe tė shpėtoni.

Jezui gjithashtu gjykoi dhe ndėshkoi veten kur vdiq nė kryqin e Kalvarit nė vendin tonė. Tani qė Jezui mori gjykim, ne jemi liruar. Dhe tė liruar jemi bėrė me anė tė besimit nė tė.

Nėse tani jemi liruar nga gjykimi i Jezusit, atėherė Zoti nuk mund tė zbatojė pėrsėri gjykimin tek ne. Jezusi e ka ēuar tashmė!

Laglära

Njė nga arsyet pse disa njerėz gabimisht shpallin se Zoti dėrgon gjykime ėshtė se ata shpallin ligj . Dhe pėr shkak tė kėtij ligji ata bėjnė pėrfundimin e gabuar kur do tė shpėrthejė shtrėngimi i madh.

Pėr ta bashkuar njė shpallje tė tillė, njeriu vendos rrėmbimin pasi tė jetė shpėrthyer shtrėngimi i madh, i cili ėshtė plotėsisht biblik. Kėshtu arrijnė nė pėrfundimin se Zoti dėrgon gjykime pėrmes sėmundjeve, epidemive, luftėrave dhe katastrofave. Por Bibla mėson qartė se gjėra tė tilla nuk vijnė nga Zoti.

Tani mbase mund tė gjesh ndonjė fjalė tė lirshme biblike nė Testamentin e Vjetėr, ose nė ēdo mėnyrė, nė Testamentin e Ri qė mund tė nėnkuptojė se Zoti ende po dėrgon gjykime, megjithatė nuk mund tė gjesh kurrė njė gjė tė tillė gjatė kohės sė kongregacionit.

Pėr sa kohė qė koha e kongregacionit zgjat kėtu nė tokė, vlen hiri. Tani ēdokush mund tė vijė tek Jezusi dhe tė shpėtohet!

Nėse doni t'i shpallni ato dhe mjerim, duhet ta bėni atė diku tjetėr se kėtu nė Apg29.nu. Sepse kėtu nė kėtė faqe nė internet, ungjilli i Jezu Krishtit dhe si tė shpėtohet nuk shpallet - jo mėsimi i rremė qė Zoti dėrgon gjykime dhe mjerim.


Pa bindje

Sa pėrkthime tė ndryshme tė Biblės kanė pėrkthyer Romakėve 8: 1-4:

Romans 8: 1-4 Kėshtu qė nuk do tė ketė dėnim pėr ata qė i pėrkasin Krishtit Jezus . 2 Sepse ligji shpirtėror qė vlen pėr jetėn e Krishtit Jezus mė ka ēliruar nga ligji i mėkatit dhe vdekjes. 3 Ajo qė ligji nuk mund tė bėnte, sepse Perėndia bėri atė qė nuk i pėrkiste natyrės sonė trupore. Kur e la tė birin tė bėhej si njė njeri mėkatar dhe e dėrgoi si flijim pėr mėkatin, ai e dėnoi mėkatin te njeriu. 4 Kėshtu, kėrkesat e ligjit pėr drejtėsi mund tė pėrmbusheshin me ata qė jetojnė me frymėn tonė dhe jo nga natyra jonė e mishit. (Bibla 2000)
Rom 8: 1-4 Kėshtu qė nuk do tė ketė dėnim pėr ata qė janė nė Krishtin Jezus . 2 Sepse ligji i Frymės, i cili jep jetėn pėrmes Krishtit Jezus, na ka ēliruar nga ligji i mėkatit dhe vdekjes. 3 Ligji, i dobėsuar siē ishte pėr shkak tė natyrės mėkatare, nuk mund tė bėnte atė qė bėri Perėndia duke dėrguar Birin e Tij nė formėn e njė njeriu mėkatar, si njė flijim pėr mėkatin. Pastaj dėnoi mėkatin nė trupin e tij. 4 Prandaj ligji i drejtėsisė mund tė pėrmbushet tek ne qė nuk udhėhiqen nga natyra jonė njerėzore, por nga Fryma. (NuBibeln)
Rom 8: 1-4 Tani nuk ka asnjė dėnim pėr ata qė janė nė Jezu Krishtin . 2 Sepse ligji i Frymės sė jetės nė Krishtin Jezus mė ka ēliruar nga ligji i mėkatit dhe vdekjes. 3 Ajo qė ishte e pamundur pėr ligjin, e dobėt siē ishte nga natyra mėkatare, Perėndia bėri duke dėrguar Birin e tij si flijim pėr mėkatin, ai qė nga jashtė ishte si njė njeri mėkatar dhe nė trupin e tij Zoti dėnoi mėkatin. 4 Kėshtu do tė pėrmbusheshin kėrkesat e ligjit tek ne qė jetojmė jo pas mishit, por pas Frymės. (NIV)
Rom 8: 1-4 Prandaj [pėr shkak tė asaj qė bėri Jezui, shiko Veprat 7:25], tani nuk ka asnjė dėnim pėr ata qė janė nė Krishtin Jezus . 2 Sepse ligji i Frymės sė jetės nė Krishtin Jezus mė ka ēliruar nga ligji i mėkatit dhe vdekjes. 3 Ajo qė ishte plotėsisht e pamundur pėr ligjin, sepse ishte e dobėt pėr shkak tė natyrės sė rėnė (mishit), Zoti bėri. Ai dėrgoi Birin e tij [nė botė] si njė ofertė pėr mėkatin, nė trupin e jashtėm tė njė njeriu mėkatar (me mish, nė njė trup) dhe dėnoi mėkatin nė natyrėn e rėnė njerėzore (gjykimi dhe ekzekutimi i gjykimit kundėr mėkatit nė mish). 4 Kėshtu, kėrkesat e ligjit [njėjės - duke theksuar tėrėsinė e ligjit, shiko Rom 13: 9] do tė pėrmbusheshin plotėsisht nė ne qė nuk ecin (jetojnė) sipas natyrės sonė tė rėnė (mishi), por pas Frymės. (Bible Core)
Rom 8: 1-4. Prandaj, tani nuk ka asnjė dėnim pėr ata qė janė nė Jezu Krishtin , tė cilėt nuk ecin pas mishit, por pas Frymės. 2. Sepse ligji i Frymės sė jetės nė Krishtin Jezus mė ka ēliruar nga ligji i mėkatit dhe vdekjes. 3. Pėr atė qė ishte e pamundur pėr ligjin, sepse ishte i dobėt me anė tė mishit, kėshtu veproi edhe Zoti, kur dėrgoi Birin e tij nė ngjashmėri me mish mėkatar dhe pėr hir tė mėkatit, dėnoi mėkatin nė mish; nė ne qė nuk jetojmė pas mishit, por pas Frymės. (KJV)

Publicerades onsdag, 15 april 2020 03:27:49 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 30 september 2020 23:21
Be Jörgen kommer till insikt om sin synd och omvänder sig snarast och ångrar sig och ber om förlåtelse till alla berörda! Låt det leda till en sann försoning mellan alla parter!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp