DONERA - bli mnadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagrningarna fortstter i vr tid!
Butik  | Christer berg | TV | Faqja e lutjes | Pyetja  | Kuti shkrimi | Bised | Email i lexuesit | Shkruaj | Media | Info | krkim

A e kuptojm kohn karakter Izraelin?

Izraeli sht restauruar si nj komb dhe hebrenjt u mblodhn prsri n tok.

Isarelflaggor.

Tani ne kemi nevoj m pr t pritur pr judenjt do t kthehet n vendin e tyre, ajo u b realitet 70 vjet m par.


Av Holger Nilsson
tisdag, 15 oktober 2019 11:52
Gstblogg

A e kuptoni se far do t thot kjo?

Nse ne nuk e kuptojn kt, kjo do t thot se ne do t refuzohet n t kuptuarit e fjals profetike. Kjo mund t tinglloj dramatike, por kjo n fakt mund t shprehet n kt mnyr.

Pra, ktu ne do t thot. Kjo ka ndodhur tashm 70 vitet e fundit sht profetizuar n mnyr t qart se ata q lexojn profecit biblike paraprakisht e kan kuptuar se kjo do t ndodh.

Ktu ne do t japim vetm disa shembuj t predikuesve t krishtera n periudhn kohore pa fjaln profetike.

N vitet 1600, ka jetuar John Owens, i cili ishte nj udhheqs English kish dhe teolog. Nuk ishte n at koh jo nj dritz shprese se hebrenjt mund t kthehen n vendin e tyre. Pavarsisht nga kjo parashikoi John Owens vijon:

"ifutt duhet t mblidhen nga t gjitha pjest e toks, ku ata jan t shprndar dhe solli prsri n vendin e tyre."

Shkrimtari Protestant Paul Glegenhauver shkroi kt n 1655: "Nj kthim i prhershm i hebrenjve n tokn e tyre sht caktuar Forever atyre nga Perndia prmes premtimeve t pakufizuar Abrahamit, Isakut dhe Jakobit".

Ne do t marrim disa shembuj nga rreth njqind vjet. Gusht Hedstrom ka dhn n vitin 1912 botoi librin e tij Studime n profecit.

N t ai shkruan: "M n fund, vini re se UTI Turkish Empire do t n at koh q t jet nj shtet t pavarur t lir, domethn shtetit hebre, ose far ajo do t quhet".

Ministri danez C. Skovgaard-Petersen shkroi librin argumentet dhe her, ajo u botua 1919th

N kt libr autori jep shprehje t para kthimit t Jezusit, kshtu q Judenjt do t kthehet n vendin e tij. Ai shkroi kt:

"Por n do rast ajo duhet t konsiderohet si e vrtet biblike, se Izraeli sht i mbledhur n vendin e tyre dhe jan n nj vrbrytning shpirtrore para se t vij Zoti. Personazhet nuk jan prmbushur, hebrenjt nuk kan ardhur ende n posedim t Palestins. "

Pr m tepr shkroi Skovgaard-Petersen: "Ne, pra, mund t presim q hebrenjt duhet t jet para kthimit t Jezu Krishtit dhe t kthehet n vendin e tij."

Tani ne kemi nevoj m pr t pritur pr judenjt do t kthehet n vendin e tyre, ajo u b realitet 70 vjet m par.

Ajo q tani po megjithat vjen m afr sht se Jezusi n do koh mund t kthehen, sepse jan plotsuar kushtet themelore profetike pr kt. A e kuptojm kt dhe t marr pasojat e saj?


Publicerades tisdag, 15 oktober 2019 11:52:34 +0200 i kategorin och i mnena:

ANNONS:Vrlden idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer berg i tidningen Vrlden idag. "Gud bar Christer efter hggravida fruns dd." Bde text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live p Youtube


Varfr skedde terrorddet i Vetlanda?


DAGENS

Dagens datum

Vecka 9, sndag 7 mars 2021 kl. 12:17

Dagens bibelord

“Rannsaka mig, Gud, och känn mitt hjärta, pröva mig och känn mina tankar. Se om jag är på en olycksväg, och led mig på den eviga vägen.” (Psalm 139:23-24)

Dagens namn

Camilla

Dagens bn

Fader mt var och en idag och omslut dem p alla sidor. Mt ocks Camilla. Har de inte tagit emot Jesus och blivit frlsta s ber jag dig att de ska gra det. Tack fr din stora krlek och nd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perndia e deshi aq botn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], t cilitdo q beson n t t mos humbas, por t ket jet t prjetshme." - 03:16

"Por, sa m shum t  marr  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po t rrfesh me gojn tnde Zotin Jezus, dhe po t besosh n zemrn tnde se Perndia e ngjalli prej s vdekurish, do t shptohesh." - Roma 10: 9

Dshironi t merrni t ruhen dhe t marr t gjitha mkatet e tua t jan falur? Lutuni kt lutje:

- Jezusi, un do t'ju marr tani dhe ju rrfej si Zotin. Un besoj se Perndia ju ringjall prej s vdekurish. Faleminderit q un tani jam i shptuar. Faleminderit q e ke falur mua dhe ju falnderoj q un jam tani nj fmij i Perndis. Amen.

A ju merrni Jezusi n lutje lart?


Senaste bnmnet p Bnesidan

fredag 5 mars 2021 18:21
Bed fr min son p 10 r som inte vill ta riktig mat,sger att han inte tycker om fast han ej smakat.Mycket svrt o laga mat nr han ej ter mycket av den mat vi lagar.Bed att han brjar ta bttre.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en mnadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stder finns hr!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer berg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp