Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
Ditt stöd behövs!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Salvation

Prindėrit zemėruar - Santa Claus nuk ekziston!

"Ne ishim tė tronditur!"

Panic nė dyqan bosh.

Panic nė dyqan bosh. Foto: Youtube / SVT.

"Pėr pjesėn e parė pėr tė thėnė se Santa nuk ekziston dhe se ka tė rriturit tė cilėt dresses up ishte shumė pėr ne."


Christer ÅbergAv Christer Åberg
tisdag 3 december 2019 19:50

Mashtrojnė dhe mashtrojnė fėmijėt

Ēdo vit nė kohėn e Krishtlindjeve tė mėsuar shumė tė rritur fėmijėt e tyre pėr tė besuar nė bazat - edhe disa tė krishterė. Kjo ėshtė pėr mashtrim dhe mashtrojnė fėmijėt e tyre. Ju nuk duhet tė mėsojnė ata tė besojnė nė baza, por ju duhet tė jepni atyre Jezusin!

Pjesa e parė e kalendarit Advent "panik nė dyqan bosh", ka indinjuar disa prindėr, madje edhe mediat. Dmth se ėshtė sugjeruar qė Santa nuk ekziston!

tronditur

"Ne ishim tė tronditur!" Shkruan njė prind nė faqen SVT-sė nė Facebook, pasi duke parė programin. "Fėmijėt tanė besojnė nė Santa Claus dhe tani ne tė rri kėtu dhe tė shqetėsuar nė lidhje me pyetjet do tė jetė nė lidhje me kėtė."

E pra, ēfarė mund tė thoni pėr kėtė post?

Ndėrsa nė qoftė se nuk ishin tė mjaftueshme. Kėtu ėshtė mė shumė:

"Pėr pjesėn e parė pėr tė thėnė se Santa nuk ekziston dhe se ka tė rriturit tė cilėt dresses up ishte shumė pėr ne."

"Ne ishim tė tronditur! Nuk e di nėse fėmijėt do tė vazhdojnė pėr tė parė kėtė fakt ".

Donald Trumps Truth

Nuk duket tė jetė shumė e ndjeshme ndaj ekzistencės pikėpyetje Santa. Vitin e kaluar edhe Presidenti amerikan Donald Trump njė boot se ai nė pyetje ekzistencėn e faqes.

7-vjeēari Collman Lloyd erdhi deri tek Donald Trump telefon-nė nė komplot. Ai veten nėse ndoshta ajo ishte shumė e vjetėr pėr tė besuar nė Santa, por njė operacion i familjes ka bėrė atė tani pėr tė mos vėnė nė dyshim ekzistencėn e Santa.

Ēka nė qoftė se tė rriturit nuk mund tė ndihmojnė por tė indoktrinojnė fėmijėt e tyre me kėtė gėnjeshtėr! Cilat janė ato frikė nga? E vėrteta me tė vėrtetė ėshtė se Santa Claus nuk ekziston?

"Lied tė tyre pėr disa vite"

Raporti "Njė gėnjeshtėr e mrekullueshme", shkruajnė ekspertėt Boyle dhe McKay se prindėrit tė cilėt na tregojnė se Santa Claus ėshtė mund tė dėmtojė marrėdhėniet me fėmijėt e tyre. Ajo mund tė gjenerojnė nė fėmijėn, nuk mendoj se e prindėrve tė tyre nė kontekste tė tjera.

"Tė gjithė fėmijėt nė fund do tė gjeni se ata kanė qenė tė gėnjyer ata pėr vite me rradhė, dhe kjo mund tė shkaktojė qė ata tė pyes veten se ēfarė gjėra tė tjera kanė mėsuar tė cilat gjithashtu ishin gėnjeshtra", thotė profesori Boyle.

"Nė qoftė se Santa Claus nuk ekziston, ka fairies? Ėshtė magji? Ėshtė Perėndia? Nėse prindėrit janė nė gjendje tė gėnjejė pėr diēka kaq tė veēantė dhe magjike, mund ata me tė vėrtetė tė besohet si mbrojtės tė urtėsisė dhe tė vėrtetės? Morale pėr tė marrė fėmijėt tė besojnė nė atė lloj tė mitit duhet tė merren nė pyetje ", ka shkruar ekspertėt nė raportin.

Kjo ėshtė arsyeja pse ajo ėshtė mė e mirė pėr tė mėsuar atyre tė vėrtetėn pėr Jezuin dhe jo gėnjeshtrėn e tokės. Pastaj, ata gjithmonė mund tė mbėshteten nė, ajo qė ju thoni ėshtė e vėrtetė, dhe besimi i tyre nė vetvete do tė jetė fikse.

Unė dyshoj se kukudh-besimi ėshtė mė e rėndėsishme pėr tė rriturit se sa pėr fėmijėt. Nuk ėshtė rritur rastit hutuar qė besojnė nė Santa Claus, por shumica jo. Pse duhet tė rri nė fėmijėt me kėtė?

Banshee

Njė ditė para prag tė Krishtlindjeve tė vitit 2007, kam shkruar nė lidhje me njė person tė tillė tė hutuar - njė njeri Asatru qė beson nė Santa Claus. Ai beson se Santa ėshtė njė qenie frymore qė ai ka nė shtėpinė e tij. Ai pėrshkruan njė demon!

Ky ėshtė njė pėrshkrim i mirė se Santa Claus ėshtė me tė vėrtetė pėr asgjė. Santa Claus ėshtė njė frym i keq i cili dėshiron tė njerėzve tė mashtruar tė besojnė nė atė vend tė Jezusit!

Shėn Nikolla

Shėn Nikolla ishte peshkop i Myra nė jugperėndimore Lill-Azi nė 300-ta. Ai u shpall shenjt sepse ai ishte bujar.

Ėshtė thėnė se ai shpėtoi gratė nga prostitucioni duke u dhėnė atyre monedha ari. Ai mė vonė u bė nxėnės s shenjt mbrojtės.

Shėn Nikolla bėrė disa vepra sipas legjendės. Pasi ai shpėtoi njė familje nga varfėria duke hedhur para nė to nė natė. Kėshtu u dha dhurata si Santa Claus e sotme!

Por Nicholas ishte edhe me fuqinė e Perėndisė prag tė vdekur. Ai madje shpėtuan marinarėt ishin gati tė humbasė nė stuhitė.

Kur Nicholas u lumturua, ai ishte fillimisht mė tė vlerėsua nga marinarėt.

Dita e tij firads 6 dhjetor me lojė e Krishtlindjeve nė shkollat ​​katolike. Fėmijėt tė cilėt kishte qenė e mirė paraqet marrė.

Ata qė nuk kishte qenė i mirė apo i djallėzuar ēiltėr mori njė shije tė orizit nga njė figurė djalli veshur si Saint Nicholas udhėhequr.

Nė anglisht vendet e njohura si Santa Claus Santa Claus pas Shėn Nikollės folur.

Gjatė reformimit kur adhurimi hiqen saint nuk mund tė shfuqizuar Shėn Nikollės, pėr shkak tė popullaritetit tė tij.

Pastaj ata e bėri atė tė jetė Santa Claus! Ai ishte atėherė pa kapelė njė peshkopit.

Kronologjikisht, kjo pajisur mirė, sepse Nicholas kishte vdekur nė dhjetor. Tani ai ishte i lidhur me Krishtlindjeve dhe dhurata, duke i dhėnė si Santa Claus.

shenjtorėve tė vdekur

herezi e sotme e Santa Claus origjinėn kėshtu nga njė herezi dhe e cila sot ėshtė asgjė mė shumė se njė shenjtor i vdekur.

Deri nė vitin 2017, gazeta shkruan historinė e botės se ajo kishte gjetur njė kockė legenit nga Nikolaus.


Santa Claus .

Pjesa tjetėr e eshtrave tė Santa Claus ėshtė e thėnė tė jetė nė Basilica di San Nicola nė jug tė Italisė. Ai ishte njė njeri i vogėl, i dobėt prej rreth 150 centimetra.

Pra, nėse Santa Claus nė tė gjitha ka qenė, ai ėshtė e garantuar vdekjen sot! Nė botėn katolike festoi vdekjen e tij mė 6 dhjetor me festimet e mėdha.

pėrrallė Figure

Pėr shumė Santa Claus ėshtė vetėm njė personazh imagjinar qė fėmijėt janė mėsuar tė besojnė dhe bashkėngjitni veten pėr kėtė arsye nuk theksin aq shumė nė atė.

Ata thonė se kjo do tė thotė asgjė, por pse ėshtė njė nga ato bujė e madhe rreth tij? Pse ata mėsojnė kur fėmijėt tė besojnė nė tė?

idhull

Santa Claus ėshtė pėrshkruar me fuqitė mbinatyrore, ai ėshtė "tė gjithė-duke e ditur", nė kuptimin qė ai e di nė qoftė se fėmijėt kanė qenė tė mira, ai ėshtė edhe "kudo".

Ai ėshtė pėrshkruar si i butė dhe tė gjithė "tė mirė" dhe pushton vetėm me shumė dhurata dhe paraqet.

Me fjalė tė tjera, njė zot! Kjo shihet qartė kur studion fotografitė e tij. Ai duket si njė zot - njė idhull!

Sotėm Santa Claus ėshtė njė konfuzion nga tri kontekste tė ndryshme. Njė katolik shenjt, i vresige oborr komplot nga shoqėria fshatare dhe dhi e Krishtlindjeve!

Ajo qė e bėn fjalėn "brownie"? Fjala ėshtė njė formė e shkurtuar e komplot Bisse. Kjo ėshtė njė formė bosh dhe Bise dialektor. Kjo do tė thotė kokė, qen tė lartė, apo edhe luleshtrydhe.

Kush adhurojmė nė Christmases?

Disa vite mė parė dėgjova njė katėr vjeēar djalė thotė: "Unė besoj nė Jezusin por jo Santa Claus." Ai ishte njė fėmijė i urtė.

Por disa tė rriturit nuk duket tė jetė aq i menēur sa ata vit pas viti, joshja e fėmijėt e vegjėl nė bazė atje. Unė nuk e kuptoj pse ajo ėshtė aq e rėndėsishme pėr tė marrė fėmijėt tė besojnė nė Santa. Fėmijėt nuk kanė tomtetro deri rriturit tek pėrgjojnė nė to atje. Por tė gjithė fėmijėt kanė njė besim nė Zot nė zemrat e tyre para se ata kanė dėgjuar pėr Perėndinė dhe Jezu sipas hulumtimit. Ky studim konfirmon Biblėn edhe nė Predikuesi 3:11.

Kush jemi ne shpallim pėr Christmases, dhe kush adhurojmė? Ėshtė koha pėr tė folur pėr Jezusin. Vėrtetė, kjo ėshtė njė fakt historik se ajo ishte nė Krishtlindje, Jezusi lindi. Por ajo ėshtė fakti po aq historik qė ai ka lindur!

Dhe nė Christmases ne zakonisht theksojmė se Jezusi ka lindur nė tokė. Pse ishte ai i lindur? Ai ka lindur pėr tė shpėtuar - ruaj ju dhe mua. Ai e bėri kėtė duke vdekur dhe nė rritje.

Qė me tė vėrtetė po vjen me dhurata?

Ėshtė koha qė ne tė tregojnė fėmijėt tanė tė cilėt ne me tė vėrtetė janė duke shkuar pėr tė festuar nė Christmases. Dhe kjo ėshtė edhe koha pėr tė treguar fėmijėve tanė tė cilėt me tė vėrtetė po vjen me dhurata.

Jakovi 1:17. Ēdo e mirė dhe ēdo dhuratė e pėrsosur vjen prej sė larti dhe zbret nga Ati i dritave, pranė sė cilit nuk ka ndryshim ndodh dhe nuk kalimi nė mes tė lehta dhe tė errėt.

Dhe dhuratat janė dhėnė pamerituar, por ne jemi tė sjellshėm, tė shkėlqyer dhe tė talentuar!

Dhurata mė e madhe ėshtė Jezu Krishti, tė cilin Perėndia e ka dėrguar nė botė. Kur ne e pranojmė Jezusin si Zot, ne tė bėhet ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet tona falen.


Publicerades tisdag 3 december 2019 19:50:06 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Testad igen för Covid-19


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 23 november 2020 18:57
Be att Gud hjälper mig, så att jag får tillbaka de utlägg jag hade i oktober månad, genom jobbet. Det var ngt jag var tvunget, så jag skickade in bussbiljetter för de utlägg jag hade.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp