Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Fokusimi nė Jezusin

Ēfarė ju fitoni nė predikuar nė lidhje me politikėn sociale, Axhenda 2030 dhe nė klimėn? 

Tre kryqe nė sy.

A keni kohė pėr tė Jezu Krishtit do tė vijė pėrsėri? A ėshtė zemra jote mė tė pėrqendruar nė problemet kėtu nė tokė qė problemet klimatike dhe Agjenda 2030?


Av Mr Svensson
tisdag 1 oktober 2019 13:16
Läsarmejl

Ne jetojmė sot nė njė botė ku ne shohim njerėz qė jetojnė nė ankth. Dhe kur kam lexuar Biblėn, ai thotė: 

"Karakteri pėr tė treguar veten nė diell dhe hėna dhe yjet, dhe mbi tokė duhet kombet do tė jetė nė ankth dhe nė pėrhumbjen prej gjėmės sė detit dhe tė valėve Njerėzit do tė jenė pa frymė me frikė nė pritje tė asaj qė do tė ndodhė me botėn, sepse fuqitė e qiejve do tė tronditen.. atėherė ju duhet tė shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi njė re, me fuqi dhe lavdi tė madhe. Por, kur kjo fillon tė ndodhė, pastaj ngre lart dhe ngrini kokat tuaja, sepse ēlirimi juaj po afrohet. " Luka 21: 25-28. 

Fokusimi nė klimėn?

Ne takohet sot njerėz qė kanė ankth mbi atė qė po ndodh me klimėn tonė, dhe ku ne jemi nė gjendje pėr tė shpallur Ungjillin nuk ėshtė nė axhendėn 2030 apo politikėn e klimės. Ne nuk duhet tė pėrqėndrohet nė mjedis, Axhenda 2030, apo politikės sociale, por fokusi ynė ėshtė qė tė kemi sytė tuaj nė Jezu Krishtin dhe ardhjen e tij. Ēfarė ju fitoni nė predikuar nė lidhje me politikėn sociale, Axhenda 2030 dhe nė klimėn? 

Ne si tė krishterė nuk duhet tė vuajnė nga ankthi, si fėmijėt e botės. Bollėkun e zemra qet goja thėnė shpesh. A keni kohė pėr tė Jezu Krishtit do tė vijė pėrsėri? A ėshtė zemra jote mė tė pėrqendruar nė problemet kėtu nė tokė qė problemet klimatike dhe Agjenda 2030? Jezusi tha: 

"Por kini kujdes e peshon zemrat tuaja tė llupurit, nga tė dehurit dhe nga ankthet e jetės qė ajo ditė papritmas mbi ju si njė lak, sepse kjo do tė ndikojė tė gjithė ata qė jetojnė nė tė gjithė tokėn. Tė jetė vazhdimisht zgjuar dhe lutuni pėr forcė pėr tė shpėtuar tė gjithė qė do tė ndodhė dhe tė dilni para Birit tė njeriut. " 

Nė vend qė tė flasim pėr probleme sociale, problemet klimatike dhe kėshtu me radhė, le tė predikojnė mbretėrinė e qiejve. Njė ditė, Jezu Krishti do tė kthehet dhe pėr tė marrė nusen e tij tė vėrtetė a jeni gati pėr atė ditė? Apo ėshtė ajo qė ju keni mė shumė tė pėrqėndrohet nė tė cilėt ėshtė Antikrishti? 

Dasma qiellore

Unė gjatė pėr tė qenė nė martesė qiellor, dhe fokusi im ėshtė qė ju do tė jetė dita kur Jezu Krishti do tė marr nusen e tij! Wake up, ti qė fle shpejt kėshtu do Jezu Krishti Mbreti i Mbretėrve pėrsėri. Kėtu nė fund, disa pasazhe tė Biblės pėr tė lexuar dhe peshoj.

Shkrimi:

2 Pettrusbrevet 3: 3-4 Mbi tė gjitha, ju do tė mbani mend se nė pėrqeshės ditėt e fundit do tė, tė udhėhequr nga dėshirat e tyre dhe qė tė tallen dhe e pyet: "Po nė lidhje me premtimin e ardhjes sė tij? Etėrit tanė kanė vdekur tashmė, dhe ēdo gjė ėshtė siē ka qenė qė nga krijimi i botės. "

1 Thesalonikasve 5: 2-3 Sepse ju e dini shumė mirė se dita e Zotit vjen si njė vjedhės natėn. Vetėm kur njerėzit thonė: "Ēdo gjė ėshtė e qetė dhe tė sigurt", atėherė fatkeqėsi si papritmas si dhembjet e lindjes, kur njė grua do tė lindė, dhe ata nuk do tė shpėtojė.

Matthew 24: 29-30, fill pas pikėllimit tė atyre ditėve do tė erret, dielli dhe hėna nuk do tė japė mė dritėn e saj. Yjet do tė bien nga qielli dhe fuqitė e qiejve do tė tronditen. Atėherė do tė duket personazhet Birit tė njeriut nė qiell, dhe tė gjitha kombet e dheut do tė mbajnė zi dhe do ta shohin Birin e njeriut duke ardhur mbi retė e qiellit me fuqi dhe lavdi tė madhe.

2 Timoteut 3: 1-5 Dhe dije kėtė, se nė ditėt e fundit, koha ėshtė e vėshtirė. Atėherė njerėzit do tė mendojnė vetėm pėr veten e tyre dhe tė holla; ata bėhen mendjemadh, arrogant, fyes, tė pabindur ndaj prindėrve, mosmirėnjohės, tė liga, pa dashuri, tė papajtueshėm, plot shpifėse, shfrenuar, brutal, jo pėr tė mirė, e pabesė, i pamatur dhe mendjemadh. Ata e duan kėnaqėsitė mė tepėr se Perėndia. Ata mbajnė devotshmėrinė si njė maskė, por mohues tė fuqisė sė saj. Qėndrojnė larg prej tyre.

Daniel 12: 4 Por ti, Daniel, duhet tė mbajnė fjalėt dhe vulose librin deri nė fundin e kohės. Shumė do, dhe dituria do tė rritet. "

Luke 21: 25-26 do tė ketė shenja nė diell, nė hėnė dhe nė yje, dhe toka Johebrenjtė do tė jenė nė ankth dhe nė pėrhumbjen prej gjėmės sė detit dhe tė valėve tė tij. Njerėzit do tė vdesin nga frika nė pritje tė asaj qė do tė vijė nė botė, sepse fuqitė e qiejve do tė tronditen.

Matthew 24: 42-44 Prandaj rrini zgjuar, sepse nuk e dini nė cilėn orė do tė vijė Zoti juaj. Nuk ju do tė kuptoni se nė qoftė se pronari i shtėpisė e dinte nė ēfarė orė tė natės vjedhėsi erdhi, ai do tė qėndrojė zgjuar dhe pėr tė mbajtur atė nga thyer nė shtėpi. Prandaj edhe ju jini gati, sepse kur ju tė paktėn presim atė, kur Biri i njeriut do tė vijė.

Matthew 24: 23-24 Nė qoftė se ju thuhet: Ti je Krishti, apo aty, mos i besoni! shpėtimtarėt tė rremė dhe profetė tė rremė do tė bėjnė shenja tė mėdha dhe ēudi pėr tė gėnjyer, nėse ėshtė e mundur edhe tė zgjedhurit.

1 John 2:18 Djema, kjo ėshtė hera e fundit. Ju e dėgjuat, antikrishti duhet tė vijė, dhe tani janė shfaqur shumė antikrishtė kanė ardhur. Nga kjo ne kuptojmė se kjo ėshtė hera e fundit.Publicerades tisdag 1 oktober 2019 13:16:50 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 29 september 2020 17:04
Ber om bön att inte bli misstänkt för det som pågår på jobbet. Ber om kraft och vägledning.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp