DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kėrko
Christer Åberg | TV | Bönesidan | Pyetni Christer Åberg | comments | Shkruaj Kruhet | chat | Reader Mail | Printo | media | Info | Kėrko

Kryeministri etiopian Ahmed Abiy, i devotshėm i krishterė, Ēmimit Nobel tė Paqes 2019

Kryeministri etiopian Ahmed Abiy marrin Ēmimin Nobel pėr Paqe nė vitin 2019 pėr arritjen e paqes dhe tė zgjidhur konfliktin me Eritrea fqinje.

Ēmimit Nobel pėr Paqe 2019 pėr Abiy Ahmed.

Foto: Dita.

Abiy Ahmedt u bė kryeministėr nė prill 2018. Pas disa muajsh, ai mori njė traktat paqeje me Eritrea fqinje. Vendet kanė qenė prej kohėsh armiq.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
fredag, 11 oktober 2019 11:28

Fondacioni Nobel i Norvegjisė njoftoi vetėm tani qė Kryeministri etiopian Ahmed Abiy marrin Ēmimin Nobel pėr Paqe nė vitin 2019. Ai ėshtė atje pėr arritjen e paqes dhe tė zgjidhur konfliktin me Eritrea fqinje.

Paqe nė Eritrea

Ai merr Ēmimin e Paqes pėr "pėrpjekjet e tyre pėr arritjen e paqes dhe bashkėpunimit ndėrkombėtar, nė veēanti pėr iniciativėn e kritik pėr tė zgjidhur konfliktin kufitar me Eritrea fqinje".

Ahmed ishte - sė bashku me aktivist suedez klimės Greta Thunberg - njė nga tė preferuarat e tė mėdha qė spekuluar rreth pėr ēmimin. Kur i dobėt frika e mi tė vėrtetė qė ēmimi do tė blihet - apo edhe papa mund tė merrni atė. 

Abiy Ahmedt u bė kryeministėr nė prill 2018. Pas disa muajsh, ai mori njė traktat paqeje me Eritrea fqinje. Vendet kanė qenė prej kohėsh armiq.

Ndryshuar nė Bririn e Afrikės

Kryeministri etiopian Ahmed Abiy ka ndryshuar plotėsisht Horn e Afrikės me linjė tė saj tė ri mė tė qetė, jo mė pak nė kuptimin e traktatit tė paqes me djall Eritrea.

Ahmed ka gjatė kohės sė tij nė pushtet, duke pėrfshirė edhe zgjedhjet e premtuar tė lira, tė lėshuar tė burgosur politikė dhe tė ndjekur penalisht njė numėr i zyrtarėve tė akuzuar pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut.

Ėshtė mirė qė ai nė fakt ishte dikush i cili ka punuar pėr paqe tė cilėn ishte dhėnė ēmimin dhe jo pėr tė aktivistit klimės dikush apo ndonjė bankė, siē ka ndodhur mė parė.

pėrkushtuar Christian

Pėr mė tepėr, kryeministri Etiopens njė i krishterė i devotshėm dhe njė anėtar i komunitetit etiopian Pentecostal Full Gospel Besimtarėt e Kishės. Ky ėshtė edhe viti i dytė radhazi qė njė person i krishterė i cili ėshtė anėtar i lėvizjes Pentakostale Ēmimit Nobel. Vitin e kaluar ajo u dha pastor dhe mjeku Denis Mugwege.


Dhjetė Laureatėt e fundit tė paqes

  • 2018: Doktor Denis Mukwege nga DRC-ja dhe yazidiska Nadia Murati nga Iraku.
  • 2017: Fushata Ndėrkombėtare pėr tė shfuqizuar armė bėrthamore, ICAN.
  • 2016: Presidenti kolumbian Juan Manuel Santos.
  • 2015: Tunisian Quartet Dialogu Kombėtar.
  • 2014: Aktivistėt e tė drejtave Child Malala Yousafzai e Pakistanit dhe Kailash Satyarthi tė Indisė.
  • 2013: Organizata pėr Ndalimin e Armėve Kimike, ONAK.
  • 2012: Bashkimi Evropian, EU. 
  • 2011: Presidenti i Liberisė Ellen Johnson Sirleaf, Liberian aktivist i paqes Leymah Gbowee dhe gazetar i Jemenit dhe aktivist Tawakkol Karman.
  • 2010: disidentit kinez Liu Xiaobo.
  • 2009: Presidenti amerikan Barak Obama.

Burimi TT / Express


Publicerades fredag, 11 oktober 2019 11:28:03 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg - Apg29.Nu


Dagens datum

V 02, fredag 15 januari 2021 kl 21:33

Dagens namn

Laura, Lorentz

Dagens bibelord

“[Abrahams sanna barn] Jesus sade till de judar som hade kommit till tro på honom: "Om ni förblir i mitt ord är ni verkligen mina lärjungar. Ni ska lära känna sanningen, och sanningen ska göra er fria.” (John 8:31-32)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Laura och Lorentz. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 15 januari 2021 16:21
The Jesus is The Lord with Angels? Go into my Mama and my Broter Room. Bless?

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

↑ Upp