Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Viktigt meddelande: Ta emot Jesus, då blir du frälst och räddad och får alla dina synder förlåtna!

dėnimi me vdekje pėr homoseksualėt ėshtė jobiblike

Ata e bėjnė kėtė nė lidhje me besimin e krishterė. Por sigurisht kjo ėshtė plotėsisht jobiblike.

Dėnimi me vdekje pėr homoseksualėt nė Ugandė.

Picture: theguardian.com.

Ata qė e pranojnė Jezusin do tė jetė i shpėtuar dhe ruajtur pėr shkak tė hirit tė Perėndisė. Nė qoftė se hiri i Perėndisė nuk ekziston askush prej nesh nuk do tė jetė i shpėtuar dhe e shpėtoi. Bibla thotė se tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag, 28 oktober 2019 01:30

Dėnimi me vdekje pėr homoseksualėt nė Ugandė

Bota sot shkruan se Uganda pėrsėri do tė vendosė dėnimin me vdekje mbi homoseksualitetin utlevd. Ata e bėjnė kėtė nė lidhje me besimin e krishterė. Por sigurisht kjo ėshtė plotėsisht jobiblike. 

Nėse ata janė tė rilindur tė krishterė, ata e kuptojnė se tani vlen ungjillin e hirit nė dhe me Jezusin dhe jo me urdhėr nė Dhiatėn e Vjetėr.

Homoseksualiteti ėshtė ilegal nė shumicėn e vendeve nė kontinentin afrikan. Nė njė pjesė tė vogėl tė vendeve tė takohet me burgim tė pėrjetshėm homoseksual apo dėnimin me vdekje. Nė Ugandė, tani ėshtė me burgim tė pėrjetshėm pėr seks homoseksual.

Erdhi pėr tė shpėtuar

Jezusi nuk erdhi pėr tė dėnuar askėnd me vdekje. Ai erdhi pėr tė shpėtuar dhe pėr tė shpėtuar njerėzit.

Gjoni 3:16. Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme. 17. Sepse Perėndia nuk e dėrgoi Birin e vet nė botė qė ta dėnojė botėn, por qė bota tė shpėtohet prej tij .

Ungjilli i hirit

Jacob Rudenstrand ėshtė Ndihmės Sekretari i Pėrgjithshėm i Aleancės Ungjillore suedeze . Nė Twitter, ai shkruan:

"Ky ėshtė njė ligj i padrejtė qė ėshtė nė kundėrshtim me ungjillin e hirit."

Unė nuk mund tė mos pajtohen. A ju kujtohet se ēfarė ndodhi me gruan qė u takuan Jezusin, pasi ajo kishte kryer shkelje kurore? Pėr kėtė ajo ishte kėrcėnuar me gurė, por ēfarė ka ndodhur?

John 8: 2 Por, herėt nė mėngjes, ai erdhi pėrsėri nė tempull dhe gjithė populli erdhi tek ai. Dhe ai u ul dhe i mėsonte.

3. Ata sollėn skribėt dhe farisenjtė atij njė grua qė ishte kapur duke shkelur kurorėn. Dhe, mbasi e vunė nė mes, 4 i thanė: '' Mėsues, kjo grua ėshtė kapur nė flagrancė, duke shkelur kurorėn. 5. Atėherė Moisiu na ka urdhėruar nė ligj, qė i tillė duhet tė vritet me gurė. Por ēfarė do tė thoni?

6 Por kėtė ata thanė ta vėnė nė provė, qė ata tė mund tė kenė diēka pėr ta paditur. Por Jezusi u pėrkul dhe shkruante nė tokė me gisht nė dhe. 7 Dhe, kur ata vazhdonin ta pyesnin, ai u drejtua dhe u tha atyre: njėri prej jush qė ėshtė pa mėkat hedhė i pari gurin kundėr saj. 8 Pastaj u pėrkul pėrsėri dhe shkruante nė dhe.

9. Kur e dėgjuan kėtė dhe tė bindur nga ndėrgjegjja ndjerė, ata u larguan njė nga njė, pleqtė e parė deri nė tė fundit, kėshtu Jezusi mbeti vetėm me atė grua, qė qėndronte para tij.

10. Kur Jezusi u ēua nė kėmbė dhe nuk e shoh askėnd pėrveē gruas, i tha: '' O grua, ku janė ata qė tė paditnin? Askush nuk tė dėnoi ju?

11. Ajo tha: O Zot, nuk ka. Jezusi i tha: '' As unė nuk tė dėnoj. Shko dhe mos mėkato mė.

Jezusi gjyqtarėt nuk homoseksualėt

Ashtu si Jezusi nuk u dėnua grua qė ka kryer mėkatin e rėndė tė tradhtisė bashkėshortore si gjykatės ai e as ata qė kryejnė mėkatin e rėndė tė homoseksualitetit. Nė vend tė kėsaj, ai ofron atyre shpėtimin dhe shpėtimit. Jezusi bėn qė, ne tė cilėt janė ruajtur gjithashtu ofrojnė atyre shpėtimin, dhe shpėtimin nė Jezus Krishtin.  

Ata qė e pranojnė Jezusin do tė jetė i shpėtuar dhe ruajtur pėr shkak tė hirit tė Perėndisė. Nė qoftė se hiri i Perėndisė nuk ekziston askush prej nesh nuk do tė jetė i shpėtuar dhe e shpėtoi. Bibla thotė se tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė.

Nė Dhiatėn e Vjetėr ajo thotė se nė dėnimin me vdekje pėr mėkatet e ndryshme, por kjo nuk ėshtė nė Dhiatėn e Re si ne kemi marrė njė pajtuesi - Jezu Krishtin. Ai mori tė gjitha mėkatet e lez dhe mori dėnimin me vdekje nė vendin tonė pėr tė na shpėtuar nga vdekja. Prandaj, ne jemi tė shpėtuar me anė tė hirit, kur marrim Jezu Krishtin me anė tė besimit. Atėherė mrekullia ndodh - ne jemi tė shpėtuar dhe i falur.

Lindur pėrsėri gjykuar gjithashtu ka vdekje

Njė shqyrtonim lindur-pėrsėri krishterė nuk me vdekje, por ai ėshtė duke bėrė gjithēka pėr tė shpėtuar atė nga gjykimi duke paraqitur Jezusin nė mėnyrė qė ai mund tė marrė atė dhe tė ruhen dhe tė shpėtuar.

Nė Islam, ka vende dhe grupe qė vrasin homoseksualėt. Por kėshtu bėjnė ne tė cilėt janė tė shpėtuar dhe tė falur me anė tė besimit nė Jezusin. Ne kemi Jezusi ėshtė Shėlbuesi ynė. Ai ka marrė mėkatet dhe tė na pajtuar me Perėndinė. Por nė Islam, ata nuk kanė Shėlbuesi. Ku ėshtė ligji i ashpėr dhe i pamėshirshėm.

Nuk ėshtė njė gjykim

Me kėtė u tha, dua tė kujtoj se ekziston njė gjykim - gjykimi i fundit. Ajo ėshtė atėherė fajtorėt duhet tė gjykohet qė nuk e le veten tė jetė i shpėtuar nga Jezusi. Por ky vendim bėhet pas Mijėvjeēarit, kur ata qė kanė vdekur pa besim nė Jezusin do tė rritet pėr tė dėnuar vetėm para se tė bėhet njė qiell tė ri dhe njė tokė tė re. Pra, natyrisht se ėshtė serioze qė tė mos ketė Jezusin. 

Por tani, nė kėtė epokė vjen Ungjillin e hirit ende. Tani, njerėzit ende kanė mundėsi pėr tė pranuar Jezusin dhe tė ruhen dhe e shpėtoi. Sepse Jezusi mori dėnimin e tė gjithėve kur ai vdiq pėr ta nė Kalvar. 

Jezusi u ringjall nga tė vdekurit ditėn e tretė. Sot, ju mund tė merrni tė gjallėt dhe tė ringjallur Jezusin dhe tė shpėtohet!

Meriton vdekjen?

Por kjo nuk ėshtė nė Dhiatėn e Re se homoseksualėt meritojnė vdekjen? Kėtu ajo ėshtė si ēdo gjė tjetėr. Njė nuk duhet tė largoj gjėrat, shtrembėrojnė tekstin apo pa vetėdije tė ndėrtuar mėsimet nxituara dhe jobiblike.

Kėshtu qė kėtu ajo thotė nė Bibėl:

Rom 01:32. Ata e njohur dekretin e Perėndisė sipas tė cilit ata qė bėjnė ata [qė jetojnė nė homoseksualitetit]  meriton vdekjen , por ata jo vetėm nė vetvete, por edhe pajtohem me ata qė bėjnė.

Vini re se kjo nuk do tė thotė se homoseksualėt duhet tė dėnohet me vdekje. Ajo thjesht thotė se ata "meritojnė vdekjen." Dhe kjo meriton tė gjithė njerėzit, sepse ne si Bibla tė gjithė mėkatuan. Tė gjithė pėrveē Jezusit ka mėkatuar. Por ne do tė shpėtuar dhe tė shpėtuar me anė tė hirit tė Perėndisė nėpėrmjet besimit nė Zotin Jezu Krisht!


Publicerades måndag, 28 oktober 2019 01:30:29 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 4 april 2020 13:19
Be för att det blev rätt gällande en sak på jobbet i morse. Be att det blev rätt. Be om Guds beskydd.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp