Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Laviren e madhe e Harald Gustafsson

Kjo ėshtė kisha rėnė, e cila ėshtė prodhuar nė kėtė foto - e krishterimi i rremė.

Prostituta dhe bisha.

Dy kapituj tė tėrė tė pėrkushtuar Zbulesa me pėrshkrimin e kurvės sė madhe. Pėr kėtė arsye tė kuptojnė se nuk ėshtė njė fenomen i rėndėsishėm, e cila ėshtė trajtuar nė kėta kapituj.


Av Från boken Budskap från Uppenbarelseboken av Harald Gustafsson
fredag 6 mars 2020 22:30

Harald Gustafsson ishte njė emėr tė familjes dhe ai ishte njė pastor Pentecostal nė Smirnė Kishėn nė Gothenburg nė vitin 1945 - 1967. Ai ka shkruar njė libėr Messages drejtė nga Zbulesa. Njė nga kapitulli tė librit, me titull laviren e madhe.

I madh lavire Up. 17 dhe 18

Sistemi personalizuar qė hasim nė Zbulesa, qė pėrfshin njė periudhė tė gjatė kohore. Pra, ėshtė me kafshė - pushtetit pagane shtetėror, dhe kėshtu qė ėshtė me nusen - Kishės - dhe gjithashtu me lavire madhe. Ju keni pėr tė parė ato nė kontekstin e tyre historik. Perspektiva historike ėshtė e nevojshme, nė qoftė se ne jemi pėr tė kuptuar imazhe tė ēuditshme Zbulesės sė. Dy kapituj tė tėrė tė pėrkushtuar Zbulesa me pėrshkrimin e kurvės sė madhe. Pėr kėtė arsye tė kuptojnė se nuk ėshtė njė fenomen i rėndėsishėm, e cila ėshtė trajtuar nė kėta kapituj.

Kush ėshtė laviren e madhe?

Kjo ėshtė kisha rėnė, e cila ėshtė prodhuar nė kėtė foto - e krishterimi i rremė. Ky imazh ėshtė pėrdorur shpesh nė Bibėl, tradhtia bashkėshortore atėherė kundėr Perėndisė do tė ilustrohet. Dhiata e Vjetėr Izraeli e pabesitė e Perėndisė u quajtėn skökoväsen nga profetėt. Dhe kur Kishėn e Dhiatės sė Re ėshtė i pabesė pėr Zotin, ajo bėhet njė prostitutė nė sytė e tij.

Moderskökan nuk mund tė jetė dikush tjetėr pėrveē papatit katolike romake. Kjo kishė ėshtė nėna e skökokyrkor tjetėr nė tokė.

Laviren e madhe dhe nusja e Kuvendit janė tė kundėrta e njėri-tjetrit tė pėrsosur. shkrimtar Njė English ka vėnė nė vend nga kontrastet. Njėra pėrfaqėson pastėrtinė vetė; tjetri ėshtė aq e ndyrė, qė kalbėsirė ​​morale mund tė bėjė atė. Njėra ėshtė Qengji zogth; tjetri ėshtė i lidhur me mbretėr tė ligj e Tokės. Njėra ėshtė veshur njė rroba tė shkėlqyer tė bardhė e drejtėsisė; maskėn e dytė tė lavdisė tokėsore tė purpurt, flakė tė kuqe dhe ari. Njėra ėshtė njė virgjėreshė tė dėlirė; tjetėr ėshtė nėna e lavirave e dheut. Njėra ėshtė e urryer dhe tė pėrndjekur; tjetri ėshtė i dehur me gjakun e shenjtorėve. Nusja, ne harrimin e shkėlqimin e lavdisė sė qiejve; prostitutė zhduket nė errėsirė ​​dhe tym nga zjarri tė pronės qė konsumon atė.

Ai u bė kisha prostitutė Katolike Romake ishte njė herė apostlatidens asamblenė martesor. Por mbeturinat hyri dhe shkatėrroi jetėn bollshėm shpirt. Intriga e Priftėrinjve erdhi nė fund, nė vend tė shėrbimit shpirtėror dhe dhurata shpirtėrore. Dhe kur perandori Kostandin e mori kishėn e vjetėr katolike nėn patronatin e qeverisė romake, ajo tashmė ishte pjekur pėr papatin.

Prostituta kishte nė dorėn e njė kupė ari plot me neveritė dhe ndyrėsitė e kurvėrimit tė saj. Neveritshme ėshtė shpesh emri i idhujtarisė nė Shkrimit. Dhe papal idhujtaria Roman ėshtė nė mėnyrė tė pėrkryer pagan, si ajo mund tė merrni. Kjo nuk ėshtė vetėm idhujtari, kjo ėshtė blasfemi kundėr Perėndisė. Papa duke pretenduar vendin e Perėndisė. Ai pretendon tė jetė pėrfaqėsues i Krishtit nė tokė. Leo X - Papa i cili ishte bashkėkohės i Martin Luther - mori nderime hyjnore. Kėshilli Lateran nderoi atė me kėto fjalė: "Ne shumė lavdėrojmė madhėshtinė tuaj hyjnor. Ju jeni bashkėshorti i kishės, Princi i Apostujve, Zoti universit dhe mbretit. Ju jeni njė bari dhe mjeku. Ti je Perėndia. "

Njė papė, Pius IX, tha pėr veten: "Unė jam udha, e vėrteta dhe jeta"

Ajo idhujtaria, e cila ėshtė e pranishme nė kėtė kishė si Maria Kult dhe adhurimit tė shenjtorėve, ėshtė asgjė por pagan mångguderiet e vjetėr, e cila kisha trashėguar nga bota pagane dhe pastaj i dha njė nuancė tė vogėl tė krishterė. Nė kuadėr tė papatit Mary ka zėvendėsuar edhe Perėndinė Atė dhe Jezu Krishtin. Maria ėshtė ndėrmjetėsi. Po, ajo ėshtė Perėndia.

Adhurimi i Papės Kishės dhe adhurimi i shenjtorėve tė panumėrta ėshtė aq i famshėm, ėshtė e panevojshme pėr tė folur nė lidhje me tė. Skökokyrkans kupė ari plot me neveritė.

Bli gjithashtu pėrmbante saj kurvėrisė ndyrėsia. Ai synon edhe nė shkallė tė parė tė mosbesimit tė saj tė zotit lagjes dhe atė pafajėsi tė botės sė madhe dhe princat e tij. Saj kurvėria shpirtėrore qenie.

Por papati gjithashtu ekziston njė humnerė e prishjes morale. Priftėrinjtė katolikė kanė qenė shpesh shumė kurvarė. Celibati ka qenė mallkimi i tyre i madh.

Nė seminaret katolike romake, njė tekst i teologjisė moralit tė njė jesuitteolog Alphonsus Maria de Liguori. Ky libėr ofron njė udhėzim tė detajuar nė tė gjitha llojet e imoralitetit dhe tė imoralitetit dhe ēoroditje seksuale.

Shkrimtari norvegjez Marta Steinsvik botoi njė libėr prej tridhjetė vjet mė parė me titullin e Shėn Peters Himmelnökler. Atje, ajo zbulon imoraliteti papal flagrant nė njė mėnyrė qė e bėri priftėrinjtė katolikė absolutisht zemėruar. Libri ėshtė pėr pjesėn mė tė madhe vetėm Cituar nga kryesisht teologjisė morale Liguoris por edhe nga librat e autorėve tė tjerė katolike. Kėto citate u konsiderua nga censor si tė pahijėshme, se seksione tė mėdha tė librit ėshtė e mbuluar me bojė.

Kur kandidatėt katolike priftin marrjen e njohurive nė lidhje me imoralitetit dhe perversion seksual, pasi ky tekst tėrėsisht tė mėsuar, ata konsiderohen tė jenė tė gatshėm pėr shėrbimin e tyre nė rrėfyestoret katolike.

Sa shumė mijėra gra qė janė joshur nga priftėrinjtė nė rrėfyestoret, ėshtė ndoshta jo mė shumė se Perėndia tė llogarisė. Rrėfehesha katolike ka qenė njė burim i madh mallkim nė lidhje moral se ndoshta ndonjė tjetėr. Ata qė dyshojnė nė saktėsinė e deklaratave tė mia mund tė lexoni librin e lartpėrmendur nga Marta Steinsvik ose libri priftin, gruan dhe rrėfimin e Charles Chiniquy, tė cilėt pėr pesėdhjetė vjet i pėrkiste Kishės Katolike dhe ishte njė prift atje.

Laviren e madhe dhe bisha

Bisha, siē kemi theksuar mė parė, shteti pagan. Nė kėtė bishė tė kuqe ul prostitutė. Kjo do tė thotė, sė pari, se qeveria mbėshtet kishėn prostitutė. Kjo filloi kur Konstandini i ngritur Kishėn e krishterė, fenė shtetėrore, dhe ajo erdhi nė nėn strehė dhe mbrojtje tė shtetit. Ajo ishte aksident i madh i kishės. Pa dyshim i dha fund persekutimit tė pėrgjakshme nga Qeveria, por kisha edhe u bė e varur nga shteti. Ky pozicion i pafat i ndarjen gjithė qeveria mbėshtetur dhe nė njė farė mase shteti kryer kishave tė krishtera e katolike Vjetėr. Mė vonė, papati ėshtė rritur mbi shtetin. Shoqata me shtetin ishte njė nga hapat e skökoväg rrezikshme tė kishės.

Por prostituta ulur mbi bishėn gjithashtu do tė thotė se ajo kėrkoi tė marrė frenat dhe tė ēojė nė duart e tyre dhe kontrollin e pushtetit shtetėror nė kėnaqėsinė e tij. Nė zhvillimin e Kishės Katolike, ne e shohim kėtė shumė qartė. Papati mori mjaft shpejt dorė iniciativėn politike. Pėr shekuj me radhė, qė nga princat dhe perandorėt konkuruan pėr tė fituar papėn dhe hirin e papės dhe nder. Dhe ata shpesh kanė qenė mjete tė gatshėm tė kishės pėr tė kryer komandat e saj. Fuqia e saj e ka nė kohė qenė aq e madhe qė tė dy perandorė dhe mbretėr janė ndaluar, nė qoftė se ata refuzuan t'i binden asaj. Disa nga perandorėt mesjetare u kurorėzuan nga Papa. Papati fituar nė ēdo ndikimi politik mėnyrė mė tė madhe. ndikimi politik i kishės nuk ka pėrfunduar ende. Ndoshta fuqia e saj do tė jetė edhe mė i madh nė fund tė kohės, pėrpara gjykimit tė Perėndisė.

Njė ditė, megjithatė, bisha tė hedhur kalorėsi Nasty vetė. Pastaj saj öclestimma rrahur.

Laviren e madhe dhe e shenjtė.

Dua tė theksoj se kur flasim pėr Kishės Katolike Romake, ajo ėshtė sistemi ne po i referohemi, jo individėt. Ka pasur dhe janė ende me frikė Perėndie njerėz nė kėtė kishė, si dhe nė njė kishė Pentecostal mund tė jenė njerėz tė cilėt kanė rėnė nė skökoliv shpirtėrore. Pra, kjo ėshtė se sistemi qė ne jemi duke folur rreth. "Dhe e pashė gruan duke u dehur nga gjaku i shenjtorėve." Papati ka derdhur mė shumė dėshmorė tė gjakut se sa tė gjithė mizor perandorit romak bashku. Ėshtė vlerėsuar se tė paktėn pesėdhjetė milion dėshmorė tė vrarė nė kėtė kishė. Dhe mizoria papal nė lidhje me shumė shenjtorė martirizimit poshtė nė dhe duke pėrfshirė krimet e perandorit Neron nė hije.

Inkvisationen nė Mesjetė me instrumentet e tij tė torturės ishte njė nga mė tė lig, shpikur tė mundojė tė tjerėt. Ata nuk ishin tė kėnaqur me thjesht duke vrarė viktimat e tyre. Para se vdekja erdhi si njė ēlirimtar, ka pasur shumė prej kėtyre shenjtės nėnshtrohen torturave tė tmerrshme. Inkuizicioni burg ishte pėrtej pėrshkrimit tė tmerrshme. Sidomos inkvisationen spanjoll ka fituar njė reputacion tė pėrgjakshme. Inkvisationsdomstolarnas anėtarė tė emėruar nga Papa.

Kisha Katolike Romake ėshtė ngjitur me sot as refuzuar teorikisht ose zyrtarisht hoqi inkuizicionit. nyorganiserades Inkvisitionskongregationen nė vitin 1908 dhe ėshtė ende i pari nė mesin e gjithė kėtij kongregacioneve kishė. Vetė Papa ėshtė ky prefekt institucion. Kjo thotė shumė pėr qėndrimin e kishės ndaj atyre qė ata e quajnė heretik.

Edhe pse kishės ortodokse nė Rusi, i persekutuar nė kohėn e tij tė krishterėt tė tilla nė besimin e tyre ndryshonte nga doktrinat e kishės. Shumė prej tyre kanė ngritur zėrin dhe mbrojtje e tyre nė lidhje mbi mėnyrėn pamėshirshme nė tė cilėn bolsehevikerna nė lidhje me revolucionin rus likuiduar Kishėn Orthodhokse. Por pse jo edhe tė flasim pėr vuajtjet mizore qė besimtarėt e tjerė janė tė ekspozuar ndaj nga ana e kishės dhe klerit tė tyre. Turmat e shenjtorėve lėngojnė nė burgjet ruse dhe nėnshtruar vuajtjeve ēnjerėzore pėr shkak tė kėtij qėndrimi i Kishės ndaj besimtarėve tė tjerė. Njė marrėdhėnie e ēuditshme mund tė vėrehet, atėherė kisha hyrė nė njė besėlidhje me shtetin. Pse pra shteti pėr tė persekutuar tė krishterėt. Kisha mori pėrsipėr kur kjo detyrė tė pėrgjakshme. Dhe nė masėn qė autoritetet publike kanė ekzekutuar pėrndjekje tė tillė mė vonė, ajo ka qenė mjete tė Kishės. Njė shkrimtar ka thėnė: "Pėrsėri dhe pėrsėri, ajo ka arritur nė kėtė vrasje, letra themeluar ortodoksia bėrė fuqitė, vķirldsordningens hyjnore mjetet e, nė njė instrument i dėgjuar i etjen e tyre pėr gjak dhe tėrbimi i saj persekutimi. Kudo njė skökovķisen fe förvärldsligad pajtohet me fuqitė botėrore, kudo me magjiplotė pushtetit joshje pajisura grua ngjitje kafshėve purpur fuqi botėrore (Zbulesa 17), ku ne shohim sė shpejti burgjet hapur, shpėrthim trungu dhe njė tė rreme mėkateve krishterė gjykimit grumbullohem drejt qiellit.

Prostituta ėshtė pirė gjakun e shenjtorėve.

E madhe prostitutė ata

Ky gjykim nė masė tė madhe do tė zbatohet me tė njėjtėn kafshė, kryer mė parė atė. Nė Rusi, ne kemi parė se si qeveria e kuqe komuniste ka plaēkitur kishėn ortodokse dhe pothuajse tėrėsisht grimcuar saj. E njėjta gjė u pėrsėrit disa vjet mė vonė nė Meksikė. Nėpėrmjet kėtyre shembujve pėr tė marrė njė ide se si do tė shkojė kur tė vilcldjuret bashkė me mbretėrit e dheut do tė "urrejnė laviren, do ta bėjnė tė shkretė dhe lakuriq, dhe do tė hanė mishrat e saj dhe do ta djegin nė zjarr" (Zbulesa 17: 16 b).

Njė ditė shteti do tė shkundė gjithė ndikimin e kishės, dhe nė vend pėr tė kryer e saj, ajo do tė shkatėrronin atė.

Ajo ėshtė ende shumė e gjykimi i Perėndisė, qė ndikon nė sistemin, i cili ėshtė njė tallje e Kishės sė Jezu Krishtit dhe tė punės sė Tij nė tokė. Dhe gjykimin e kėtij Perėndisė nė prostitutės do tė shkaktoj qielli gėzim.

"Gėzohuni pėr atė qė ka ndodhur, ju qiell, dhe ju apostuj tė shenjtė dhe profetė, sepse Perėndia i ka mbajtur ato nė tė, dhe tė hakmerrem sigurisht kundėr jush" (Zbulesa 18: 20).

Nė Zbulesa e tetėmbėdhjetė kapitullin bėrė prostitutė Babilona e madhe, si koncepte sinonime. Kjo ka mėdyshje disa. Unė mendoj se ėshtė e njėjtė raporti si kur nusja dhe Jeruzalemi i Ri ėshtė e pėrgatitur si tė njėjtėn gjė. Kjo do tė thotė edhe se Jeruzalemi i Ri ėshtė shtėpia e pėrjetshme e nuses, ndėrsa prostituta me banim nė Babiloninė e Madhe. Atje ajo ulet si njė mbretėreshė, dhe e shpirtit Babel ajo zotėronte. Pastaj, kur Babilonia e Madhe shkon nėn, ėshtė edhe prostituta nė gjykimit tė drejtė tė Perėndisė.

Mes portretizimin zymtė e laviren e madhe, njė tingujt sinjal paralajmėrimi nga qielli.

"Dhe dėgjova njė zė tjetėr nga qielli, thonė:

'Dilni prej saj, popullit tim, qė tė mos bėheni pjestarė tė mėkateve tė saj, dhe tė mos merrni nga plagėt e saj. " (Rev. 18: 4).

Vijnė nga tė gjitha skökoväsen shpirtėrore!

Ne jemi sigurisht shumė afėr me kohėn kur gjykimi i kishės kurvė bėhet qė tė zbatohet. Si ne gjithashtu e dimė, se koha po afrohet pėr martesėn e Qengjit. Qofshim unswervingly besnikė tė Dhėndrit qiellor, kėshtu qė ne jemi tė kėnaqur pėr tė pėrmbushur atė kur ai tė vijė!

Ai po vjen sė shpejti! Tė jenė tė gatshėm!


Publicerades fredag 6 mars 2020 22:30:33 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 1 oktober 2020 06:48
Mina barn avskyr mig fast jag inget gjort. Varför är jag född? Bara Gud vet svaret. Jag skäms över"vem jag är". Ångest varje dag. Hoppas att livet nån gång blir bättre. Be att Jesus hjälper mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp