Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Qyteti profetike e Jerusalemit

Ēdo i krishterė duhet tė shohin Jeruzalemin nga njė perspektivė profetike.

Jerusalem.

Perėndia ka zgjedhur Jeruzalemin. Nga tė gjitha qytetet nė botė ėshtė ky qytet qė ai e zgjedhur.


Av Holger Nilsson
lördag, 26 oktober 2019 01:31
Gästblogg

Shih profetike e Jerusalemit

Ēdo i krishterė duhet tė shohin Jeruzalemin nga njė perspektivė profetike. Nėse ne bėjmė, ne do tė kuptojmė planin e Perėndisė pėr kėtė qytet.

Kur SHBA e njohur Jeruzalemin si kryeqyteti i Izraelit u reagime macet dhe qentė. E gjithė bota duket do tė thonė fjalėn e tyre nė lidhje me tė. Nga lartė dhe tė ulėt, prej shtetarėve tė punėtorėve nė dhomat drekė tė diskutuar se ēfarė ka ndodhur.

Duket se kjo ėshtė njė ēėshtje e rėndėsishme qė ndikon tė gjithė. Nė njė farė mėnyre, kjo ėshtė, le tė na shpjegojė. Nė qoftė se ajo kishte qenė nė lidhje me ēdo qytet tjetėr nuk ka nxjerrė pėrfshirė kaq shumė, por ajo ėshtė Jeruzalemi, ajo ėshtė me sa duket nė mėnyrė qė ka njė lidhje pėr njerėzit nė vende tė ndryshme nėpėr botė.

Bashkim i Perėndisė tė gjallė

Kur ne e shohim atė, ėshtė e domosdoshme qė tė kuptojnė se ka njė lidhje tė Perėndisė sė gjallė, too. Ai ka deklaruar se ai e ka zgjedhur kėtė qytet, lexohet: 1 kgs. 11:36 2 Chr. 6: 6 dhe Sak. 3: 2. 

 1 Mbreti. 11:36. Birit tė tij do t'i lė njė fis, me qėllim qė Davidi, shėrbėtori im, tė ketė gjithmonė njė llambė para meje nė Jeruzalem, qytet qė kam zgjedhur pėr t'i vėnė emrin tim.

2 Chr. 6 6 Por Jeruzalemi kam zgjedhur sepse emri im tė mbetet aty, dhe kam zgjedhur Davidin qė tė mbretėrojė mbi popullin tim tė Izraelit. 

Zak. 3.: 2. Por Zoti i tha Satanait: "Zoti do tė qortojė ju, Satani Po, Zoti do tė tė dėnojė, ai qė ka zgjedhur Jeruzalemin A nuk ėshtė ky njė urė zjarri e shkėputur nga zjarri..?"

Nė kėto vargje ne lexojmė se Zoti e ka zgjedhur Jeruzalemin. Nga tė gjitha qytetet nė botė ėshtė ky qytet qė ai e zgjedhur.

Jezusi do tė kthehet nė Jerusalem

Perėndia ka treguar tashmė se ai ėshtė bėrė atė. Ai kishte Solomoni ndėrtoi njė tempull pėr veten e tyre nė kėtė qytet, ai le tė birin e tij Jezus pėr tė vdekur pėr mėkatet e Jeruzalemit. Por ai do tė vėnė mė tej emrin e tij nė Jeruzalem. Ai do tė dėrgojė Jezusin pėrsėri nė qytet dhe ai do tė vėnė kėmbėt e tij nė Malin e Ullinjve, Zak. 14: 4

Nė ditėn qė ai do tė qėndrojė me kėmbėt e tij nė Malin e Ullinjve, pėrballė Jeruzalemit, nė lindje. Dhe mali i Ullinjve do tė ēahet nė mes, nga lindja nė perėndim, nė njė luginė tė madhe nga gjysma e malit do tė tėrhiqet drejt veriut dhe gjysma nė jug.

Kur kthimi ndodh, nuk do tė jetė dramatike, siē e shohim nė kėtė ajet. Ngjarja do tė shoqėrohet me njė epokė tė tėrė tė re nė historinė njerėzore. Nga ky qytet, Jezusi do tė mbretėrojė, Mika. 4: 7

Unė do tė sjell ēalonte bėhet njė mbetje, dhe ata gjetėn njė komb tė fuqishėm larg, dhe Zoti do tė mbretėrojė mbi ta nė malin e Sionit, nga tani e tutje dhe pėrgjithmonė.

Kėto konteksti biblik tregon njė fokus tė qartė nė planin qė Zoti ka pėr Jeruzalemin pėrmes moshave. Jetojmė nė kohėn tonė nė njė fazė tė veēantė tė kėtij plani. Qė hebrenjtė rifitoi edhe vendin e tij dhe qytetin e Jerusalemit, kjo do tė ēojė nė ngjarjet mė dramatike tė cilat ne tani mund tė imagjinohet se ata janė tė pashmangshėm.

Jerusalem njė filxhan dridhje

Nuk ėshtė nė fakt mė shumė detaje janė shpallur nė fjalėn profetike dhe kjo ėshtė lufta qė ka qenė duke shkuar dhe duke shkuar nėpėr qytet. Kjo ėshtė ajo qė Perėndia thėnė nga profeti Zakaria: 

"Njė profeci, fjala e Zotit mbi Izraelin. Kėshtu thotė Zoti qė i ka shpalosur qiejt dhe ka themeluar tokėn dhe ka formuar frymėn e njeriut nė tė, Ja, unė do ta bėj Jeruzalemin njė kupė hutimi pėr gjithė njerėzit pėrreth. Juda do tė vuajnė, kur Jeruzalemi ėshtė rrethuar. "Zak. 12: 1.

Kjo tashmė mund tė thuhet se ka ndodhur. Ne kemi parė se si vendet pėrreth kėrkuar nė Jerusalem qysh nė vitin 1948.

Jeruzalemi ėshtė kryeqyteti i Izraelit

Por nė vargun tjetėr, ne shohim se jo vetėm vendet fqinje tė ndėrhyjė nė ēėshtjen e Jeruzalemit: 

"Kjo do tė ndodhė nė atė ditė qė unė do ta bėj Jeruzalemin njė gur tė rėndė pėr gjithė popujt. Kushdo qė ngre ajo do tė vras ​​veten mbi tė. Dhe tė gjithė nė botė do tė mblidhen kundėr saj. "Zak. 12 dytė

Pothuajse e gjithė bota u kthye kundėr OKB qė Jerusalemi ėshtė kryeqyteti i Izraelit. Lufta kundėr Jeruzalemit ka hyrė tashmė nė njė fazė tė re tė madhe.

Ēifutėt e kuptojnė se Jezusi ėshtė Mesia

Nė tė njėjtin kapitull, Zak. 12, vargu 10, ne shohim se si Jezusi tė kthehet dhe ēifutėt tė kuptojė se ai ėshtė Mesia i tyre.

Shtėpinė e Davidit dhe mbi banorėt e Jeruzalemit, unė do tė pėrhap nga Fryma hir dhe pėrgjėrim sė bashku nė mėnyrė qė ata tė duken deri nė mua si qė kanė therur. Ata do tė mbajnė zi atė ashtu si pikėllohesh pėr njė bir tė vetėm, dhe do tė qajnė me hidhėrim pėr tė, ashtu si hidhėrohesh fort pėr njė tė parėlindur. 

Profecitė e librit tė Zakarisė ka shkuar tashmė njė hap mė tej pėr tė fund-pėrmbushjen. Ajo tani po ndodh rreth Jeruzalemit tė fillojė takimi me foto profetike.

Rėndėsia e saj ėshtė se ne po pėrballemi me ngjarje tjetėr tė madh qė ėshtė pėrshkruar nė Kauzėn. 12, qė Jezusi kthim. Ėshtė koha qė tė kuptojnė kuptimin e fjalės profetike-sė.


Ky artikull ėshtė njė blog mysafir mendimet e tė cilit janė vetė autorit. 


Publicerades lördag, 26 oktober 2019 01:31:12 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Anden över Jesus


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 30 maj 2020 22:24
Jesus. Du vet

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp