Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Bariu i Mirė nė vend Close

Ajo ėshtė absolute mė e dhimbshme ėshtė kjo, si mund ai ndonjėherė largohet bariu?

Sheep. 

Ai ėshtė duke menduar tė vendit afėr. Ai mendon se e livadhe tė gjelbra, ai mendon e ujit qetė. Si mund ai tė mendojnė kurrė se bari do tė jetė mė i gjelbėr nė vend larg?


Av Emma
lördag, 12 oktober 2019 13:22
Läsarmejl

Nuk ishte njė herė njė dele me emrin Marcoullis. Pasi, kohė mė parė, kur ai ishte njė qengj i vogėl, kėshtu qė ai ka jetuar nė njė krahinė afėr. SHEPHERD ishte ai gjithmonė aq afėr nė atė vend. Ka pasur shumė livadhe tė gjelbra dhe lule tė bukura tė egra. Nė vend tė ngushtė ishte bari me lėng pėr tė ngrėnė dhe ujė tė ftohtė pėr tė pirė.

Marcoullis ishte mjaft aventureske nė vetvete, dhe nganjėherė ai qėndroi nė fårhägnadens gardh dhe shikoi jashtė nė botėn e jashtme. Ai shpesh veten se si vendi ėshtė shumė larg mund tė jetė, ai mund tė shohin njė paraqitje e shkurtėr tė vendit ku ai qėndronte. E pra, nė tė vėrtetė, aq mė shumė ai qėndroi atje dhe e shikoi dhe e fantazuar pėr atė qė do tė jetė atje, aq mė joshėse ajo filloi tė ndjehen si tė largohen nga vendi pranė, dhe tė nisė aventurat e tyre. Kjo pavarėsisht faktit se vendi ėshtė shumė larg ishte njė bari vend shpesh i paralajmėroi ata. Vendi nuk ka pasur njė bari i mirė ndaj tyre. Por, nėse do tė donit ajo shkoi tė largohen nga vendi i afėrt pėr tė kryesuar nga nė vend larg.

SHEPHERD pėrdoret pėr tė mbledhur qengjat e tij dhe dele rreth tij, ai u fliste pėr gjėrat qė ai donte qė ata tė dinė, gjėra tė rėndėsishme qė ata tė dinė. Ai i ngushėlloi ata qė kishin nevojė pėr ngushėllim dhe tė lėnduarve u ėshtė dhėnė kujdes tė veēantė nė krahėt e bariut.

SHEPHERD theksoi kohė dhe pėrsėri se ai ishte gjithmonė i afėrt me ata qė kanė jetuar nė vend pranė. Pavarėsisht nga ajo qė rrethanat ishin, dhe edhe pse qengjat dhe delet nuk gjithmonė them atij se ai nuk ishte shumė larg.

Kjo ishte arsyeja pse vendi u quajt nė tė ngushtė tė vendit. SHEPHERD tyre ishte gjithmonė afėr.

Ndonjėherė kur qengjat dhe delet dergjesha pėr tė pushuar nė ujė tė qetė, kėshtu qė shkoi Shepherd jashtė nė patrullė natės. Ai shkoi pėr tė kėrkuar ndonjė dele qė kishin shkuar jashtė nė vend larg. Ai u bėri thirrje atyre dhe bėrtiti emrat e tyre. "Kthehuni tek unė Vitull, eja!" Ai bėrtiti me zė aq plot me dashuri. SHEPHERD ishte gjithmonė i sigurt pėr tė apeluar pėr tė gjithė qengjat e tij dhe dele me emėr.

Marcoullis do tė kujtohet gjithmonė zėrin e bariut.

Ndonjėherė kur njė Stray tė vjen keq qė ai u largua nga bari dhe njė krahinė afėr, ajo filloi tė bėrtas nė Bari. Sa mė shpejt bariu pastaj dėgjoi britmėn i humbur dele, kėshtu qė vijnė Bariu menjėherė pėr atė, se delet pastaj u gjetėn Shepherd atė. Pastaj ai mbart delet nė shtėpi nė vend tė afėrt.

SHEPHERD pėrdoret kur ai u kthye me britmė humbur delet "erdhėn tė gjithė qengjin tim tė dashur dhe dele! Ejani dhe ngazėllohuni me mua mbi kėtė ėshtė kthyer tashmė nė shtėpinė tonė nė vend tė afėrt!" Pastaj, si e solli Shepherd nė kėto raste kopenė e tij nė njė vend tė veēantė nė livadhe tė gjelbra, ku ai nėnshtruar ishte njė festė e vėrtetė pėr tė gjithė ata.

Por tani, siē ėshtė Marcoullis kėtu, nė njė gėmusha törnigt, larg nė vend larg, ku ai shkoi aq shumė vite mė parė. Ai ėshtė i lodhur dhe ai ėshtė i vjetėr tani, dhe kėshtu goditet dhe tė shqyer nė pallton e tij, pas gjithė viteve nė vend shumė larg. Ai ėshtė gulēues pėr ujė, ai ndjehet sikur frika duhet shtypur plotėsisht atė. Ėshtė kaq e errėt brenda tij, dhe natėn rreth tij ėshtė edhe aq e errėt.

Ai ėshtė duke menduar tė vendit afėr. Ai mendon se e livadhe tė gjelbra, ai mendon e ujit qetė. Si mund ai tė mendojnė kurrė se bari do tė jetė mė i gjelbėr nė vend larg?

Ai mendon se e Bariut ...

Ajo ėshtė absolute mė e dhimbshme ėshtė kjo, si mund ai ndonjėherė largohet Shepherd ??

Kjo ėshtė absolutisht e pamundur pėr tė kuptuar.

Ai ėshtė menduar se si SHEPHERD tha nė mėnyrė tė pėrsėritur qengjat e tij dhe dele se sa mė shpejt qė ata e thirrėm atė, ai do tė vijė. Do Marcoullis vėrtetė guxojnė tė besojnė se kjo tashmė ėshtė aplikuar edhe pėr tė? Sepse, pėrveē se ai u largua nga bari dhe vendin afėr, siē kishte bėrė edhe disa gjėra tė vėrtetė e tmerrshme nė kėtė vend larg.

Mund Shepherd vėrtetė falė atė tė gjithė kėtė?

Gjithė natėn ai ėshtė duke menduar, tė ngjethura nė tė ftohtė, ku njė kaēube me gjemba, ku ai mbėrthyer midis ferrave dhe u shqyer keq.

Nė agim, vetėm kur nata ėshtė gati tė japė rrugėn pėr ditė, kėshtu qė ai fillon tė pėshpėriste: Jezusin! JE, bėn ai vetėm pėshpėrisin pėrsėri Bariut atje! SHEPHERD atje! Ai pėrkulet, ai rips gjembat qė leqe Marcoullis aq e keqe. lumi ēdo gjė qė ai e thyen. Duart dashur bariut, si kaq shpesh ledhatohen pallto Marcoullis dhe kreu fillon tė rrjedh gjak.

ashensor SHEPHERD pastaj butėsisht lart-Marcoullis nė krahėt e njė bari sė.

Kėshtu fillon udhėtimin nė shtėpi nė vend tė afėrt.


Publicerades lördag, 12 oktober 2019 13:22:28 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp