Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

David Wilkerson nė lidhje me lėvizjen e besimit

"Njė pastor tha: Ajo ka shkuar deri mė tani, qė njė ditė, njė evangjelist ngrihen dhe tė thotė, unė kam marrė njė zbulesė nga Zoti, kjo ėshtė koha pėr tė filluar adhuronin Marinė. Ajo do tė shkojė nė pikėn ku."

David Wilkerson nė lidhje me lėvizjen e besimit.

"Kjo ėshtė njė prej poshtėrimit mė tė mėdha tė Jezu Krishtit praktikuar qė nga Krishti Ky ungjill ēoroditur ėshtė helmuar sasi -.. Madje edhe nė Kinė, Afrikė dhe nė botė Kjo ėshtė njė ungjill amerikan shpikur dhe pėrhapur nga ungjilltarėt pasur amerikanė dhe pastorė Rich.! "


Av Mr Svensson - David Wilkerson
söndag, 22 september 2019 01:21
Läsarmejl

Ne kemi marrė atė pėrsėri kėshtu qė ju tė kuptoni peshėn nė qoftė se ju nuk e kanė bėrė tashmė kėtė. Unė jam mirėnjohės qė Perėndia mė shpėtoi nga mendimi rreme pėr shpalljen dhe unė pranoj atė si mėkati ka marrė mėsim tė rremė. 

Tė mbash zi pėr atė qė duket si nė Suedi sot mes popullit tė Perėndisė? Ku ėshtė flasim nė lidhje me ngazėllim e nuses? Ndonjėherė duket se shumica e tė krishterėve janė mė tė fokusuar nė Antikrishtit shquar se se Jezusi do tė kthehet! 

A jeni gati pėr Jezus qė do tė vijnė? Flasim e Kryqit, kur e dėgjuat tė fundit, 1886? 

Tani ju merrni njė lexim pak pėr David Wilkerson atė qė ai ka shkruar pėr lėvizjen e besimit.

Kuvendi poshtėruar

Origjinali Titulli nė anglisht -The turpi i Kuvendit solemne

nga David Wilkerson

Sofonia 3: 18- Ata qė janė tė pikėlluar pėr solemne ata do tė mbledh ata qė janė nė mes, tė cilit barra e poshtėrimit. (1917) 

Kjo ėshtė njė profeci e dyfishtė e Sofonias. Ato kanė tė bėjnė me fėmijėt e Izraelit, por edhe me Sion shpirtėrore (qė ėshtė Kisha e Jezu Krishtit nė ditėt e fundit). Para sė gjithash, ai flet Judenjve - qė Perėndia do tė sjellė sė bashku tė shpėrndara - por ai do tė sjellė vetėm pėrsėri ata qė kishin njė zemėr tė thyer pėr gjendjen e mjerueshme tė Izraelit - ai do tė kujtohet tė gjithė ata qė lindi poshtėrimin - tė gjitha gjėrat e tmerrshme qė u hipnin nė Perėndinė shtėpi. Pėr ata qė mbajnė barrėn, tha ai; "Unė do tė tė mbledh." Ai u dha atyre premtime tė mėdha

Kjo profeci ėshtė trajtuar edhe nė kishėn e Jezu Krishtit nė ditėt e fundit. Nė Dhiatėn e Vjetėr, bijtė e Izraelit u thirrėn nė njė festė pėr shtatė ditė. Ditėn e tetė - e quajtur njė kuvend solemn. Ajo ishte atėherė se ata u takuan sė bashku - tė vėnė ēdo gjė tjetėr anash dhe tė pėrqėndrohet nė adhurimin dhe tė lavdėruar Atin e tyre qiellor. Shkrimi thotė: "Ditėn e tetė do tė keni njė asamble solemne." Ky koleksion festė pėrfaqėson Dhiata e Vjetėr, Perėndia e ndau kisha ka nevojė pėr tė dalė pėrpara Zotit.

Kjo ėshtė Kisha e Jezu Krishtit nė ditėt e fundit. Sipas priftit Sofonia, shtėpia e Perėndisė nė ditėt e fundit tė poshtėruar. Fjala hebraike qė kėtu do tė thotė "turp dhe poshtėrim". Ajo do tė jetė turp dhe me fyerje e shtėpisė sė Perėndisė. Ne nuk po flasim pėr femohues, kishės liberal modern - Zoti thotė se nė Ditėn e Gjykimit, Ai do tė merret me kishėn. Ne mund tė lutemi pėr ta, por ne nuk duhet tė humbasin lotėt tanė nė atė qė nuk ėshtė e vėrtetė Kuvendit.

Perėndia ėshtė duke kėrkuar pėr njė popull qė duan pėr tė mbajtur zi dhe qani pėr poshtėrimin qė zhvillon Kishėn e Jezu Krishtit nė kėto ditė. Unė jam duke folur pėr kishėn qė ka lindur nė ditėn e Rrėshajve. Unė jam duke folur pėr kishėn qė ka lindur me Palin dhe mėsimit tė apostujve. Kongregacioni qė ka lindur nė tė vėrtetėn e Jezu Krishtit pėr tė sunduar. Lindur pėrsėri Kisha ėshtė nėn sulm. Kuvendi ėshtė i pėrulur.

Ajo ka qenė profetizuar se nė kėtė kohė tė turpshėm, turpit dhe turp, Perėndia juaj do tė nxjerrė njė mbeturinė tė shenjtė i cili do tė mbajė zi dhe qani mbi kėtė ndotje - Perėndia do tė ketė njė mbeturinė qė nuk do tė rri duarkryq, ndėrsa e gjithė kjo pushton Kuvendin. Zoti thotė: "Unė do tė ketė njė popull qė nuk do tė jetė i kėnaqur pėr tė jetuar njė jetė tė mirė dhe tė injoruar quacks dhe para profetė tė rremė ēmendur tė vijnė nė shtėpinė e Perėndisė dhe tė shkatėrrojė ēdo gjė."

Perėndia do tė mblidhen njė popull qė mos u brengos pėr kėtė - nė qoftė se ju vėrtet e doni Zotin dhe e duan kishėn e Tij, ju nuk mund tė shikoni nė atė qė po ndodh sot (dhe unė do tė pėrmend kėto poshtėrime me emėr). Nėse pas dėgjimit atė qė kam pėr tė thėnė nė lidhje me kėto poshtėrimit, mund tė ecin nė shtėpi nga kisha dhe tė thotė: "Jam i lidhur me atė qė ėshtė shkruar nė Mateu 18, portat e ferrit nuk do tė qėndrojnė deri nė Kuvend, unė nuk do tė shqetėsohen pėr mua, o Perėndi ka gjithēka nėn kontroll.

Kjo nuk ėshtė e mjaftueshme. Perėndia pėrdor njerėzit. Perėndia pėrdor njerėzit pėr tė bėrė punėn e tij. Ai nuk dėrgon engjėjt. Engjėjt qajnė mbi tė, por Perėndia nuk i pėrdor engjėjt pėr tė pėrmbushur qėllimin e saj. Ai pėrdor burra dhe gra me zemra tė thyera dhe ngarkesat -. Aktgjykimi ėshtė nė derė, Jezusit. Dita e Zotit ėshtė e afėrt.

Zgjoheni pleqtė. Zgjoheni pastorė. Zgjoheni barinj.

Shiko nė kishė. Get thekre. Veshin atė. Pse do tė marrim nė barrėn e tė poshtėrimit kuvendet solemne? Joel tha, "sepse njė farė e keqe ka qenė e mbjellė.

Njė ungjilli po u predikohet qė merr ēdo gjė para syve tė thahet. Ēdo gjė ėshtė e gjelbėr dhe hyjnore dhe tė pastėr thahet. Fara ėshtė njerėzit ruttet- janė tė uritur pėr tė dėgjuar fjalėn e Perėndisė, e pastėr, por nuk ka livadhe. Tufė ėshtė braktisur dhe tė uritur. Lumenjtė thahet. Njė zjarr ēuditshme ėshtė devouring pastorė. Ezekieli thotė se Shepherds po shkeli fushat e mira dhe tė hani mė tė mirė pėr veten tuaj. Ēfarė ėshtė nga gjėrat mė tė turpshme ndodh nė Kishėn e Jezu Krishtit sot?

Kjo ėshtė njė nga humiliations mė tė mėdha tė Jezu Krishtit praktikuar qė nga Krishti. Ky ungjill perverse ėshtė helmuar sasi tė - madje edhe nė Kinė, Afrikė dhe nė mbarė botėn. Kjo ėshtė njė ungjill amerikan shpikur dhe pėrhapur nga ungjilltarėt pasura amerikane dhe barinjve. I pasur!

Kjo mė bėn tė tmerruar qė kaq shumė njerėz mund tė dėgjojnė bandat dhe shikoni videot qė vijnė nga kėto konferenca prosperitetit pa qarė mbi ta. Ky helm ėshtė pėrhapur nė tė gjithė botėn. Kuba ėshtė gati pėr tė hapur, dhe ata janė tė etur pėr tė marrė nė njė kohė me suksesin e tyre ungjillin dhe u thuaj atyre: "ju keni qenė tė varfėr pėr kohė tė mjaftueshme, Perėndia dėshiron qė tė gjithė kubanėt duhet tė jetė i pasur."

Kėtė javė kam marrė njė videokasetė qė ishte regjistruar nė takimet Kenneth Copeland sė. Kam dėgjuar pėr folėsit dhe u bė i shtangur. Miqtė lexuar Dhiatėn e Re, ju do tė gjeni se apostulli Pavėl theksoi atyre qė ata besonin ishin apostuj tė rremė. Ai paralajmėroi dhe kishte shqiptuar emrat e tyre. Unė po ju them se nė qoftė se ju dėgjoni atė qė unė po ju them, por pėr tė mbajtur zi, atėherė ju jeni tė verbėr. Ju jeni tė verbėr shpirtėrisht. Ju keni zemrat e vėshtira. Njė zemėr e me njė forca tė blinduara tė vėshtirė rreth nė mėnyrė qė ungjilli i pastėr nuk mund tė depėrtojnė atė. Ju keni bėrė kaq i ngopur me kėtė ungjill ēekuilibruar se ju nuk jeni nė mendjen tuaj tė drejtė. Ju nuk mund tė predikojnė tė vėrtetėn. Ju nuk mund tė tregojnė atyre asgjė me shkrim, sepse ata kanė njė forca tė blinduara mbi zemrat e tyre. Zemrat e vėshtirė.

Disa nga ju nuk do tė marrė atė. Nėse keni hyrė nė shpirtin tuaj me Copeland ose kaseta Hagin-sė, ju nuk do tė donte atė qė dėgjoni. Miqtė, Unė jam njė bariu, unė kam qenė i thirrur nga Perėndia. Unė kam dhėnė kėtė kishė njė premtim. Pėr sa kohė qė ne qėndrojmė nė kėtė tribunė, ne pamė ujq nė veshje tė deleve tė cilėt erdhėn pėr tė vjedhur delet, ne duhet tė ngrihen dhe tė bėrtas. Ėshtė e deri tek ju pėr tė bėrė diēka nė lidhje me tė. I ulur kėtė javė dhe pėr tė dėgjuar njė folės nė njė konferencė dhe unė isha i tronditur dhe tė lėnduar. ankth njė zoti erdhi mbi mua. Kjo ėshtė arsyeja pse unė predikoj kėtė mesazh. Vajtojnė pėr tė.

Po citoj fjalė pėr fjalė atė qė ėshtė thėnė. Folėsit vėshtirė se mund tė flasin pėrfunduar pėr shkak tė gjithė njerėzit, qė kanė ardhur dhe tė vėnė paratė nė xhepat e tyre. Arsyeja ata e bėjnė se ėshtė njė doktrinė e re qė ka dalė dhe tė thotė: "nė qoftė se ju doni tė jenė tė bekuar, kėshtu qė ju duhet pėr tė gjetur ungjilltarit mė tė bekuar ose pastorin ju mund tė gjeni, sepse ai ka njė shumė pėr tė marrė njė shumė tė atij qė pak, edhe ajo qė ka do tė merret prej tij. Nėse gjeni predikuesin mė tė bekuar suksesit dhe t'i jepnin para, dhe ju do tė jenė tė bekuar. Sa mė shumė i bekuar ai ėshtė, nė qoftė se ju jepni atyre qė janė mė tė bekuar - "Ėshtė si njė skemė piramidale. Nė qoftė se kėta njerėz ishin nė botė laike, ata do tė pėrfundojnė nė burg. skemave piramidale. Ai qė ėshtė i lartė dhe qė duket tė jetė gjė shumė e shenjtė, dhe i cili foli loudest. Qindra njerėz erdhėn deri nė xhepat e tij ishin tė mbushur. Mėkatarėt thotė se, "kjo ėshtė njė ungjill i lirė? Kartmonedha? "

Dėgjoni atė qė ėshtė thėnė. Folėsi u ngrit dhe tha, rreth njė vejushė tė varfėr qė marrin ndihmė sociale ju jep 5 dollarė, kėshtu qė ju duhet tė marrė atė, Elia mori ushqimin e fundit e gruas sė ve. Ju jeni tė mirosurit, ju e meritoni atė, tė marrė atė. "Tha I njėjti folės" Unė jetoj nė njė shtėpi 1.000 kėmbė katrore. Unė do tė ndėrtoj njė tė madhe tani. Njė qė mbreti Salomon do tė jetė krenar. I paguar vetėm 15.000 dollarė pėr njė qen. A e shihni unazė madhėshtore nė gishtin tim, unė kam qenė kohėt e fundit nė Xhamajka dhe tė paguar 32.000 dollarė amerikanė pėr tė. Unė dua qė ju tė dini se kur njerėzit ku unė jetoj drejtimin e kaluara rezidencė time dhe tė shohim time Rolls-Royce nė rrugė me pemė, nė mėnyrė qė ata e dinė se ka njė Perėndi nė qiell. "

Mė tregoni, pra, ėshtė ungjilli? Mė tregoni, pra, mos qani mbi tė?

Njė nga folėsit u ngrit dhe tha: "Ne kemi bėrė njė aleancė me vėlla Copeland qė gjatė vitit tė ardhshėm, askush prej nesh vuajnė njė ditė tė vetme. Ne nuk duhet tė ndjehen njė moment tė shkurajimit. Ne nuk do tė ketė tė sėmurė apo nevojė pėr diēka. Ne duhet tė gėzojnė tė gjitha bekimet. Ne refuzojmė tė gjitha vuajtjet, tė gjitha dhimbjet, tė gjitha problemet financiare. " kjo tingėllon mirė nėse ju jeni nė krye.

Kjo ajo qė dėshpėron mė sė shumti. Kjo u predikua. "Fryma e Shenjtė nuk mund tė derdhet mbi ju derisa ju jeni nė rrjedhėn e parave. Para se ju jeni tė suksesshėm mund Fryma e Shenjtė nuk bėn asgjė. "

Mendoni pėr kėtė! Si ndikon kjo ju? Ēfarė e bėn atė nė frymėn tuaj, kur ju shihni njerėz tė varfėr qė jetojnė bukėn e gojės, dhe papritmas ai thotė, "kėrkojnė para" dhe njerėzit drejtimin si i ēmendur dhe kur ata tė drejtuar, ata thonė se ne ", ne pretendojnė pasurinė."

Pastaj unė shoh njerėz zvarritem si gjarpėrinjtė nga karriget e tyre dhe mbi dysheme. Unė shoh Ungjillori ngrihem dhe do tė fėrshėllejė si njė gjarpėr dhe njerėzit bien kudo. Miqtė, ēfarė po ndodh?

Poshtėrimin e högtidsförsamligen! Profeti i quajtur ato "qentė babėzitur, Rojtarėt e pabesė". Miqtė, nėse keni pasur zemrėn e Perėndisė dhe ankthi e Zotit do tė do tė bėrtasėsh me Isaias, ata janė roje tė verbėr, injorantė, qen memecė, duke fjetur, gjumi i dashur, qentė lakmitarė tė cilat nuk mund tė ketė mjaft.

"Kam 1.000 metra katrorė, por unė do tė shesė atė, dhe unė do tė ndėrtoj njė shtėpi qė mbreti Salomon mund tė jetojnė in-" Pėr tė kurrė tė merrni mjaft. Ai tha, "barinj qė nuk kuptojnė asgjė, tė gjithė ėshtė nė kėrkim pėr tė, ēdo gjė pėr tė marrė nevojat e tyre u takuan. Jeremiah kursyer asnjė fjalė. Ai tha: "O populli im janė si dele e humbur. barinjtė e tyre i kanė bėrė tė devijojnė "Ju thoni," Pastor, ju nuk keni tė drejtė tė flasin aq shumė nė lidhje me kėtė temė "Nėse ju mendoni se unė jam i mprehtė, atėherė lexoni Ezekiel 34:.. 1-10.

Ju merrni 50 milion nga vejushės dhe blen njė qen pėr 150 000 SEK. Ju tė marrė pension nga vejushėn dhe tė varfėrve, dhe ju tregoni atyre se ata nuk kanė besim tė mjaftueshėm - pėr shkak se ata nuk janė tė suksesshme. Ju merrni leshi nga delet. Ju nuk jeni nė kėrkim tė shpirtrave, nė kėrkim tė parave. "Barinjtė majm veten dhe jo kopesė, pra, o barinj, dėgjoni fjalėn e Zotit. Kėshtu thotė Zoti, Perėndia yt, tė parė unė jam kundėr barinjve dhe unė do tė paguaj kopenė nga duart e tyre, dhe ata do tė ndalojnė pėr tė ushqyer tufėn. As qė ata e majm veten mė shumė, sepse unė do tė lė delet nga goja e tyre, dhe ata nuk do tė jetė mishi i tyre. "

Do tė zhduk nga tufė e kėtyre njerėzve dhėmbėve. Zoti na ndihmoftė.

Sė dyti, shtrembėruar e Shpirtit tė Shenjtė bekuar. Ky ėshtė poshtėrimi mė i keq. Ajo do tė na bjerė mbi fytyrat tona. Mėnyra nė tė cilėn Fryma e Shenjtė do tė shtrembėruar pėr tė gjithė botėn.

Ajo ėshtė e trishtuar tė theksohet se nuk ka aq pak mprehtėsi mbetur nė kishė dhe nė mesin e shumė pastorėt dhe udhėheqėsit e kishės. Ata nuk e dinė edhe kur Fryma e Shenjtė ėshtė shtrembėruar ose blasfemohet. Ka mijėra tė krishterė tė cilėt shkojnė nė fushatat e ringjalljes dhe tė shohin gjėra qė ata besojnė se vjen nga Fryma e Shenjtė, por ata nuk e dinė se ēfarė ata po marrin. Ata duartrokasin tė lavdėrojė Perėndinė kur njė njeri qė qėndron nė platformėn dhe duke blasfemuar dhe shtrembėrojnė Frymėn e Shenjtė, dhe ata nuk e dinė nė lidhje me tė.

emėrtimet tėra karizmatik, duke pėrfshirė lėvizjen American Pentakostale, shqyer nga ringjalljen rreme. Tė gjitha llojet e gjėrave tė ndodhė - diēka tė re pothuajse ēdo javė. Udhėheqėsit nuk e di nėse pėr tė pėrqafuar apo mallkojė atė. Ata nuk e dinė se ēfarė tė bėni. Ne kemi marrė letra nga qindra e pastorėve nga e gjithė bota. Ata kėrkojnė. "Ajo qė ėshtė e drejtė dhe ēfarė ėshtė e gabuar?" Ku janė udhėheqėsit? Ku ėshtė dikush qė mund tė na drejtojė?.

Miq, Ajo qė ne shohim ndodh sot nė atė qė quhet Zgjimi Ungjillor dhe ēfarė po ndodh nė Frymėn e Shenjtė, ne nuk mund tė gjeni bazėn pėr shkrimin. Ēdo gjė qė ne nuk mund tė gjeni nė Shkrimin e Shenjtė duhet tė refuzohet. refuzuar tėrėsisht!

Unė qaj kur shoh kėto video se njerėzit janė mė dėrguar nga i gjithė vendi. bashkėsi tė tėra jashtė kontrollit, qė bien nė dysheme, duke qeshur hysterically, tronditėse rreth si pijanecėt, gjarpėrues si gjarpėrinjtė, ulėrijnė si kafshėt e egra. Ne kemi ungjilltarė i cili qėndron dhe fryn mbi njerėzit pėr tė marrė ato tė bien, si nė qoftė se Fryma e Shenjtė janė mishėruar nė tė. Hedh xhaketė e saj markė nė njerėz dhe thotė se ėshtė "dora e Zotit".

Njė ungjilli i ri ka ardhur vetėm nė Amerikė. Miqtė, ėshtė e pėrafėrt dhe tė papėrpunuara, por unė po ju them. Kur ju lėnė parametrin Word, kur ju thoni: "Kjo ėshtė diēka e re, Perėndia ėshtė duke bėrė diēka tė re? Unė nuk e kuptojnė atė, ajo nuk ėshtė nė formė tė shkruar, por nuk dua tė kundėrshtoni Frymėn e Shenjtė. "

Miqtė, nė qoftė se ajo nuk ėshtė nė Bibėl, ne duhet tė rezistuar atė. I fundit ėshtė se ju nuk mund tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė nė qoftė se ju nuk bėni si njė fėmijė tė vogėl. Njerėzit vijnė tė veshur me pelena nė mėnyrė qė ata mund tė bėjnė nevojat e tyre gjatė takimeve. Kjo ėshtė e fundit. Miqtė, ku do tė pėrfundojė?

Njė pastor tha: "Ajo ka shkuar deri mė tani, qė njė ditė, njė evangjelist ngrihen dhe tė thotė, unė kam marrė njė zbulesė nga Zoti, kjo ėshtė koha pėr tė filluar adhuronin Marinė." Ajo do tė shkojė nė pikėn ku.

Njė evangjelist quan vetė Fryma e Shenjtė Bartender. Ai thotė: "Ejani nė bar dhe pije tė Shpirtit tė Shenjtė." Ata e quajnė atė tė pish verė tė re. Kam dėgjuar fjalėt e profetit kumbonte nė veshėt e mi, "dita e Zotit ėshtė kėtu, ngadhėnjen liga, qaj mes gjykatės dhe altarit. Vėnė nė thes e rrobave. Fikse dhe mos u brengos pėr njerėzit e rėnė. "

Jezusi do tė vijė. Masat janė ende unreached. Kur shoh tė krishterėt shkojnė nė atė qė ata e quajnė bar Fryma e Shenjtė, vėnie nė skenė si njė i dehur, do tė fjalėt e Joel pėr mua tė qartė, "zgjohen, ju jeni tė dehur, dhe qani, tė gjithė ju qė pijnė verė tė re, sepse fusha e korrjes vdes."

Shpirtrat e mijėra tė vdekur, kėshtu qė ēfarė po qesh me? Se Fryma e Shenjtė do tė duhet tė punojnė kudo nė tokė. Ju duhet tė jetė nė gjendje pėr tė marrė atė nė vendet mė tė mjerė dhe tė turpshėm. Ju duhet tė jetė nė gjendje pėr tė marrė atė nė vendet e varfra. Ju duhet tė marrė atė nė llumin e njerėzimit, dhe ajo duhet tė punojnė atje. Ajo nuk mund tė punojnė vetėm nė Amerikė e pasur. Ajo ka pėr tė punuar kudo nė tokė.

I sfiduar kėta njerėz tė marrin ungjillin e qeshur nė Ballkan tani. Shko nė kampet e refugjatėve ku gratė duke qarė, sepse kanė qenė tė qėlluar me njerėzit e tyre. vajzat e tyre janė pėrdhunuar. Fėmijėt e tyre janė tė uritur. Ata kanė humbur shtėpitė e tyre, kėshtu qė i pyet ata pėr tė shkuar nė bar - Fryma e Shenjtė dėshiron qė ata tė qeshin. Kjo ashtuquajtura ringjallje vijnė nė Madison Square Garden kėtė verė. Nėse ju mund tė script, ju jeni tė mbante barrėn e asamblesė solemne, si do tė jenė tė gatshėm pėr tė marrė njė doktrinė tė tillė.

Mė lejoni t'ju them kush qesh. Bota. Johebrenjtė paudhėt. Ajo ėshtė bėrė njė spektakėl. Nė njė kohė kaq tė afėrt me ardhjen e Krishtit, kur Kisha e Jezu Krishtit duhet tė jenė tė bllokuar nė dollap fshehtė tė lutjes. Kur duhet tė qajnė pėr tė humburit. Kur ajo do tė ketė njė dėshirė pėr tė braktisur tė gjithė dhe tė ndjekur Jezusin. Kur ndonjėherė duhet tė pėrmendet se ligji dollar. Zot amerikan. Avgudadyrkandet amerikan. Bota shikuar kėtė ēmenduri dhe ju e dini se ēfarė ata mendojnė - se Fryma e Shenjtė ėshtė njė drejtor cirku. Kjo ėshtė njė cirk karizmatik.

Unė nuk bėj kujdes se ēfarė mendojnė njerėzit mė. Unė nuk e kujdesit nė qoftė se njerėzit nuk duan newsletter mė. Unė kujdesen pėr shpirtrat e tyre dhe faktin qė kaq shumė janė tė verbuar. Unė kam njė detyrim pėrpara Perėndisė tė rrini pėrpara asamblesė dhe se Ai ka thirrur mua pėr tė shėrbyer, dhe t'ju tėrhequr vėrejtjen dhe tė themi se kėto Sharjet nė kishė solemne, dhe Bibla thotė se do tė mbajė zi pėr tė. Pleqtė do tė sigurojė. Kisha, pastori, shėrbėtorėt, ungjillorėve. Ne duhet tė lutur poshtė kėto fortesat.

Sė fundi, njė turp i nėnēmimit demoralizim Kuvendit. Mjerė ata qė e quajnė tė mirė tė keqen dhe tė keqe tė mirėn - qė kėrkon terrin nė dritė dhe dritėn nė terr. Kjo e bėn tė hidhur e ėmbėl dhe e ėmbėl e hidhur. (Jer 23:15). Kam parė gjėra tė tmerrshme nė profetėt. Kryejnė shkelje tė kurorės, ecin nė mėnyrė tė rreme, dėshmia e duart e tė padrejtėve dhe jo kthim nga e keqja.

Kam marrė njė letėr kėtė javė nga njė grua zemėruar krishterė. Ajo tha: "Burri im, i cili e quan veten njė i krishterė, ėshtė njė lojtar i madh, ai luan pėr miliona." Ajo tha: "Unė kam qenė aq i shqetėsuar nė lidhje me rreziqet dhe kompanisė qė ai ka." Kam menduar, "Unė kėrkoj atė pėr tė shkuar nė pastorit."

Ajo tha: "Vėlla Wilkerson, ju nuk e dini se ēfarė ka ndodhur, unė jam aq i zemėruar, lėnduar dhe i hutuar. I dėrguar kumar tonė multi-milion burrin e pastorit tonė. "

Ai tha: "Unė kam kontrolluar shkrimin nga 1 Zanafilla deri te Zbulesa, dhe unė nuk mund tė gjeni ēdo gjė nė Shkrimin qė flasin kundėr kumarit. Unė nuk shoh asnjė mėkat nė tė, kėshtu qė tė argėtohen. "Ai ishte i habitur," si mund njė njeri i Perėndisė pėr tė thėnė njė gjė tė tillė me burrin tim? "

Kjo ėshtė pikėrisht ajo qė tha Jeremias: "pastorė dėshmuar njerėzve tė kėqij duart dhe askush nuk largohet nga rruga e keqe." Ai shpjegon pse ata kanė nėnēmuar demoralizim Kuvendit dhe pse ata e quajnė tė mirė tė keqen dhe tė keqe tė mirėn dhe e hidhur e ėmbėl dhe e ėmbėl e hidhur.

Ai tha: "Profetėt kanė kryer tė kurorės, ecin nė mėnyrė tė rreme." Ēdokush qė ka mėkat nė jetėn e tij nuk do tė ngrihen dhe tė flasin pėr mėkatin nė kamp. Ai ėshtė i bindur pėr tradhti bashkėshortore tij, mėkatin e vet dhe mendjes sė tij tė keqe.

Unė nuk do tė tėrheqė ndonjė shėrbėtorė nė vend gjatė njė krehėr. Shumica e shėrbėtorė tė zjarrit pėr Zotin. Nuk janė shėrbėtorė tė rinj tė cilėt janė pastruar nė kėtė moshė tė keqe. Unė kam takuar shumė prej tyre dhe unė falėnderoj Perėndinė pėr ta. Edhe nė kėtė qytet, kam takuar disa nga predikuesit mė tė drejta qė kam takuar nė jetėn time.

Rezultatet e nėpunėsve me mua tė ndjehen tė pikėllimin dhe ata janė duke kėrkuar dhe duke pritur pėr zėrat qė mund tė zbulojnė se ēfarė ėshtė e keqe. "Nė qoftė se ata kishin marrė pjesė nė oborret e mia dhe mori populli im tė dėgjonte fjalėt e mia - nė qoftė se ata kishin folur se ēfarė ėshtė nė zemrėn time. Nė qoftė se ata kishin folur nga mendja e Perėndisė, ata do tė kanė kthyer njerėzit larg nga rrugėt e kėqija dhe veprat e tyre tė liga. "

Ju mund tė shihni nėse njė njeri e di Zoti, Zoti thotė nė lidhje me tė tjera, "Unė nuk i kam dėrguar, nuk u kam folur atyre, ata flasin jashtė imagjinatės sė tyre. Nga tė keqes nė zemrat e tyre.

"Ata flasin vizione nga zemra e tyre, unė nuk i kam dėrguar. Unė nuk kam folur me ta. Ata thonė atyre qė mė pėrbuzin: "Zoti ka thėnė: Do tė keni paqe", dhe ata thonė tė gjithė atyre qė ecin simbas zemrės sė tij dhe fantazite e vet "e keqja nuk do tė vijė mbi ty." Fyerjen qė iu bė mė nė festat solemne do tė jetė brenga mė e madhe pėr tė gjithė ata qė e duan Krishtin dhe Kishėn e Tij. Kjo do tė jetė brengė e madhe nė zemrat e tyre - turpin e emrit tė tij dhe kongregacionit tė tij. Qarė mbi Kuvendin shtetėror. Kur ju tė marrė njė qėndrim, dhe kur ju keni marrė barrėn e Zotit pėr ju, me anė tė lutjes dhe tė agjėrimit. Ēdo fėmijė i Perėndisė duhet tė lutemi qė tė gjithė ata qė janė kapur nė kėtė tė lirohen. Mos e prekni atė, nuk do tė shkojnė pranė tij, nė qoftė se ju shkoni atje nga kurioziteti, ajo do tė ju bie nė grackė qė ajo e apelit pėr tė gjitha qė ėshtė e mishit.

Deri sa ju e dini se si tė merren me mish tuaj nė Frymėn e Shenjtė, kėshtu qė tė qėndrojnė larg nga ajo. Jeremia i tha: "Zoti, Perėndia yt, nė mes teje ėshtė i fuqishėm. Ai do tė shpėtojė, ai do tė gėzohet pėr ty me britma gėzimi. Ai do tė qėndrojė nė dashurinė e tij. Ai do tė gėzohet pėr ty me britma gėzimi. "

Pse? Sepse ai ka gjetur njė popull qė u pikėllo pėr atė qė ofendon zemrėn e tij. Mbani barrėt qė ai mbart, turpin e vendbanim formal.

Kjo do tė jetė njė "kurth dashuri". Ju do tė dėgjoni. "Ne e duam tė gjithė. Nuk ka rėndėsi se ēfarė ju predikoni. Nuk ka rėndėsi nėse ju jeni tė suksesshėm. Kjo nuk ka rėndėsi se ēfarė ungjilli juaj ėshtė - apo ndonjė gjė tjetėr. Le tė japin njėri-tjetrit njė pėrqafim tė madh. "Si mund tė ecin bashkė dy veta, pa rėnė dakord. Si mund tė ecin me atė qė ju nuk jeni dakord me tė, e cila ėshtė e zakonet jobiblike, ju nuk mund. Kjo ėshtė njė kurth dashuri. Ata thonė: "nuk gjykoj askėnd."

Kjo nuk ėshtė ajo qė thotė Bibla. Ajo thotė se ne do tė gjykojnė sipas drejtėsisė. Turp dhe qortim me durim. Unė nuk do tė qėndrojė nė njė mbajtėse sapuni, unė jam duke qėndruar mbi njė shkėmb. Perėndia ėshtė duke u pėrpjekur pėr t'ju shpėtuar, Ward.

Ēfarė ėshtė pasuri e Zotit nė Jezu Krishtin? paqja e Perėndisė, menēuria e Perėndisė, Krishti i tij, gjithēka qė ėshtė nė Krishtin ėshtė e jona.

Miqtė, kini kujdes! Watch!

A kam tė frikėsuar? A jeni gati pėr tė marrė barrėn e Zotit. Ju nuk mund ta bėjė atė nė vetė mishin tuaj. Kthejeni veten me Perėndinė.

Ka ardhur koha pėr tė thėrrisni njė kuvend solemn. Nėse keni ndonjė nga kėto kaseta apo libra, hedhjen e tyre jashtė shtėpisė tuaj. A nuk jep atyre larg, djegur ato. Nėse dikush ju fton pėr t'u bashkuar me kėto takime, pastaj thotė: "Unė jam i keq, unė nuk duan tė jenė tė uritur e fjalės dhe unė nuk dua zemra ime tė thatė dhe tė thahet. Dua fjalėn e pastėr nga Zoti qė tė mė lejohet tė rritet. Unė nuk dua asnjė mesazh qė ankesat pėr mishin tim, ose qė tė krijojnė lakmi nė zemrėn time. "

Perėndia siguron me atė qė na duhet dhe qė ai bėn mrekulli, por ai e bėn nė mėnyrėn e vet. Jo nga shpėrdorimin dhe keqpėrdorur Shkrimin.

Abrahami nuk ishte nė kėrkim pėr nėntokėsore, ai dukej pėr njė qytet qė ishte ndėrtuar dhe krijuar nga Zoti.Publicerades söndag, 22 september 2019 01:21:09 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp