Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Salvation

Barra nuk ėshtė e juaja

Natyrisht edhe nė tė gjithė zbuluar se frika, dhe frika ėshtė njė nga tonė armiqtė mė tė vėshtira dhe tė?

Peshėngritėsit.

Ēdo gjė qė frymėzon frikė na nuk mund tė quhet, por shpesh keq-shėndetėsore, tė jetė pa punė dhe kėshtu nuk mund tė na blerė ushqim, veshje, dhe jo nė gjendje pėr tė paguar qiranė qė ėshtė nė krye tė frikės. 


Av Ingrid Rönnberg
torsdag 5 december 2019 19:58

armiqtė mė tė vėshtira

Njė mbjellės doli nga mulli me njė thes tė madh tė rėndė nė shpinė tė tij. Njė kalė erdhi dhe shoferi ofroi fermer pėr tė marrė do. Fermeri u ul me qese nė Gėzuar tij prapa ai mori pėr tė shkuar. Shoferi e pyet:

"Pse nuk jeni ju thes?"

"Do tė ishte mirė pėr tė dyja möcke unė, nė qese do tė duhet tė shkojnė," u pėrgjigj fermer.

Ne shpesh e bėjnė kėtė kur Perėndia ofron ndihmėn e tij.

Natyrisht edhe nė tė gjithė zbuluar se frika, dhe frika ėshtė njė nga tonė armiqtė mė tė vėshtira dhe tė?

Ne nuk e kuptojnė gjithmonė se ekziston frika dhe frika qė na bėjnė tė bėjmė gjėra tė gabuara.

Ne mund tė mendojnė se ashtu si ju e kuptoni se zėvendėsimi i ardhshėm mund tė ndjehen kur lame ndezur mbrapa nė gjarpėr uritur hypnotizes viktimat e saj para se ajo ėshtė fikse. Pra, ne nxitojnė off lehtė ose vė na sheshtė dhe tė bėjė atė qė ne nuk duhet tė bėjmė dhe pėr t'u dhėnė vetes mė shumė probleme.

frikė

Ēdo gjė qė frymėzon frikė na nuk mund tė quhet, por shpesh keq-shėndetėsore, tė jetė pa punė dhe kėshtu nuk mund tė na blerė ushqim, veshje, dhe jo nė gjendje pėr tė paguar qiranė qė ėshtė nė krye tė frikės. Pra, tė jetė pa para. Ju mund t'i ndjekur larg shumė frikėn e parave, por kjo ėshtė njė siguri fluturues aq lehtė goditje larg me shpėrthim tė vogėl tė ekzistencės.

Frika e jo duke u dashur, duke mos qenė mjaft e mirė, pėr tė qenė vetėm ėshtė mė i madh se kurrė. Prindėrit kanė frikė pėr tė ardhmen e fėmijėve tė tyre. Fėmijėt jetojnė nė frikė tė shkojnė nė shkollė. Tė pėrballet me moskuptim dhe duke u keqtrajtuar. Pikėrisht sepse Jezusi e di se pėr tė gjithė kėtė, ai na thotė se ne nuk duhet tė shqetėsohen pėr ushqimin, veshmbathjen, apo jetėn tonė.

Askush nuk mund t'u shėrbejė dy zotėrinjve, nė tė njėjtėn kohė. (Luka 06:24) Prandaj, duhet tė zgjedhin anėt? Po, Jezusi sqaron. Nėse ju provoni tė shėrbejė dy nė tė njėjtėn kohė, ajo do tė neveri atė "bosi" dhe do ta dojė tjetrin. Kėshtu qė nuk ka rrugė tė mesme. Ēfarė ėshtė ajo me frikėn tonė dhe frikėn pėr tė bėrė? Kėtu Jezusi jep njė shpjegim tė qartė kristal.

"Ju nuk mund t'i shėrbeni Perėndisė dhe mamonit. (= Paraja dhe pasuria), mos u shqetėsoni pėr jetėn tuaj, pėr atė qė do tė hani ose pini, as pėr trupin tuaj, pėr atė qė do tė tė mbuloj me. "

Ai kujton ekzistencėn zogjtė lumtur. Perėndia kujdeset pėr ne dhe kur ne tė lejojė atė qė tė jetė Perėndia ynė dhe ne do tė tė marrė dėshmi se ai ėshtė Ati ynė. "Ati juaj e di qė ju keni nevojė pėr tė gjitha kėto, sė pari Kėrkoni mė parė mbretėrinė e Perėndisė dhe drejtėsinė e tij (kėtu vjen premtimi) dhe ju do tė jetė tė gjithė tė tjerėt. Vendos tuaj tė veēantė "thes" nė "qerre" dhe tė shkojnė nė premtimin e Perėndisė tė kujdeset pėr ty dhe do tė shkaktojė frika juaj.

Kurė e mirė pėr shkak tė frikės

Paul kurė e mirė pėr shkak tė frikės se ai na jep kur ai tregon se si ai ka qenė si qenė tė uritur dhe jetonin mirė, kishte qenė i rrahur, kishte ankth, ndonjėherė e ngritur nė qiell, tė dashur dhe tė urryer dhe tė jetojnė nėn kėrcėnime me vdekje. Ai i tė gjitha kėrkojnė ne qė tė jetė gjithmonė i lumtur dhe falėnderoj Perėndinė nė tė gjitha rrethanat e jetės.

Tė falėnderoj Perėndinė ai ėshtė vullneti i Perėndisė nė Krishtin Jezus. Ajo frikėson frikė tė fluturimit dhe tė na japė ndihmė nė zgjedhjen e mjeshtėr tė drejtėn e jetės sonė, kur kanė frikė grupe "kėmbė nė derė" dhe njeri i bezdisshėm pėrpiqet tė ndėrhyj.


Publicerades torsdag 5 december 2019 19:58:27 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 3 december 2020 00:15
Först vill jag TACKA för att jag får leva i ett land i fred. Och för att det finns öppna kyrkor att få till mitt i denna pandemi. Mitt böneämne: jag är fortfarande rätt dålig efter hjärnskakning.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp