DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Butik  | Christer Åberg | TV | Faqja e lutjes | Pyetja  | Kuti shkrimi | Bisedė | Email i lexuesit | Shkruaj | Media | Info | kėrkim

ATM pėrgjithshme dhe ATM

Pjesa e katėrt e librit cashless konspiracionit nga vetėm para nė dorė.

Statistikat e ATM-ve nė Suedi ėshtė shumė kontradiktore. Suedezėt bėjnė mė tėrheqje nė ATM nė Europė. Ėshtė nė lidhje me njė shumė mė tė holla. Njė studim i mėparshėm fliste pėr 11.000 tėrheqje nė makinė nė Suedi, nė krahasim me vetėm nėn 3400 e mesatares evropiane. 


Av CashOnly
fredag, 11 oktober 2019 10:57
Bok/Följetong

ATM nė Suedi ėshtė nė fakt njė markė emrin, dhe koncepti i pėrgjithshėm i ATM. ATM-ve janė njė hap nė drejtimin e cashless edhe pse ata fizikisht kanė tė holla pėr tė bėrė. Ata zėvendėsojnė tėrheqjen e parave nė bankė. Tendenca ka qenė prej kohėsh drejt njė detyrim pėr tė pėrdorur njė kartė krediti pėr tė tėrhequr para nė makinė shitėse. Kartat e pastėr Tėrheqja ose karta ATM nuk janė dhėnė mė gjatė nga bankat. Klientėt e bankės janė tė detyruar mė pas nė sistemin e cashless surreptitiously. Edhe ata qė nuk pėrdorin kartat e kreditit pėr blerje, por pėrdor makinė ATM pėr tė tėrhequr para.

Teorikisht, makina mbyllur nė ēdo kohė, dhe njerėzit janė tė detyruar tė merren me kartat. pėrdoruesit Machine tashmė kanė njė kartė krediti nė dorėn e tij, e cila ėshtė pėrdorur si "kartė tė holla". ATM-ve janė me tė vėrtetė nė mėnyrė negative qė edhe nė Suedi duhet tė fillojė duke pėrdorur disa vendet ku flitet anglisht pak pėrēmuese termin "njė vrimė nė mur" (njė vrimė nė mur) nė makinė. Kush nuk ka dėgjuar njerėz ankohen se disa ATM kanė tarifė tėrheqje dhe disa jo. Kėto pak tarifa bezdisshėm janė vetėm maja shumė e ajsbergut. Nėn sipėrfaqe ėshtė e gjitha ATM-ve nė manipulimin dinak e drejtimit cashless.

Parlamenti i ka dhėnė misionit tė Bordit County pėr tė siguruar qė shėrbimet themelore financiare tė cilat gjithashtu pėrfshijnė ATM. Ėshtė ky bord qė me tė vėrtetė kanė pėrgjegjėsinė pėr t'u instaluar ATM nė vende ku makina nuk ekziston fare. Disa iniciativa e Bordit Administrativ tė Qarkut se kontakti i tillė ATM AB ka raportuar qenė kurrė. Ndoshta ajo ėshtė ende aq. Qė nga ATM-ve janė negative, ata duhet nė vend tė kėsaj tė sigurojnė qė popullsia ka qasje nė shėrbime tė plota bankare nė sektorin bankar. Por e gjithė kjo ėshtė ende e qartė se politika dhe shteti shpesh duke i lėnė qytetarėt adrift nė diskrecionin e bankave.

Statistikat e ATM-ve nė Suedi ėshtė shumė kontradiktore. Suedezėt bėjnė mė tėrheqje nė ATM nė Europė. Ėshtė nė lidhje me njė shumė mė tė holla. Njė studim i mėparshėm fliste pėr 11.000 tėrheqje nė makinė nė Suedi, nė krahasim me vetėm nėn 3400 e mesatares evropiane. Ndėrkohė, ka nė kėtė vend, numri relativisht i ulėt i makinave u bazuar nė proporcionin e ATM-ve pėr personi i dytė nė Republikėn Ēeke. Gjysma nė krahasim me pjesėn tjetėr tė Evropės. Heqja e ATM-ve nė Suedi shpesh justifikohet ata kanė pėrdorur shumė pak dhe ėshtė humbje. Edhe pse unė, pėr arsye tė ndryshme janė kundėrshtuar fuqishėm nė ATM, ju keni pėr tė vėnė nė dukje marrėzi e argumentit. Duhet ndoshta edhe disa stacione zjarri, stacionet policore dhe spitalet mbyllur pėr shkak se ata kanė pėrdorur "shumė rrallė" zjarre tė rėnda,

Vlera totale e nga ana e makinave ka mbetur mjaft konstante gjatė viteve 2000. Makinat shpesh janė tė vendosura inconveniently dhe ATM-ve tė mėdha bankare nė pronėsi janė relativisht tė vjetra. Ėshtė bankat mjaftueshme frikshme vetė tėrėsisht pėrcakton se sa makinat ajo duhet tė jetė. Pėr tė biseduar me njė person miqėsore nė njė bankė counter vend qė tė marrė jashtė nė makinė nuk duhet tė shihet si i modės sė vjetėr. Pse tė mos kthehemi nė terminalin nė bankė tani qė shumė ATM-ve janė duke e vjetėr? Pyetja ėshtė mjaft e pakuptimtė pėr tė kėrkuar pėr njė bankė.

Storbankerna investerar inte längre i nya uttagsautomater. Deras automater är alltså ganska omoderna. Det privata bankoberoende Kontanten har däremot moderna högteknologiska automater. Mer om detta företag strax. Av det kan man dra slutsatsen att bankerna i ännu större utsträckning tänker låta externa företag ha hand om automaterna och/eller iskallt räknar med att uttagsautomaterna relativt snart kommer att försvinna. När bankerna släpper taget och ansvaret om automatdriften över till externa företag så jämnas vägen för fler allvarliga brott i klass med Panaxia-skandalen där chefer från företaget självt begick brott.

Perdorimi mė shumė ATM, mė pak aktiviteti korrespondues nė banke. Ajo ishte nė mėnyrė qė ajo ishte futja e ATM-ve qė e bėri pėrhapjen mbarėbotėrore tė kartave tė kreditit tė vėrtetė mori hov. Kjo filloi tė ndodhė deri sa tė shekullit tė 70-tė. Ka pasur njė kartė krediti kompani gjithashtu ka qenė qė kanė tė bėjnė me njė rrjet mbarėbotėror tė ATM-ve. Ky ka qenė rasti me Visa. Rrjeti i treguar ėshtė parė shpesh me mosmiratimin nga ana e bankave pėr shkak se ata kishin nė rrjetin e tyre tė ATM-ve.

Njė lloj i pararendės i makinės ATM (i quajtur Bankograph) u ndėrtua nga Luther George Simjian Banka e emėr tė Nju Jorkut qytetit. Ajo u prezantua nė fillim tė shekullit tė 60-tė, por u hoq pas gjashtė muajsh. Zhvillimi ishte atėherė nė mėnyrė paralele nė vende tė ndryshme. Ndėr tė tjera, me ndihmėn e Scots John Shepherd -Barron tė (Kompania De La Rue) dhe James Goodfellow dhe amerikane

Donald Wetzel (tani Docutel). Makina e parė aktuale tė holla ėshtė pėrdorur pėr herė tė parė nė Londėr nė vitin 1967.

Kur makina e parė suedeze u shfaq nė vitin 1967 nuk ka sedelutmatningen. Ju kishte pėr tė thes kartėmonedhat dorė faturojė slot nė vend. Komunikimi tė dhėnave pėr makinat mė parė nė Suedi administruara pėrfshirė 1962 themeloi Spadab (Savings Banks Data Processing Center). Nė ATM fėmijėrisė pėrdorur kartat shėnoj si kartat ATM dhe ATM rang up banka nė ēdo dalje.

ATM kursimeve e bankave janė pėrdorur pėr herė tė parė nė vitin 1977 u quajt mė parė Minute. Para sė gjithash, tė quajtur bankat Mini dhe janė projektuar kryesisht nga Ingmar Lundberg dhe Hans Olof Andersson. Nė pėrgjigje filloi, shumica e bankave komerciale me ATM. Ndėrkombėtarisht, industria ATM, njė organizatė e pėrbashkėt e quajtur Atmia (ATM Industry Association).

ATM AB ėshtė njė kompani relativisht e re nė mėnyrė qė tė mbledhė tė gjitha operacionet ATM "nėn njė ēati". Ajo u formua nga katėr nė Suedi banka mė parė operative dhe tė holla shtesė pėr tė zgjidhur anomali financiare tė njohur si Danske Bank. Paraardhėsi u quajt Bank Machine Company (BAB). Kompania Loomis menaxhon tani tė gjithė ata ATM qė shkon nga ATM markė. I tėrė operacioni ėshtė pastaj nė duart e njė kompanie tė vetme. Unė fuqimisht dyshoj se formimi i kėsaj kompanie ishte njė hap afatgjatė nė planin pėr tė hequr ATM plotėsisht. Nė pako tė thjeshtė suedez dhe vrasin.

Längre fram kom även uttagsautomaten Kontanten. Kontanten blev den första oberoende automatoperatören. Detta privata företag grundades 2003 och samarbetar med andra företag som Panaxia, Loomis, Visa, MasterCard och Wincor Nixdorf. På drygt 10 år ökade Kontanten-automaterna till cirka 600 stycken. De står ofta i till exempel gallerior och varuhus.

Det är företagen Loomis och G4S som har haft ansvaret för driften av bankernas uttagsautomater medan Panaxia haft motsvarande ansvar för de bankoberoende Kontantenautomaterna. 2014 köptes Kontanten upp av säkerhetsföretaget Nokas. Det hade att göra med en uppgörelse när Kontanten var under rekonstruktion och Nokas som största fordringsägare krävde att få ta över företaget. Fordringsägarna i stort gick med på att skriva av skulden med 75 procent.

Njė nga Suedi variant relativisht tė ri tė makinės ėshtė futur makinė. Ajo ishte nė njė kohė rreth dyqind makina tė depozitave nė Suedi. Nuk ka asnjė figurė krejtėsisht aktuale. Me makina depozitave as nuk dua qė njerėzit tė merrni tė mbajė tė parave qė ata tashmė kanė, por ata duhet tė vihet nė njė makinė. Kėto makina janė krahasuar me ATM pastėr relativisht i vėshtirė pėr t'u pėrdorur. Banka e parė qė do tė le kompani jashtė tė kujdeset pėr tė ATM-ve ishin SKANDIA Bank. Edhe shkėmbimi i monedhave ka qenė kryesisht marrė pėrsipėr nga kompani tė tjera se sa bankat. Nuk ka pasur ulje nė tėrheqje nė automatik ėshtė parė, por transferimi ka kėshtu nė masė tė madhe ėshtė bėrė nė makina Kontanten.

Cash duhet tė jetė shtet solid. Shteti ka nė Suedi borxhin origjinale qė ajo parregulluar dhe lejoi privatizimin e menaxhimit tė parave tė gatshme. Tani bankat dislodged operacionet monetare pėr kompanitė private tė pavarura, ai bėhet si njė barkė e vogėl indiane pėr njė varkė me vela. Kur vela banka mendoj se ėshtė koha pėr tė qė tė thjesht tė lėshoj barkė e vogėl indiane pavarur tė holla dhe tė lėnė atė nė fatin e tij pas vrimė e parė shpuar nė lėvore. Nė kaike pikon ulet pėrdoruesve tė holla me gojėt gaping nė befasi si dielli tiganisje fytyrat e tyre.

prodhues i rėndėsishėm suedez i ATM-ve ka qenė Metior dhe Ericsson. Metior themeluar nga Securitas dhe Tetra Pak. Ericsson ka pasur njė bashkėpunim tė ngushtė me kompaninė japoneze Omron.

ATM-ve zakonisht janė tė lidhura me rrjetin e bankės tepėrt. linjė e parė e punės. Kjo do tė thotė se kanė pasur kontakte tė vazhdueshme me bankėn. makina e parė tė holla nė botė e cila nė vend tė kėsaj ka punuar Online instaluar nė Malmö nė vitin 1968. Softueri ėshtė drejtimin e sistemit operativ mė parė, DOS Microsoft dhe IBM OS / 2 deri vonė kaloi nė Microsoft Windows.

Teknologjia kompjuterike e qartėsisė nė kėtė libėr, sepse ajo ėshtė aq e shkruar pėr ata qė nuk dinė asgjė rreth kompjuterave. Njė sistem operativ ėshtė softuer bazė qė mund tė shtohet nė njė kompjuter bosh apo pajisje tė tjera kompjuterike. Shpesh veprojnė aty nga fillimi. Ėshtė e nevojshme qė tė jetė nė gjendje pėr tė drejtuar programet e tjera dhe tė kryejnė aktivitete bazė kompjuterike. Sistemi operativ Linux ėshtė pėrdorur edhe nė njė farė mase nė ATM. Ajo ėshtė pėrdorur edhe nė kompjuterė shumė tė fuqishėm, pėr shembull, mund tė duhet tė kontantlöshet pėr tė bėrė.

Tre nga prodhuesit mė tė madh tė ATM-ve nė botė ka qenė Diebold amerikan dhe NCR dhe gjermane WINCOR NIXDORF. Diebold u themelua nė vitin 1859 nga Charles Diebold dhe bėri safes parė dhe vaults. Nga shekulli i 30-tė zgjerohet tutje me produkte tė tjera. Nė fillim tė 70, ka filluar tė prodhojė ATM. Pėr disa vjet nė vitet '90 ka pasur njė partneritet me IBM, i quajtur Bold Inter pėr tė shitur ATM jashtė SHBA.

mė vonė IBM kishte njė partneritet tė ngjashme me Diebold konkurrent Wincor Nixdorf. Nė fillim tė viteve 2000 u dha drejtori Diebold Walden O'Dell njė bildrag shumė tė madh pėr George W. Bush

dhe fushata Partia Republikane. Diebold bėrė pėr sistemin mė tė gjatė elektronik pėr zgjedhjet politike. Kompania dhe njė ose dy nga drejtuesit e saj kanė qenė tė pėrfshirė nė skandale tė ndryshme.

Kompania NCR kishte para se emėr mė pėrshkrues Regjistrin Kombėtar Cash. Ajo ishte pas themelimit nė 1884 pėr njė kohė tė gjatė nė qytetin e Dejtonit nė Ohajo. Pėr tė dalė nga prodhimin kryesor i ATM-ve ka prodhimi bėhet duke pėrfshirė regjistrat para, kompjutera dhe kodi bar skaner, kompania gjermane Nixdorf Kompjuter u themelua nga Heinz Nixdorf nė vitin 1952. Ajo ishte fituar nga Siemens, por ishte shitur pėr tė dy investitorėt nė vitin 1999, kur ajo u riemėrua Wincor Nixdorf.

Uttag i automat är egentligen en räcka av vardagliga små irritationsmoment. Alltifrån att solen blänker i dataskärmen till att manliga personer med för stora händer inte kommer åt knappsatsen därför att skyddsplåtarna som ska hindra att folk ser vilka siffror som knappas sitter för tätt. Riktigt långa personer får ofta stå kraftigt böjda för att komma under markisen eller får solen i skärmen. Om man glömmer kortet i automaten sugs det i många fall in i den.

Det är skillnad mot att komma in i en sval och lagom ljus banklokal och få ta emot pengar av en vänlig bankperson. Har i alla fall inte hittills upplevt att ögonen på bankmannen eller bankkvinnan bakom disken i banken blinkat rött och munnen robotaktigt upprepar ordet error error (fel fel).

ATM-ve janė shpesh tė paarritshėm pėr pėrdoruesit e karrigeve me rrota. Nuk mund tė jetė buttons Braille dhe ka edhe flasim ATM-ve, por ai punon keq dhe ėshtė jopraktike. Butoni me pesė mund tė ketė njė shenjė tė ngritur, por pastaj pėrdoruesit ende mund tė kujtohet saktėsisht se si numrat dhe butonat janė tė vendosura. Butonat e ndryshme janė tė ndryshme pėr lloje tė ndryshme tė makinave dhe shpesh nuk ėshtė e mjaftueshme shenjat orientuese mbi ta. Shpesh ajo ėshtė vetėm tė flasim butonin qė ka Braille. makine prodhues Diebold ka zhvilluar Talking ATM Opteva ku ScanSoft kompania ka zhvilluar programin e tėrheqės. Por pėr shkak tė arsyeve tė sigurisė, probleme tė pari tė ketė kufje e tyre.

ATM-ve janė pak negative pavarėsisht nga rėnia nga para prej tyre. Ėshtė e njėjtė si me kredi tė huaj kartat janė gjithashtu shtesė negative pėr prodhimin e ATM-ve zhvillohet jashtė vendit. Kjo nuk do tė thotė ATM plotėsisht suedeze ishin pozitive. Vetėm pak mė pak negative.


Publicerades fredag, 11 oktober 2019 10:57:52 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Varför skedde terrordådet i Vetlanda?


DAGENS

Dagens datum

Vecka 9, söndag 7 mars 2021 kl. 18:55

Dagens bibelord

“Rannsaka mig, Gud, och känn mitt hjärta, pröva mig och känn mina tankar. Se om jag är på en olycksväg, och led mig på den eviga vägen.” (Psalm 139:23-24)

Dagens namn

Camilla

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Camilla. Har de inte tagit emot Jesus och blivit frälsta så ber jag dig att de ska göra det. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 5 mars 2021 18:21
Bed för min son på 10 år som inte vill äta riktig mat,säger att han inte tycker om fast han ej smakat.Mycket svårt o laga mat när han ej äter mycket av den mat vi lagar.Bed att han börjar äta bättre.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp