Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Viktigt meddelande: Ta emot Jesus, då blir du frälst och räddad och får alla dina synder förlåtna!

Vdekja e Abu Bakr al-Baghdadi-sė - bėhet ėshtė mė e keqe tani?

Lideri Terror i IS ėshtė vrarė nė njė sulm amerikan. Al-Baghdadi ishte njė PhD nė historinė islame shkaktoi jelek e tij vetėvrasės, duke vrarė veten dhe tre fėmijėt e tij.

IS-Kreu vdekjes sė.

Foto: Aftonbladet.

Terrorörelsen muslimane ėshtė e ka qenė ndonjėherė sugjeruar pėrbėhet nga sallo paarsimuar radikal kur flitet pėr Islamin dhe Kur'anin pėr mizoritė e tyre. Por udhėheqėsi IS Abu Bakr al-Baghdadi ka njė doktoraturė nė historinė islame nė Universitetin e Bagdadit. Ai e nėse dikush e dinte se ēfarė Kurani dhe Islami mėson - dhe ai nuk ishte i ngadaltė pėr tė praktikuar atė.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 27 oktober 2019 15:52

bastisje amerikan gjatė natės

Tetė helikopterėt amerikanė fluturoi gjatė natės pėrtej kufirit turk nė Siri dhe sulmuar njė objektiv nė fshatin Barisha nė Idlib pesė kilometra nga kufiri. 

Ėshtė udhėheqės Abu Bakr al-Baghdadi dhe nėntė persona tė tjerė janė vrarė nė sulm. Al-Baghdadi vdiq kur ai shkaktoi jelekun e tij vetėvrasės. 

Presidenti amerikan, Donald Trump ka konfirmuar se Abu Bakr al-Baghdadi ishin vrarė njė bastisje. Udhėheqėsi terrorist u ndjekur nė njė tunel ku ai hodhi veten dhe tre fėmijėt e tij me vdekje . Ndėrsa dy prej grave tė tij  pėr tė kanė qenė tė vrarė nė sulm.

Presidenti foli nė konferencėn pėr shtyp nė lidhje me tė gjithė njerėzit qė kanė qenė viktima tė IS papėrligjur masakėr. Ai ngriti ndėr tė tjera, gazetari amerikan James Foley iu pre koka nė film dhe njė pilot jordanez i cili u dogj i gjallė nė njė kafaz.

Terror Operative inat pėrgjakshme 

Ajo ishte al-Baghdadi, si nė verėn e vitit 2014 shpalli islame Shtetit Kalifatin nė Siri dhe Irak, tėrbim tė pėrgjakshme lėvizja terroriste nė tė cilėn ata e mori pėrsipėr, ndėr tė tjera Raqqah nė Siri dhe qytetin e dytė mė tė madh tė Irakut Mosulit. 

Mijėra yazidier vrarė nė Sinjar dhe 7000 vajzave dhe grave janė marrė si skllave seksi. Shumė tė krishterė janė vrarė nga IS prerė kokat e tyre me thika. Nuk ėshtė video e kėsaj.

Nė maj 2019 konsiderohet lėvizje terroriste qė mundi kur kurdė tė udhėhequr trupat SDF trokiti ėshtė nė bastionin e tyre tė fundit - el-Baghuz. Komandanti SDF Mazlum Kobani njoftoi se kishte mundur IS.

Njeriu mė i rrezikshėm nė botė

Abu Bakr al-Baghdadi ka qenė konsideruar si njeriun mė tė rrezikshėm nė botė, por tani ai ka vdekur. Ajo ka deklaruar mė parė se ai ka qenė i vrarė nė betejė, por tani presidenti i SHBA Donald Trump ka konfirmuar se ai ėshtė i vdekur. 

Tė terrorörelsen myslimanė kanė pretenduar ndonjėherė qė tė jetė i paarsimuar sallo radikal musliman kur i referohet Islamit dhe Kuranit pėr mizoritė e tyre. Por udhėheqėsi IS Abu Bakr al-Baghdadi sigurisht nuk ishte i pashkolluar. Ai ka njė doktoraturė nė historinė islame nė Universitetin e Bagdadit. Ai e nėse dikush e dinte se ēfarė Kurani dhe Islami mėson - dhe ai nuk ishte i ngadaltė pėr tė praktikuar atė. 

Pėr mė tepėr, ajo ka qenė ndonjėherė sugjeroi se ata qė janė pėrgjegjės pėr kėto krime nuk janė muslimanė. Por ata pasuan shkrimet e shenjta Kuranit dhe Islamit nė letėr.

Bėhet ėshtė mė i keq tani?

Pas vdekjes sė IS-liderit besojnė studiues terrorizmi Magnus Ranstorp e lėvizjes terroriste do tė ri-shfaqet si njė "ėshtė 3.0" . IS ėshtė i mundur, por mund tė ketė qeliza tė ndryshme terroriste tė mbetet, jo mė pak nė Evropė. Lėvizja do tė merrni mė keq tani nė Evropė? Idetė e njė kalifati ka nė ēdo rast janė thye.

Njerėzit kanė nevojė pėr Jezusin

Njerėzit sot kanė nevojė mė shumė se kurrė, Jezu Krishtin. Myslimanėt, hebrenjtė dhe johebrenjtė kanė nevojė pėr Jezusin. Ajo ėshtė vetėm ai dhe askush tjetėr qė mund tė shpėtojė. Asnjė mizori myslimanė kryera nga ICE mund tė shpėtojė. as ata as tė tjerėt. 

Prandaj, ata dhe tė gjithė njerėzit e tjerė e pranojnė Jezusin. Nėpėrmjet besimit nė Jezu do tė jetė i shpėtuar me anė tė hirit tė Perėndisė, sepse Jezusi vdiq pėr mėkatet tona dhe u ringjall tė tretėn ditė.


Publicerades söndag, 27 oktober 2019 15:52:52 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e Tij [Jezuin], tė cilitdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme." - 03:16

"Por, sa mė shumė tė  marrė  Atij [Jezui], atyre Ai u dha pushtetin tė bėhen bij tė Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." - Gjoni 1:12

"Sepse, po tė rrėfesh me gojėn tėnde Zotin Jezus, dhe po tė besosh nė zemrėn tėnde se Perėndia e ngjalli prej sė vdekurish, do tė shpėtohesh." - Roma 10: 9

Dėshironi tė merrni tė ruhen dhe tė marrė tė gjitha mėkatet e tua tė janė falur? Lutuni kėtė lutje:

- Jezusi, unė do t'ju marr tani dhe ju rrėfej si Zotin. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Faleminderit qė unė tani jam i shpėtuar. Faleminderit qė e ke falur mua dhe ju falėnderoj qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

A ju merrni Jezusi nė lutje lart?


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 5 april 2020 23:06
Ber om beskydd under resan måndag - tisdag. Ber om hjälp.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp