Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Сакате пресуда или милост? 

Тоа е благодатта што не зачувува пресуда. 

Пресуда или милост?

И кои се оние кои се најмногу сакаат да проповеда за осудувањето на Бог? Па, тоа е тие самите кои еднаш имале голема благодат и беа спасени од Исус. Грејс сега не се чини дека се однесуваат на други, само себе.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 14 november 2019 13:30

Постојат христијани кои ги сакате. Што читање на Библијата не е тешко да се види. Тие имаат прочитате законот не благодат. нема пресудата дека тие жедни, тие се многу слични на Јона и седна под смрека и sulk. Тоа е изненадувачки, но постојат многу Јона христијани денес. Особено сега, кога секој може да го изнесат своето мислење на интернет. 

Затоа, Исус дојде

Исус не дојде да ги испратите во текот на луѓе. Тој дојде да ги спаси и спаси. Она што го прави толку тешко да се разбере? И кои се оние кои се најмногу сакаат да проповеда за осудувањето на Бог? Па, тоа е тие самите кои еднаш имале голема благодат и беа спасени од Исус. Грејс сега не се чини дека се однесуваат на други, само себе. Тие отиде директно во текот на законот кога тие самите добил милост. Самите себе, тие не може да се задржи на законот, но сега се бара од другите да го задржи. Како може работите одат толку лошо? 

Исус дојде да им суди на светот, тој дојде да го спаси, и го спаси. Ова не е променет во 2000 години. Исус е ист денес. Доаѓа од милоста на Исус. Се уште е лево за да го прифатат Исус и да се спаси време. Година на благодатта, која почна прогласен кога Исус се уште е валиден. Грејс е нешто што ќе го добиете бесплатно без да го заслужи тоа. Божјата благодат период важи и денес. Тој не е променет. 

Dom над Шведска

Постои класичен книга наречена "Пресуда на Шведска". Книгата е напишана од страна на Биргер Claesson кој доби визии во почетокот на 1950 година, кој е за Шведска е нападнат од страна на неименуван државата. Неколку шведскиот градови срамнети со земјата. Поради Birger Claeson пророчка порака беше оној во црквата преродба во слободните цркви и многу се молел на Бога. 

содржината на книгата, јас оставете неизбрано, но во однос на насловот, јас сакам да коментирам за кратко време. "Пресудата на Шведска", тоа е навистина библиските? За да одговориме на ова прашање, ние треба само да се прочита Јован 3:17. Таа вели јасно дека Бог не Го испрати Исус да му суди на светот, туку да го спаси. За да се направи тоа дури и повеќе јасна: Бог не Го испрати Исус за да го осудат Шведска, но за да го спаси.

И да се направи многу повеќе лични: Бог не Го испрати Исус за да го осудат, но да те спаси! Некои кои пишуваат денес за гревот на луѓето, вели дека Бог ќе им се суди во овој живот, но Исус не дошол да го осуди грешници, туку да ги спаси. 

крос-пошта

Имав пророштвото "Суд на Шведска", објавен на мојот блог сајт. Но, кога се изградени на блогот сајт за некое време потоа го празнат на илјадници стари членови да се почне од нула. Меѓу нив беа и "Суд на Шведска", со.  

Само пред некој ден добив лута e-mail од некого. Комплетна е-пошта е напишан со големи букви, што го прави тешко да се прочита. Пошта печатач прашање зошто имав отстранети пророштвото и рече дека ако јас не го стави назад, јас не сум "вистински христијанин". 

Мислев дека веднаш дека тоа не е статии без Спасител Исус! Она што ме "вистински христијанин" прави е ако имам Исус и ако не сум со одредени членови. 

Потоа му е-маил на печатач направени подобро да дознаете зошто точка беше нема. Според тоа, не беше на самата статија, но на блогот започне. Пред да дојде mail Бев размислува повторно да ја објави оваа статија, но сега јас сум размислување за да им се овозможи тоа да биде. 

Понекогаш тресење нашиот свет денес за војни и катастрофи. Но, ова не е ништо дека Бог испраќа. Војни и несреќи се случуваат, но не постои пресуда од Бога. Но, оној што Бог навистина го испрати во светот, Исус е да се спаси секој што верува во него. Постои огромна разлика во Исус или судови. 

Војни и катастрофи

Јас еднаш видов на вестите на ТВ за еден човек кој извика со очај и ги обвини Бог кога го одржа својот мртов син во рацете кои умреле во катастрофа:

"Боже, зошто сте се направени мојот син од мене!" 

Но, јас веднаш помислив дека тоа е Бог кој го убил неговиот син. 

Божиќ 2008

Два дена пред Бадник 2008 година почина мојата сопруга Марија и малиот син Џоел во моите раце. Подоцна дојде на e-mail на мене, кој се прашував зошто Исус убиени Мари и Џоел. Се разбира, јас не одговори на пошта. Но, ако не сум ги имал Исус, кој тогаш ќе нема за помош и поддршка? Исус го спаси Мари и таа беше сигурна во своите раце, без оглед на тоа што се случило. Таа беше подготвен во секое време да се растурат, бидејќи таа беше се подготвени со Бог, преку Исус Христос. Затоа, важно е дека ние имаме Исус и да се спаси. Ние немаме гаранции за утре. 

Исус дојде да нè спаси, а не да се суди. 

Ова е трет напис јас пишувам на оваа тема. Последните две наречен " Бог не сака прогон " и " Што е иднината вие за вашите деца? " Постои чувство на загуба и забуна кај некои кога станува збор за благодатта и со закон. Ние треба да биде дури и повеќе јасно дека проповеда Евангелието на благодатта во Исус Христос. Тоа е благодатта што не зачувува пресуда. 


Publicerades torsdag, 14 november 2019 13:30:03 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 8 april 2020 17:39
Be att Gud hjälper mig att sluta röka och att Han helar mina lungor och luftrör.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp