DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Она што Исус го напишал во песокот?

Ќе најдете фасцинантна одговор!

Исус напишал во песокот.

Библиски стих каде што Исус го напишал во земјата (тоа е земјата, а не песок), ние се сретнете со приказната на прељубница закани со каменување од фарисеите и книжниците.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 10 november 2019 22:09

Јован 8: 6-8. Ова се рече, го искушува, и да имаат нешто да го обвинат. Но Исус се наведна и пишуваше со прстот на земјата. 7 Кога тие стоеја и побара од него, тој стана и рече: ". Кој е без грев може да фрли првиот камен на неа!" 8 Тогаш тој се наведна и пишуваше по земјата. 

Јас беше побарано еднаш она што Исус го напишал во песокот. Ќе најдете фасцинантна одговор.

Библиски стих каде што Исус го напишал во земјата (тоа е земјата, а не песок), ние се сретнете со приказната на прељубница закани со каменување од фарисеите и книжниците.

Дозволете ни да се чита во целиот контекст на тоа да го разбереме подобро.

Јован 8: 2-11 

Во раните утрински часови се вратил во храмот сајт. Сите луѓе се собраа околу него, и тој седна и ги поучуваше. 3 Тогаш книжниците и фарисеите доведоа при Него една жена фатена во прељуба. Тие ја стави пред своите 4 и рече: "Учителе, оваа жена е фатена на дело, кога таа извршила прељуба. 5 од Законот Мојсеј ни нареди да ги каменуваме таквите. Што велите вие?" 6 Ова што рече, го искушува, и да имаат нешто да го обвинат. Но Исус се наведна и пишуваше со прстот на земјата. 7 Кога тие стоеја и побара од него, тој стана и рече: ". Кој е без грев може да фрли првиот камен на неа!" 8 Тогаш тој се наведна и пишуваше по земјата.9 Кога го чуја тоа, тие си отидоа, еден по еден, старешините прво, и тој остана сам со жената, која стоеше таму. 10 Исус се исправи и и рече: "Жено, каде се тие? Дали никој не те осуди?" 11 Таа одговори: "Не, Господи, не". Исус рече: "Ни Јас не те осудувам. Оди и не греши повеќе!"

Исус покажал на збор и дело

Во овој познат делот Библијата, ние обично имаат само го потврди она што Исус вели дека оној кој е без грев фрли првиот камен, а потоа си отидоа погоден од зборовите на Исус, бидејќи тие не се без грев. 

Но Исус чин на пишување два пати на теренот со својот прст се поврзани со она што вели тој. 

Ова фарисеите и книжниците. Тие не сфатам Исус демонстрации. 

Кога го чуја што рекол Исус и виде неговата демонстрација, така што тие знаеја што точно значи. Тие би можеле Библијата внатре и од надвор и не знаеше што е тоа.

"Оние кои се падне од мене е како пишување во песок"

Во Еремија во Стариот завет што е напишано:

Еремија 17:13 

Господа, надежта на Израел. Секој кој ќе се напушта ќе дојде до ништо. Оние кои се далеку од мене е како пишување во песок. Тие го оставија Господа, изворот на жива вода.

Исус покажал со овој чин на фарисеите и книжниците отпаднал и остави Бога. 

Кога Исус потоа, исто така, рече дека оние кои се без грев фрли првиот камен, тие не можеше да стори ништо друго освен да се ослободи од камења и одиме подалеку, бидејќи Исус покажал со пишување на основа на тоа што отпаднал од Бога и личеше на пишување во песок.

Што се случува со пишување што е напишано во песок? Замаглување на водата и ветерот.

Коментар од Еремија 17:13

Господ е надежта на Израел

Исто како што Господ надеж на Израел, тој е вашиот надеж. Дали сте го добиле Исус, имаш иднина и надеж. Ако не сте добиле Исус ќе го направи тоа пред да биде предоцна. 

Секој кој се напушта ќе дојде до ништо

Се одржи на Исус, како што долго како што се живее. Тогаш вие еден ден ќе биде крајот зачуван кога ќе се врати дома во рајот. Но, го напушта, ќе се засрамат. И никој не сака да се срами?

Оние кои се далеку од мене е како пишување во песок.

Тоа е впечатлива и непобедлива опис кој Исус исто така покажаа на фарисеите и книжниците. Да се ​​разберат веднаш она што Исус го напишал во песок кога тие се заканија дека камен на прељубница, бидејќи знаеја дека и она што е напишано во Еремија 17:13. Постојат огромни последици за напуштање на Господ. Пишувањето кој е напишан во песок ќе бидат избришани од ветрот и водата. 

Тие го оставивте Господа

Зошто наликува на оној напишан во песок? Затоа што тие го оставивте Господа.

Изворот на жива вода

Исус е водата на животот. го прими тогаш дин спаси и да добијат вечен живот. го напушти фарисеите и книжниците го направи. Тие се одрекол од изворот на жива вода според Еремија 17:13, а потоа нема вечен живот.


Publicerades söndag, 10 november 2019 22:09:45 +0100 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Du behöver Jesus


Dagens datum

V 04, tisdag 26 januari 2021 kl 13:01

Dagens namn

Bodil, Boel

Dagens bibelord

“Ödmjuka er inför Herren, så ska han upphöja er.” (James 4:10)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Bodil och Boel. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 25 januari 2021 23:11
Jesus ge oss kravfyllt och styrka i denna tuffa tid ,.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer 
apg29.se apg29.com apg29.nu christeraberg.se

↑ Upp