Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Верата на семе од синап

Како можеме да учествуваат во повеќе веру

Семе од синап.

Исто така, постојат голем број на Божјиот народ, кои имаат став дека силна вера е нешто утописки и недостижна. Но, тоа не е се. Ќе видиме во Светото Писмо дека покажува она што верата е.


Av Sven Thomsson
fredag 8 november 2019 00:34
Läsarmejl

Библијата зборува многу за верата и потребата да се преземат вера. Многу христијани сакаат нивната вера да расте, така што верата добива поголеми и посилни. Тоа е сосема можно да се доживее.

Исто така, постојат голем број на Божјиот народ, кои имаат став дека силна вера е нешто утописки и недостижна. Но, тоа не е се. Ќе видиме во Светото Писмо дека покажува она што верата е. Читаме во KJV, Евреите. 11: 1:

"Но, верата е убедување на нештата се надеваше, доказите на работите не гледа."

Верата не е претпоставка, претпоставка или под претпоставка дека никој не е сосема сигурен. Верата не треба ништо да се направи со физички сетила, како гледаме работите со нашите умови.

Често велиме: "Мислам дека тоа е така и така, но јас не сум сигурен." Тука доаѓа претпоставка, можеби претпоставка или шпекулација. Верата е нешто сосема друго, нешто цврсто, апсолутно безбеден. Верата е доверба во Божјите ветувања и осудата на вистината за тоа што не е видлива. Во стих 3 вели ова:

"Со вера разбираме дека универзумот е создаден од страна на Божјиот збор, така што визуелно не е направен од она што може да се види."

Со вера се добие увид и разбирање. Еден разбира со вера. Верата оди подалеку од светот кои се видливи со голо око и продолжува и во реалноста зад видливото. Читаме: "Со вера разбираме." Тоа е вистината. Но, категоричен луѓе се свртуваат кон сето тоа, и вели: "Преку ум, ние веруваме." Тоа е производ на физичките сетила и обични "здрав разум".

Како можеме да учествуваат во повеќе верување, поголема и посилна вера? Библијата вели:

"Верата доаѓа од слушање на зборот на Бога."

Верата доаѓа кога слушаме библиското учење кога се носи од страна на свештеник што има длабок увид во Божјото Слово. Вера, исто така доаѓа со чести читање на Библијата во водство на Светиот Дух. помазание од Светиот Дух е далеку од најдобар Библијата учител. Во читање на Словото, важно е да се фокусира посебно на ветувања, за Бог вели, тие му се, и тој вети дека ќе го држи. Мора да навистина се држат до ветувањата во Библијата, бидејќи тие не се носат.

Авраам бил човек кој имал силна вера. Бог му даде ветување на својот син, кој беше биолошки невозможно. Но, тој можеше да се види невозможно и се уште веруваат дека тоа е сосема можно. Читаме на непроменети копии од nuBibeln, Рим. 4: 18-22:

18 "Иако не постои надеж, Авраам се надева дека во секој случај и мисла, и така тој стана татко тој е татко на многу народи, како што се вели," Па многу ќе биде твоето потомство. "

19 Затоа Авраам не влечкаат во својата вера, иако тој беше околу сто години и смета дека неговото тело е нема сила, и иако неговата сопруга Сара никогаш не биле во можност да имаат деца, а сега тоа е само премногу стар.

20 Тој никогаш не се сомневал во неверување во ветувањето на Бога, за верата му даде сила, и тој чест на Бог.

21 Тој беше целосно убеден дека Бог може да направи нешто што тој вети,

22 и тоа беше заслужен за него како праведност. "

Ако го земеме Авраам, како пример, можеме да видиме благословен можност за одгледување на верата. Во 1917 година превод гласи:

"... тој беше прилично посилни во верата; Го прослави Бога ... "

Во чест на Бог е начин да се добие посилна вера. Но, тогаш на славата на Господ во вистинскиот начин. Вие не може да го направи, како што се вели во Исаија. 29:13 (nuBibeln):

"Овие луѓе се приближи мене со своите зборови и Ме почитува со нивната уста, а нивното срце е далеку од Мене, и стравот од Бога се учи само на мажите."

Таа доаѓа на срцето, се вклучени во чест на Бог со својот живот, со мисли, зборови и дела. Тоа Авраама.

Во една прилика учениците праша Исуса да пропагираат својата вера. "Зголемување на нашата вера", рекоа тие. Исус им одговори: Мат. 17:20:

"... Вистина, ви велам, ако имате вера колку синапово зрно, можете да речете на оваа планина, се движат од тука до таму, и тоа ќе се движат;. И ништо нема да ви биде невозможно"

Ништо не е ветено во Словото Божјо, или во корист на Божјите деца е невозможно за оние кои имаат вера колку синапово зрно. Вистинската вера се стави целата своја доверба во Божјата откриена збор и Неговата волја.

Исус ја дал прекрасно ветување во Јован. 14:12

"Вистина, вистина ви велам: кој верува во мене, ќе ги прави делата што ги правам јас. И поголеми дела од овие ќе го направи тоа, бидејќи одам на татко ми"

Ова значи дека тие се можни за сите кои имаат вистинска вера во Исус да ги прави делата што тој, па дури и поголеми отколку тој. Тоа е утопија, нешто недостижно? Не, воопшто! Со слушање на продуховен проповедници наставата и грижливо ја прочита и проучување Божјата реч може да имаат корист од таквите верување.


Publicerades fredag 8 november 2019 00:34:52 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.nu med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 13 juli 2020 12:48
Angående jobbet på Netflix, jag har länge bett Gud om mirakel i min ekonomi & välbetalt jobb! Har kass ekonomi. Behöver verkligen pengarna men känns moraliskt fel. Vad ska jag göra? Be om Guds ledning

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp