DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Во спомен на храбар свештеник во Куба

расте црквата на Куба!

Олоф Amkoff, на екстремната десница на сликата и &#

Олоф Amkoff, на екстремната десница на сликата и Доналд Appelfeldt од мојата лева страна. Свештеник Томас скул се гледа со неговата сопруга Руби и нивните деца: Сара, Елизабета и Томази.

1998 забрани режим него да продолжи да се "cultos", се поклони, и тој бил во затвор неколку пати. 


Av Olof Amkoff
torsdag, 21 november 2019 18:06

На нашето патување во Куба, имав време и Кале Appelfeldt интервју Пастор Фернандо Leyva, пред да умре една недела подоцна. Тој стои во средината со Библијата во рака.

Комунистичките и извојуваните вие ​​донесе марксистичките герилци МПЛА

Тој бил комунист и верува во револуцијата Кастро и бил испратен во Ангола да се борат герилски страна на марксистичката МПЛА против УНИТА герилци за време на граѓанската војна, која започна во 1975 година.

Тој се бореше за две години во Ангола и бил активен офицер на 10 години. 40.000 кубански војници во Ангола, 15.000 починале, а кога Фернандо беше кажано дека нема вдовица или било која друга помош посвети на ужалените, тој беше толку разочаран со режимот и комунизмот дека престанале да веруваат во нив двајцата.

Беше спасен на погреб

Кога 7-годишната ќерка на неговата братучетка почина во 1990 година, тој бил присутен на погребот, и таму беше оној кој го проповедаше Евангелието на Исус дека Тој е на Воскресението и Животот. Тогаш тој беше спасен, и неговата сопруга, еден месец подоцна.

Многу војници и членови на партијата да се спаси, и високи воени офицери и функционери, но малкумина се осмелуваат да се излезе со тоа јавно затоа што тогаш тие отпуштен од работа.

Активист женски лица, кои се туркаат за да го натера затвор во 1990-тите, тој се состана неодамна, кога таа се христијански признал!

15 евангелски цркви

Фернандо обучени како пастир и го основал една евангелистичка црква во неговиот роден град од Bejucal со 25.000 жители. Потоа, тука е да се биде католичка црква и режим на пријателски баптистичката црква, и на ослободувањето теологија. Сега има 15 евангелски цркви таму.

Бил во затвор

1998 забрани режим него да продолжи да се "cultos", се поклони, и тој бил во затвор неколку пати.

Но, тој се спротивставија на забраната и продолжи со своите состаноци. Тој беше потполно ја изгубил стравот од режимот и сведочел смело на нивната вера во "Христос" се до неговата смрт минатата недела.

Гледано на Куба врти

Неодамна, тој го водеше еден од главните во војска да се верува. Тој рече дека во интервјуто со него дека тој е "почестен Пастор Томас скул (десно на Фернандо) кои го виделе на Куба предадоа својот 70-годишен живот од тоа да биде целосно доминираше атеизмот, марксизмот, католицизмот, анимизам, дека сега има многу живописни Пентекостите и евангелски цркви околу островот, како одговор на нашите молитви и упорност. Ние сме биле верни до смрт, и покрај црни листи и други нешта, но Бог го исполни неговите ветувања за нас! "

Следната година, режимот ќе се забележи дека тоа беше пред 100 години, движењето Пентекостите дојде на Куба. Тоа ќе биде на телевизија настан и има дадено конференција зграда за цел!


Publicerades torsdag, 21 november 2019 18:06:33 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg - Apg29.Nu


Dagens datum

V 02, fredag 15 januari 2021 kl 18:55

Dagens namn

Laura, Lorentz

Dagens bibelord

“[Abrahams sanna barn] Jesus sade till de judar som hade kommit till tro på honom: "Om ni förblir i mitt ord är ni verkligen mina lärjungar. Ni ska lära känna sanningen, och sanningen ska göra er fria.” (John 8:31-32)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Laura och Lorentz. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 15 januari 2021 16:21
The Jesus is The Lord with Angels? Go into my Mama and my Broter Room. Bless?

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

↑ Upp