DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Облакодерот кои би можеле да се распарчи

Без разлика на тоа колку е богат некој е тол&

Облакодерот кои би можеле да се распарчи

"Откажување на пари и да стане Пари Smart!" на сите загуба за бизнисот. Тоа е само алчните банки кои имаат корист од него.

Av: CashOnly
fredag 01 november 2019 18:17 📧

Зградата каде American Express е со седиште во Њујорк, има различни имиња. Три Светскиот финансиски центар, American Express кула, а подоцна и 200 VESEY Стрит. Зградата е дизајнирана од архитектот Цезар Pelli и завршена во 1986 година Тоа беше оштетен за време на нападите на 11 септември и беа евакуирани привремено за поправки. Тоа е дел од комплекс, на Светскиот финансиски центар. Претходно, веднаш до стариот Светскиот трговски центар во кулите-близначки. 1993 детонираше бомба во Светскиот трговски центар во една од кулите-близначки. Тоа беше неуспешниот обид од страна на терористите да се здобијат со една кула до колапс на други.

Како куриозитет е што зградата на American Express беше порано седиштето на резултат на финансиската криза банкротираната банка Леман брадерс на. Леман брадерс беше преземен по банкротот на британската банка Баркли. Ако наместо тоа беа насочени или упатени на погрешна адреса терористички напади врз американски Express веројатно бил негодување. American Express е имено богатите картичка компании. Можеби тие биле во екстремни случаи веќе не биле богати, бидејќи нивните дигитални пари ќе пура нема за можна координиран терористички кампања против банките, центри за податоци и други финансиски друштва.

Во безготовински свет сите се "еднакви". сметки на безготовински се изчислителна еднакви. 

Облакодерот кои би можеле да се распарчи губење на $ 100 за безготовински колапс додека "Ричард Рич" може да ја изгуби милиони. Тоа може да се спореди со парчиња хартија на кој таа вели дека колку лицето поседува. Хартија дискови може да се запише на други, но сметките компјутерски-базирани се на безготовински и банкарскиот катастрофа сосема бескорисни. Без разлика на тоа колку е богат некој е толку "поседува" тој само мизерно малку простор за складирање во компјутерски систем. Пари и особено злато и сребро, сепак, пропорционално на нивното лице, физичко и вистинска вредност.

Сето тоа под некои други услови (бомба или авион) е можно да се добие една од кулите близначки (намерно или ненамерно) да падне на страна и го скрши на American Express кула? Која е веројатноста дека терористичка киднапирани авиони (намерно или случајно) не биле во можност да Овен седиштето American Express во местото на една од кулите-близначки на Светскиот трговски центар? Како ќе влијаат на American Express, клиенти на кредитна картичка, светот и во поглед на kontantlösheten? Авторот не е квалификуван да одговори на било кое од овие прашања, но наместо да ги постави. Сè што покажува колку ранливите централизирани системи безготовински со незаштитени неговите седишта и центри за податоци.

Што лажните начин да го изразат себе!

Еве еден мал пример од пред неколку години во една вечер весник каде што и на весникот и Riksbank се изразуваат погрешно и манипулира со читателите. Тоа беше во Aftonbladet минатиот септември 2010 година член може да се прочита дека паричните всушност се зголеми до 2008 година, сепак, е една интересна задача. Останатото е пропаганда. "Народната банка смета дека кредитните картички се натпреваруваат далеку книжни и ковани пари", пишува весникот. Весникот се меша да се започне со, најверојатно, концептите на кредит и кредитни картички тука.

Претставник на Народната банка истакна дека паричните паднале години на трчање. Ова беше во деновите кога педесет пастрмка

беше за да исчезне. И покрај фактот дека статијата мораше да научат дека тоа е парламент дека ќе ја поништи парички и Riksbank која го менува системот на плаќање за да се добие статија впечаток дека промената на количината на пари е спонтана изолиран развој. Од тоа време, банки, политичари и Riksbank управува отстранување пари со железна тупаница по парламентарна одлука, манипулација и propagada. Ова е како организиран криминал "ќе се предвиди" дека нема да има повеќе криминал, а потоа излезе и извршување на кривични дела кои претходно биле "предвиде".

На читателот може да мислам дека јас сум правење на планината на пролет. Но, овој мал дел, исто така, е наменета како лекција за читање критички. Што е тоа навистина? Дали е тоа вистина? Како за се обидува да манипулира со читателот? Значи секогаш треба да се прочита за да се избегне да биде scammed. По секоја статија да се прочита треба да биде во пет минути мир прашувам дали тоа што е напишано навистина точно. Често може да потоа преку не многу длабока анализа за да се заклучи дека тоа не е така. Тоа не е тешко да се предвиди иднината, кога си го создаде.

манипулирање со зборови

Нешто што треба да се спомене е "игра на зборови" дека употребата на безготовински пропаганда. Тие велат безготовинското бидејќи тоа звучи повеќе позитивни и да се добијат пари за да се појави како нешто најблиску до чума инфицирани. Јас го гледа преку блеф и секогаш го користат зборот безготовински. Тоа може да се спореди со разликата помеѓу зборовите во инвалидска количка и инвалидска количка. Но, во вториот случај, на јазикот се смени на подобро.

Единствениот практична корист да имаат ordvrängeriet користење на зборот парични средства ако сте во моментов сакате да се погледне во позитивен агол безготовински информации (читај пропаганда). Потоа можете да го побарате зборот безготовински наместо безготовински. Свесни се разбира дека многу од нив не се индоктринирани безготовински приврзаници, исто така понекогаш се користи зборот безготовински.

А шега е да се користи англискиот збор пари (во готово), кога всушност тоа е сосема безготовински технологија. Најдобро од силување на шведски јазик е доволно, Swedbank и други како што Банката ги користи паричните умен зборот. Еве еден цитат од веб-сајтот Swedbank е.

"Зошто да не земе пари од вашиот дебитна картичка, кога ќе купуваат во продавницата. Тогаш не ќе има екстра билет за банката. Вие исто така може да повлече пари од банкомати. Но, тоа не е толку кеш паметен."

Еден од нив, ако е можно, дури и повеќе глупи повик од интернет завршува dumspråket.

"Откажување на пари и да стане Пари Smart!"

На размислување, може да се разбере дека ќе има паметни пари е да се користи како малку пари што е можно или по можност нема воопшто. Со оваа лоша ordlogik збор ќе го остварат умен значи да се движат што е можно помалку. Да се ​​биде храна Март ќе се изгладнат до смрт. Да видиме како ќе се обиде да ни се манипулира со јазикот?

Кој има време да се повлече пари на ручек?

Дозволете ни да го повтори Swedbank цитатот во претходниот дел.

"Зошто да не земе пари од вашиот дебитна картичка, кога ќе купуваат во продавницата. Тогаш не ќе има екстра билет за банката. Вие исто така може да повлече пари од банкомати. Но, тоа не е толку кеш паметен."

Да не зборуваме за тоа, наместо да губат време алтернатива мора да се направи иритирачки многу повлекувања од вадење на пари во продавница или вендинг машина. Банката е често во близина на договорот. На банкомат машина и складирање на тоа, исто така, редици. Во банката станува покус редици на шалтерите на Банката и помалку толку повеќе ќе успее да се манипулира со луѓето да се повлечат пари на друго место. Ниту, пак, тоа значи непотребно да се купи пакет од пелени во продавница и го носат околу само за да добие пари. Колку повеќе луѓе почнуваат да се купи чоколадо, а потоа побара SEK 200 во готово, на повеќе лелекаат што добива од продавниците, а тоа е всушност вистинската работа. "Банкарскиот места" во касата е

"Откажување на пари и да стане Пари Smart!" на сите загуба за бизнисот. Тоа е само алчните банки кои имаат корист од него. За жал, тоа е причина што бизнис harping на кредитни картички. Тоа е најзгодно да се повлече пари во банка. Потоа можете да го изнесам во најдобар случај вишокот на цел месец за една прилика.

За жал, неколку часа банка отворање и за добивање на шалтерите на Банката за долго време, значи дека работните луѓе имаше проблеми со себе си време да се повлече пари на ручек или после работа. Често, банката има само една банка контра каде што е во најдобар случај е можно да се повлече пари. Претходно имаше две или три. На пример, во продавници, очигледно е дека тоа ќе отвори дополнителни пари кога има долга редица. Зошто би банката не го направи истото? Дополнителна работа во банка е исто така предност ако нешто се до пета или отлагам.

Тешкотиите на повлекување на пари во банка не значи дека банкомат машина и договорот е добра опција. Тоа само покажува дека свесно контролирани сите точка каде. Не и најмалку е повлекување на безбедно банката. Треба ли да се, исто така, се осмелуваат да се биде малку на политиката на пазарот на трудот, луѓето ќе работат подобро со пократок работен ден и подолг ручек, а потоа може да се изврши прашања. Што се случи со кој предлага sextim- ден март и покрај тоа?

Приватните безбедносни компании

Кој нема многу пати виделе маж или жена во темни униформи носење околу тешки торби за безбедност со готовина. Корпоративна историја се теми на преземања и спојувања. Еден пример е ABAB на компанија за безбедност (основан во 1964 година), кој по неколку години стана Partena безбедност. Partena безбедност има за возврат продаваат на Sodexho (Франција), Falck (Данска) и Група 4 Securicor (Велика Британија).

Група 4 Securicor е веројатно подобро познат под акронимот G4S и на компанијата пари депо во Шведска бил ограбен од страна хеликоптер грабеж. Британската компанија родител, G4S е најголемиот безбедносни компании. На меѓународно ниво, компанијата работи во повеќе од 100 земји.

Компанијата е поделена на неколку под-активности.

Нашироко познат е Securitas со седиште во Стокхолм и работи во многу земји. Компанијата има неколку имиња и е основана во 1934 година во Helsingborg од Ерик Филип-Соренсен како Hälsingborgs чуварот. Логото делумно се состои од три црвени точки симболизира искреност, будноста и услужливост. Тоа беше Melker Schörling, кој околу 1990 година направени Securitas на меѓународно ниво. Околу крајот на милениумот, Securitas купува сочинуваат две големи компании за безбедност на САД Пинкертон и изгореници.

Securitas подели кога основач го продаде на два сина. сега тоа се нарекува G4S е странски дел од "Securitas синови наследство" (читај купување). G4S беше наречена во Шведска претходно Falck безбедност. Таа имаше седиште во Falck сала во Стокхолм. Falck безбедност е познато во врска со судскиот процес наречен Falck цел или цел камерата. Ова е поврзано со поткуп и Стокхолм транспорт.

Loomis потекло може да се проследи наназад до кога американскиот Ли Loomis основал Клири Creek Comercial компанијата кој превезувал злато и потрошен материјал во Алјаска. Loomis фирми за транспорт со блиндирани возила (првиот во светот е еден од нив) купиле сличен бизнис од Велс Фарго. Во почетокот на 2000 година се вклучени спои компанија Securitas. тоа Loomis потекло е американска компанија во иднина стана компанијата Securitas.

Двете најголеми компанија со готовина во однос на циркулацијата сега е Loomis и норвешки Nokas. Многу голем дел од одговорноста за значајни парични средства и нивното управување има две

соседи. Норвешка и (како што ќе видиме подоцна во книгата) Финска Шведска овозможува приватизиран Фински ковачници на пари за производство на шведскиот пари. Тоа е лудо да не се целосна национална и државна контрола на паричните и во Шведска.

Nokas е основана во 1987 година како полиција на Хајне Ванг. Операции се спроведуваат примарно во нордиските земји, и е со седиште во Tønsberg. Nokas резерви во Гетеборг беше порано позната како Skandia резерви. Nokas со готовина во Sverge претходно беше познат како G4S. Nokas исто така е сопственик во 1995 година основана шведскиот Bevakningstjänst (SBT), кој стана трет по големина компанија за безбедност во Шведска. управување со паричка се постапува често од страна на малите бизниси. Шведска е вклучен во значаен дел од паричните средства во светот. сите

Затоа виси во никој случај не се поврзани, Securitas, G4S-Falck Loomis- Nokas.

Понекогаш виси компании за безбедност и пронајдоци заедно. Кјел Lindskog основана во 1995 година компанијата SQS безбедност Qube систем. Lindskog измисли торба за безбедност со мастило и електроника која неговата компанија беше првиот да го користите. технологија за безбедност е вклучен GPS и кодирање на мастило. Lindskog исто така има вграден тркачки автомобили и измислени варијанти на тениски рекети и ски столбови. Истражувањето на компаниите и нивниот меѓусебен однос е сигурно е помалку збунувачки за читателот, како што беше за авторот на почетокот.

Комбиња носење готовина тромпет предизвикување на големи букви дека ова е автомобил од Securitas и Loomis. Се разбира, тоа ќе рекламирање на нивните името на компанијата. Но, со здрава целата држава пари ќе биде можно да се користат неутрални незаштитен автомобили не привлече внимание на себе. Никој навистина треба да се види дали постои ван безбедност или автомобил полн со овошје кутии. Вработените не ќе треба да имаат работна облека означени со кое било име готово ракување компанија. Тие треба да бидат во можност да се идентификуваат на безбеден начин. Од учење на продавници наскоро го препознаат својот сопствен "кеш човек". Една третина подобрување ќе биде да се направи назад кеси малку повеќе неутрални и "невидливи".

Има многу да научат од работењето реалниот живот шпион. Каде рок не е наоколу во спектакуларен спортски автомобили ла Џејмс Бонд. Автомобилите се од надвор невини семеен автомобил, но под хауба дебне мотор во однос на полноправно и добро одржувани машини. не значи дека секогаш треба да се вози низ готовина во обичните автомобили. Комбињата, се разбира, обично повеќе практични. владините операции готовина ќе им биде дозволено да се скрши дури и финансиски, но државата мора да се разбира да бидат подготвени веднаш да

внесе нова пари, ако е потребно. Банките ќе бидат спречени од користење на систем за управување со готовина што се случило претходно.

EMV - "Вид на черепи"

EMV е глобален стандард за сите плаќања картичка. Тоа е исто така се користи за мобилни исплати мобилни телефони нуди слична технологија. Други видови на технологија на мобилни плаќања слични на EMV. Стандард може да имаат различни имиња во различни земји, а исто така се однесува на contactless технологија каде што читањето е на растојание од читач на картички. Стандардот бара редовни смарт картички и contactless технологија работи истовремено. Постои начин да се извлечат од магнетна лента картички. EMV залага за Europay, MasterCard и Visa која беше компанија која првично го разви стандард. Технологијата прв пат се користи во Франција, 1992 година.

Во EMV картичка магнетна лента на тој начин секогаш заменува со чип и е потребен PIN. Кодот може да се влезе или преку читач на картички, преку мал приказ на карта или со користење на софтвер термините "интегриран тастатура" зачувани на картичката прикажана на уредот за читање. MasterCard и Visa сили на продажба на компаниите на оваа понова технологија од страна на трговците со користење на старите magnetremsetekniken одржи финансиски одговорни во случај на измама. Ова чудно не го прифати од страна на САД како единствена земја во светот. Виза работеше за да се забрза процесот на транзиција кон EMV технологија во Соединетите Американски Држави, вклучувајќи

18 EMV - "Вид на черепи" нешто што се нарекува Иновација технологија програма. Сертификат се врши од страна на нешто што се нарекува EMVCo.

CashOnly


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, måndag 12 april 2021 kl. 19:05

Dagens bibelord

“[I Jesu efterföljd] Sedan sade han till alla: "Om någon vill följa mig, ska han förneka sig själv och varje dag ta sitt kors och följa mig. Den som vill rädda sitt liv ska mista det, men den som mister sitt liv för min skull, han ska rädda det.” (Luke 9:23-24)

Dagens namn

Liv

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Liv. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 11 april 2021 12:07
Frid och tacksägelse.Ja nu har det gått ganska bra o bättre hela tiden.Katten 18 År har ätit, gått ut och sover.Igår var den lite intresserad av att fånga garn när matte lekte o snurrade med den lite.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp