Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

СЕТ стандард

СЕТ е врз основа на енкрипција, дигитални с&#

таблет

СЕТ бара некои софтвер инсталиран во компјутерите. Кога купувачот пополнува своите дигитални кошница и изберете "плаќаат со кредитни картички" бара различни комуникации. Сертификатите се испратени и назад, се создаде двоен дигитален платниот налог и со оглед на контрола на банката е направен. Зашто од клучеви за криптирање кои се јавуваат во супермаркет, па постои т.н. корен клуч за сите корисници и е изграден во софтверот.


Av CashOnly
torsdag 7 november 2019 23:15

СЕТ е проектот и глобален стандард да плати безбедно со кредитни картички на интернет. Тоа е, главно во врска со електронската трговија и плаќање на сметки. Проектот започна во средината на 90-тите години. Акроним се залага за безбедни електронски трансакции кои во Шведска е безбедна електронска трансакција. Зад создавањето на стандард беа големи компании како Виза, Мастеркард, IBM, Microsoft и Netscape. Кога беше пилот проект учествуваше од Шведска некои големи банки и поштенски Џиро.

СЕТ е врз основа на енкрипција, дигитални сертификати и дигитални потписи (што одговара на потписи во редовни набавки картичка). Технички податоци создаде т.н. виртуелен ( "вештачки") картички, вклучувајќи и употреба на дигиталниот сертификат и со шифрирана број на кредитна картичка е испратена. Тоа е банките и цврста Verisign кои го контролираат и издава сертификати за двете корисниците картичка и бизниси. VeriSign е подизведувач на шоуто. Трговец различни сертификати може да се спореди со печат на плаќање што минатото се користи при правење на одбивање за купување на кредитна картичка.

СЕТ бара некои софтвер инсталиран во компјутерите. Кога купувачот пополнува своите дигитални кошница и изберете "плаќаат со кредитни картички" бара различни комуникации. Сертификатите се испратени и назад, се создаде двоен дигитален платниот налог и со оглед на контрола на банката е направен. Зашто од клучеви за криптирање кои се јавуваат во супермаркет, па постои т.н. корен клуч за сите корисници и е изграден во софтверот.

Cyber ​​Пари помогна да се развие во собата и, исто така, има сличен систем наречен голтки. СЕТ и CyberCash користи истиот тип на енкрипција. Verifone е друга соседна компании кои користат стандарден сет, а тоа беше кога беше тестиран. Со сет и слични системи, не можете да трансфер на пари помеѓу поединци, како земји кои се обидуваат за спречување на перење пари и слично. Како и со многу други безготовински потоа користете го да не се мали исплати поради високите трошоци за управување.

Компјутери и компјутерски компании - електронските светот на финансиите 'рбетот

Тоа беше во 50-тите години, бидејќи банките постепено почнаа да ги користат компјутерите и телекомуникациската технологија во нивното работење. Некои мисла дури и во тоа време, на системот безготовински се шири низ САД, кои ќе бидат поврзани со идентитет. Тие повикаа на можни идни систем на EFTS (електронски трансфер на средства систем). Но, тоа беше за време на 60-тите години, како случувања во врска со компјутери почнаа правилно. Тоа беше банката средните менаџери најсилните vurmade за компјутеризација во оваа рана фаза на. Една од нив беше Џон Рид на Ситибанк (подоцна и претседател на Управниот одбор има) кои направија цела гранка стана автоматски.

Denna datoriseringsentusiasm bland mellanchefer fanns inte bara i USA. Även i Spanien samarbetade dessa i något som kallades COAS (Commission of Operations and Automation). Ett av de absolut tidigaste testen i USA av ögonblickliga betalningar kopplade till ett slags ID-kort skedde 1967 i Wilmington under ledning av Bank of Delaware. Det var IBM som ursprungligen uppfann magnetremsetekniken vilken talande har beskrivits som "en present från IT-världen till bankvärlden".

Во Шведска заштеди Промоција на водечките лични Свен G Свенсон рано да се залагаат за компјутеризација на штедни банки. Како почетокот одржа годишна конференција во Saltsjöbaden поврзани со банкарството компјутеризација на 50-от век. 90-тите години беше декада кога на интернет влезе во светот на бизнисот. Компаниите често почна со други активности, но на крајот да стане голема компјутерска компанија. Овие потоа се често споени во голем корпоративните гиганти.

Бароуз е толку голема компјутерска компанија, со акцент на банкарскиот свет. Бароуз изградени, вклучувајќи SWIFT. Ова е меѓународна систем за комуникација меѓу банките. Претходниот големи независни компании беа Спери. Бароуз режисер Мајкл Блументал, успеа во 1986 година да се логирате Бароуз и Спери да Unisys. Blumenthal, исто така, претходно беше министер за финансии.

Уште еден важен историски компании во овој контекст, Ремингтон ранд. Unisys бизнис се состои, меѓу другото, да се продолжи со работа на SWIFT и да се грижи за огромен систем на РФИД-означени контејнери за име на војската. RFID е технологија која се пренесува мали количини на информации, користејќи радио бранови. Како што ќе видиме, од остатокот на книгата е дека во однос на РФИД многу врски со безготовински општество. оперативен систем на Мајкрософт се користи во банкомати веќе беа споменати. оперативниот систем Линукс исто така се користи во овие, поголемиот дел од интернет сервери и поголеми компјутерски системи за суперкомпјутери.

Друг пример компанија, во Финска и Шведска активни ИТ компанија Tieto меѓу другото syssIar со издавање на кредитни картички на повеќе банки. Фејсбук е во исплата индустрија сериозно. Компанијата започна виртуелна (видливи или дури и вештачки) валута во 2011 година и компјутерска игра компании

обесени веднаш. Фејсбук, исто така, планира да се 500 милиони корисници ќе бидат во можност да плаќаат со кредитна картичка преку chatappen Messenger. Со користење на разговор софтвер значи дека ќе се "разговара со текст". Тоа праќа реченици меѓу нив постепено (види телефонски разговор), за разлика од e-mail и редовна пошта.

Фејсбук, исто така, е алатка за измамници, како на пример креирање страна Ика -како преку која во некои случаи ограбен луѓе илјади круни од наводните профит во конкуренција. Ова може да биде направено од страна на собирање на податоци за банката кутии. Компанијата Apple има изградено една огромна база на податоци за кредитни карти за клиенти кои имаат карти. компјутерски компании сакаат безготовински општество е делумно поради тоа што е тесно поврзано со нивните производи. Повеќе безготовински на повеќе компјутери.

Како што читателот веројатно претпостави, бидејќи на јазикот, не постои 20-годишниот кој ја напишал оваа книга. Има работено со компјутери во еден или друг начин за неколку години. Колку години имам, јас не би, сепак, се спомене поради причини на приватност. A спонтани субјективни iaktagelse. Тоа ќе трае цел живот, како и пишување на речиси половина од оваа книга пред јас би се среќаваме со една негативна реакција кон безготовински општество од страна на компјутерската индустрија. Но, тоа е за нешто што се случило пред речиси 50 години. Компјутер денес светот не чини да се преземат своите сетила и да види како негативни безготовински општество.

Исклучок е за еден човек по име Пол armer од Корпорацијата Ранд, а веќе во прашања од висок профил приватност околу безготовински плаќања кон крајот на 60-тите. Тој зборуваше за тоа во Сенатот на САД. Ние ќе треба повеќе такви мажи и жени во светот на компјутер денес. Таму е, се разбира критична поранешен банкарски луѓе. Но, каде е критиката од светот на компјутер? Armer тврди дека дури и не да се отстрани името од евиденцијата прави тоа до одреден степен може да се идентификуваат поединци.

Во своето дело потребни armer во исто време, податоците за платите во компјутерската индустрија. Ова не беше тоа што тој го направи бизнис на удар картички за складирање на податоците во она што тој прво мислев анонимен начин. Податоците се состоеше само од плата, образованието и бруто географски поделени во три области. Кога тогаш Павле armer подредени предмети во ред, тој може веднаш (што не беше со намера од самиот почеток) видам кој е за тоа кој го има највисокиот плати. Ова беше почетокот на неговата посветеност на дискусија на приватноста наспроти иднината интегритетот на дефицит во однос безготовински плаќања.

Можеби најважната врска меѓу kontantlöshet и компјутери, е дека тие се безготовински таканаречената е-пари, освен што се зачувани на при-пејд картички, исто така, се чуваат на компјутерски сервери во форма на т.н. мрежа пари. Ако се земе предвид колку несигурни компјутери, па можеби тоа, наместо да биде побезбедно да се запре движењето на градниот хрчак.

За оние кои имаат само одреден интерес за компјутери, јас препорачуваме да не се купи компјутер. Не се купи компјутер, туку едноставно затоа што тоа би можело да биде добро да се има понекогаш. Може да се живее без. Тоа е истиот принцип да не се купи автомобил, кој е речиси само стоеше во гаража. Поради компјутерска компании инсистираат на тоа се повеќе и повеќе со обидот да се протури врз нас kontantlöshet и Биг Брадер па тие нема да се продава колку компјутери, како што тие сакаат. Исто така е многу корисно и забавно нешто да се направи со компјутер. А голема причина зошто јас се уште се одржи на компјутери е да се пишуваат овие книги. На компјутер е одлична како библиотеки, машина за пишување и чиста играчка.

Но, јас ќе бидам искрен, мојот интерес за компјутери почина секоја малку и секој пат кога ќе се напишани во оваа книга. Едно е сигурно. Ако вкупниот безготовински општество е врз нас, постои само едно нешто што треба да се препорача. Вкупно и општо технологија бојкот. Не е вид на нешто што треба да hushållsabetet да се направи, но се друго што има комуникативни и информативна функција. Тоа е искрен совет од писател кој навистина сакам технологија. Во теорија, доволно голем делумно технологија бојкот убие kontantlösheten. Тоа не може да постои без технологија. Пари може да опстане без електрична енергија и технологија (освен во поглед на производство). Тие го направиле тоа за неколку векови.

Иако сакам да продолжи да го користи компјутерот, па тоа не значи дека неколку пати се fantasized за идејата дека едноставно се заокружи со компјутери. Се прашував што би бил животот и да дејствува без. монитори заедницата и контроли на граѓаните се повеќе и повеќе од компјутери. Се чини дека нема крај на мизеријата. Значи во секој случај, може да се добие малку повеќе рестриктивни, и како и секогаш размислува за она што го правите на Вашиот компјутер.

Кога безготовински општество ќе се покаже целосно својата грда лицето, можеби и јас ќе посакам имав играл фудбал во сосема сериозен план во место за да имаат компјутери, како еден од моите интереси. Можеби требаше да биде некој вид на милитантен активист во место, што беа скршени почетокот на домашни компјутери и персонални компјутери со железна цевка. Стоеше надвор супер компјутерски центри со плакати на кои пишуваше "Смрт на компјутерот!". Но, тогаш, од друга страна, не е веројатно оваа книга дојде да биде.

Може да има оние кои ме гледаат како технички реакционерите. Тоа не е случај во сите. Што би повеќето како човекот со движење ќе го прескокне калливи безготовински ров. Да го направите ова, прво мора да се земе неколку чекори назад. Од технологија може да биде целосно искористена за позитивни работи повторно. Конечно, таа лесно може да се заклучи дека без пронајдокот на компјутер не би безготовински општество е во правилна современа форма.

Ние сме на потрошувачите кои плаќаат исплати

Како рече заменик-гувернерот Ларс Nyberg буквално на предавање на Конгресот на финансискиот сектор во Bålsta унија во 2008 година.

"Тоа е лесно во прв мисла да се верува дека постои трговија и банките кој љубезно се плати за плаќања. Но, не е толку едноставна. Трговците треба да се опфатени нивните трошоци, во спротивно тие не можат да ги извршуваат своите бизнис. Истото се однесува и за банките. Затоа, пукање на трошоците на сите исплати на крајот до ознаката на стоки и услуги се купи. млекото и зеленчукот може да биде малку поскапо во продавница и пасивните стапки на малку пониски во банка отколку што поинаку би било случај. така што е на потрошувачите и клиентите на банката во на крајот ја плаќаат цената на сите плаќања Но, ние не ги гледаат Затоа, ние се доведе да веруваме дека тие се -..., или дека некој друг плаќа "

Според тоа, вели, едно лице во рамките на Riksbank, за еднаш, голата вистина. Постојат клиенти и потрошувачите кои плаќаат на рати. Ајде сега да се избегне Досаѓање за тоа колку готовински плаќања обвинет за трговија и банки. Банките кои, патем, во просек заработуваат неколку стотици долари чист профит на шведскиот година. Сепак, може да се зборува за "лошата трговија", кога тоа не може да се депонира нивната секојдневна профит во банката. Народната банка сака луѓето да го користат повеќе кредитни картички за да се направи тоа погрешно тврдат дека повеќе "економски оптимално". Nyberg сакал, исто така, се разбере ова, но не си во целост од страна кажува вистината.

На предавање во средината на 90-тите кога Стефан Ingves стои во изјавата на заменик-гувернер, тој што следи.

"За банките, како и места на различни видови, ракување на банкнотите и монетите, како резултат на småvärdestransaktioner доста скапи."

"Во поширока смисла, пожелно е дека повеќе трансакции се врши по електронски пат, бидејќи тоа денес е скапа преработка на хартија со седиште може да се намали."

тоа Ingves првата изјава е сосема неточно. Тоа е потрошувачите, а не на банката, и трговија, кој на крајот се зема цената на плаќања. Втората изјава противречи на Riksbank т.н. "неутралност". Тоа е, тоа е побарувачката на населението за пари кои ги контролираат толпата. Таа се залага за отворен Riksbank kontantlösheten.

Вистина е дека се уште се одлучува дали ќе користи пари или кредитни картички. Но, кога луѓето постојано се brainwashed од страна на банките, медиуми, владини агенции и други да се даде приоритет на безготовински опција, како што има во психолошка смисла, отстранети голем дел од решението. За жал, многу луѓе само за да се избегне Досаѓање или кога ќе се измамени од лажни приноси предности. За многу од нас тоа е повеќе стимул за отпор. Цената на кредитни картички се чуваат во тајност во многу голем број на банки и кредитна картичка компании. Покрај тоа, само банки и кредитна картичка компании имаат око за она што навистина се случува во kontantlösbrott.

Големи делови од ракување индустрија готовина често нема конкретни бројки за да докажеш, но "знае" дека уште управување е "екстремно скапо". Различни организации и луѓе се жалат горко дека "готово ракување чини огромни суми." Исто како и во однос на реалните исплати, тоа е ние, потрошувачите, кои на крајот, исто така, се обрне управување со готовина. Сопственик на бизнис зема не пари од својот паричник, на пример, платите во готово ракување, Loomis. Првично, банките се направи поголемиот дел од такси за плаќање во трговијата, но на крајот таа е на потрошувачот кој плаќа. Сега имаме воспоставено, кои на крајот плати исплати и управување со готовина. Затоа е време да престане да лелекаат основање.

Во многу други контексти напишани само дека плаќањата ќе чини пари бизнис. Тоа не прави разлика помеѓу вистински општествени трошоци, трошоци за бизнис и за сметка на поединецот. Тој е арбитрарен да се зборува за било која од трите различни цени во зависност од она што се залага за пропаганда. Она што секогаш треба да се примени е кој на крајот плаќа. Во овој случај потрошувачите.


Publicerades torsdag 7 november 2019 23:15:44 +0100 i kategorin Följetong och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 29 september 2020 17:04
Ber om bön att inte bli misstänkt för det som pågår på jobbet. Ber om kraft och vägledning.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp