Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Погледни го првиот светски филм за Исус

Тоа е единствениот филм кој целосно сниме

Од јаслите на крстот, е првиот филм за Исус и за само еден целосно снимен во библиските сајтови.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 17 november 2019 23:35

Понекогаш може да се најде вистинско откритие злато на YouTube. Ова нем филм од 1912 година е првиот филм за Исус! Таа се вика "Од јаслите на крст" ( "Од јаслите на крстот").

Тоа е американски филм од 1912 година, а беше снимен на локација во Египет и во современата Палестина.

Првиот филм за Исус

Од јаслите на крстот, е првиот филм за Исус и за само еден целосно снимен во библиските сајтови. Тоа беше во тоа време беше комерцијален успех, кој забележа 30 пати трошоци на производство.

Филмот ја раскажува приказната за животот на Исус. На режисерот Сидни Олкот исто така глуми во филмот. Актерка и писателка Џин Gauntier напиша сценариото и го прикажаа на Дева Марија.


Постер за американски филм од јаслите на крст (1912).

воскресение

Некои библиски настани прикажани во филмот. На пример, Јован Крстител истакнувајќи дека Исус е Месијата, но не може да се види крштевање. Бидејќи насловот на филмот е сосема буквално кога станува збор за на крајот. Крст вклучен, но нема воскресение. 

Тоа е премногу лошо, бидејќи не постои воскресение, тогаш исто така нема спасение. Но, Исус Христос е навистина воскресна од мртвите и животот денес и кога ќе примите Него ќе биде спасен.

Исус на крстот.

Исус на крстот.

Е преведена на 26 јазици

Сидни Олкот беше првиот да навистина се разбере филмот сила и направи сериозна продукција за животот на Исус во место во современата Палестина. Филмот беше огромен успех и доби многу добри критики. Тоа беше преведен на 26 јазици, а потоа бил заборавен во принцип отстранети.

обидот за грабеж

За време на снимањето стана филмска екипа жртва на обид за грабеж. На режисерот Сидни Олкот немал дел од добивката, што е 30 пати повеќе од трошоците за производство. 

реиздадени 1919

По Vitagraph Studios купи Калем Studios па мораше филмот ре-изданието во 1919 година филмот подоцна беше ослободен со додадена музика и нарацијата. 


На местото каде што беше Исус чекори по вода со двојно изложеност.


извор

Википедија

Првиот страст - првиот светски филм за Исус

Од менаџерот на крстот

Од јаслите на крст (1912) филм А Silent Преглед


Publicerades söndag, 17 november 2019 23:35:24 +0100 i kategorin TV och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 24 oktober 2020 10:54
Snälla hjälp mig be. Jag håller på att gå under av sorg. Varit med om svåra lögner och övergrepp och bett så länge om helande börjar förlora fotfästet helt...

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp