Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Библијата вели дека ние треба да се свитка &#

Или е најчестиот начин на кој ние бараме не&#

подигање на рацете

Кога Исус зборува за собирач на данок, па тој не крена очите кон небото, кога ме праша Бога за милост и сочувство. Зошто Исус детали? Поради тоа што се користи за да се моли со отворени очи се сврте кон небото!


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag 2 januari 2020 17:57

Ајде да се утврди веднаш:

Не постои никаков библиски пример за тоа дека тие се молеше со скрстени раце, ниту пак постои ниту еден пример дека тие затворени очи во молитва! Значи, каде што сте биле дека треба да се прибере своите раце и затворете ги очите, кога се молиш? Да, тоа не е од Библијата!

Со отворени очи

Како Исус во Библијата?

Јован 11:41. Тогаш тие го тргнаа каменот од местото каде што мртов човек лежеше. И Исус ги подигна очите и рече: Татко, Ти благодарам што ме слуша.

Кога Исус им се заблагодари на неговиот татко, тој крена погледот. Тој се молеше со отворени очи!

Постои уште еден пример на Евангелието на Јован за Исус bönesätt:

Јован 17: 1 Потоа кажа Исус, и ги подигна очите кон небото и рече:, Татко, дојде часот. Го прослават вашиот Син, Твојот Син, исто така, може да го славиме тебе:

Исус ги подигна очите кон небото, кога се молел. Така можеме да видиме јасно дека тоа е библиски да се молиме со отворени очи! Па зошто да не се обиде да се моли на библискиот начин? Следниот пат кога ќе се молат, подигнете ги очите кон небото! Молете се во начинот на кој Исус го направи!

Исус секогаш ги подигна очите кон небото, така и на лебот:

Матеј 14:19. Тогаш му заповеда на луѓето да седнат на тревата. И тој ги зеде петте лебови и двете риби, погледна кон небото , и го благослови и го скрши лебот, и им даде на учениците, а учениците на народот.

Ајде да видиме уште еден пример.

Лука 18:13. Но, даночникот стоеше далеку и дури и не ќе се подигне очите кон небото, но го победи гради и велеше:, Боже, биди милостив кон мене грешниот.

Кога Исус зборува за собирач на данок, па тој не крена очите кон небото, кога ме праша Бога за милост и сочувство. Зошто Исус детали? Поради тоа што се користи за да се моли со отворени очи се сврте кон небото!

Со кренати раце

1 Тим 2: осмиот Затоа сакам луѓе насекаде треба да се молат и да ги укине до светите раце, без гнев и сомневање.

Пол сакаат да се молат со крена раце. Тој не кажува ништо за споени. Причината за ова е тоа што vanligate начин да се моли е со кренати раце. Но, каде е традиција која треба да се прибере своите раце? Не, тоа е од Библијата во секој случај.

Кога ќе ги укине своите раце кон Бога тоа што се отвора за него во еден поинаков начин ако тие ќе имаат преклопени своите раце, повлечен или со рацете во џебовите.

Обидете се сами и ќе откриете за себе она што се чувствува како.

Известување дека ќе ги зголеми своите раце кога се молат. "... се молат и лифт до светите раце ..." Покрај тоа, имајте во предвид дека тие би го направиле тоа насекаде . Значи тоа е заедничка bönesätt.

Библијата стихови

Ова со кренати раце не е нов пронајдок на Павле. Таа вели дека за тоа во Стариот Завет.

1 Цареви 08:54: ". Кога Соломон ја заврши овие зборови, се молат и повикот на Господ, тој стана од жртвеникот на Господа, каде што беше на колена со рацете кренати кон небото"

Псалм 63: 4: "Јас ќе те благослови додека живеам, во вашето име ќе ги укине до моите раце."

Псалм 141: 2: "Нека мојата молитва валидна пред да како темјан, подигнување на моите раце како вечерната жртва."

Плач 3:41: "Дозволете ни да ги укине до нашите срца и нашите раце кон Бога на небото"

Последните библија цитат, можеме да видиме дека курсот ќе се нашите срца да биде таму кога ќе се укине нашите раце кон Бога.

Библијата не учи, тогаш може да се укине нашите раце и очите на Бога, кога се молиме за него. Тоа е библиска начин.


Publicerades torsdag 2 januari 2020 17:57:49 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 24 oktober 2020 10:54
Snälla hjälp mig be. Jag håller på att gå under av sorg. Varit med om svåra lögner och övergrepp och bett så länge om helande börjar förlora fotfästet helt...

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp