Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Библијата вели дека Исус има кратка коса?

Често се опишува Исус со долга коса, но дека

Исус има долга или кратка коса?

Таблата со исечоци како неколку уметници размислуваат за тоа како Исус како изгледа.

Прочитав многу на интернет дали Исус има долга или кратка коса. Се чини дека ова прашање е вработен многу многу, бидејќи има многу напишано за ова.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag, 18 november 2019 23:57

имаат бради

"Дадов грбот на оние што мене и моите образи победи на оние кои го извади мојата брада. Јас не криеше лицето од срам и плукање "- Исаија 50: 6..

Во филмови и слики прикажани Исус со долга коса и брада. Дека тој има брада со Библијата, бидејќи вели дека тие "извади мојата брада". Зборот на Библијата е спротивно на пророштвото на страдањето на Исус и распнување. Но, се претпоставува дека ќе има долга коса?

Имаат кратка коса

Сега тоа е никаде во Библијата за Исус должина на косата, но има стихови кои укажуваат на тоа дека Исус има кратка коса. Павле пишува дека тоа е срам за мажот да има долга коса. 

Или не учат самата природа вас дека тоа е срам за човекот ако го има долга коса? - 1 Кор. 11:14.

Nazarites

Но, има и такви кои се Nazarites, кој имаше долга коса. Nazarites беа, на пример, Симпсон и Јован Крстител.

"Но, Господов ангел му се јави на жената и рече:". Еве, ќе се неплодни и не се родила деца, но вие ќе зачне и ќе роди син [Симпсон] Сега, бидете сигурни дека ќе не пијат вино или жесток пијалок и не јаде ништо нечисто. зашто, ете, ти ќе зачне и ќе роди син, и врз неговата глава не жилет ќе дојде, за момчето ќе биде Божји Назиреј од мајчината утроба. Тој ќе почнат да спасување на Израел од рацете на Филистејците. " - Судии 13: 3-5 

На тој [Јован Крстител] ќе биде голем пред Господа. Вино и сикер тој не треба да пијат, и од утробата, тој ќе биде исполнет со Светиот Дух. - Лука. 1:15.

За разлика од неговата долга коса, исто така, имаше Симпсон седум плетенки. 

Dom 16:13: "Далила рече на Самсона:" До сега сте ме измами и легна до мене. Сега кажете ми како да те врзуваат "Тој рече:". Па, ако ткаат на седум брави на мојата глава со основата на вашиот платно "".

А Назиреј имаше вклучувајќи го и пиење вино. Но, Исус не бил Назиреј бидејќи тој пиеше вино, а со тоа ќе се разбере дека тој немал долга коса.

"Сине човечки [Исус] дојде и го јаде и пие, и велат: Еве, лаком и пијаница, пријател на митниците и грешниците" - Лука 07:34

ортодоксен Евреин

Прочитав многу на интернет дали Исус има долга или кратка коса. Се чини дека ова прашање е вработен многу многу, бидејќи има многу напишано за ова.

Во моето барање на нет не најдов една страница во која се вели дека Исус бил сече како православните Евреи денес.

"Не ја исекле косата на двете страни на главата или клип надвор од рабовите на вашата брада." (3 Mos 19,27)

Во 3 Битие, Бог му заповеда на свештениците, и индивидуалните луѓе во заедницата како тие ќе се грижат за неговата брада и коса. Затоа верува дека Исус исто така, следеше ова. Но, тука мислам дека ќе прочитате премногу.

Стана како нас луѓето

Не, тој изгледаше како Евреин било каде во тоа време. Тој немал испакнати изглед. Тоа е, всушност, во Библијата дека тој "стана како човечки суштества" (Филипјаните 2: 7).

... кои, кога тој беше во обличје Божјо, не го сметаат како украденото богатство да биде еднаков со Бог, туку се предал себеси, и се во форма на слуга, и стана сличен на нас луѓето. - Филипјаните 2: 6-7.

Тој имаше нормална појава, што ние го разбираме како Јуда предавникот го предал со бакнеж како знак дека војниците ќе се знае кој Исус бил дека тие ќе се свртат кон.

Мат 26:48: предавник им беше дал знак, велејќи: "Кој ќе го бакнам, тој е таму, го зафати".

Иако Исус изгледаше како обичен човек, може неговата божественост сјај преку што се случи во исто време.

"И се преобрази пред нив, лицето му заблеска како сонце, а облеката Му стана бела како светлина." - Матеј 17: 2

Исус го опишал

Постои едно место во Библијата, всушност, го опишува Исус, но не и неговата должина. Ова е кога воскреснатиот Исус се открива на апостолот Јован на Патмос.

И главата и косата беа бели како волна, бела како снег, а очите му беа како огнен пламен. - До 1:14.

Како го признае Исус

Но, тоа не е затоа што на Исус должина на косата кои го прават ако ние признаваме Исус или не. Тоа е sårmärkta раце. 

Томас не се каже "Јас ќе Го види Исуса, долга коса, мислам," но "Ако јас не се да се види на отпечатоци на ноктите во рацете и се држи прстот во отпечатоци на ноктите и се држи раката во неговата страна, мислам дека не "(Јован 20:25).

Кој и да се преправа дека е Исус, долга коса или кратка коса, може да се утврди дали тоа е навистина Исус со тоа да се види дали тој има ноктите дупки во неговите раце. 


Publicerades måndag, 18 november 2019 23:57:00 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 24 oktober 2020 10:54
Snälla hjälp mig be. Jag håller på att gå under av sorg. Varit med om svåra lögner och övergrepp och bett så länge om helande börjar förlora fotfästet helt...

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp