DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Läsarmejl

Образложение по благодат преку верата во

Човекот не може да ни се праведни.

Образложение по благодат преку верата во

Кога Библијата вели дека човекот е оправдано, тоа значи дека таа е од Бога прогласени за праведни, таа е ослободен од својот грев со пресудата паѓа на Исус Христос. Кој оправдува самиот Бог.

Av: Emma
söndag 24 november 2019 15:05 📧

Denna artikel är ett läsarmejl/gästblogg vilket innebär att åsikterna är skribentens egna!

Концептите на оправдување и праведност направите е целосно централниот концепти на христијанската вера. Зборот се оправда во шведски превод на Библијата е преведена од оригиналниот грчки текст "dikaíoo", зборот е глагол кој значи за законски да се прогласи некој невин. Лицето е ослободен од вината ги има. Можете да ги споредувате концептот кога жирито или судија во Судот објаснува дека некои од "не е виновен".

Кога Библијата вели дека човекот е оправдано, тоа значи дека таа е од Бога прогласени за праведни, таа е ослободен од својот грев со пресудата паѓа на Исус Христос. Кој оправдува самиот Бог.

Човекот не може да ни се праведни. Павле пишува во 2 Коринтјаните 5:18, 19

"Сè што доаѓа од Бог, кој нè помири со себе преку Христа и ни го даде Министерството за помирување. Зашто Бог беше во Христа измири светот со себе. Тој, не сметајќи мажите гревови, и тој има обврски да ни зборот на помирување ".

"Сите згрешија и им недостасува Божјата слава, а се оправдуваат со го заработил од Неговата благодат, затоа што Исус Христос им го откупи." Римјаните 3:23, 24

Една последица на тоа оправдување со вера е дека имаме мирен однос со Бог.

"Затоа се оправдани со верата, имаме мир со Бога, преку нашиот Господ Исус Христос." Римјаните 5: 1

Тоа е само на благодатта што ми доаѓа на однос оправдување

"Но, бидејќи знаеме дека човекот не се оправдува со делата на Законот, туку преку вера во Исус Христос, и ние поверувавме во Христа Исуса, за да се оправдаме преку верата во Христа, а не преку почитување на законот. За преку делата на Законот, никој не е оправдано. "Галатјаните 2:16

Тоа оправдување е јасна и валидна преку жртвената смрт на Исус, сепак, треба да бидат примени од страна на верата на поединецот да му служи на спасението / образложение за неа.

Постои така нема по-Автоматско-спасение. Ве молиме имајте во предвид ова е важно!

Во 2 Коринтјаните 5:20, 21 читаме: "Значи ние сме амбасадори на Христос. Бог е тој што неговата жалба преку нас. Бараме во името на Христос , да се помири со Бога. Оној кој не знаеше за грев, Бог во нашето место направи грев, за во него да станеме Божја праведност. "

Дури и во Стариот Завет, читаме за оправдување со вера. И во 1 Мојсеева 15: 6, Римјаните 4: 3 и Галатјаните 3: 6 вели таа за Аврам (= Авраам) како тој Му поверува на Бог, и како тоа беше отпаѓаа на него за праведност. Во Рим 3:21, 22, Павле вели дека сега на Божјата правда е откриено, се на Законот и Пророците сведочат, дури и Божјата правда, преку верата во Исус Христос за сите кои веруваат. Гледаме во овие стихови како и законот и пророците биле претходно предвиде оправдување со вера во Исус Христос. Библијата ни кажува за тоа како ние нема да биде оправдана само преку вера во Исус Христос, но, исто така, за тоа како тој самиот станува нашата правда! Еремија 23: 6 и Еремија 33:16 зборува за Господ, нашиот правда. Павле вели во 1 Коринтјаните 01:30

"Тој ќе мора да ви се заблагодарам за тоа што се во Исуса Христа, Кого Бог го направи за нас мудрост, праведност, осветување и откуп"

Па тоа е праведноста на Исус Христос, оној кој се занимава и оние кои веруваат во него, што го прави Таткото ни изјавува праведен. Како што читаме сега во двете места, за Исус Христос, нашата единствена надеж, па не Господ го создал човекот на цедило кога таа беше во градината на Едем згрешив против него, и избра да оди по својот пат. Имаме прочитате за Божјиот план за спасение, го испрати својот возљубен Син, Исус, за да го прават тоа можно за човекот да имаат воспоставено мирно однос со него. Да не е за жртвената смрт на Исус Христос и Неговото воскресение (Римјаните 4: 23-25), па моравме умреле од гревовите, смртта на Исус зборува за во Јован 8:24.

За да го завршите овој пост со овој почит прогласувањето на Господ и Спасител Исус Христос.

"Иако тој беше во форма на Бога, не сметаат дека е еднаков со Бог како награда, но самиот се откажа од донесување на роб станал човек. Тој се најде во изглед како човек се понизи и стана послушен до смрт - дури и смрт на крстот. Затоа Бог, исто така, високо го издигна и Му даде Него името над секое име, дека во името на Исус секое колено треба да се поклонат, на небото и на земјата и под земјата и секој јазик да исповеда Бога чест Татко дека Исус Христос е Господ "Филипјаните. 2: 6-11.

Emma


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


Respons


Förkorta länk | Antal tecken kvar: 300


ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 24, onsdag 16 juni 2021 kl. 09:14

Dagens bibelord

“Så som en far förbarmar sig över barnen, så förbarmar sig HERREN över dem som vördar honom,” (Psalm 103:13)

Dagens namn

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också . Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 15 juni 2021 22:42
Bed att Gud väcker M och öppnar hennes ögon. Herre led henne rätt igen.

Senaste kommentarer

Christer Åberg:


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp