DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Бутик  | Кристер Åberg | ТВ | Страница за молитва | Прашањето  | Кутија за пишување | Разговор | Читател Е-пошта | Напиши | Медиуми | Инфо | пребарување

Ако сте знаеле дар од Бога

Многу луѓе денес живеат во целосното непо

Една жена и Исус зборува со добро.

När du sätter din förtröstan till Jesus så blir du ett Guds barn. Guds Ande drar in i ditt hjärta och du fylls av Guds kärlek. Jesus jämförde det med levande vatten.


Av David Billström
onsdag, 22 januari 2020 11:58

Исус седна на бунар со вода, и да разговараат со жена.

"Исус му одговори и рече: Ако сте знаеле дар од Бога и Кој е Оној што вели за тебе, Дај ми да пијам, ти би побарала од него, и тој би ти дал жива вода." Јн. 04:10

Многу луѓе денес живеат во целосното непознавање за Бог и живот што Тој понуди. Потоа, постојат оние кои мислат дека знаат што е за околу, но тоа е заблуда произведени посебно.

За да дознаете Божјата понуда за секој човек, што треба да се сврти кон Библијата. Кога Библијата вели дека, за жал нема многу чувство како "здодевен и неинтересен книга". Иако ова е заблуда.

Што е тоа за тогаш?

Љубовта Божја е откриен од страна на Синот Божји, Исус ги зеде нашите гревови казна на крстот. Бог ја презеде иницијативата и ни нудат на простување на гревовите. Можеме да имаме чиста совест. Бог сака да ја потврди својата љубов кон нас, кога ние да изберат да веруваат во Исус.

Кога ќе се стави вашата доверба во Исус, ќе биде дете на Бога. Божјиот Дух привлекува во вашето срце и ви се полни со Божјата љубов. Исус го спореди со жива вода.

Жената што Исус зборуваше со мислата дека тој значеше обична вода. Таа не беше дар од Бога и кој е тој зборуваше со неа.

"Исус му одговори и рече: Секој што пие од оваа вода ќе ожедни А кој пие од водата што ќе му ја дадам никогаш да ожедни Без водата што Јас ќе му ја дадам ќе биде во него извор на.. вода извира во вечен живот. " Јн. 4: 13-14

Зборовите во Библијата се напишани од луѓе, но тие се зборови, кои се инспирирани од Бога. Жената не на прв, но подоцна, кои разговарав со неа. Кога ќе се земе дел од Библијата, да разберат дека кога ќе се земе дел од зборот на Бог, небото и земјата. И понудата во овој случај е тоа што може да имаат извор во вас. Еден извор кои прават добро и никогаш не тече сува. Тогаш не се погледне во текот тука и таму. Ти тогаш имаат дарот на животот во вас. Духот Божји сака да живее во вас. Тој сака да ви помогне да живеат христијански живот. Тоа е прекрасно. А дарот на животот, мир, љубов и радост. Сите, бидејќи на она што Исус го направи за нас преку неговата смрт и воскресение. Ова, пријателе, тоа Outclasses овој свет скршени цистерни. Гревот губи својата жалба кога ќе го добиете вкус дар од Бога.

Како да го добиеме Божјиот дар?

"Jesus svarade och sa till henne: Om du kände till Guds gåva och vem det är som säger till dig: Ge mig att dricka, då skulle du ha bett honom, och han skulle ha gett dig levande vatten." Joh. 4:10

"...då skulle du ha bett honom" - Bed Jesus om det levande vattnet

"...och han skulle ha gett dig levande vatten." - Jesus ger dig liv, när du ber honom.

Du behöver inte förstå precis allting, men du kan tryggt veta att Gud bara ger goda gåvor. Ta del av det levande vattnet idag. Det renar dig och ger dig ny styrka och liv. Öppna Bibeln och läs mer om det spännande livet tillsammans med Jesus.

Gud välsigne dig


Publicerades onsdag, 22 januari 2020 11:58:08 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


Dagens datum

V 08, fredag 26 februari 2021 kl 19:49

Dagens namn

Torgny, Torkel

Dagens bibelord

“Så uppenbarades Guds kärlek till oss: han sände sin enfödde Son till världen för att vi skulle leva genom honom.” (1 John 4:9)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Torgny och Torkel. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 26 februari 2021 11:48
Be att Gud lyfter av mig min migrän/huvudvärk.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp