Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Лусија - Ѓаволот невестата

Вистината за Луција.

Статуата Луција.

Луција е католик светецот, кој многу се поклонуваат во декември. Меѓу другите со нивните различни Луција воз, и во црквите и во световната контексти.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 12 december 2019 14:56

Ѓаволот невестата

име шафран Мачките беше "Solbröd". "Шафран леб" доаѓа од "Лучија" и значи "невестата на сатаната." Луцифер е името на ѓаволот. Со други зборови, тоа значи "ѓаволот невеста".

Размисли за тоа кога девојки и возрасни жени се облекуваат како Луција со свеќи во нејзината коса. Кој е тоа што тие, всушност, се облекуваат како? А кој тоа е дека тие се залагаат?

антихристот

Кога луѓето пеат и да се тврди дека тоа е Lucia кој носи светлина, така тие се ја заменува со Исус. Таа стана антихрист, кој е, наместо на Исус.

За тоа е Исус кој навистина носи вистинската светлина! Тоа е тој ќе пофалби и обожување. Не е мртов "светци", кој бил мртов веќе многу години.

паганско потекло

Обичај на прославување Луција е од паганско потекло.

Католичката црква "христијанизирана" пагански Луција прослава со проектот за да го прослават Света Луција. Но, за да го прослават светец е, се разбира подеднакво погрешно!

Лусија не се прославува долго во Нордискиот регион

"Лучија" или "Шафран", што значи "светлина", не се слави во Шведска или во нордиските земји за долго.

Тоа беше во 1700-тите дека тие почнаа да го слават Света Луција - пред таа беше речиси целосно непознат.

среде зима

Но, среде зима се прославува за долго, и како претставник на dises или женски заштитни божества, стана фигура "Lucias" чест и прослави.

Ова се случи на среде зима ден на 13 декември.

Prokopios на "Лучија прослава"

Најстариот приказната за "Лучија од прославата" доаѓа од Prokopios, како 500 е долу во Грција пишува за "Ultima Thule".

"Но, кога десет дена остана на вечната ноќ, се качува гласник на едната на високите планини, кои се во овие делови, и каде што тој се пали на крај огништето, на народите кои живеат во Даларна подолу, тој види сонцето изгрева далеку, и дека 40-ден на ноќта наскоро ќе биде завршена. Потоа се жените во северниот дел на земјата до факели и свеќи, да се украсуваат, и се облечени во бели облеки, и ако половината, тие имаат нешто црвено, или појас од слама ".

Демонот Lussi

женски демо систем Lussi е основа на Лусија.

Зимската краткоденица одржа околу 13 декември во средниот век. Потоа опустоши женски демо систем Lussi.

тоа демонот Lussi е објаснувањето за Луција. Луција која паѓа на тринаесеттиот декември беше уште еднаш поврзани со името на ѓаволот, Луцифер, отколку со католичка светица.

На Света Луција

Прославата на 13 декември е стар, но името и асоцијација со Света Луција е прилично нов.

Луција се слави во Сицилија. Таму тие ја направија во заговор како фигура.

Во Сицилија го Луција добива храна од децата и од рака подароци за нив и таа има летечки магариња. Може ли некој забележан нејзиниот фрлање нејзината пепел на лицето на лицето.

шафран мачка

име шафран мачката не потекнува од Света Луција, но од името на ѓаволот, Луцифер.

Да се ​​плаши од "Шафран" (Луцифер - ѓаволот), боја жолта човек бухти со шафран.

конфузија на Католичката црква

Како и обично, Католичката црква измешани со суеверие, христијанската вера, ѓаволот и демоните кога тие создале своите светии.

Ние не треба светци или демони. Ние треба Исус Христос. Тоа е само Исус кој е светлината и тој ни дава светлина кога ние веруваме во него!

Католичката светец - идолопоклонство

Луција е католик светецот, кој многу се поклонуваат во декември. Меѓу другите со нивните различни Луција воз, и во црквите и во световната контексти.

Тие се поклонуваат на мртвите "светци", но тие се разбере дека тие се поклонуваат и се виновни за идолопоклонство.

"Но, јас не му служат на Луција!" прогласува може згрозени. Дали сте биле пее "Санта Лучија" во еден момент?

Ѓаволот

Името Луција доаѓа од истиот збор како Луцифер - ѓаволот. Верувај ми, ѓаволот, секако, нема светлина.

Но, кога луѓето се прогласи дека е Lucia кој носи светлина, така тие се ја заменува со Исус. Таа стана antikristlig симбол, кој е, наместо на Исус.

Подигнување Исус наместо. Тоа е оној кој го осветлува темнината.

Исаија 9: 2. луѓе кој одеше во темнина, виде голема светлина, на оние што живеат во сенката на смртта земјата, треба светлина засветли.

Јован 1: 9. Вистинската светлина која го осветлува секој човек, доаѓаше во светот.

Профани и комерцијални контексти

Луција се слави 13 декември во Шведска и во некои други земји. Луција се слави и во различни цркви, секуларна и комерцијални контексти. Бидејќи тоа е во ред да го прослават секуларна и комерцијални нејзиниот контекст, ние разбираме дека тоа не е христијанин. Кога тоа би било за Исус Христос не е обележана во таков контекст. Луција нема никаква врска со Библијата да се направи. Таа е еден неодамнешен пронајдоци. Легендите за Луција исто така не е библиски, но навистина пагански и сивата.

Луција е католик светецот, кој бил канонизиран од 100 години по неговата смрт. Таа била погубена во Сиракуза во Сицилија, 304. Таа беше обвинет дека е христијанин, а тоа се смета за бунт против римскиот император.

Постојат неколку легенди за Луција и тоа е тешко да ги одделуваат. Една од нив е дека таа отиде со храна на подземни катакомби во Рим, каде што христијаните се криеле. Да се ​​види каде таа отиде во мракот тунели, таа се стави свеќи на главата. Таму ќе ја имаат обичај зошто младите девојки имаат лустерот кога тие си го замислуваат Луција.

Очите на барел

Таа е често прикажан со очите носи барел. Постои легенда дека таа раскина очите на еден пагански владетел кој не може да се ожени со неа. Тогаш се зголеми на нови и подобри внимава на неа.

Во католичкиот свет, таа очите заштитничка и офталмолошки препарати повика нејзиното име. Луција е, исто така, светецот-заштитник на Сиракуза.

Светлина во косата

На 13 декември, а потоа обично Луција носат светлина во косата, но тоа не е таа што носи светлина, тоа е Исус. И тој не само што доаѓа со светло - Тој е светлина. Важно е дека ние не се прават работите кои се далеку нашиот поглед од Исус.

Името доаѓа од Луција лукс, што значи светлина. Известување сличноста со Луцифер, кој е името на ѓаволот!

Вети дека нема да се ожени

Друга легенда е дека Луција ветил Бог нема да се омажи. Кога еден млад човек не може да се ожени со неа, тој ја индициран за император во Рим дека е христијанин.

Таа беше осудена на принуден да работи во бордел. Кога ќе дојде да ја пренесам, тие не можат да ја вознемири. Потоа се обиде да ја горат на клада, но кога тоа исто така не успеа тие ја убија со меч. Црвената лента околу половината Луција е симбол на крвта што течеше.

Луција прослава

Во Нордискиот регион, ние сме сосема сам за да го прослават Луција во нашата интензивна начин. Но, постојат традиции во некои делови на Италија. Подароци се дистрибуираат до децата во Верона на Луција Денот во спомен на Луција ги заштитена од чума од 1300 година!

Во градот Сиракуза носи тоа за една недела во процесијата на статуата ја претставува Луција неколку стотици килограми. Исто така, во градот Amaroni во Калабрија тие ја слават Луција во поворка, но во друштво на уште една од патронот на градот, Санта Барбара.

Луција христијанин?

Тоа може да се чини дека за да го прослават Луција така нагласува христијанската вера, но тоа не е навистина случај. Подобро е да се потенцира Исус, вистинската Светлина доаѓа во светот и тој им свети на сите луѓе! (Јован 1: 9)

Тие се работи кои сакате да добиете вашите очи далеку од Исус, така што ќе нема да бидат зачувани. Католичката светител е еден таков.

Важно е тоа што вие не дозволувајте ништо да се земе вашата очите Исус. Тоа е само Исус кој сам е Господ и Спасител!


Publicerades torsdag, 12 december 2019 14:56:53 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 31 oktober 2020 11:22
Jesus befria en person från det mörker den befinner sig i. Inget är omöjligt för dig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp