DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

во земјиште

Дестинацијата е небото земја, во нашиот ду

Женски кајак.

Но Исус е пилот на одборот, и покрај тестирање на високи бранови кога занает небесен пристаништето.


Av Sven Thomsson
torsdag, 24 oktober 2019 11:32
Läsarmejl

Верниците често споредувана морнарите патување низ морето на животот, на патот кон небесниот пристаништето.

На бродот, имаше порано потрага, морнар кој гледаше над морето. Тој седна во кошница на врвот на јарболот, опремена со телескоп со кој тој можеше да се види ако бродот се приближува на земјиште. На магла и магла често може да биде тешко да се види на преглед на земјата што се движи за.

Ние кои добиле Исус доаѓа во текот на морето на животот каде бури често бес и морињата се груби. Дестинацијата е небото земја, во нашиот дух може да се наѕира во далечината. Но Исус е пилот на одборот, и покрај тестирање на високи бранови кога занает небесен пристаништето.

Библијата ни кажува дека луѓето кои се радував на подобра земја од земното. Во Посланието до Евреите. 11: 13-14, 16, читаме за тоа: Стих 13:

"Во верата сите овие умреа без да го примат она што беше ветено. Тие само го гледа во далечината, и верува во него и го поздрави и призна дека се странци и верниците на земјата. "

Овие луѓе беа верници кои го видам па наваму и нагоре - во далечината. Тие го видел небесниот земјиште во далечината, и признал дека земниот земјата не е нивната татковина. Нивните интереси биле небесното, која изгледала во далечината. Но, бидејќи тие може да умре, тие не можеа да дојдат до нивниот копнеж цели. Стих 14:

"За оние кои велат дека ова покажува дека тие се бараат татковина".

Тоа значи дека тие се во потрага по друга земја, подобра земја од онаа што дошле. Тоа не може да значи некоја друга земја од небесна земја, тие го барате. Со својот говор и неговото животно дело покажаа дека се туѓинци во овој свет. Стих 16:

"Но, сега тие сакаат подобра држава, небесен еден. Затоа Бог не се срами да биде наречен нивни Бог, зашто тој го приготви за оние град ".

Небото е подготвен за сите Божји светители пред да се заврши со нивните аџилак на земјата. Бог тие избраа да се сакаат и да служат во армијата е нивниот Бог.

Авраам, исто така, е на чекање за подобра држава:

"За тој чекаше за градот кој има темели, чиј градител и творец е Бог" (Евр. 11:10). 

Во еден друг превод гласи:

"Бидејќи тој е на чекање во очекување и самоуверено."

Авраам одеше на небесните и вечен цели. Тој живее целиот свој живот во привремени населби. Тој е подготвен да го стори тоа, како што тој го чекаше на градот кој има темели. неговата склоност беше нешто трајно, за разлика од номадски живот живеел, каде што живеел во својот шатор. Тој не нетрпение очекуваме да било земна градот, но оној што Бог го изградил. Темелите на земјата се нестабилни и несигурни, но градот што Авраам го чекаше беше изграден на цврсти темели, кои никогаш не може да биде разнишан.

Во градот, ние сме на пат, ние си имаме државјанство на небото. Ние со нетрпение со копнеж и предвидување на времето кога нашиот Небесен амбасадор, Исус ќе дојде и ни ги има.


Publicerades torsdag, 24 oktober 2019 11:32:07 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Du behöver Jesus


Dagens datum

V 04, onsdag 27 januari 2021 kl 01:12

Dagens namn

Göte, Göta

Dagens bibelord

“Ödmjuka er inför Herren, så ska han upphöja er.” (James 4:10)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Göte och Göta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 26 januari 2021 12:00
HÄLSA TILL ERIKA JESUS LÄGG DIN HAND PÅ ERIKA SÅ HON BLIR HELAD 100% EPILEPSIA SOM HON BLEV OPERERAD FÖR 2009 ATT DEN INTE KOMMER TILL ANDRA SIDAN AV HJÄRNAN ,UTAN ÄR HELT FRISK 100% JESUS GOLGATA.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer 
apg29.se apg29.com apg29.nu christeraberg.se

↑ Upp