Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Исус Христос, нашата единствена надеж, пад

Веќе во 1 Битие 3, можеме да видиме колку Божјl

Виножито над патот.

случи незамисливо; Бог е жртвено јагне Исус Христос дојде на предната страна. Тој Писмо од Петокнижието жртва укажувале. 


Av Emma
onsdag, 20 november 2019 00:13

Ова е дел 1 од серија на 3 дела, кои зафаќаат од Падот, Божјиот план за спасение, оправдување, и Дел 3 ќе се справи со осветување на известувањето за следбеници на Исус. Во овој пост, Дел 1, јас ќе потрае до есен и Божјиот план за спасение преку ветениот Спасител, како и за важноста на жртвата во Стариот Завет, поврзани со жртвена смрт на Исус.

измамнички лаги змијата

1 Битие 3 опишува како змија (ѓаволот) успева да се Адам и Ева на грев против Бога. Бог рекол претходно на Адам во 1 Мојсеева 2:17 "Но, од дрвото за познавање на доброто и злото, да не јадете, зашто во оној ден кога ќе јадете од него, ќе умреш." Ние го прочитате како Ева слушав измамен лаги на змијата "не, вие нема да умрете." Таа даде во искушение да јадат од плодот на дрвото забрането, па дури и Адам даде во искушение. И во својот грев, непослушност против Бога, така што тие умре, тие умреле духовно, и сега тие стоеја таму гол, необлечено.

Мислам дека голотија се фокусираше главно на недостаток на слава на Бога. Римјаните 3:23 "Сите згрешија и им недостасува Божјата слава." Во Откровение 3:18, читаме и за голотија и ако повикот да се купи бела облека за да се покријат со. 1 генералот 3, исто така кажува како Адам и Ева по падот во грев, слушнав Бог одење во градината, и како се криеле од него.

Кога Бог побарал Адам: "Каде си?" Тој ќе ви одговори: "Јас слушнав твојот глас во градината, и се плашев, бидејќи јас бев гол. И се сокрив. "Кога го читате овој текст, ние гледаме на најсериозните на последиците на гревот. Заедничарење меѓу Светиот Бог и човекот е прекината. Што е огромна болка оваа скршени заедница мора да предизвика дури и за Бог!

Тој не мораше да се создаде човекот, ако тој не сака да, но сега тоа го направил. Тој сакаше да имаат блиски односи со човекот, врз основа на сопствениот слободен избор. Оваа блиски односи опишува Давид во Псалм 25:14 "Господ дружа со оние кои се бојат од Него, заветот што го прави познат на нив." Така можеме да видиме како гревот предизвикани што смртта дојде во светот.

Во Рим 05:12 читаме: "И така, како од страна влезе во светот и смртта на еден човек гревот преку гревот, и така смртта дојде на сите луѓе, бидејќи сите згрешија."

Божјиот план почнува да се оформува

Веќе во 1 Битие 3, можеме да видиме колку Божјиот план почнува да се оформува. Читаме за тоа како Бог дава ветување за доаѓањето Спасител, семето на жената, кој се однесува на Исус Христос. "Тој ќе го скрши главата," Бог му вели на змијата. Во Откровение 20 читаме на Христовото конечна победа над старата змија, кој е ист како на ѓаволот. тогаш гревот е она што одделени Бога и човекот.

Гледаме во Петокнижието, особено во 3 Битие како Бог избира да се вклучат жртви, меѓу другите жртва за грев и вина придонес понекогаш Израелците да се искупи за својот грев. Овие жртви беа посочувајќи напред на Исус Христос и Неговото жртвено смрт заради нас. Кога Јован, бидејќи Јован 1 вели дека кога ќе го види Исус "Јагнето Божјо", кога тој зборува за луѓе кои се запознаени со концептот дека жртвено јагне и гревот.

случи незамисливо; Бог е жртвено јагне Исус Христос дојде на предната страна. Тој Писмо од Петокнижието жртва укажувале. Исаија прорекол дека Спасителот во Глава 53, "Тој беше ранет за нашите престапи, модринки за нашите беззаконија. Казната беше врз Него за нашиот мир, преку Неговите рани ние се исцеливме. Имавме сите скитавме како овци, секој отиде по својот пат, но сите од нашиот долг, Господ во него. Тој бил претепан, но тој се смири и не ја отвори Својата уста. Како јагне што се води на колење, и како овци молчи пред своите тоа стрижат овците, па тој не ја отвори Својата уста. "

Денот на помирувањето

И 3 Mos 16 и Евреите 9 читаме за големиот Ден на помирување, на денот кога првосвештеникот еднаш годишно влегол во Светињата на светињите со крв од помоли за своите и за гревовите на луѓето. Во Евреите 9 читаме како Христа еднаш засекогаш влезе во Светињата на светињите во небото со својата крв, и го освои вечен откуп. Ние сме откупени од нашите гревови преку Исус Христос стана нашиот грев жртва! Тоа кажува како Христос се понудил себеси без недостаток на Бога. Стих 22 вели дека "законот очисти речиси сè со крв, и без пролевање на крв нема простување".

Преку својата жртвена смрт, Исус влезе во самото небо да се појави пред лицето на Бога за нас. Евреите 10:19, 20: "Браќа, со силата на крвта на Исус, сега можеме со сигурност да одат во Светињата на светињите, во нов и жив пат, кој го отвори за нас преку завесата, тоа е да се каже, неговото тело." Превезот на храмот , тоа беше дебела завеса што ги одвојуваше светиот од најсвето. Се додека завесата беше уште е таму, па тоа го симболизира дека непосреден начин во Светињата на светињите, во самиот Бог не беше отворен и слободен за сите.

Кога Исус умре на крстот, како што е опишан како превезот пукна од врвот до дното. Сега луѓето можат да живеат во блиска заедница со Бога еднаш, благодарение на Исус Христос, ако тие веруваат во Него и да го прифатат како свој личен Спасител и Господ. Во Библијата се зборува во Откровението 21 дека еден ден, ќе има ново небо и нова земја, еден ден, кога Бог ќе биде со луѓе и да остане со нив. Комплетна реставрација од деструктивни последици на гревот, ќе биде преку Исус Христос и неговата целосна победа. На тој ден тој ќе ја избрише секоја солза од нашите очи. Смрт нема да има веќе, ни тага, ни плач, ниту чума.

Ние знаеме од 1 Коринтјаните 15:24, 25, дека ќе дојде денот кога Христос целосно ќе се скрши и се стави крај на сите зли сили и моќи и територии на. Сите непријатели ќе се стави под нозете (сетете се на ветувањето во 1 Мојсеева 3 за тоа како главата на змијата беше разбиена од семето на жената е Исус Христос). Стих 26 од 1 Коринтјаните 15 вели: "Смртта на последниот непријател лишени од секаква власт."


Publicerades onsdag, 20 november 2019 00:13:35 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 19 oktober 2020 13:39
Fader, jag älskar Jesus och ber varje dag, försöker göra mitt bästa, men ändå är jag så ledsen och ensam med ett sjukt barn som alla spottar på, mycket ledsen och utanför. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp