Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Ноќ на вештерките - една ноќ полна со демони

Факти за Ноќта на вештерките. Ноќта на вешт&#

Девојка со тиква.

Во 1840 година, се главно Ирска со него на прославата Селтик кога емигрирале во Америка. Во Америка, стана голем празник, дури и меѓу христијаните и се прославува на 31 октомври. Од Америка, тој има "американизиран" за неколку години, се враќа во Европа со шупливи "черепи" на тикви, вештерки во собата, хорор маски, коси, ѓаволот вилушки и надгробни споменици во пластика или дрво.


Av Sigvard Svärd
onsdag 9 oktober 2019 16:46
Läsarmejl

"Значи, тоа е како тие го убие, баба, татко, браќа и сестри, пријатели ќе изгледа ако се вратат од мртвите, како духови, костури и демоните!"

Ноќта на вештерките е претхристијанските пагански феномен кој потекнува главно меѓу луѓето тим Келтите. Овие се по потекло од Мала Азија, па дури и од Галатија (денешна Турција).

Келтите се споменати во европската историја, прв пат околу 500 година п.н.е., кога по миграција живееле во тогашната северниот дел на Европа; областа околу реката Дунав и Западна Германија. Во Европа, тие отиде со името "gaeler" или "мрежа".

За време на насилни проширување Келтите прошири својата област, западно кон Белгија и особено во Велика Британија, Ирска, особено, на југ кон Италија и Шпанија и на исток во Мала Азија, каде што тие се населиле во Галатија.

"Galates" исто така беше грчкото име за Келтите. Постепено дојде Шкотска, Велс и Ирска, особено, треба да се смета за дом на Келтите. Селтик религиозни фестивали, и животот воопшто, беше предводена преку окултизмот и практикувањето на власта од страна на друиди (свештеник-крал). Ритуално жртвување на растенија, често Имела и зготвената храна, со задоволство леб, беа заеднички елементи, но и човечки жртви се случи (види Lindow човек во Манчестер, чиј скелет е откриен во 1984 година).

Животот и смртта бог Samhain

Стоунхенџ во Англија се смета меѓу модерните азил во "keltism", да биде високо ефективни собирач на магична моќ. Ова е местото каде денешна вештерки и шамани на сеансите и ритуал прослави. Келтите слави фестивалот на жетвата и на Нова Година на 1 ноември. Тоа е пагански свет ден. Партијата го означи крајот на летото и така смртта и есен темно влез во природата, што само по себе значи нов почеток на животот. Во земјата, на паднатите лисја, никнува нов светилки.

Во овој период од годината, исто така, значи, дека завесата помеѓу живите луѓе во светот и светот на мртвите (помеѓу инкарнации) е најтенка. Вечерта пред Нова Година, овој "свет вечер", на "празнувајте Ева", односно до 31 октомври, кога тие имаа идеја дека мртвите, барем оние кои загинаа во текот на изминатата година, и други, и добри и лоши енергии и духови - се врати во земјата под раководство на животот и смртта бог (светлите и темните) Samhain. Тој ја отфрли и во космосот и во подземниот свет.

Затоа, на 31 октомври беше и сите живи и мртви вечер. Исто така е наречен "Предок ноќ", "Anfädernas ноќ" или "ноќта предци".

Средба со бела и црна магија

Кога мртвите, и други енергии и алкохолни пијалаци, дојде до Земјата, таа вечер, мораше да се, од една страна, запалија свеќи и огнови за доброто што го направија на местата каде што се поздрави, да се идентификува со нив, да ги смири со да изгледаат како нив, а од друга страна да се збуни предатори и ги исплаши назад одеднаш, изгледа полошо од нив и да ја одржува куќата кул.

Светлина, оган, крв, симболи на смртта и темнината беа измешани. Бела и црна магија се исполнети, со работ на црната магија. Друидите осветлена големи огнови да се плашиш на опасни суштества како злото вештерки дојде летање. Луѓето беа замолени да се стави свој оган домаќинството и наместо тоа да ја преземете нов пожар од пожари Друидите да се заштитат себеси.

Оние кои дојдоа од светот на духовите, може да и даде подароци за Нова Година, на пример, ветувањето за враќање на светлина по есен и зима и добра плодност во наредната година - или преземете душите на оние кои починале оваа вечер / ноќ, дури и да бара човечки жртви за нова година. Се однесуваше бенефиции или клетви.

Тука е основа на некои прашања за современите деца на вратата на ноќта пред сите светци: "Candy или автобус", "трик-или-третираат" ( "Spratt или подарок"). Samhain беше да им се кажува и на давателот и Грим Reaper. Така што се очекува да се почитуваат. празникот на Сите Светии ден на христијанската Црква, се нафатиле да триумфира над паганските Селтик фестивал на жетвата.

И почетокот на ирската христијански обичај беше да се моли за леб во куќи, а за возврат, се молат за душите на мртвите роднини. На крајот имаше конфузија, можеби окултни одговор "förkristnandet" - дури и паганските свети шуми и високите места се намали и да се замени со христијанските цркви и гробишта - така што "сите на живите и на мртвите ноќ", паганските мисла, беше, некои до потег "Allahelgonaafton", со други зборови, Ноќта на вештерките.

На враќање од Америка

Во 1840 година, се главно Ирска со него на прославата Селтик кога емигрирале во Америка. Во Америка, стана голем празник, дури и меѓу христијаните и се прославува на 31 октомври. Од Америка, тој има "американизиран" за неколку години, се враќа во Европа со шупливи "черепи" на тикви *, вештерки во собата, хорор маски, коси, ѓаволот вилушки и надгробни споменици во пластика или дрво.

Некои податоци укажуваат на тоа беше компанија со шеги во 1991 година започна со лансирање во Шведска. Флаер од пред неколку години, еден синџир на исхрана беше: "Па се соберат вашите spökkompisar и ѓаволот пријатели на вистинска Halloween забава и да се подготвени за една ноќ полна со демоните".

Значи тоа е како тие го убие, баба, татко, браќа и сестри, пријатели ќе изгледа ако се вратат од мртвите, како духови, скелети и демоните! Зошто да се облекуваат тоа не се случи тогаш повеќе како т.н. добар дух и "ангели" во окултизмот, ако сакате да се емулира нивните роднини и пријатели кои починале - и тоа сега значи ќе се вратам?

Очигледно вештерките прослава за повеќето Швеѓаните само невина игра, без мислев дека тоа ќе биде нешто друго зад себе. Но, зошто е темно и тоа е непријатно да се истакнат? Се плашиш пишува својствени вознемиреност?

Шегуваш човек со смртта, со цел да се извлече од одговорноста пред вистински смртта? Ноќ на вештерките треба да се гледа како неопходен бегство од реалноста? Да, Ноќта на вештерките е ништо повеќе од еден стар пагански обичај дека никој не треба да се вклучат во, најмалку од сите христијанин. Смрт и зло се прослави.

Во училиште, децата учат да се откаже од насилство. И тоа зборува толку многу за заштита на децата, прв од сите се размислува за најдобрите интереси на децата. Хуманизмот и името на слобода понудени во исто време овие деца на смрт и насилство симболи во училиштата, медиумите и општеството во целина. Двојни стандарди и наивност, велам! Колку голема нашата потреба за забава отколку тука во Шведска во текот на долгите и темни есен, Ноќта на вештерките не е добар пример!

Ве молиме да се одбележи, како христијанин, во духовниот свет и во јавната расправа за овој пагански дете непријателски вечер. Но, реагира додека играте костимирани деца во христијански мудро. Да речеме, на пример, љубезно, што не го прослават Ноќта на вештерките. Потешко отколку што обично не всушност може да биде. Обидувајќи се да се "христијани" Ноќта на вештерките, мислам, од друга страна, е погрешен начин да се оди.

* Според ирската легенда, имаше злобни ковач име Џек. Џек излажани ѓаволот и го направи ветување дека никогаш нема да се тврди неговата душа. Кога конечно умрел, тој беше одбиен влез во рајот заради тоа што предизвика толку многу на земјата. Тогаш тој, исто така, може да се заокружи со ѓаволот, и тој остана скитник душа на земјата. Тој побара од ѓаволот да се барем да добие фенер. Ѓаволот ла кога мал пожар во вдлабнатината репка Џек јадевте. Од тогаш тој неуморно талка околу со својата "фенер", а во потрага по место за престој. Во игри и фолклор наречен една таква ламба за "Џек-О-Фенер", особено со цел да заплашувачки злите духови со.


Publicerades onsdag 9 oktober 2019 16:46:25 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg - Tisdag 4 augusti 2020


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 6 augusti 2020 10:41
Jag har bett att min vän ska träffa en kristen god man att gifta sig med. Jag vill att hon blir frälst och lämnar sitt syndiga liv.Hon ska på dejt idag. Jesus ske din vilja tack!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp