Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Бог не се вика Алах

Аллах не е Бог на Библијата, исто така, се отк

Бог не се вика Алах.

Тие тогаш признаам дека Аллах е единствениот Бог и дека не е библиска Бог. Но, во современиот шведскиот преводи е нарушена кога Аллах се преведува како "Бог". 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag 9 mars 2020 21:53

Ова прашање, исто така, даде краток одговор на страницата за пребарување .

побара

Ти рече во видео дека Аллах и христијанската Троичниот Бог е истиот Бог. Како тоа може да биде кога исламот и христијанството се со седиште во јудаизмот и сите еврејски пророци се во муслиманскиот Куранот?

YHWH

Библијата не се нарекува Бог Алах. Неговото име YHWH - Господ. Ова име е, исто така, Исус.

Римјаните 10: 9. Зашто, ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен.

Дали Аллах и YHWH биде ист Бог, кој сигурно ќе Исус ги повика Алах.

муслиманска вероисповед

Аллах не е Бог на Библијата, исто така, се открива во муслиманскиот кредо:

"Нема друг Бог од Аллах и Мухамед е гласник на Аллах ."

На арапски е "Бог" и "Алах". Тоа е така различни зборови, кои откриваат дека Бог не значи Бог. Тие тогаш признаам дека Аллах е единствениот Бог и дека не е библиска Бог. Но, во современиот шведскиот преводи е нарушена кога Аллах се преведува како "Бог". Веројатно затоа што ние на Запад ќе се меша во размислување дека случајот на христијанскиот Бог.

Но, "Алах" е соодветно име што значи "најголемата бог", но терминот не треба да биде неразбран да значи библискиот Бог. Имаше 300 идоли во Мека. Од нив, Аллах најголемите бог на Мухамед зедов и го направиле тоа на еден Бог.

Бог има син

Бог на Библијата има син, кој вели дека неколку пати и во Стариот Завет и Новиот Завет.

Стариот Завет

Word 30: 4 Кој има се вознесе на небото и слезе повторно? Кој ги собра ветерот во своите раце? Кој е обврзана водите во облека? Кој има воспоставено сите граници на земјата? Кое е неговото име, и што е неговиот син - знаете на курсот?
Во 11: 1 Кога Израел беше дете го сакав и од Египет Го повикав Својот Син.
2 Самуил 7: 14.Jag ќе му бидам татко, и тој ќе ми биде син. Ако згреши, ќе го казнам со прачка, така што луѓето обично, и со ленти на синовите човечки.
Псалм 2: 7 ќе прогласи одлуката на Господа. Тој ми рече: "Ти си Мој Син, овој ден не сум роден тебе."
Псалми 89: 27 Тој ќе плаче за мене, "Ти си Мојот Отец, мој Бог и моето спасение"!

новиот Завет

Марко 1: 1. Ова е почеток на Исус Христос, Синот Божји, Евангелието.
Лука 1:35. Кога Ангелот одговори и му рече на неа, Светиот Дух ќе дојде на тебе и на Севишниот ќе те осени; па затоа, исто така, Светиот што ќе се роди од вас нарече Син Божји.
Ефесјаните 4:13. додека ние сите постигнување на единство во верата и познавање на Синот Божји, до состојба на совршен маж, и до степен на зрелост што им припаѓа на полнотата Христова.

Евреите 4:14. Бидејќи имаме голем Првосвештеник кој помина низ небесата, Исус, Синот Божји, да се држиме цврсто нашата исповед.

Исус вели дека тој е син на Бог

Јован 3:18. Кој верува во Него да не биде осуден, а кој не верува веќе трибините осуди затоа што тој не верува во Божјиот единороден Син.
Јован 05:25. Вистина, вистина ви велам, Доаѓа време, а тоа е веќе тука, кога мртвите ќе го чујат гласот на Бога, и оние кои го слушаат ќе живеат.

Јован 09:35. Исус чу дека го фрлат, и кога го најде, му рече: Веруваш ли ти во Синот Божји?

Јован 10:36. така да се каже на кого Таткото: осветен, и испрати во светот: Вие хулат, затоа што реков, јас сум син на Бог.

Бог (од Отецот), вели дека има син

Матеј 3:17. И ете, глас од небото, рече: Овој е Мојот возљубен Син. Во него имам добра волја.
Матеј 17: 5 Додека тој уште зборуваше, ете, тоа беше во сенка на оние на прозрачна облак, и ете, глас од облакот велеше:, Овој е Мојот возљубен Син, Кој е по Мојата добра волја. Го слушаат.
Марко 1:11. И се чу глас од небесата: Ти си Мојот возљубен Син, Кој е по Мојата волја.
Марко 9: 7 И облак дојде и тој ги засени, а од облакот дојде глас кој рече: Овој е Мојот возљубен Син. Го слушнете!

Аллах нема син

Но, во Куранот се вели јасно дека Аллах нема син.

Аллах не го Самиот син направени, ниту пак постои друг бог освен Него; во тој случај ќе секој бог го прифатија она што тој го создал, а некои сигурно ќе се обиде да се добие власт над другите. (Куран 23:29)

"И Евреите се каже," Езра е син на Бог, "и Христијаните велат:" Христос е Син Божји. "Постои изрека со нивните усти, тие го имитираат sägelserna од оние кои не веруваа досега. Божјето проклетство биде на нив, како тие се измамени од вистината!" (Куран 9:30)

"И тие велат (христијани и Евреи.) Бог има син прослави биде Тој (над сите дека тие се дружат со него) Не, да Му припаѓа она што е на небесата и на земјата, и сите со предавање. послушност (во обожување) за него. " (Куран 2: 116)

"Не треба да волја (Неговото Височество) Бога дека Тој ќе добие син прослави (и возвишен биде Тој над она што се дружат со него) Кога Тој декрети нешто, Тој вели дека само се.." Биди! "- и тоа е ". (Куран 19:35)

на тој начин не ќе биде два различни богови. Еден од нив има син, не на другите.

Бог Го испрати Својот Син во светот

Библијата вели дека Бог го испратил Единороден син да го спаси светот и да го усогласи со себе.

Јован 3:16. Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син, та секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот.
2 Кор 5:19. Зашто Бог беше во Христа измири светот со себе, и не ги брои своите гревови, и тој има обврски да ни зборот на помирување.

Куранот Аллах не го испрати синот на светот, бидејќи тој нема син.

Затоа, нема спасение во Аллах како што постојат на YHWH - Јахве - бидејќи не постои reconciler во Коранот.

друг Исус

Покрај тоа, Куранот друг Исус од она што Библијата го опишува и да сведочи. Тоа се две сосема различни луѓе. "Исус" на Куранот оди целосно против она што Библијата го вели за Исус.

"И (се сеќавам) кога Исус, синот на Марија, рече:" О децата на Израел! Јас сум Божји гласник за вас, за да се потврди Тората (која дојде) пред мене и ви даваат радосната вест за гласник да оди по мене, чие име ќе биде Ахмад. "Но, кога тој (Мохамед Ахмед) дојде до нив со јасни докази, тие рекоа: "Ова е само магија" (Куран 61: 6)

Дали тоа ќе биде на Исус, кој е "Исус" на Куранот целосно против себе. Не само што се во спротивност, но тој самиот го негира.

Исус е Првиот и Последниот

До 1: 8. Јас сум Алфа и Омега, почетокот и крајот, вели Господ, кој е и кој беше и е да се иде, Седржителот.

Според Библијата не е Мухамед гласник на Бога, или амбасадори, бидејќи воскреснатиот Исус вели дека е на почетокот и крајот. Алфа и Омега е првиот и последните букви од грчката азбука. Со други зборови, Исус е Првиот и Последниот. Никој не доаѓа пред Исус и никој нема да дојде по Исус. Мухамед дојдоа стотици години по Исус. Така ќе се докаже дека Мухамед е лажен пророк.


Publicerades måndag 9 mars 2020 21:53:32 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 30 september 2020 23:21
Be Jörgen kommer till insikt om sin synd och omvänder sig snarast och ångrar sig och ber om förlåtelse till alla berörda! Låt det leda till en sann försoning mellan alla parter!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp