Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Спасен од пресудата

Онолку долго колку што трае времето на соб

Спасен од пресудата

Една од причините поради кои некои луѓе неправилно прогласуваат дека Бог испраќа пресуди е тоа што тие прогласуваат закон. И заради овој закон тие прават погрешен заклучок кога ќе навлезе голема неволја.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
onsdag, 15 april 2020 03:27

Ослободена од пресудата

Рим 3: 16-18. Зашто Бог толку го засака светот што Го даде својот Единороден Син, за секој што верува во Него да не загине, туку да има вечен живот. 17. Зашто Бог не го испрати својот Син во светот да му суди на светот, туку дека светот треба да се спаси преку него. 18. Оној што верува во него не е осуден, но оној што верува не е веќе осуден, затоа што тој не верува во името на единствениот роден Божји Син.

Целиот овој контекст нè учи дека Бог го испратил Исус да спаси - нè избави од суд. Сите луѓе се осудени, но се ослободени од пресудата кога го примиле Исус. Ако поради некоја причина не сакате да го примите Исус, останувате на суд.

Во библискиот контекст не се вели дека Бог испраќа пресуди, но она што го вели зборот е дека Бог го испратил Исус да нè спаси и да нè спаси од суд. Не е библиско и измамливо да се изјасни дека Бог сега испраќа пресуди преку епидемии (како на пример коронавирус), војни и катастрофи во времето на собранието и благодатта.

Спасителот

Библискиот контекст што само го прочитавме, јасно кажува дека Бог не го испратил Исус да му суди на светот, туку да го спаси.

Се разбира, Бог не мора да му суди на светот затоа што веќе е осуден на пропаст! И за да бидете ослободени и спасени од оваа пресуда, треба да го примите Исус и да бидете спасени.

Исус исто така пресудил и се казнил кога умрел на крстот на Калвари кај нас. Сега, кога Исус пресуди, ние сме ослободени. И ослободени станавме со вера во него.

Ако сега сме ослободени од пресудата на Исус, тогаш Бог не може повторно да ја примени пресудата за нас. Исус веќе го однесе!

Laglära

Една од причините поради кои некои луѓе неправилно прогласуваат дека Бог испраќа пресуди е тоа што тие прогласуваат закон . И заради овој закон тие прават погрешен заклучок кога ќе навлезе голема неволја.

За да се собере таква прогласување, се става на силување откако ќе избувна голема неволја, што е целосно небиблиско. Така доаѓаат до заклучок дека Бог испраќа пресуди преку болести, епидемии, војни и катастрофи. Но, Библијата јасно учи дека таквите работи не доаѓаат од Бога.

Сега можеби во Новиот завет може да се најде некаков лажен библиски збор во Стариот завет или во секој случај, што може да значи дека Бог сè уште испраќа пресуди, така што никогаш не можете да најдете такво нешто за време на собранието.

Онолку долго колку што трае времето на собранието овде на земјата, важи благодатта. Сега секој може да дојде кај Исус и да се спаси!

Ако сакате да ги прогласите и мизерија, тоа мора да го направите на друго место отколку овде на Apg29.nu. Бидејќи овде на оваа веб-страница, не се прогласува евангелието на Исус Христос и како да се спаси - не лажното учење дека Бог испраќа пресуди и беда.


Нема убедување

Колку различни преводи на Библијата ги преведоа Римјаните 8: 1-4:

Римјаните 8: 1-4 Значи, нема да има осуда за оние што припаѓаат на Христа Исуса . 2 Бидејќи духовниот закон што се однесува на животот на Христос Исус ме ослободи од законот на гревот и смртта. 3 Она што не можеше да го стори законот, затоа што не спаѓаше во нашата телесна природа, го направи Бог. Кога го пуштил својот син да стане како грешник и го испратил како жртва за грев, го осудил гревот кај човекот. 4 Според тоа, барањата на законот за праведност би можеле да бидат исполнети со оние кои живеат според нашиот дух, а не според нашата телесна природа. (Библијата 2000)
Рим 8: 1-4 Значи, нема да има осуда за оние што се во Христа Исуса . 2 Бидејќи законот на Духот, кој дава живот преку Христа Исуса, нè ослободи од законот на гревот и смртта. 3 Законот, ослабен како што беше заради грешната природа, не можеше да го направи она што го стори Бог со испраќање на својот Син во форма на грешен човек, како жртва за грев. Потоа го осуди гревот во своето тело. 4 Затоа, законот на праведност може да се исполни кај нас кои не се водени од нашата човечка природа, туку од Дух. (NuBibeln)
Рим 8: 1-4 Сега нема осуда за оние што се во Христа Исуса . 2 Зашто законот на Духот на животот во Христа Исус ме ослободи од законот на гревот и смртта. 3 Она што беше невозможно за законот, слабо како што беше по грешна природа, го направи Бог со испраќање на својот Син како жртва за грев, тој што однадвор беше како грешен човек, а во своето тело Бог го осуди гревот. 4 Така ќе се исполнат барањата на законот кај нас кои живеат не по телото, туку по Духот. (Стих)
Рим 8: 1-4 Затоа [заради она што го стори Исус, видете Дела 7:25], сега нема осуда за оние што се во Христа Исуса . 2 Зашто законот на Духот на животот во Христа Исус ме ослободи од законот на гревот и смртта. 3 Што е апсолутно невозможно за законот, затоа што беше слаб заради паднатиот карактер (месото), го направи Бог. Тој го испрати својот Син [на светот] како жртва за грев, до надворешното тело на грешниот човек (со месо, во тело) и го осуди гревот во човечка падна природа (судејќи и извршувајќи ја пресудата против гревот во телото). 4 Така, барањата на законот [еднина - нагласувајќи ја целосноста на законот, видете Рим 13: 9] би биле целосно исполнети кај нас кои не одат (живеат) според нашата падната природа (телото), туку по Духот. (Core Библијата)
Рим 8: 1-4. Затоа, сега нема осуда за оние што се во Христа Исуса , кои не одат по месото, туку по Духот. 2. Зашто законот на Духот на животот во Христа Исус ме ослободи од законот на гревот и смртта. 3. Она што беше невозможно за законот, затоа што беше слабо преку телото, така и Бога, кога го испрати својот Син во вид на грешно месо и заради гревот, го осуди гревот во телото; кај нас кои не живеат по месото, туку по Духот. (KJV)

Publicerades onsdag, 15 april 2020 03:27:49 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 30 september 2020 23:21
Be Jörgen kommer till insikt om sin synd och omvänder sig snarast och ångrar sig och ber om förlåtelse till alla berörda! Låt det leda till en sann försoning mellan alla parter!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp