DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Дали ние се разбираме времето карактер на 

Израел се врати како нација и Евреите се со&#

Isarelflaggor.

Сега ние веќе не треба да чекате за Евреите ќе се вратат во земјата, тоа стана реалност пред 70 години.


Av Holger Nilsson
tisdag, 15 oktober 2019 11:52
Gästblogg

Дали ние се разбираме што значи тоа?

Ако ние не го разбираат тоа, тоа значи дека ќе бидат одбиени во разбирањето на пророчката Реч. Тоа може да звучи драматично, но тоа всушност може да се изрази во овој начин.

Значи тука се подразбира. сега тоа се случило во последните 70 години е толку јасно прорече дека оние кои го читаат библиските пророштва однапред да се сфати дека тоа ќе се случи.

Овде ние ќе се даде само некои примери на христијански проповедници во периодот видов пророчки збор.

Во 1600 година живееле Џон Овенс, кој беше на англиски лидер црквата и теолог. Имаше во тоа време не трошка надеж дека Евреите може да се врати во својата земја. И покрај тоа предвидува Џон Овенс на следниов начин:

"Евреите мора да се собираат од сите делови на земјата каде што се расфрлани, и да ги врати во својата татковина."

Протестантската писател Пол Glegenhauver напиша ова во 1655: "А трајно враќање на Евреите во нивната земја е засекогаш им е одредена од Бога преку неограничено ветувања на Авраам, Исак и Јаков."

Ние ќе ги преземе некои примери од околу сто години. Август Hedstrom даде во 1912 година ја објави својата книга студии во пророштвата.

Во него тој напишал: "На крајот, да се забележи дека ИУТ турската империја во тоа време ќе да биде независна слободна држава, односно на еврејската држава, или што ќе се вика".

Данскиот министер C. Skovgaard-Петерсен, ја напишал книгата Знаци и времиња, тоа беше објавен 1919.

Во оваа книга авторот дава израз на пред Исус ќе се врати, па Евреите ќе се врати во својата земја. Тој го напиша ова:

"Но, во секој случај, мора да се смета како Библиската вистина, дека Израел се собраа во нивната земја и се во духовна vårbrytning пред Господ доаѓа. Ликовите не се исполнети, Евреите се уште не дојде во посед на Палестина ".

Исто така напиша Skovgaard-Петерсен изјави: "Затоа може да се очекува дека Евреите мора да биде пред враќање на Исус Христос и да се врати во својата земја."

Сега ние веќе не треба да чекате за Евреите ќе се вратат во земјата, тоа стана реалност пред 70 години.

Она што сега пак се приближува е дека Исус во секое време може да се врати, бидејќи основните пророчки условите за тоа се исполнети. Дали ние се реализира оваа и се последиците од тоа?


Publicerades tisdag, 15 oktober 2019 11:52:34 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Du behöver Jesus


Dagens datum

V 04, tisdag 26 januari 2021 kl 00:44

Dagens namn

Bodil, Boel

Dagens bibelord

“För övrigt, bröder: allt som är sant och värdigt, rätt och rent, allt som är värt att älska och uppskatta, allt som kallas dygd och förtjänar beröm, tänk på allt sådant.” (Philippians 4:8)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Bodil och Boel. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 25 januari 2021 23:11
Jesus ge oss kravfyllt och styrka i denna tuffa tid ,.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer 
apg29.se apg29.com apg29.nu christeraberg.se

↑ Upp