Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Родителите навреден - Дедо Мраз не постои!

"Шокирани сме!"

Паника во празната продавница.

Паника во празната продавница. Слика: YouTube / СВТ.

"За првиот дел да се каже дека Дедо Мраз не постои и дека постојат возрасни, кои се облекува беше премногу за нас."


Christer ÅbergAv Christer Åberg
tisdag 3 december 2019 19:50

Измамник и лаже децата

Секоја година на Божик учење многу возрасни нивните деца да се поверува во основа - дури и некои христијани. Оваа е да трик и лаже своите деца. Вие не треба да ги учат да се верува во основа, но ќе треба да им даде Исус!

Првиот дел од календарот Доаѓањето "Паника во празната продавница" ги разгневи некои родители, да, дури и на медиумите. Имено, беше предложено дека Дедо Мраз не постои!

шокирани

"Шокирани сме!", Пишува на еден од родителите на Фејсбук страница СВТ е по гледањето на програмата. "Нашите деца веруваат во Дедо Мраз, а ние сега седат тука и да бидат загрижени во врска со прашања ќе бидат за тоа."

Па, она што може да се каже за пост?

Како што ако тоа не е доволно. Еве уште:

"За првиот дел да се каже дека Дедо Мраз не постои и дека постојат возрасни, кои се облекува беше премногу за нас."

"Бевме шокирани! Не знам дали децата ќе продолжат да се види овој факт. "

Доналд фанфари Вистината

Таму се чини дека се многу чувствителни на прашање постоењето на Дедо Мраз. Минатата година дури и претседателот на САД, Доналд Трамп за подигање дека тој во прашање постоењето на сајтот.

7-годишниот Collman Лојд дојде до Доналд Трамп телефон-во на парцелата. Тој се прашува дали можеби таа е премногу стар за да веруваат во Дедо Мраз, но операција на нејзиното семејство има направено сега да не се доведуваат во прашање постоењето на Дедо Мраз.

Што ако возрасните не може да им помогне, но да ги индоктринира своите деца со оваа лага! Она што тие се плашат? Вистината навистина е дека Дедо Мраз не постои?

"Лид на нив за неколку години"

Во извештајот "Прекрасно лага", пишуваат експертите Бојл и McKay дека родителите кои ни кажуваат дека Дедо Мраз е може да го оштети односите со своите деца. Тоа може да генерира кај детето не мисли на нивните родители во други контексти.

"Сите деца на крајот ќе дознаете дека тие биле лежи на нив со години, и ова може да предизвика да се прашувам што други работи што научив кои исто така биле лаги", вели професорот Бојл.

"Ако Дедо Мраз не постои, постојат самовили? Е магија? Е Бог? Ако родителите се во можност да лажат за нешто толку посебна и магично, можат навистина да им се верува како заштитници на мудроста и вистината? Поуката да се деца да се поверува во тој вид на мит мора да биде доведена во прашање ", напиша на експерти во извештајот.

Ова е причината зошто тоа е подобро да ги учат вистината за Исус, а не лага на земјиштето. Потоа, тие секогаш можат да се потпрат на, она што го велат е вистина, и нивната доверба во себе ќе бидат поправени.

Се сомневам дека елф-верување е уште поважно за возрасни, отколку за деца. Постои повремениот збунети возрасни кои веруваат во Дедо Мраз, но повеќето не. Зошто треба да се демнат во децата со ова?

Banshee

Еден ден пред Бадник 2007 година, пишував за таква збунета лице - Asatru човек кој верува во Дедо Мраз. Тој верува дека Дедо Мраз е дух суштество кое тој ја има во својот дом. Тој го опишува демон!

Ова е добар опис дека Дедо Мраз навистина е за ништо. Дедо Мраз е зло дух кој сака да ги заведат луѓето да веруваат во него, наместо на Исус!

Свети Никола

Свети Никола бил епископ на градот Мир во југозападниот Lill-Азија на 300 е. Тој беше прогласен за светец, бидејќи тој беше великодушен.

Се вели дека тој го спаси жени од проституција од страна давајќи им златници. Тој подоцна стана светец-заштитник на учениците е.

Свети Никола направи неколку дела според легендата. Откако го спаси семејството од сиромаштијата со фрлање пари на нив во текот на ноќта. Со тоа и даде подароци како денешниот Дедо Мраз!

Но, Никола бил, исто така, со моќта на Бог будење мртов. Тој дури и спасил морнари се за да умре во невреме.

Кога Никола бил упокоил, тој беше првично најценетите од морнари.

Неговиот ден firads 6 декември со Божиќ игра во католички училишта. Децата кои биле добри доби подароци.

Оние кои не биле добри или чист немирна здобија со вкус на ориз од страна на ѓаволот фигура облечена како свети Никола доведе.

Во англиското говорно подрачје земји, познат како Дедо Мраз Дедо Мраз по Свети Никола.

За време на реформацијата кога укинати обожување светец не може да се укине Свети Никола, бидејќи на неговата популарност.

Потоа го направи да биде Дедо Мраз! Тој тогаш беше без капа на владиката.

Хронолошки, ова опремени добро, бидејќи Никола починал во декември. Сега тој е поврзан со Божиќ и подарок-давање како Дедо Мраз.

мртви светци

Денес тоа е ерес на Дедо Мраз потекнува од друга ерес и која денес е ништо повеќе од мртов светец.

До 2017 година, весникот пишува историјата на светот, дека нашол карличната коска од Никола.


Дедо Мраз .

Остатокот од остатоците на Дедо Мраз се вели дека е во базиликата Сан Никола во јужна Италија. Тој е мал, слаб човек од околу 150 сантиметри.

Значи, ако Дедо Мраз на сите е, тој е загарантирана денес смрт! Во католичкиот свет се слави смртта на 6 декември со големи свечености.

бајка слика

За многу Дедо Мраз е само измислен лик дека децата се учат да веруваме и да се закачите затоа не толку акцент на него.

Тие велат дека тоа не значи ништо, но зошто тоа е една од оние големи врева околу него? Зошто тие учат, кога децата се верува во него?

идол

Дедо Мраз е прикажан со натприродни моќи, тој е "сезнаење", во смисла дека тој не знае дали децата се добро, тој е, исто така, "насекаде".

Тој е опишан како вид и во текот на "добри" и само потиснува со многу подароци и подароци.

Со други зборови, Бог! Ова е јасно да се види кога ќе студираат слики од него. Тој изгледа како бог - идол!

Денешниот Дедо Мраз е конфузија од три различни контексти. Еден католички светец, на vresige дворно место од селанец општество и Божиќ коза!

Што значи зборот "пусти"? Зборот е скратена форма на заговор bisse. Тоа е еден вид празно и дијалектен bise. Тоа значи главата, најголем авторитет, или дури и јагода.

Кој да му се поклонуваме на божиќни прослави?

Пред неколку години слушнав четиригодишно момче, да речеме, "Јас верувам во Исус, но не и Дедо Мраз". Тоа беше мудар дете.

Но, некои луѓе не чини да се биде мудар како што од година во година, на мамката на мали деца врз основа таму. Јас не разбирам зошто тоа е толку важно да се вашите деца да веруваат во Дедо Мраз. Децата немаат tomtetro додека возрасните се демнат во нив. Но, сите деца имаат верба во Бога во нивните срца пред да сте слушнале за Бога и Исуса според истражувањето. Ова истражување ја потврдува Библијата во Проповедник 3:11.

Кој го прогласуваме за божиќни прослави, а кои се поклонуваме ние? Тоа е време да се зборува за Исус. Точно, тоа е историски факт дека тоа е Божик, се родил Исус. Но, тоа е подеднакво историски факт е дека тој е роден!

И на божиќни ние обично се нагласи дека Исус бил роден на земјата. Зошто се родил? Роден е да се спаси - спаси вас и мене. Тој го стори тоа од страна на умирање и се зголемува.

Кој навистина доаѓа со подароци?

Време е дека ние им кажуваме на нашите деца што ние навистина се случува да го прослават на божиќни прослави. И тоа е, исто така, време да се каже на нашите деца кои тоа навистина доаѓа со подароци.

Јаков 1:17. Секое добро и секој совршен дар е одозгора, како слегува од Отецот на светлината, со кого се случува да нема промена и без префрлување помеѓу светлината и темнината.

И подароци се дава незаслужена но ние сме вид, прекрасен и талентиран!

Најголемиот дар е Исус Христос, Кого Бог Го испрати во светот. Кога ќе го прифатат Исус како Господ, ние стануваме спаси и да ги добиете сите ни бидат простени гревовите.


Publicerades tisdag 3 december 2019 19:50:06 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Så blir du döpt i den Helige Ande - Christer Åberg onliner


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

fredag 29 maj 2020 12:13
Jag vill be för människor med dåligt ekonomi. Att vi kan finna tro Guds vägledning i situation för det finns alltid ett hopp ex 5 bröd o två fiskar.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp